δύσπνοια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    [QUOTE=annoulaki1;1147245]Το έχει βιώσει κανεις ;[/QUOTE

    Κάθε μέρα, χωρίς υπερβολή κάθε μέρα. Είναι η καθημερινότητα μου, τρέμω ότι κάτι έχω και δεν το έχει βρει κάνεις.

    Προσπαθω να πάρω βαθιά ανάσα και αν δνε τα καταφέρω νιώθω ότι σκάω και προσπαθώ ξανά και ξανά. Χασμουριεμαι όλη μα όλη την ώρα. Φοβάμαι να γυμνάσω. Το έχω χρόνια, μόνο που εγώ δυστυχώς το έχω 2 μήνες σερί και 3 μόνο μέρες περνάνε χωρίς να το έχω.
    Έχω πάει επίσης σε καρδιολόγο, σε πνευμονολογο 2 φορές. Η τελευταία λίγο μετά το καλοκαίρι. Έκανα και ακτινογραφία θωρακος. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω άνθρωπο να το περιγράφει σχεδόν όπως ακριβώς το δικό μου.

    Εμένα για να πάρω αυτή τη βαθιά ανάσα με βοηθάει αν βάζω λίγη δύναμη με τα χέρια κάπου ή αν σκύβω λίγο. Αλλά αυτό δνε σημαίνει ότι κάθε φορά που την έχω ανάγκη θα μου πετύχει ακόμα και έτσι. Το παθαίνω εκατοντάδες φορές μέσα στην ημέρα. Ίσως χιλιάδες, τα βράδια ωστοσο κοιμάμαι καλά. Έχω γνωρίσει πολύ κόσμο με κρίσεις πανικού και ψυχοσωματικα αλλά ποτέ κανέναν με το δικό μου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Το έχει βιώσει κανεις ;
    Επίσης όταν προσπαθώ να πάρω την ανάσα και δεν μου βγαίνει, μετά ρευομαι πολύ. Με τρομάζει πάρα πολύ αυτό, υπάρχουν φάσεις που ξεχνιέμαι και σταματάει αλλά είναι στιγμές. Λίγα λεπτά. Συγκριτικά ξεχνιέμαι 9% και 91% βασανιζομαι. Έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές να πιέσω για να μην πάρω την ανάσα αυτή μήπως και είναι στο μυαλό μου αλλά είναι αδύνατον, νιώθω ότι θα σκάσω αν δεν την πάρω. Και επίσης πάντα από το στόμα με χορταίνει και πότε από τη μύτη. Γίνομαι τόσο περιγραφική μόνο κ μόνο για να καταλάβεις πώς το βιωνω μήπως και είναι ίδιο και καταλάβουμε και οι δύο πως είναι κ άλλοι.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Επίσης όταν προσπαθώ να πάρω την ανάσα και δεν μου βγαίνει, μετά ρευομαι πολύ. Με τρομάζει πάρα πολύ αυτό, υπάρχουν φάσεις που ξεχνιέμαι και σταματάει αλλά είναι στιγμές. Λίγα λεπτά. Συγκριτικά ξεχνιέμαι 9% και 91% βασανιζομαι. Έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές να πιέσω για να μην πάρω την ανάσα αυτή μήπως και είναι στο μυαλό μου αλλά είναι αδύνατον, νιώθω ότι θα σκάσω αν δεν την πάρω. Και επίσης πάντα από το στόμα με χορταίνει και πότε από τη μύτη. Γίνομαι τόσο περιγραφική μόνο κ μόνο για να καταλάβεις πώς το βιωνω μήπως και είναι ίδιο και καταλάβουμε και οι δύο πως είναι κ άλλοι.
    Νιώθω ακριβώς έτσι όπως τα είπες πραγματικά με συμπλήρωσες σε όλα αυτά που νιώθω αλήθεια !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Έτσι όπως το περιγράφεις μου κάνει για δυσπεψία. Να τρως αργά, να μασάς με την ησυχία σου, τα γεύματα να είναι μικρά. Μπορεί να έχεις δυσανεξία σε κάτι, πχ κοιλιοκάκη και να είναι πιο έντονο στις ημέρες του κύκλου. Πάντως για θέμα με πνεύμονες δεν μου κάνει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Έτσι όπως το περιγράφεις μου κάνει για δυσπεψία. Να τρως αργά, να μασάς με την ησυχία σου, τα γεύματα να είναι μικρά. Μπορεί να έχεις δυσανεξία σε κάτι, πχ κοιλιοκάκη και να είναι πιο έντονο στις ημέρες του κύκλου. Πάντως για θέμα με πνεύμονες δεν μου κάνει
    Καλημέρα, μου έχουν αναφέρει και μένα στο παρελθόν ότι μπορεί να έχει να κάνει με το στομάχι, απλά εκεί που απορώ είναι πως κάποιες φορές έχει και άσχημες εξάρσεις όταν είμαι εντελώς νηστικη για ώρες, γιατί θα τύχει να μην μπορώ να πάρω ανάσα και να μου χαλάσει τόσο πολύ τη διάθεση που δεν θα φάω τίποτα για ώρες και από φόβο μόνο κ μόνο δηλαδή

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΔΥΣΠΝΟΙΑ!!!!HELP
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-02-2020, 21:36
  2. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 12:58
  3. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 01:24
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •