Ψέματα του παρελθόντος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1

    Ψέματα του παρελθόντος

    Γεια σας.Είμαι καινούργιους στο φόρουμ και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Παλιότερα συνήθιζα να λέω αρκετά ψέματα σε σημείο να είμαι παθητικός ψεύτης.Πλέον έχω ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τους γύρω μου.Όμως θέλω να ξεκαθαρίσω στους φίλους και κάποια ακόμα τα οποία με "τρώνε", απλά φοβάμαι την αντίδραση τους και μήπως τους χάσω.Επειδή συνήθιζα να λέω ψέματα φοβάμαι επίσης ότι με έχουν πάρει με άλλο μάτι και δεν με εμπιστεύονται παρότι τα ψέματα δεν αφορούσαν τους ίδιους ή δεν τους έθιγαν με κανένα τρόπο.Νομίζω ότι με αντιπαθούν πλέον διότι αυτό μου δείχνουν εκτός και αν το εκλαμβάνω λαθος .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Thanoskvp View Post
    Γεια σας.Είμαι καινούργιους στο φόρουμ και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Παλιότερα συνήθιζα να λέω αρκετά ψέματα σε σημείο να είμαι παθητικός ψεύτης.Πλέον έχω ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τους γύρω μου.Όμως θέλω να ξεκαθαρίσω στους φίλους και κάποια ακόμα τα οποία με "τρώνε", απλά φοβάμαι την αντίδραση τους και μήπως τους χάσω.Επειδή συνήθιζα να λέω ψέματα φοβάμαι επίσης ότι με έχουν πάρει με άλλο μάτι και δεν με εμπιστεύονται παρότι τα ψέματα δεν αφορούσαν τους ίδιους ή δεν τους έθιγαν με κανένα τρόπο.Νομίζω ότι με αντιπαθούν πλέον διότι αυτό μου δείχνουν εκτός και αν το εκλαμβάνω λαθος .
    καλημερα. καποιος συστηματικα ψευτης, αργα η γρηγορα γινεται αντιληπτος και δεν εμπνεει εμπιστοσυνη.
    δεν εχει σημασια αν τα ψεματα σου δεν τους εβλαπταν. εφοσον τα αντιληφθηκαν, δεν μπορουν να ξερουν αν λες ψεματα και για τους ιδιους, απλα χανουν την εμπιστοσυνη τους σε σενα, πιθανα να τα συζητανε και μεταξυ τους αν γνωριζονται, και γενικα, απομακρυνονται..
    δεν ξερω αν εχουν φτασει να σε αντιπαθουν, σιγουρα ομως δεν σε εμπιστευονται..
    γιατι να εισαι φιλος με καποιον που δεν του εχεις εμπιστοσυνη;;
    εγω, μπορει να του ελεγα καμια καλη κουβεντα, no hard feelings, φιλο μου ομως, δεν θα τον ειχα, εναν τετοιον ανθρωπο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Thanoskvp View Post
    Γεια σας.Είμαι καινούργιους στο φόρουμ και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Παλιότερα συνήθιζα να λέω αρκετά ψέματα σε σημείο να είμαι παθητικός ψεύτης.Πλέον έχω ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα τόσο με τον εαυτό μου όσο και με τους γύρω μου.Όμως θέλω να ξεκαθαρίσω στους φίλους και κάποια ακόμα τα οποία με "τρώνε", απλά φοβάμαι την αντίδραση τους και μήπως τους χάσω.Επειδή συνήθιζα να λέω ψέματα φοβάμαι επίσης ότι με έχουν πάρει με άλλο μάτι και δεν με εμπιστεύονται παρότι τα ψέματα δεν αφορούσαν τους ίδιους ή δεν τους έθιγαν με κανένα τρόπο.Νομίζω ότι με αντιπαθούν πλέον διότι αυτό μου δείχνουν εκτός και αν το εκλαμβάνω λαθος .
    Ειλικρίνεια πολύ απλά ..
    Δεν έχει κάτι καλύτερο και σίγουρα αυτοί που το έχουν ανακαλύψει δεν είναι φίλοι σου πλέον ..

    Το ξέρεις το ρητό ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται ...μόνο αυτό ισχύει ..μετά λαμβάνουν αυτό που τους αξίζει ...

    Άσε τις σκέψεις και πες ότι είναι να πεις ..
    Η ειλικρίνεια ακόμα και μετά από καταστάσεις που μπορείς να αναγκαστηκες να πεις ψέματα για τους δικούς σου λόγους είναι το καλύτερο και σε κάνει άνθρωπο που ο άλλος θα συνεχίσει να σε θέλει στην ζωή του ...

    Αν όμως ανακαλύψει μόνος του τα ψέματα σου καμία δικαιολογία δεν μπορεί να καλύψει αυτή την συμπεριφορά και απομακρύνεται χωρίς πολλά πολλά από κοντά σου.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Απλά τα πράγματα ξεκινάς από την αρχή με νέους φίλους. Αυτή την φορά σωστά. Γενικά οι άνθρωπο λένε ψέματα διότι δεν αντέχουν την αλήθεια. Το έχω πάθει και εγώ. Μετά πιστεύεις και το ψέμα και βρίσκεις ηρεμία. Πολύ μεγάλο ποσοστό ζει σε μυθικό κόσμο ή δικαιολογεί πράγματα με μυθικά ψέματα. Δεν σημαίνει τίποτα απλά ότι για κάποιο λόγο ήθελες να πεις ψέματα για να νιώσεις καλύτερα. Ο άλλος παίρνει φάρμακα για τον ίδιο λόγο. Ο άλλος κάνει γιόγκα. Εσύ βρήκες το ψέμα. Απλά τα πράγματα. Ξεκινάς από την αρχή όπως και οι άλλοι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    συμφωνώ με τη μαριασικ.
    αυτό είναι ένα πάτερν του παρελθόντος όπως λες.
    εφ όσον με αυτούς τους οποίους αναφέρεις η εμπιστοσύνη έχει γκρεμιστεί, άφησε τον χρόνο να κάνει τη δουλεία του, και παράλληλα μην τον αφήνεις αχρησιμοποίητο. εμπιστέψου με τη γνώση και τη σοφία ίσως της πρώιμης κακής σου συνήθειας ας πούμε και τόλμα να ρισκάρεις.

Similar Threads

  1. Ψεματα
    By giota2405 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 19-11-2017, 16:32
  2. Ψέματα
    By John11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 10-05-2014, 22:46
  3. ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΞΑΝΑ
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-02-2013, 18:42
  4. ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ
    By Δέσποινα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 5
    Last Post: 13-06-2012, 20:36
  5. ψεματα...
    By moonlight_walker in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 20-12-2010, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •