Aποφευκτική(αγχωδης) διαταραχή προσωπικότητας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Μάλιστα.
    κάνε την δουλειά που σου αναθέτει και τα άλλα κράτα μια απόσταση.
    το οτι προτιμά να φέρεται καλύτερα σε κάποιον άλλο, απο τη στιγμή που δεν σε προσβάλει, δεν σχετίζεται με σένα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Δεν εχει νοημα πλεον,αφου εχω φυγει,αλλα το να βλεπεις κατι τετοιο να εξελισσεται μπροστα σου,σιγουρα σε ριχνει και σε υποβαθμιζει γιατι πιστευεις οτι δεν κανεις κατι καλα εσυ και δεν σε αντιμετωπιζουν με ισαξιο τροπο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    όπως μάθει κανείς απο το σπίτι του, που λένε.
    εγώ πιστεύω πως μόνο ένας ανώτερος μπορεί να σου κάνει παρατηρήσεις πχ φέρεσαι καλύτερα σε αυτόν τον υπάλληλο κι όχι ισάξια.
    το εργατικό δυναμικό μόνο συσπειρωμένο κάνει αλλαγή.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Εχω ξεκινησει με solben 20mg παροξετινη,ειμαι στην 3η εβδομαδα,ξεκινησα με μισο την πρωτη εβδομαδα,1 την δευτερη και πλεον παιρνω 1,5 χαπι γιατι μου το αυξησε ο ψυχιατρος.Περιστασιακα παιρνω λεξοτανιλ 1,5mg οταν με πιανει αγχωδης διαταραχη,κυριως τις πρωινες ωρες συμβαινει αυτο και η διαθεση σταδιακα βελτιωνεται οσο περναει η μερα,βεβαια τα γνωστα σκαμπανεβασματα υπαρχουν.Δεν εχω δει ακομα προφανως καποια ιδαιτερη βελτιωση απο το αντικαταθληπτικο,ειναι νωρις ακομη.Αυτο που βελτιωθηκε,ειναι οτι το ψυχοπλακωμα και το σφιξιμο στο στηθος σταματησε,ο υπνος επανηλθε σε κανονικοτητα,κοιμαμαι χωρις προβλημα,δεν χρειαζομαι να παρω κατι πλεον για τον υπνο.

    Εχω κανει 5 συνεδριες ψυχοθεραπεια και συνεχιζω,θα χρειαστει αρκετους μηνες για να δω αισθητη διαφορα,να αλλαξω τροπο σκεψης σε πραγματα,να προσπαθησω να πεισω τον εαυτο μου να αλλαξει η να μην φοβαται την αλλαγη.Στη νεα δουλεια εχω προσαρμοστει καπως παροτι στις πρωτες 2 εβδομαδες δυσκολευτηκα αρκετα,ειδικα με το πρωινο ξυπνημα,παντως εχω κρατησει επαφη με την προηγουμενη εταιρεια και οποτε θελω μπορω να γυρισω εκει που ημουν,αν νιωσω πως μπορω πλεον να μην εχω τα προβληματα που αντιμετωπιζα πριν σε τετοιο βαθμο,γιατι μου στοιχισε πολυ στο κοινωνικο κομματι αυτο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    καλή συνέχεια τότε, να πω.
    απο την παλιά δουλειά έφυγες μόνο και μόνο επειδή υπήρχε εκείνο το πρόβλημα; αν δεν αλλάξουν οι ανθρώποι δεν θα αλλάξει το πρόβλημα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλή συνέχεια τότε, να πω.
    απο την παλιά δουλειά έφυγες μόνο και μόνο επειδή υπήρχε εκείνο το πρόβλημα; αν δεν αλλάξουν οι ανθρώποι δεν θα αλλάξει το πρόβλημα.
    Οχι,μονο για αυτο,γιατι η εταιρεια δεν πληρωνε επιδομα αδειας και αργιες,οποτε εχανα καποια λεφτα απο εκει,αλλα ειχα ουτως η αλλως προβλημα κοινωνικοποιησης και θα με βοηθουσε πιστευω αν επιστρεψω,να μπορεσω να εξασκηθω στο να γινω πιο ανετος,πιο ομηλιτικος,πιο ελκυστικος,ειδικα οταν προκειται για γυναικειες παρουσιες κατα μεγαλο ποσοστο,κατι το οποιο δεν μπορουσα να κανω τοσο καιρο απο φοβο απορριψης,ανασφαλειων,ντρο παλοτητας,η νεα δουλεια ειναι ορισμενου χρονου οποτε καποια στιγμη θα φυγω απο εκει οποτε δεν μπορω σε ενα 6μηνο η 9μηνο να αναπτυξω φιλιες η επαφες ουσιας η διαρκειας.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    εσύ ξέρεις καλύτερα.
    πρόσεχε, τα επιδόματα είναι εργασιακά δικαιώματα και ο λόγος είναι αρκετά σοβαρός.
    να εξασκηθείς ή να εξαντληθείς;
    εσύ ξέρεις καλύτερα πάλι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Αυτή η διαταραχή με δυσκολεύει αρκετά,θα χρειαστεί πολύ καιρό ψυχοθεραπεία για να δω αισθητή βελτίωση.Με ενοχλεί η κριτική των άλλων,ο φόβος της απόρριψης,μην με παρεξηγήσουν αν εκφέρω γνώμη σε κάτι,τα συμπτώματα της αποφευκτικης είναι πολλά και δεν νομίζω θα θεραπευτεί εντελώς,απλά βελτιώνεται ως ένα σημείο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    ως διαταραχή προσωπικότητας χρειάζεται ψυχοθεραπεία και όχι φάρμακα, νομίζω στο συγκεκριμένο πλέγμα διαταραχών.
    απλά έχε στο νου σου ότι πρέπει να προσπαθήσεις κι ότι απο μια ηλικία και μετά πολλές διαταραχές μειώνονται συμπτωματολογικά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Ναι,αλλα χρειαζομαι και αντικαταθληπτικο γιατι κατα διαστηματα εχω στεναχωρια,μελαγχολια,μπερ δεμενα συναισθηματα,οποτε για να ανεβει η σεροτονινη στους νευροδιαβιβαστες θα παιρνω αγωγη για 1 χρονο τουλαχιστον.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Την θέση του solben 20mg,πήρε το velept 75mg.Δεν ξέρω,είπα στον γιατρό ότι δεν παίρνω την βοήθεια που θα ήθελα και περίμενα από το solben/seroxat και έχω βάλει επίσης αρκετά κιλά. Το velept δεν ξέρω αν θα μου ταιριάξει καλύτερα,θα δούμε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419

    Unhappy

    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα,αρκετοι με αποκαλούν σαικο και περίεργο,είναι ο τρόπος που κοιτάω,ο τρόπος που μιλάω,δεν ξέρω γιατί,ακόμη και χαβαλεδιστικα να μου το λένε,πάλι δεν μου κάθεται καλά,στην προηγούμενη δουλειά τα ίδια,στην επόμενη πάλι τα ίδια,τι να πω πια.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    σάικο; τύπου ψυχάκι; μήπως είναι απλά κακεντρεχείς ανθρώποι και δεν πρέπει να τους δίνεις σημασία; εστίασε σε αυτούς που σε σέβονται. και θα έρθουν μόνα τους

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    419
    Quote Originally Posted by user View Post
    σάικο; τύπου ψυχάκι; μήπως είναι απλά κακεντρεχείς ανθρώποι και δεν πρέπει να τους δίνεις σημασία; εστίασε σε αυτούς που σε σέβονται. και θα έρθουν μόνα τους
    Ναι,τύπου ψυχακια...Τι πρόβλημα έχουν,εγώ δεν τους πείραξα πάντως.Τοσο εντύπωση κάνει σε κάποιους όταν βλέπουν εσωστρεφή άτομο η ντροπαλό,δεν έχουν ξανασυναντήσει στη ζωή τους άλλη φορά??Με ρωτάνε αν έχω κάνει ποτέ σχέση,αν βγαίνω και που συχνάζω,αν έχω σοσιαλ μίντια,ε δεν μπορώ συνέχεια ανάκριση.

    Όσο και να αγνοείς η να μην δίνεις σημασία κάποια στιγμή κουράζεσαι από αυτό όταν επαναλαμβάνεται.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    καλά όντως. σπαστικοί τύποι, υπάρχουν πολλοί. τί να κάνεις; να τους σπάσεις τα μούτρα; όχι.
    πες όχι, μην απαντάς μέχρι να σταματήσουν

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας
    By troxia in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-2018, 22:45
  3. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 22:44
  4. Αποφευκτικη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2010, 23:35
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •