Βοηθηστε με γυναικολογικα- λογια συμπαραστασης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21

    Βοηθηστε με γυναικολογικα- λογια συμπαραστασης

    Παρακαλω χρειαζομαι μια καλη κουβεντα.
    Εδω και δυο μηνες αντιμετωπιζω μυκητιαση στα γεννητικα οργανα. Πηγα στο γυναικολογο μετα απο χιλια ζορια γιατι η οικογενεια μου δεν ηθελε. Πιστευε οτι ειναι η ιδεα μου. Εγω ομως κοντευανα τρελαθω απο το αγχος δεν ετρωγα ουτε κοιμομουν, ημουν ρακος.
    Πηγα δεν βρηκε τιποτα,ομως δεν εκανε ουτε μια καλιεργεια γιατι εγω πονουσα εκει κατω και ακομα ποναω καπως,μηνα μς το μηνα νομιζω καλυτερευει ομως εχει δυο μηνες και οταν μου ερχεται περιοδος ποναω σε ενα συγκεκριμενο σημειο.
    Απο το ιντερνετ και βαζοντας τα συμπτωματα ειδα οτι μπορει να εχω μυκητιαση. Τα αγγλικα site εχουν πιο πολλες λεπτομερειες
    Ειπα οτι θελω να παω σε αλλο γυναικολογο μια δευτερη γνωμη αφου δεν μου περναει.
    Και αρχισαν να μου φωναζουν, ιδιαίτερα η αδελφη μου. Οτι τους επρηξα 2 μηνες τωρα και οτι θελω να παω στο γιατρο για να μου βρει κατι και να με λυπουνται.
    Δεν ισχυει αυτο, απλα ανησυχω, αλλαξε και η περιοδο μου αυτους τους 2 μηνες (μειωθηκε και ειναι πολυ ελαφρια) και φοβαμαι για στειροτητα ή προωρη εμμηνοπαυση.
    Και η καραντινα δεν βοηθα καθολου, δεν παω δουλεια και ασχολουμε μονο με αυτο.

    Βοηθεια. Δεν με καταλαβαινουν, με βριζουν για αυτο το θεμα και γω δεν εχω κανενα να μιλησω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Κολποσκόπηση, τεστ-παπ και καλλιέργεια (για εύρεση μικροβίων-βακτηρίων πχ μυκήτων) είναι οι must εξετάσεις που πρέπει να κανουν οι γυναίκες κάθε χρόνο. Κανένα 60άρι μαζί με την επίσκεψη κοστίζουν στο δικό μου γυναικολογο.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί οι δικοί σου είναι αντίθετοι, ή γιατί ο ιατρός δεν σου έκανε καλλιέργεια.
    Αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητη κάνε αυτά για να ηρεμήσεις.
    Επίσης, μην τρελαίνεσαι.
    Οι μύκητες δεν είναι κάτι σοβαρό.
    Δηλαδή αναφέρεις για στειρότητα και πρόωρη εμμηνόπαυση και φαίνεται πως αυτά τα έχεις διαβάσει στο ιντερνετ.
    Γενικά το ίντερνετ φέρνει την καταστροφή, δεν ψάχνουμε ποτέ στο ιντερνετ τι έχουμε απλά πάμε στο ιατρό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Επίσης, τώρα με την καραντίνα, νομίζω σε πολλούς ανθρώπους έχει αυξηθεί το άγχος υγείας. Είμαστε κλεισμένοι σπίτι και κολλάμε στο παραμικρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Παρακαλω χρειαζομαι μια καλη κουβεντα.
    Εδω και δυο μηνες αντιμετωπιζω μυκητιαση στα γεννητικα οργανα. Πηγα στο γυναικολογο μετα απο χιλια ζορια γιατι η οικογενεια μου δεν ηθελε. Πιστευε οτι ειναι η ιδεα μου. Εγω ομως κοντευανα τρελαθω απο το αγχος δεν ετρωγα ουτε κοιμομουν, ημουν ρακος.
    Πηγα δεν βρηκε τιποτα,ομως δεν εκανε ουτε μια καλιεργεια γιατι εγω πονουσα εκει κατω και ακομα ποναω καπως,μηνα μς το μηνα νομιζω καλυτερευει ομως εχει δυο μηνες και οταν μου ερχεται περιοδος ποναω σε ενα συγκεκριμενο σημειο.
    Απο το ιντερνετ και βαζοντας τα συμπτωματα ειδα οτι μπορει να εχω μυκητιαση. Τα αγγλικα site εχουν πιο πολλες λεπτομερειες
    Ειπα οτι θελω να παω σε αλλο γυναικολογο μια δευτερη γνωμη αφου δεν μου περναει.
    Και αρχισαν να μου φωναζουν, ιδιαίτερα η αδελφη μου. Οτι τους επρηξα 2 μηνες τωρα και οτι θελω να παω στο γιατρο για να μου βρει κατι και να με λυπουνται.
    Δεν ισχυει αυτο, απλα ανησυχω, αλλαξε και η περιοδο μου αυτους τους 2 μηνες (μειωθηκε και ειναι πολυ ελαφρια) και φοβαμαι για στειροτητα ή προωρη εμμηνοπαυση.
    Και η καραντινα δεν βοηθα καθολου, δεν παω δουλεια και ασχολουμε μονο με αυτο.

    Βοηθεια. Δεν με καταλαβαινουν, με βριζουν για αυτο το θεμα και γω δεν εχω κανενα να μιλησω
    Καλημερα!
    Να πας σε άλλο γυναικολόγο. Είναι αδιανόητο να σε αφήσει να φύγεις χωρίς να σου κάνει τουλάχιστον αυτές τις τρεις εξετάσεις που ειπώθηκαν πιο πάνω.
    Αν δεν σε αφήνουν πήγαινε χωρίς να τους το πεις.
    Και αν δεν μπορείς οικονομικά, να κλείσεις ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο.
    Πες του και για την αλλαγή κύκλου, λογικά θα σου γράψει ορμονικο έλεγχο.

    Υ. Γ Μη φοβάσαι. Μια θεραπεία 5 ημερών θέλουν οι μύκητες.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Συμφωνώ με τα κορίτσια και όλα αυτά που σου είπαν ..

    Αν ποια δεν σε αφήνουν οι γονείς σου μην αγχώνεσαι πήγαινε σε ένα φαρμακείο πες τα συμπτώματα και ξέρουν αυτοί είναι μια πολύ απλή θεραπεία που την δίνουν και χωρίς συνταγή ιατρού ...

    Ποιο πολύ για να δεις αν τα συμπτώματα συνεχίζουν και μετά από αυτή..Αν συνεχίζουν τότε θα πας και σε άλλο γιατρό και άσε το ίντερνετ γιατί το ότι άλλαξε ο κύκλος σου μπορεί να οφείλεται και από το άγχος σου ..

    Σε εμάς είναι το πρώτο που χτυπάει όταν είμαστε στρεσαρισμενες ..
    Δεν υπάρχει λόγος ,απλά κάθε χρόνο ότι και να γίνεται τεστ Παπ ...ειδικα η αδελφή σου σαν γυναίκα έπρεπε να σε στηρίξει σε ρόλο αυτό

    Τεστ παπ και υπέρηχο στήθους και μετά από κάποια ηλικία και μαστογραφία πρέπει να μας γίνεται ετήσια ρουτίνα αυτό το πράγμα ,είναι πολύ σημαντικό ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ποσο δουλεμα τρωμε εδω μεσα παναιαμ...
    εσεις δλδ πιστεψατε οτι πηγε καποια ΓΥΝΑΙΚΑ στον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ γυναικολογο, δεν της εκανε καμια εξεταση και της ειπε αι παγαινε κοπελα μου...
    αν εναι ανδρας, ναι, μπορει να τον εδιωξε..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Η γυναικολογος εκανε μια εξωτερικη εξεταση και εδωσε μονο μια κρεμα για τον ερεθισμο.
    Σημερα Πηγα φαρμακειο και μου εδωσαν ενα χαπι που το παιρνεις μια φορά. Ακομα και προληπτικα το παιρνουν. ελπιζω να δουλεψει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Η γυναικολογος εκανε μια εξωτερικη εξεταση και εδωσε μονο μια κρεμα για τον ερεθισμο.
    Σημερα Πηγα φαρμακειο και μου εδωσαν ενα χαπι που το παιρνεις μια φορά. Ακομα και προληπτικα το παιρνουν. ελπιζω να δουλεψει
    πονος απο μυκητιαση, δεν νομιζω να υπαρχει. κατι αλλο εχεις, αν εχεις.
    δεν μπορεις να παιρνεις χαπια απο φαρμακοποιο χωρις να εχεις κανει ενα παπ τεστ. τι ηλικια εχεις; ειχες ολοκληρωμενες σχεσεις μεχρι τωρα;.
    οταν πας στον γυναικολογο, με το καλημερα, σου κανει εξεταση, παπ τεστ και υπερηχο. δεν μπορει να μην στα εκανε αυτα, να σου εδωσε μια κρεμα και να σου ειπε να πας στο καλο,

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πονος απο μυκητιαση, δεν νομιζω να υπαρχει. κατι αλλο εχεις, αν εχεις.
    δεν μπορεις να παιρνεις χαπια απο φαρμακοποιο χωρις να εχεις κανει ενα παπ τεστ. τι ηλικια εχεις; ειχες ολοκληρωμενες σχεσεις μεχρι τωρα;.
    οταν πας στον γυναικολογο, με το καλημερα, σου κανει εξεταση, παπ τεστ και υπερηχο. δεν μπορει να μην στα εκανε αυτα, να σου εδωσε μια κρεμα και να σου ειπε να πας στο καλο,
    Δεν εχω ολοκληρωμενες σχεσεις, ναι μου εκανε υπερηχο ολα οκ. Η εξεταση δεν πηρε πανω απο 5 λεπτα. Δεν ξερω πρωτη φορα παθαινω κατι τετοιο και πρωτη φορα παω. Περιμενα να περασει αφου δεν βρηκε κατι. Μετα απο 2 βδομαδες ηρθαν οι μυκητες εε δεν γινεται να μην ειχα και μετα να εμφανιστουν και ξανα να κοκκινησει η περιοχη.
    Μαλλον Θα προσπαθησω να βρω καποια αλλη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Δεν εχω ολοκληρωμενες σχεσεις, ναι μου εκανε υπερηχο ολα οκ. Η εξεταση δεν πηρε πανω απο 5 λεπτα. Δεν ξερω πρωτη φορα παθαινω κατι τετοιο και πρωτη φορα παω. Περιμενα να περασει αφου δεν βρηκε κατι. Μετα απο 2 βδομαδες ηρθαν οι μυκητες εε δεν γινεται να μην ειχα και μετα να εμφανιστουν και ξανα να κοκκινησει η περιοχη.
    Μαλλον Θα προσπαθησω να βρω καποια αλλη.
    Γι αυτό σε εξέτασε έτσι ..φαντάζομαι υπέρηχο εξωτερικό σου έκανε άλλωστε δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο και φυσικά δεν μπορεί ούτε αγωγή άλλη να σου δώσει περαν της κρέμας ..

    Η φαρμακοποιός μάλλον σου εδώσε προβιοτικο χάπι αυτό που δίνουν όλοι για μυκητιάσεις που μπορείς να πάθεις ακόμα και από αντιβίωση ...
    Άνετα το παιρνει ο οποιοσδήποτε ...

    Και σε άλλο γιατρό να πας την ίδια εξέταση θα σου κάνει ..εξωτερική και τίποτε άλλο .
    Δεν μπορεί άλλη ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γι αυτό σε εξέτασε έτσι ..φαντάζομαι υπέρηχο εξωτερικό σου έκανε άλλωστε δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο και φυσικά δεν μπορεί ούτε αγωγή άλλη να σου δώσει περαν της κρέμας ..

    Η φαρμακοποιός μάλλον σου εδώσε προβιοτικο χάπι αυτό που δίνουν όλοι για μυκητιάσεις που μπορείς να πάθεις ακόμα και από αντιβίωση ...
    Άνετα το παιρνει ο οποιοσδήποτε ...

    Και σε άλλο γιατρό να πας την ίδια εξέταση θα σου κάνει ..εξωτερική και τίποτε άλλο .
    Δεν μπορεί άλλη ...
    Και προβιοτικα αλλα και αντιμυκητιακο το
    Mycosal 150mg.
    Δεν μπορει να παρει καποιο δειγμα εξωτερικα δηλ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Annnie View Post
    Και προβιοτικα αλλα και αντιμυκητιακο το
    Mycosal 150mg.
    Δεν μπορει να παρει καποιο δειγμα εξωτερικα δηλ?
    Για να μην το κάνει μάλλον εκρινε ότι δεν έπρεπε..

    Κάνε εσύ την αγωγή σου και αν δεις ότι δεν περνάει ξαναπανε αλλού να πάρεις και δεύτερη γνώμη ..

    Έτσι κάνουν πάντως ,σου δίνουν κάτι ήπιο που σου είπα άνετα το παίρνεις και από το φαρμακείο και αν δεν ηρεμησεςι τότε ξαναπάς λες ότι έκανες ήδη αγωγή και θα σου πει μετά πως θα προχωρήσετε ...

    Μπορεί να εμφανιζεις και κάτι αλλεργικό ..Σε κάποιο απορρυπαντικό ή μαλακτικό καινούργιο που χρησιμοποιείς για τα εσώρουχα σου και να μην είναι μύκητες ..

    Μην πάει ο νους στο κακό ..κάνε αυτή την αγωγή από το φαρμακείο και αν όχι ξαναπάνε .
    Πανίκος δεν χρειάζεται να ξέρεις ,αυτά για τους γιατρούς είναι ρουτίνες πλέον...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για να μην το κάνει μάλλον εκρινε ότι δεν έπρεπε..

    Κάνε εσύ την αγωγή σου και αν δεις ότι δεν περνάει ξαναπανε αλλού να πάρεις και δεύτερη γνώμη ..

    Έτσι κάνουν πάντως ,σου δίνουν κάτι ήπιο που σου είπα άνετα το παίρνεις και από το φαρμακείο και αν δεν ηρεμησεςι τότε ξαναπάς λες ότι έκανες ήδη αγωγή και θα σου πει μετά πως θα προχωρήσετε ...

    Μπορεί να εμφανιζεις και κάτι αλλεργικό ..Σε κάποιο απορρυπαντικό ή μαλακτικό καινούργιο που χρησιμοποιείς για τα εσώρουχα σου και να μην είναι μύκητες ..

    Μην πάει ο νους στο κακό ..κάνε αυτή την αγωγή από το φαρμακείο και αν όχι ξαναπάνε .
    Πανίκος δεν χρειάζεται να ξέρεις ,αυτά για τους γιατρούς είναι ρουτίνες πλέον...
    Οκ. Δεν παει ο νους μου σε κατι αλεργικο ομως. Θα δειξει
    Ευχαριστω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Εάν δε σε πιάσει η θεραπεία, πήγαινε να σε δει ένας δερματολόγος.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    21
    Ξανα εδω.
    Πριν καποιες μερες ειχα καψιμο και λιγη φαγουρα και ξαναφοβηθηκα για μυκητες και πηγα σε αλλο γυναικολογο για 2η γνωμη. Και αυτος μου ειπε τα περιπου τα ιδια πραγματα, οτι δεν εχω μυκητες. Τεσπα εφοσον δεν μπορει να παρει δειγμα με κοιταξε ειπε οτι δεν εχω τπτ.
    Μετα η μαμα μου, μου ειπε οτι αλλαξε το απορυπαντικο πριν καμια βδομαδα.
    Και επισης χρησιμοποιησα ενα καινουργιο χαρτι τουαλετας με αρωμα.
    Και την πρωτη φορα ενα σαμπουαν το heads&shoulders(ομως γιατι δεν με πειραξε σε ολο το σωμα;)
    Εχει γουστο να ειναι δερματικο; πως θα σιγουρευτω; δεν ειχα ποτε προβλημα με αλεργιες. Κουραστηκα μα πηγαινω στα φαρμακεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έλλειψη συμπαράστασης
    By EvaE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 27-09-2021, 20:34
  2. μπερδεύω τα λόγια μου
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2019, 11:30
  3. 2-3 λογια
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-2018, 19:39
  4. λογια των γιατρων μας
    By γελα πολυ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2015, 13:51
  5. ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ , ΛΟΓΙΑ
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 13-04-2014, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •