Βοηθηστε με γυναικολογικα- λογια συμπαραστασης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Και απο την αλλη αν εχω οντως καποια μολυνση και δεν το βρισκουν επειδη δεν μπορουν να παρουν δειγμα;
    Φοβαμαι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Είναι πιθανό να σε ερεθίζει το απορρυπαντικό ή το χαρτί υγείας. Πες στη μαμά σου να χρησιμοποιεί την προηγούμενη μάρκα που δε σε ενοχλούσε και μην ξαναχρησιμοποιήσεις χαρτί υγείας ή σερβιέτες με άρωμα. Ανησυχείς για μόλυνση, αλλά πώς να έχεις μόλυνση χωρίς επαφές ή μπάνια στη θάλασσα; Εάν δε σε βοηθήσουν αυτά που γράφω, απευθύνσου σε δερματολόγο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Ξανα εδω.
    Πριν καποιες μερες ειχα καψιμο και λιγη φαγουρα και ξαναφοβηθηκα για μυκητες και πηγα σε αλλο γυναικολογο για 2η γνωμη. Και αυτος μου ειπε τα περιπου τα ιδια πραγματα, οτι δεν εχω μυκητες. Τεσπα εφοσον δεν μπορει να παρει δειγμα με κοιταξε ειπε οτι δεν εχω τπτ.
    Μετα η μαμα μου, μου ειπε οτι αλλαξε το απορυπαντικο πριν καμια βδομαδα.
    Και επισης χρησιμοποιησα ενα καινουργιο χαρτι τουαλετας με αρωμα.
    Και την πρωτη φορα ενα σαμπουαν το heads&shoulders(ομως γιατι δεν με πειραξε σε ολο το σωμα;)
    Εχει γουστο να ειναι δερματικο; πως θα σιγουρευτω; δεν ειχα ποτε προβλημα με αλεργιες. Κουραστηκα μα πηγαινω στα φαρμακεια.
    Καλημέρα!

    Καταρχήν πες μας αν έκανες ολοκληρωμένα την πρώτη σου θεραπεία γι αυτήν που συζητούσαμε όταν ξαναειχες τα συμπτώματα ή απλα δεν την έκανες και σου ξαναεμφανιστηκαν ?

    Τώρα είναι απόλυτα φυσιολογικό η φαγουρα και κατ επακταση ο κνησμός να είναι από εξωτερικό παράγοντα .
    Πρόσεχε πλέον να μην χρησιμοποιείς ούτε χαρτί με άρωμα ούτε φυσικά να χρησιμοποιείς οποιδηποτε σαμπουάν για εκείνη την περιοχή ,δεν κάνει και απορώ πως δεν σου το είπε ο γυναικολος και μάλιστα δεν σου συστήσει κάποιο με ουδέτερο ph που άνετα βρίσκεις και στα σούπερ μάρκετ.
    Αυτό πραγματικά μου κάνει εντύπωση γιατί είναι από τα πρώτα που συζητάει ο γυναικολόγος με μια κοπέλα που επισκεφτεται πρώτη φορά γιατρό και μάλιστα ενημερώνει σε πολλά θέματα για την σωστή υγιεινή την περιοχής που σαν νέο κορίτσι πρέπει να είναι καθημερινό σου μέλημα .

    Τελοσπαντων πρόσεχε ακόμα και τι μάρκα σερβιετας φοράς .
    Έχω φίλη που γνωστή μάρκα τις είχε προκαλέσει δερματικό ερεθισμό και πολύ απλά με το που άλλαξε σταμάτησαν τα συμπτώματα .

    Εφόσον όπως μας λες πηγές σε δύο γυναικολόγους και είσαι μια χαρά δες το θέμα δερματικά πλέον για τυχών αλλεργίες .
    Ξαναξεκινησε να χρησιμοποιείς ότι και πριν σου εμφανιστούν αυτά τα συμπτώματα και το κυριότςρο πηγαινε πάρε από ένα σούπερ μάρκετ ειδικό σαμπουάν ,το βρισκεις άνετα και δεν είναι ακριβό.


    Και το κυριότερο σταματά να το σκέφτεσαι γιατί κάλλιστα μπορεί να γίνει και ψυχολογικό όλο αυτό και ακόμα και την φαγούρα να την προκαλείς εσύ ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Ξανα εδω.
    Πριν καποιες μερες ειχα καψιμο και λιγη φαγουρα και ξαναφοβηθηκα για μυκητες και πηγα σε αλλο γυναικολογο για 2η γνωμη. Και αυτος μου ειπε τα περιπου τα ιδια πραγματα, οτι δεν εχω μυκητες. Τεσπα εφοσον δεν μπορει να παρει δειγμα με κοιταξε ειπε οτι δεν εχω τπτ.
    Μετα η μαμα μου, μου ειπε οτι αλλαξε το απορυπαντικο πριν καμια βδομαδα.
    Και επισης χρησιμοποιησα ενα καινουργιο χαρτι τουαλετας με αρωμα.
    Και την πρωτη φορα ενα σαμπουαν το heads&shoulders(ομως γιατι δεν με πειραξε σε ολο το σωμα;)
    Εχει γουστο να ειναι δερματικο; πως θα σιγουρευτω; δεν ειχα ποτε προβλημα με αλεργιες. Κουραστηκα μα πηγαινω στα φαρμακεια.
    Το head&shoulders εμένα ακόμα και στα χέρια μου προκαλεί φαγούρα. Και εν πάση περιπτώσει ΔΕΝ χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε σαμπουάν για την ευαίσθητη περιοχή.
    Θα πας άλλη μια φορά στο φαρμακείο να πάρεις ειδικό σαπούνι με χαμομήλι ή κάνε πλυσεις με χαμομήλι (τα φακελάκια που πίνουμε) μέχρι να πας σε δερματολόγο.
    Μην αλλάζετε απιρρυπαντικο, σερβιέτες, σαπούνι. Και βάλτε τα εσώρουχα για ξέπλυμα δύο φορές.
    Υ. Γ. Μη χρησιμοποιείς εσώρουχα με δαντέλες,τούλια κτλ. μέχρι να λυθεί αυτό το θέμα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Η φαγουρα κρατησε λιγες ωρες. Περισσοτερο εχω καψιμο σαν συγκαμα εγκαυμα. Και Παρατηρησα ξηροδερμια γυρω γυρω. Τις τελευταιες εβδομαδες πλενομουν μονο με betatin εκει εε μπορει να ειναι και απ αυτο. Ενω πριν πλενομουν με σαπουνακι χαμομηλι.
    Τα συμπτωματα που διαβασα ειναι τα ιδια σε ολα. Ερεθισμος, φαγουρα, rash,
    Και στους μυκητες και στα δερματικα και στις μολυνσεις. Μονο τα κολπικα υγρα διαφερουν καπως.(δεν θυμαμαι ουτε τι ειναι φυσιολογικο πια) αφου και αλαζουν κατα τη διαρκεια του κυκλου.
    Επλυνα ξανα τα εσωρουχα μου , πηρα σερβιετες χωρις αρωμα, δεν ηπια το χαπακι φοβηθηκα μηπως πραγματι δεν εχω τιποτα και το κανω χειροτερα.
    Εχω την εντυπωση οτι το PH μου ειναι εκτος ισσορροποιας.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Θα παω στο δερματολογο και θα του πω οτι εχω καψιμο εκει; δεν πιστευω να θελει να το δει;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Η φαγουρα κρατησε λιγες ωρες. Περισσοτερο εχω καψιμο σαν συγκαμα εγκαυμα. Και Παρατηρησα ξηροδερμια γυρω γυρω. Τις τελευταιες εβδομαδες πλενομουν μονο με betatin εκει εε μπορει να ειναι και απ αυτο. Ενω πριν πλενομουν με σαπουνακι χαμομηλι.
    Τα συμπτωματα που διαβασα ειναι τα ιδια σε ολα. Ερεθισμος, φαγουρα, rash,
    Και στους μυκητες και στα δερματικα και στις μολυνσεις. Μονο τα κολπικα υγρα διαφερουν καπως.(δεν θυμαμαι ουτε τι ειναι φυσιολογικο πια) αφου και αλαζουν κατα τη διαρκεια του κυκλου.
    Επλυνα ξανα τα εσωρουχα μου , πηρα σερβιετες χωρις αρωμα, δεν ηπια το χαπακι φοβηθηκα μηπως πραγματι δεν εχω τιποτα και το κανω χειροτερα.
    Εχω την εντυπωση οτι το PH μου ειναι εκτος ισσορροποιας.


    Τα ειπες μονη σου δεν χρειαζεται κατι αλλο.
    Για ποιο λογο κοριτσι μου κναεις πλυσεις με betatin ?
    Δεν εχει χειροτερο πραγμα ,αυτο το κανεις για πολυ συγκεκριμενες μερες ,λογους και ΜΟΝΟ οταν στο πει γιατρος ,αλλιως θα εχεις αυτα που εχεις τωρα ..

    Φυσικα και ο γιατρος θα θελει να σε εξετασει ,τι θα κανει διαγνωση βρε κορτσι μου στα τυφλα ?

    Σταματα να κανεις πειραματα ,κανε την θεραπεια με το χαπι που ειναι τελειως ακίνδυνο, εδω σε παιδια τα δινουν οταν λαμβανουν αντιβιωσεις για την χλωριδα και πανιδα του εντερου ,αντοιστοιχα ειναι και αυτα για εκεινη την περιοχη και πηγαινε παρε απο ενα σουπερ μαρκετ ενα σαμπουαν με ουδετερο ph και θα εισαι μια χαρα .

    Και πριν κανεις πειραματα με betantin και αλλα παρομοια να ενημερωνεις την μητερα σου και να την ακους ,κατι ξερει!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Μακαρι να ειναι κατι δερματικο, να βρω την αιτια και να περασει. Θα παρακολουθω να δω αν θα ξαναεμφανιστει. Αν σχετιζεται με το κυκλο μ κτλ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έλλειψη συμπαράστασης
    By EvaE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 27-09-2021, 20:34
  2. μπερδεύω τα λόγια μου
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2019, 11:30
  3. 2-3 λογια
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-2018, 19:39
  4. λογια των γιατρων μας
    By γελα πολυ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2015, 13:51
  5. ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 13-04-2014, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •