τρομακτικες φαντασιωσεις με τη μανα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17

    τρομακτικες φαντασιωσεις με τη μανα μου

    Καλησπερα σε ολους. Κανω αυτην την ερωτηση για να ''μαζεψω'' γνωμες ή αλλες παρομοιες ανησυχιες σαν την δικια μου. Με τη μανα μου εχουμε παρα πολυ καλη σχεση. Ειναι το μονο ατομο με το οποιο συζηταω τα παντα κι αποτελει στηριγμα μου στο σπιτι. Αλλα παρολο που την νοιαζομαι σε υψηλο βαθμο παρουσιαζω καποιες περιεργες σκεψεις/φοβιες. Συγκεκριμενα, καθε φορα που ξαπλωνω να κοιμηθω-ειδικοτερα οταν το βλεμμα μου στρεφεται προς το διαδρομο κι κατεπεκταση στο σαλονι(που κοιμαται η μητερα μου)-με πλημμυριζουν δυσφορικες φαντασιωσεις τυπου: η μανα μου σηκωνεται κι αρχιζει τρεχει προς το δωματιο μου να με σκοτωσει(πνιξει) σαν να με μισει/λυσσασμενη. Ωρες ωρες το αισθανομαι πολυ πραγματικο κι σκεφτομαι πως θα αντιδρασω οταν θα μου πιασει το λαιμο λες κι προκειται να γινει. Γενικοτερα, εχω πιασει τον εαυτο μου να φοβαται πολυ μην με δολοφονησουν οι γονεις μου αλλα κυριως να μην με πνιξει η μητερα μου. Ειχατε νιωσει ποτε κατι αναλογο? Αν ναι πηγατε σε ψυχολογο για να το ερμηνευσετε?

    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ilikemovies View Post
    Καλησπερα σε ολους. Κανω αυτην την ερωτηση για να ''μαζεψω'' γνωμες ή αλλες παρομοιες ανησυχιες σαν την δικια μου. Με τη μανα μου εχουμε παρα πολυ καλη σχεση. Ειναι το μονο ατομο με το οποιο συζηταω τα παντα κι αποτελει στηριγμα μου στο σπιτι. Αλλα παρολο που την νοιαζομαι σε υψηλο βαθμο παρουσιαζω καποιες περιεργες σκεψεις/φοβιες. Συγκεκριμενα, καθε φορα που ξαπλωνω να κοιμηθω-ειδικοτερα οταν το βλεμμα μου στρεφεται προς το διαδρομο κι κατεπεκταση στο σαλονι(που κοιμαται η μητερα μου)-με πλημμυριζουν δυσφορικες φαντασιωσεις τυπου: η μανα μου σηκωνεται κι αρχιζει τρεχει προς το δωματιο μου να με σκοτωσει(πνιξει) σαν να με μισει/λυσσασμενη. Ωρες ωρες το αισθανομαι πολυ πραγματικο κι σκεφτομαι πως θα αντιδρασω οταν θα μου πιασει το λαιμο λες κι προκειται να γινει. Γενικοτερα, εχω πιασει τον εαυτο μου να φοβαται πολυ μην με δολοφονησουν οι γονεις μου αλλα κυριως να μην με πνιξει η μητερα μου. Ειχατε νιωσει ποτε κατι αναλογο? Αν ναι πηγατε σε ψυχολογο για να το ερμηνευσετε?

    Ευχαριστω
    Καλησπέρα...

    Δεν ξέρω σίγουρα αν θα σε βοηθήσει το δικό μου θέμα γιατί συμβαίνει το ανάποδο, φοβάμαι μήπως εγώ κάνω κακό σε άλλον... Το έχω συζητήσει με τον ψυχίατρο μου και μου έχει πει να μην ανησυχώ γιατί δεν είμαι επικίνδυνη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    φοβάμαι μήπως εγώ κάνω κακό σε άλλον...
    παρολα αυτα δεν θα επρεπε να κατανοησεις γτ σκεφτεσαι κατι τετοιο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Ιδεοψυχαναγκασμοί είναι όλα αυτά, μη δίνετε σημασία!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ilikemovies View Post
    παρολα αυτα δεν θα επρεπε να κατανοησεις γτ σκεφτεσαι κατι τετοιο?
    Ναι, το παρέλειψα αυτό, έχεις δίκιο... Μου είπε αυτό που λέει παρακάτω ο Eagle guy, ότι είναι ψυχαναγκαστικές σκέψεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Απότι κατάλαβα πρόκειται για μία σκέψη που δεν εμπίπτει σε κάποιο ρεαλιστικό γεγονός.

    Το πρόβλημα δεν είναι το γιατί κάνεις μια τέτοια σκέψη,
    αλλά η σημασία που δίνεις σε αυτή τη σκέψη.

    " Για να το σκέφτομαι κάτι σημαντικό πρέπει να σημαίνει, κάποια ερμηνεία έχει. "

    Προφανώς και όχι. Χωρίς να το παρατηρούμε, κάνουμε άπειες σκέψεις μέσα στη μέρα, πολλές από αυτές δεν έχουν καμία σημασία.
    Και εγώ έχω πιάσει να κάνω άπειρα σενάρια με τον εγκέφαλο μου,
    Εγκέφαλος είναι, διαθέτουμε φαντασία, δουλευει εκει ασταμάτητα.


    Μια σκέψη λοιπόν δεν είναι πάντα σημαντική.
    Μια σκεψη δεν έχει να πει πάντα κάτι για το χαρακτήρα του άλλου.
    Η σημασία που δίνεις στη συγκεκριμένη σκέψη αν με ρωτάς είναι το θέμα σου και όχι η ίδια η σκέψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ έχω κάποιες ιδεοληψίες για τους γονείς μου, όχι πως θα μου κάνουν κακό, αλλά ξέρω πως δεν το ελέγχω, δεν με προσδιορίζουν αυτές οι σκέψεις και προσπαθώ να μην τις αναπτύσσω.

Similar Threads

  1. Θα ηθελα μια γνωμη χωρις τρομακτικες απαντησεις
    By nikos1989 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2021, 15:44
  2. Τρομακτικές αναμνήσεις
    By Erudinam in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-2020, 19:20
  3. Φαντασιώσεις
    By Demo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-07-2020, 00:09
  4. Φαντασιωσεις
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 20-04-2018, 15:05
  5. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •