Ανησυχω παλι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7

    Ανησυχω παλι!

    Νομίζω, εδώ και καιρό, ίσως και 1-2 χρόνια, που και που στο άκυρο, σκεφτόμουν ποιοι ελληνεςμ εταγλωτιστές θα μπορούσαν να μεταγλωτίσουν 2 ήρωες απο videogames που μου αρεσαν. Φαντάστηκα 2 μεταγλωτιστές και ο ένας μάλιστα θα ταίριαζε παρα πολυ με βαση τις αγγλικες φωνές. Αυτην την σκέψη την φανταζόμουν να την μοιράζομαι με 2 φίλους μου. Νομίζω, απλα το φανταζόμουν, κυρίως, γιατί αυτοι οι 2 δεν ήξεραν απο μεταγλωτίστες τότε. Για κάποιο λόγο, νομίζω, καθε φορα που το σκεφτόμουν, ερχόταν ένα αρνητικό συναίσθημα τύπο



    "δεν πρέπει να το σκεφτώ ή να μοιραστω την σκεψη μου με αυτους τους 2 φίλους γιατι μπορει να υπάρχει υπόσχεση" κάτι τέτοιο.



    Χθες μιλούσαμε και είχα νευριάσει λίγο με έναν άλλο ψυχαναγκασμό και με το που μου ήρθε αυτή η σκέψη (με την μεταγλώτιση) αμέσως, σαν νορμαλ ανθρωπος, την μοιραστηκα με τους 2 φίλους μου. Δηλαδή, αγνόησα τον ψυχαναγκασμό που μου έλεγε "δεν πρέπει"



    Ενιωσα καλα. Τώρα, ομως, από χθες, αναλύω για ποιο λόγο, αρκετές φόρες, είχα συνδέση το αρνητικο συναίσθημα "δεν πρεπει" με αυτή την συγκεκριμένη σκέψη (μεταγλωτιση). Δεν θυμαμαι. Δεν θυμαμαι καμια υπόσχεση. Μόνο ένα αρνητικο "δεν πρεπει" που μου είχε έρθει αρκετες φορές όταν το σκεφτόμουν. Ανησυχώ μήπως έκανα κάποια υπόσχεση και δεν την θυμάμαι αλλα την θυμάται το υποσυνείδητό μου. Κατα πάσα πιθανότητα δεν έκανα, αλλά το ότι πιθανόττα ,συνέχεια έλεγα "δεν πρέπει" σε αυτήν την σκέψη, έχει κάνει το όλο πραμα αγχωτικό. Αισθάνομαι λες και έκανα κάτι λάθος. Στην αρχή αισθάνθηκα ωραία γιατι επιτέλους είχα μια παρόρμηση να μοιραστώ κάτι και χωρις καν να το αναλυσω, αμέσως έκανα αυτό που ήθελα. σαν νορμαλ, ελευθερος ανθρωπος.



    Ειχα κουραστει το μυαλο μου να ειναι σε alert και αν πρεπει να αναλυω και να σκεφτομαι τις κινησεις/σκέψεις μου. Ήθελα να ειμαι ελευθερος. και τωρα αγχώνομαι.


    Πάλι αρχισα να εχω κομπο στο στομαχι. Παλι να αναλυω και να προσπαθω να καταλαβω για ποιο λογο τοσο καιρο απεφευγα να σκεφτω/μοιραστω την σκεψη με τους 2 φιλους. Δεν θυμαμαι καμια υποσχεση! τιποτα! μονο ένα αρνητικο συναισθημα. αλλα για ποιο λογο?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Για να μην ευχαριστιεσαι τίποτα γι αυτό. Αυτός είναι ο σκοπός της διαταραχής, να σου αφαιρέσει τη χαρά της ζωής, το μυαλό σου έχει εκπαιδευτεί τόσο καιρό να ψάχνει να βρίσκει εμπόδια, θα ψάξει στον παρόν στο μέλλον σου στο παρελθόν σου κι αν δε βρει τότε ρίχνει κ το χαρτί της αμφιβολίας, λες να έχω κάνει καμία υπόσχεση κ να μη θυμάμαι; θα πρέπει να δείξεις δύναμη κ να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου διαφορετικά, να ξεμαθει αυτή την τάση που εχει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Για να μην ευχαριστιεσαι τίποτα γι αυτό. Αυτός είναι ο σκοπός της διαταραχής, να σου αφαιρέσει τη χαρά της ζωής, το μυαλό σου έχει εκπαιδευτεί τόσο καιρό να ψάχνει να βρίσκει εμπόδια, θα ψάξει στον παρόν στο μέλλον σου στο παρελθόν σου κι αν δε βρει τότε ρίχνει κ το χαρτί της αμφιβολίας, λες να έχω κάνει καμία υπόσχεση κ να μη θυμάμαι; θα πρέπει να δείξεις δύναμη κ να εκπαιδεύσεις το μυαλό σου διαφορετικά, να ξεμαθει αυτή την τάση που εχει
    Σε αυτό το συμπέρασμα εχω φτάσει κι εγώ , πολύ σωστά τα λες, δε θέλει το εγώ σου να ευχαριστηθεί τίποτα. Αυτή είναι και η πηγή της αρρώστιας.
    Τα φάρμακα βοηθούν κατά πολύ αλλά πρέπει να απασχολούμαι το μυαλό μας καθημερινά με διάφορα για να ξεχνιόμαστε...πχ δουλεια , χόμπι , γυμναστική , να έχουμε γενικά ενα πρόγραμμα.
    Αν δεν κάνεις τπτ το μυαλό σου σε τρώει στις σκέψεις και σε τραβάει πισω.

Similar Threads

  1. Λανθασμένες αναμνήσεις? Βοηθήστε με! Ανησυχώ πάλι! Μιλήστε μου!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-08-2020, 02:11
  2. Ανησυχώ
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2020, 20:27
  3. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 18:38
  4. Ανησυχώ...
    By Μαράλ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 06-11-2014, 21:23
  5. Ανησυχώ
    By aporia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2005, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •