ζαναξ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: ζαναξ..

  1. #1
    hlias1988
    Guest

    ζαναξ..

    η μακροχρονια χρηση ζαναξ προκαλει εθισμο.. ειναι γνωστο..
    εγω επαιρνα για 3 χρονια την δοση των 1μγ.
    με την ψυχιατρο το καναμε 0,5 εδω και 15 μερες...
    μπορει αυτη η μειωση να προκαλεσει στερητικα?
    επισης ειχα διαβασει για ενα μελος το οποιο επερνε την δοση των 0,25 και το διεκοψε και παρουσιασε καρδιακα προβληματα, πηγε στο νοσοκομειο και τι βρηκαν καποιο προβλημα, και τις ειπαν οτι ηταν απο το ζαναξ...
    γνωμες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    η μακροχρονια χρηση ζαναξ προκαλει εθισμο.. ειναι γνωστο..
    εγω επαιρνα για 3 χρονια την δοση των 1μγ.
    με την ψυχιατρο το καναμε 0,5 εδω και 15 μερες...
    μπορει αυτη η μειωση να προκαλεσει στερητικα?
    επισης ειχα διαβασει για ενα μελος το οποιο επερνε την δοση των 0,25 και το διεκοψε και παρουσιασε καρδιακα προβληματα, πηγε στο νοσοκομειο και τι βρηκαν καποιο προβλημα, και τις ειπαν οτι ηταν απο το ζαναξ...
    γνωμες...
    Δεν ξέρω γιατί έπαιρνες τρία συνεχόμενα χρόνια ζαναξ, μετά την βδομάδα σταματούν να δρουν στο άγχος.. Υπάρχουν και άλλες βενζοδιαζεπινες πολύ καλύτερες για λίγο μεγαλύτερη χρήση... Ας πούμε μήνα. Αν δεν παρουσίασες στερητικα για την ώρα είναι καλό σημάδι.. Αλλιώς ενδεχομένως να πας σε κάποια άλλη και να δοκιμασεις εκεί διακοπή

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    τωρα νιωθω εντονους χτυπους στην καρδια...
    δεν εχω βαλει πιεση να δω ποσο ειναι...
    αλλα γραφει πισω στο χαρτι με τις οδηγιες του ζαναξ: εντονο αγχος, ευερεθιστικοτητα και τετοια.. στα συμπτωματα διακοπης...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Είναι πιθανό να είναι στερητικό. Μίλησε με τον γιατρό σου για να σου ελαττώσει τη δόση πιο σταδιακά. Για ζημιά στην καρδιά από το ζάναξ δεν έχω ακούσει, μη σε απασχολεί αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    επισης ειχα διαβασει για ενα μελος το οποιο επερνε την δοση των 0,25 και το διεκοψε και παρουσιασε καρδιακα προβληματα, πηγε στο νοσοκομειο και τι βρηκαν καποιο προβλημα, και τις ειπαν οτι ηταν απο το ζαναξ...
    γνωμες...
    τι καρδιολογικα και μπουρδες για 0.25 , ειναι αστειο αυτο, μειωσα τα 9mg ζαναξ σε 3,5 mg σε 6 μηνες , μετα απο χρηση ( καταχρηση ) 15-17 ετων χωρις κανενα προβλημα , μονο ζοριστηκα πολυ θαλεγα , αλλα εχω θεληση ....... προσοχη πολυ στους ψυχοτετοιους , μου ταγραφαν για πλακα , εγκληματιες ......

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Είναι πιθανό να είναι στερητικό. Μίλησε με τον γιατρό σου για να σου ελαττώσει τη δόση πιο σταδιακά. Για ζημιά στην καρδιά από το ζάναξ δεν έχω ακούσει, μη σε απασχολεί αυτό.
    ρε φιλε δεν εμπιστευομαι τους γιατρους...
    οκ ειναι χρησιμοι για μερικες περιπτωσεις με την εννοια ζωης και θανατου...
    αλλα πλεον δεν κινδυνευω ουτε να κανω κακο στον ευατο μου ουτε στους αλλους και αυτος ηταν ο λογος που πηγα σε ψυχιατρο..
    ημουν βιαιος...και ηθελα να αλλαξει αυτο..
    τωρα εχω ηρεμησει... εχω ξανα βρει τον ευατο μου.. δεν εχω αυτοκτονικες σκεψεις ουτε να κανω κακο σε αλλους..(που ποτε δεν εκανα)
    οκ ηταν 2 αποπειρες αυτοκτονιες τις πλακας...ηπια 2 κουτια ντεπον.. μαλακιες.. δεν το ξανα κανω...
    δεδομενου ολα αυτα, τα φαρμακα προκαλουν προβληματα υγειας.. δεν αντεχω να αποκτησω διαβητη στα 32 μου χρονια...(αυτο και εαν με ριξει ψυχολογικα).
    τωρα παιρνω χαπια για την χολιστερινη και τα τριγλυκεριδια... γαμησε τα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    ζαναξ..

    Κατάλαβα. Για μερικούς ανθρώπους είναι δύσκολο να μειώσουν κατευθείαν το Xanax από 1mg σε 0,5mg. Χρειάζεται πιο σταδιακή διακοπή. Συζήτησε με τον ψυχίατρό σου μήπως πρέπει να παίρνεις 0,75mg για ένα μήνα και μετά να το ελαττώσεις σε 0,5mg για άλλον έναν μήνα, 0,25mg για άλλον έναν μήνα, κτλ. Δηλ να μην το κατεβάζεις ανά 0,5mg αλλά ανά 0,25mg. Το ότι αισθάνεσαι καλά είναι πολύ θετικό, αλλά ένα στερητικό επεισόδιο μπορεί ξαφνικά να σε αποδιοργανώσει.
    Φάρμακα για τη χοληστερίνη παίρνει πολύς κόσμος, αυτό δεν είναι τίποτα. Περπάτα έξω, κάνε γυμναστική (προς το παρόν στο σπίτι), κόψε το κάπνισμα και το αλκοόλ. Το Xanax δεν επηρεάζει τη χοληστερίνη.
    Last edited by Chaos1; 16-01-2021 at 07:46.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Κατάλαβα. Για μερικούς ανθρώπους είναι δύσκολο να μειώσουν κατευθείαν το Xanax από 1mg σε 0,5mg. Χρειάζεται πιο σταδιακή διακοπή. Συζήτησε με τον ψυχίατρό σου μήπως πρέπει να παίρνεις 0,75mg για ένα μήνα και μετά να το ελαττώσεις σε 0,5mg για άλλον έναν μήνα, 0,25mg για άλλον έναν μήνα, κτλ. Δηλ να μην το κατεβάζεις ανά 0,5mg αλλά ανά 0,25mg. Το ότι αισθάνεσαι καλά είναι πολύ θετικό, αλλά ένα στερητικό επεισόδιο μπορεί ξαφνικά να σε αποδιοργανώσει.
    Φάρμακα για τη χοληστερίνη παίρνει πολύς κόσμος, αυτό δεν είναι τίποτα. Περπάτα έξω, κάνε γυμναστική (προς το παρόν στο σπίτι), κόψε το κάπνισμα και το αλκοόλ. Το Xanax δεν επηρεάζει τη χοληστερίνη.
    αντιψυχωσικο με εχει μαμησει..επισης..
    σκεφτομαι να το μειωσω μονος μου... απο 10μγ να το παω 5μγ... η ψυχιατρος μου ειπε οτι θα το παιρνω για μια ζωη 10μγ.. ειναι δυνατον? δεν μπορω να ζησω αλλο με φαρμακα.. αυτο που με εμποδιζει ειναι οι δικοι μου ανθρωποι... θα μπορουσα καλιστα να το μειωσω και να μην πω τιποτα σε κανεναν αλλα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος .. θελω να τα συζηταω τα θεματα και να μην λεω ψεματα... αλλα ειναι αρνητικοι οι δικοι μου...
    το θεμα ειναι να ξανα γινω λειτουργικος και να νιωθω καλα με τον ευατο μου... ε ! αυτο θα το καταφερω οταν κοψω τα φαρμακα...
    τεσπα... απλα πηρα 30 κιλα με τα φαρμακα και μου εχει στοιχισει ολο αυτο.. ειχα φτασει 123 κιλα και τωρα ειμαι 103.6 ..
    τι να σου πω ρε φιλαρακι μπλεξιμο η κατασταση... δεν ειναι να μπλεκεις με τετοια πραγματα δυσκολα ξεμπλεκεις...

Similar Threads

  1. Ζαναξ 0.25
    By cyrax in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2020, 18:23
  2. Διακοπή ζαναξ
    By DiSI in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 40
    Last Post: 14-08-2018, 17:24
  3. Ζαναξ με μινιτραν
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2017, 17:59
  4. ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 26-10-2016, 19:07
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •