Aποφευκτική(αγχωδης) διαταραχή προσωπικότητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Επειδή είμαι σαν χαρακτήρας soft,πληγώνομαι εύκολα όταν με σχολιάζουν αρνητικά,ειδικά όταν αυτό γίνεται πισώπλατα.Ακομη έχω στεναχώριες από άτομα που μπροστά μου έλεγαν ότι είχαν προς εμένα συμπάθεια αλλά από πίσω με χαρακτήριζαν και με έθαβαν.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    απογοήτευση δηλαδή. τώρα πια λέμε αυτό. δε φταίνε οι άλλοι που εμείς περιμέναμε άλλα και άλλα είχαν να δώσουν τελικά. δεν ήταν υποχρεωμένοι να είναι όπως τους περιμέναμε. κοινώς, δεν είναι δική μας ευθύνη το πώς μας φέρεται ο άλλος, αλλά το πώς εμείς φερόμαστε στη συμπεριφορά του. αν βγάζει νόημα αυτό.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τπτ,απλά αδιαφορούσα τις περισσότερες φορές,έπνιγα μεσα μου την ενόχληση μου,πιστεύοντας ότι αυτό είναι μια άμυνα που θα τους σταματήσει.Δυστυχως όχι,έπρεπε να δείχνω την ενόχληση μου και να αντιδράω για να μην τους περνάει.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχω μεγάλο πρόβλημα με την κριτική των άλλων,σε μεγάλο βαθμό ντροπαλότητα,δύσκολη διαταραχή,ο γιατρός με πιέζει να εκτεθω,να βγαίνω με κάποια άτομα που έχω γνωρίσει στη δουλειά και ας μην έχω να πω πολλά στην κουβέντα,αλλά εγώ δεν νιώθω καλά να είμαι με άλλους γιατί έρχομαι σε δύσκολη θέση καθώς με ρωτάνε πράγματα που αν πω με ντροπιάζουν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όλα αυτά μου φαίνονται αντιμετωπίσιμα. πάντως.
    ίσως να αλλάξεις οπτική, ή απλά παρεες.
    αν μια ερώτηση σε ενοχλεί, μην απαντάς. δεν υπάρχει καμία υποχρέωση.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Δεν είναι το θέμα να μην απαντήσω σε μια ερώτηση,δεν μπορώ να σταματήσω να φαίνομαι στους άλλους ως περίεργος,απομακρος,λιγομί λητος,ήσυχος,εσωστρεφής,βα ρετος,δεν έχω διάθεση και όρεξη να βγω έξω ακόμη και αν μου προτείνουν,γιατί ακριβώς θέλω να αποφύγω να με ρωτάνε όλα αυτά εδώ πέρα.Δεν νιώθω καλά ούτε με τον εαυτό μου,ούτε ανάμεσα σε άλλους,δλδ ούτε την μοναξιά αντέχω,ούτε όμως να είμαι και με παρέες.

    Δυστυχώς,έχω βρεθεί σε ένα αδιέξοδο που σε συνδιασμό με τα συμπτώματα της διαταραχής,βρίσκω τον εαυτό μου σε συνεχή άρνηση να προσπαθήσει οτιδήποτε υπό τον φόβο της κριτικής των άλλων,της υποτίμησης,της μη αποδοχής,δλδ ρε φίλε,εγώ έτσι είμαι,κλειστός,εσωστρεφής, δεν μιλάω πολύ,από μικρός,γιατί δεν με αποδέχονται με αυτά τα χαρακτηριστικά και πρέπει να αλλάξω σαν άτομο για να γίνω αρεστός??

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    δεν χρειάζεται να είσαι αρεστός.
    δεν φταις εσύ αν δεν σε αποδέχονται.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Unhappy

    Δεν την παλεύω άλλο,κάνω 7 μήνες ψυχοθεραπεία,παίρνω venlafaxine και δεν βλέπω βελτίωση τέτοια που να μου δείχνει πρόοδο η ικανοποίηση.

    Στις διαταραχές προσωπικότητας,ποια μέθοδος θεραπείας είναι πιο αποτελεσματική? Δεν με βοηθάει αρκετά η CBT.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Johny K33, καλησπέρα.

    Γενικά οι διαταραχές προσωπικότητας χρειάζονται μακροχρόνια θεραπεία. ενδεικτικά θα πω 2-3 χρόνια, το οποίο φυσικά είναι πολύ σχετικό. Αλλά λίγοι μήνες δεν επαρκούν για τη θεραπεία διαταραχής προσωπικότητας. Η CBT απόσο γνωρίζω είναι θεραπεία πολύ κατάλληλη, όπως φαντάζομαι και άλλες. Βέβαια πάντα υπάρχει το θέμα του θεραπευτή, εάν ταιριάζετε.

    Τώρα ως προς όλα αυτά που περιγράφεις, εγώ θα σου πω, πως όλοι οι άνθρωποι φοβόμαστε την απόρριψη . Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη την αποδοχή και μπορεί να πληγωθούμε εάν μας αποδοκιμάζουν. Επίσης η συστολή είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα και όλοι είμαστε λίγο ή πολύ συνεσταλμένοι σε κάποιες καταστάσεις.
    Αυτά που βιώνεις, τα αισθανόμαστε όλοι οι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο γιατί είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης μας. Φυσιολογικότατες ανάγκες και φυσιολογικότατα συναισθήματα. Αυτό που διαφέρει σε καθένα ξεχωριστά είναι ο βαθμός που το βιώνει αλλά και πως το διαχειρίζεται.
    Ένας άνθρωπος με αποφευκτική συνήθως χρησιμοποιεί κυρίως την αποφυγή ως την βασική του στρατηγική αντιμετώπισης μιας αγχογόνας - δυσάρεστης κατάστασης.
    Και η θεραπεία φυσικά και έχει σχέση με την έκθεση. Έτσι ώστε το άτομο να μάθει κατά τη διάρκεια αυτού του ταξιδιού και άλλους τρόπους αντιμετώπισης.
    Βέβαια παράλληλα χρειάζεται και αρκετη δουλειά το self-blaming. Όλοι πιστεύω έχουμε. Αλλά πάλι διαφέρει ο βαθμός.

    Εγώ σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις θα σου πω κάτι άλλο. Δύο άνθρωποι έρχονται κοντά και συνδέονται όταν μοιράζονται. Όταν εσύ είσαι πολύ τυπικός απέναντι στους ανθρώπους, δεν μιλάς για σένα, δεν μοιράζεσαι κάτι από τον κόσμο σου, με έναν τρόπο τους απορρίπτεις. Τους απορρίπτεις από τον κόσμο σου. Γιατί όταν μοιράζεσαι σκέψεις, συναισθήματα τότε τους δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουν. Τότε τους δίνεις αξία. Τότε μπορούν να σε γνωρίσουν.
    Καταλαβαίνω πως φοβάσαι την κριτική και την απόρριψη αλλά μην νομίζεις πως παρόμοια, και τα άτομα που συναντάς δεν 'εχουν την ανάγκη της αποδοχής και της επιδοκιμασίας.
    Συνήθως μάλιστα οι άνθρωποι συμπαθούμε τους ανθρώπους που πιστεύουμε ότι μας συμαπθούν και μας δίνουν αξία.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Η θεραπεία σχημάτων τι είδους προσέγγιση είναι ως θεραπεία,γιατί προτείνεται ως λύση στις διαταραχές προσωπικότητας.

    Πάντως δεν έχω καθόλου ορεξη η διάθεση,πάω στη δουλειά,γυρνάω και είμαι σε φάση,φαγητό,ύπνος και καναπέ.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Βρήκα ψυχοθεραπευτή ειδικευμένo με την θεραπεία σχημάτων,θα πάω να την δοκιμάσω,δεν έχω κάτι να χάσω,εκτός από κάποια χρήματα αν δεν με βοηθήσει.
    Last edited by JohnyK33; 10-09-2021 at 08:32.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Βεβαια ειναι λιγοι οι εκπαιδευμενοι ψυχοθεραπευτες σε αυτη την θεραπεια και πιστοποιημενοι,οποτε δεν ειναι ευκολο να βρεις κοντα στην περιοχη σου καποιον που να την ξερει και να την εχει εφαρμοσει με καλα αποτελεσματα.Θα την δοκιμασω και θα γραψω εντυπωσεις.

    Ο τωρινος ψυχοθεραπευτης μου,με εχει απογοητευσει,μου ειπε οτι δεν ξερω πως αλλιως να σε βοηθησω και πως πρεπει να προσπαθησω,οτι να εκτεθω,να βγαινω και ας μην νιωθω τοσο καλα,του ειπα οτι αυτο δεν γινεται,δεν μπορω να πηγαινω σε μια παρεα εξω και να ειμαι με ορεξη,διαθεση η στα πανω μου ψυχολογικα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Δε ξερεις ποσο ταυτιστηκα μαζι σου. Ειναι σα να τα γραφω εγω.Εχω κανει γνωσιακη και δε με βοηθανε οι συμβουλες να κανω πραγματα κτλ.Ειναι κολλημα του εγκεφαλου και οσο τον πιεζεις τοσο αντιστεκεται.Προτεινε μου σε παρακαλω και εμενα καποιον αξιολογο αν βρεις!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Το κοστος της ψυχοθεραπειας μου ειναι 150-200 ευρω το μηνα,αν υποθεσουμε οτι κανω 3-4 συνεδριες για 1 ωρα τη φορα.Συνεχιζω την αγωγη με τα effexor 75mg απο τον ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη,ομως σταματησα μαζι του ψυχοθεραπεια γιατι δεν με βοηθουσε η προσεγγιση του και συνεχιζω με καποιον αλλον,ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη,που ξεκινησε ανασκοπηση απο την παιδικη ηλικια για να βρει ποτε ξεκινησαν τα προβληματα.

    Απο εκει και περα,ξεκινησα kick boxing ως δυναμικο αθλημα που μπορει να με βοηθησει στην αυτοεκτιμηση/αυτοπεποιηθηση,διατροφη με διατροφολογο για να χασω τα κιλα που μου εβαλαν τα αντικαταθληπτικα,2-3 εξοδους που ειχα με καποιους γνωστους απο τη δουλεια.Ειναι μακρυς ο δρομος και δυσκολος της αποφευκτικης διαταραχης,εχει τετοια κολληματα και φοβιες το μυαλο απο μικρη ηλικια,που ειναι δυσκολο και χρονοβορο να αλλαξεις την ηδη διαμορφωμενη προσωπικοτητα τοσων ετων.

    Παλευω να βρω μια διεξοδο,να βρω τι με ικανοποιει και τι οχι σε αυτη τη ζωη,35 ετων αισιως,αλλοι στην ηλικια μου εχουν κανει οικογενειες,παιδια,σπουδες ,σπιτια κλπ.Αισθανομαι οτι με υποτιμουν,οτι δεν μπορω να βαλω ορια,οτι ειμαι υπερβολικα το καλο παιδι με αποτελεσμα να πεφτω θυμα εκμεταλλευσης απο αλλους.

  15. #45
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    η ψυχίατρός μου, στην αρχική της διάγνωση τουλάχιστον, αυτό μου είπε ότι έχω κ εγώ. σου έχει πει κοπινγκ μεκανισμς? κάτι? έχεις δει βελτίωση με τη θεραπεια τοσους μηνες?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 22:44
  4. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •