Έχετε ενοχές όταν κατεβάζετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7

    Έχετε ενοχές όταν κατεβάζετε?

    έχω κόψει το download γιατι ανησυχώ ότι μάλλον, είναι αμαρτία. ακόμη και αν το δω εκτος Χριστιανισμού, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος Θεός ή Θεοί, θα επέτρεπαν να κατεβάζουμε κατι πειρατικο? Ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας ΕΚΤΟΣ του Χριστιανισμου. εσεις κατεβάζετε? δεν αισθάνεστε ποτε ενοχες?

  2. #2
    κατεβαζω και νιωθω γαληνη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εαν ειμουν χριστιανος αλλα ευαγγελιστης, λουθιρου πλευρα ναι θα ειχα προβλημα, αλλα ως ορθωδοξος οχι.Αμαρτια δεν ειναι οτι ενδεχετε να κλεβεις ενα μικρο ποσο , αν και το ζητημα ειναι οτι ειναι παρανομο οτι δεν σεβεσαι τον κοπο του δημιουργου! οτι κλεβεις την δουλεια του αυτο ειναι ανηθικο! Αμαρτια ειναι να καταιβαζεις τσοντες η ανηθικα πραματα, εαν υπαρχει δλδ περιεχομενο τετοιο τοτες θα εχεις προβλημα αμαρτιας.Μαλιστα θα σου ελεγα να ρωταγες το τι θεωρειτε αμαρτια και τι οχι, και θα δεις που θα σου κανει μεγαλη εντυποση οπως κι σε εμενα διοτις μερικα πορνο βιντεο τελικα για την εκκλησια θεωρουντε εκπεδευτικα. Αυτα που απαγορευοντε ειναι τα ομοφυλλων ζευγαριων , αυτα που δειχνουν παρα φυσην ερωτα ,και ο πεωθυλασμος. Οσο κι αν σου κανει εντυπωση το πορνο οπου δειχνει κανονικα την πραξη συνουσιας αλλα χωρις να ολοκληρωνει εκτως μητρας ειναι μια χαρα. Οπως και εαν τελειωνει με την κοπελ να εχει γυρησμενη πλατη θεωρειτε αμαρτια και μαλιστα μεγσλη διοτις προσβαλει την εννοια του ερωτα! και δεν βοηθαει στην γωνιμοτητα! μαθαινουν δλδ τα νεα παιδια να κανουν λαθος σεξ! διοτις θεωρειτε λαθος σταση για την εκκλησια αυτη η σταση. Οσο κουφο κι αν ακουγετε αυτο, οσο παραλογο και αν σας ακουγετε υπαρχουν παπαδες και υπηρξαν ακομα κι εγραφες επιστολες σε συγκεκρημενι νησι -του Αιγαιου - οπου επρεπε τα ζευγαρια να λογοδοτουν τις στασεις που κανουν ερωτα στο σπιτι τους.Υπηρξε μαλιστα ζευγαρι οπου αναγκαστηκε να μετακομησει διοτις δεν ηθελε να αναφερουν τις προσωπικες τους στιγμες, ελεγαν οτι ειναι προσωπικα δεδομενα, ομως ο ιερεας τους ειπε οτι δεν υπαρχουν κρυφα απο τον Θεο!! αρα ουτε απο τον εκπροσοπο του, και οτι ειτε θα του τα λενε ολα ειτε δεν θα ξανα κοινωνησουν σε αυτο το νησι κι ουτε θα ξανα πατησουν ουτε σε ξοκλησι του νησιου! οπως και εγινε δλδ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Μπορεί να είναι δικαιολογία αλλά ψάχνω να δω κάτι ετσι λιγο να περασω το χρονο μου. Σκέφτομαι οτι δεν εδινα λεφτα για κατι που θα ηθελα να δω μιση ωρα ή 5 λεπτα. Οπότε ειτε το κατεβάσω, είτε οχι, η εταιρεία δεν θα βγάλει κέρδος απο εμένα.
    Last edited by Erdunam; 16-01-2021 at 11:50.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Να σου πω την αλήθεια, δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ ότι το download θα μπορούσε να θεωρηθεί αμαρτία από τους θεούς-θεό.
    Δεν πιστεύω ότι αν υπάρχει θεος-θεοί και μας έκριναν, θα μας έκριναν με τόοοσο "ανθρώπινα" κριτήρια.
    Επίσης πιστεύω ότι αμα είναι να κριθούμε, κρινόμαστε στο σύνολο. Δεν γίνεται να είμαστε τα τέλεια όντα, και αυτή η απαίτηση μόνο άγχος, καταπίεση και δυσφορία μπορεί να φέρει.
    Αλλά μπορούμε να φροντίζουμε να προσφέρουμε όσο μπορούμε και εμείς στους γύρω μας με ό,τι έχει ο καθένας.
    Εκεί είναι η ουσία.

    Τώρα, ειδικότερα, για την τέχνη, εγώ προσωπικά θεωρώ πως η τέχνη έχει σκοπό την παιδεία της ψυχής.
    Για μένα πρέπει να είναι δωρεάν και ανοικτή σε όλους όπως και άλλα αγαθα (υγεία, παιδεία κλπ).
    Αν φτιάξω κάτι μέσω τέχνης, θέλω να μεταδώσω ένα μήνυμα στο κόσμο και θέλω ο κόσμος να δει την τέχνη μου.
    Μέσα από την καλή τέχνη γινόμαστε καλύτεροι, και γινόμεθα καλύτερα προσφέρουμε και περισσότερα, και αυτό το προνόμιο δεν χρειάζεται να είναι μόνο προνόμιο των πλουσίων.
    Από την άλλη, όταν εχεις τη δυατότητα μπορείς να προσφέρεις και εσύ σε κάποιον καλλιτέχνη, αγοράζοντας κάτι.

    Αλλά ο καθένας έχει το δικό του αξιακό σύστημα και άμα ον κάνει να νιώθει καλύτερα κάνοντας κάτι συγκεκριμένο καλό, ας το κάνει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Κατεβάζω και δεν νιώθω καθόλου ενοχές. Αυτοί θα πρέπει να νιώθουν ενοχές με την αισχροκέρδεια. Θυμάμαι πλήρωνα και 25 ευρώ για να αγοράσω κάποιο άλμπουμ και τώρα αν θες να πληρώσεις το κατεβάζεις με 10 ευρώ από iTunes. Για τα τραγούδια κερδίζουν ένα σωρό λεφτά με τις διαφημίσεις στο youtube. Αντίθετα με τις ταινίες δεν με ενδιαφέρουν και πολύ

Similar Threads

  1. πως νιωθετε οταν εχετε στρες
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 02-01-2017, 19:34
  2. Οταν νιωθεις τυψεις και ενοχες...
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2012, 04:16
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. με τι ασχολειστε οταν εχετε υποτροπη -καταπτωση ?
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2011, 14:55
  5. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ?ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 17:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •