Πείτε την γνώμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 149
  1. #1

    Πείτε την γνώμη σας

    Καλημέρα σε όλους.
    Μετά απο ένα μήνα που με χώρισε ο σύντροφος μου (9 χρόνια μαζί) εγώ δεν είχα καμία αντίδραση! Δεν τον έψαξα ούτε τον ενόχλησα εφόσον πιστεύω πως αυτό ήταν το σωστό παρόλο που τις πρώτες δύο μέρες τρόμαξα.
    Ούτε αυτός από πλευράς του με ενόχλησε καθόλου!αυτό που έκανε είναι να με μπλογκάρει απο το fb (από το οποίο δεν ήμασταν φίλοι απο την πρώτν βδομαδα του χωρισμού γτ δεν υπήρχε λόγος) φίλοι κ γνωστοί που βρισκόμαστε μου λένε γτ παιδιαρίζει έτσι; Κ όλη μέρα ανεβάζει φωτογραφίες για να εντυπωσιάσει (κ πάλι δεν μιλαω κ δεν κρίνω τπτ αρνητικά,απλώς λέω ίσως ετσι νιώθει καλά). Επίσης έγραψε μια λεζάντα «σταμάτα σε παρακαλώ»
    Η ερώτηση μου ειναι η εξής,προς τι όλα αυτά; Πιστεύετε ότι τα κάνει επειδή δεν υπηρξε αντιδραση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λόγο χωρίσατε?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν ήθελε να σου πει κάτι έμμεσα με αυτά που ανεβάζει δε θα σε είχε μπλοκάρει. Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολεισαι

  4. #4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για ποιο λόγο χωρίσατε?
    Ο χωρισμος ηταν ξαφνικος κ με δικαιολογιες εκ μερους του οτι πιεστηκε κ οτι θελει να βρει τον εαυτο του! Την πρωτη στιγμη σαστισα αλλα μετα ειδα οτι ειχε απολυτο δικαιο κ εγω το ιδιο θελω! Συμβιβαστηκα σε πολλα πραγματα κ αποδεχομουν την μετριοτητα γιαυτο κ δεν εκανα καμια κινηση να του ξαναμιλησω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Αν ήθελε να σου πει κάτι έμμεσα με αυτά που ανεβάζει δε θα σε είχε μπλοκάρει. Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολεισαι
    Δεν με μπλοκαρε παντου παρα μονο στο fb.
    Δεν ασχοληθηκα μου το στειλανε,δεν εχω μπει στη διαδικασια να ψαχνω γιατι δεν οφελει σε τιποτα. Το ερωτημα μου εθεσα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Καλησπέρα και πο εμένα θεματοθετρια.

    Αυτό που σε μπλόκαρε νομίζω ήταν ένδειξη και προσπάθεια να το λήξει οριστικά μέσα του. Αντί δηλαδή να σε έχει φίλη και να του εμφανίζονται διαρκώς ποστ η φωτογραφίες σου, σε μπλόκαρε, ώστε να μην μπαίνει και στον πειρασμό να ψάχνει μήπως κανείς κάτι με κάποιον άλλο πχ. Ταυτόχρονα, απέκλειε το ενδεχόμενο να γυρισεις εσύ σε αυτόν, κάτι που μάλλον δεν ήθελε. Μπορεί από την άλλη, απλά να ήθελε εντελώς μόνος, χωρίς δικές σου παρεμβάσεις, να αποφασίσει τι θέλει. Μάλιστα, κάποια σάιτ προτείνουν ως καλύτερο τρόπο να ξεπεράσει κανείς τον η την πρώην να την μπλοκάρει και να ξεκόψει τελείως.

    Δεν είναι τόσο παιδιάστικο. Γνώμη μου. Τώρα όσον αφορά αυτές τις λεζάντες που μου λες, θεωρώ δεν έχουν μεγαλη αξία. Μπορεί να το κάνει και χωρίς λόγο η εξαιτίας της πιεσμένος ψυχολογικής κατάστασης που βρίσκεται κάποιος όταν χωρίζει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Καλησπέρα και πο εμένα θεματοθετρια.

    Αυτό που σε μπλόκαρε νομίζω ήταν ένδειξη και προσπάθεια να το λήξει οριστικά μέσα του. Αντί δηλαδή να σε έχει φίλη και να του εμφανίζονται διαρκώς ποστ η φωτογραφίες σου, σε μπλόκαρε, ώστε να μην μπαίνει και στον πειρασμό να ψάχνει μήπως κανείς κάτι με κάποιον άλλο πχ. Ταυτόχρονα, απέκλειε το ενδεχόμενο να γυρισεις εσύ σε αυτόν, κάτι που μάλλον δεν ήθελε. Μπορεί από την άλλη, απλά να ήθελε εντελώς μόνος, χωρίς δικές σου παρεμβάσεις, να αποφασίσει τι θέλει. Μάλιστα, κάποια σάιτ προτείνουν ως καλύτερο τρόπο να ξεπεράσει κανείς τον η την πρώην να την μπλοκάρει και να ξεκόψει τελείως.

    Δεν είναι τόσο παιδιάστικο. Γνώμη μου. Τώρα όσον αφορά αυτές τις λεζάντες που μου λες, θεωρώ δεν έχουν μεγαλη αξία. Μπορεί να το κάνει και χωρίς λόγο η εξαιτίας της πιεσμένος ψυχολογικής κατάστασης που βρίσκεται κάποιος όταν χωρίζει.
    Σε ευχαριστω πολυ,η αποψη σου μου φαινεται πολυ λογικη κ ισως να ισχυει!
    Απλως να πω οτι εγω πρωτη τον ειχα διαγραψει απο ολα για ακριβως αυτο τον λογο που ανεφερες κ στη συνεχεια με μπλογκαρε μονο στο fb! Παρεμβασεις απο την πλευρα μου δεν υπηρξαν καθολου σε οτιδηποτε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Γιατι ασχολείσαι με κάτι που έχει τελειώσει; Γιατί για παράδειγμα δεν λες στους φίλους σου που σου τον φέρνουν ως θέμα συζήτησης δεν θέλω να ξέρω ώστε να σταματήσει όλη αυτή η συζήτηση για το άτομο του;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Καλημέρα σε όλους.
    Μετά απο ένα μήνα που με χώρισε ο σύντροφος μου (9 χρόνια μαζί) εγώ δεν είχα καμία αντίδραση! Δεν τον έψαξα ούτε τον ενόχλησα εφόσον πιστεύω πως αυτό ήταν το σωστό παρόλο που τις πρώτες δύο μέρες τρόμαξα.
    Ούτε αυτός από πλευράς του με ενόχλησε καθόλου!αυτό που έκανε είναι να με μπλογκάρει απο το fb (από το οποίο δεν ήμασταν φίλοι απο την πρώτν βδομαδα του χωρισμού γτ δεν υπήρχε λόγος) φίλοι κ γνωστοί που βρισκόμαστε μου λένε γτ παιδιαρίζει έτσι; Κ όλη μέρα ανεβάζει φωτογραφίες για να εντυπωσιάσει (κ πάλι δεν μιλαω κ δεν κρίνω τπτ αρνητικά,απλώς λέω ίσως ετσι νιώθει καλά). Επίσης έγραψε μια λεζάντα «σταμάτα σε παρακαλώ»
    Η ερώτηση μου ειναι η εξής,προς τι όλα αυτά; Πιστεύετε ότι τα κάνει επειδή δεν υπηρξε αντιδραση;
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Ο χωρισμος ηταν ξαφνικος κ με δικαιολογιες εκ μερους του οτι πιεστηκε κ οτι θελει να βρει τον εαυτο του! Την πρωτη στιγμη σαστισα αλλα μετα ειδα οτι ειχε απολυτο δικαιο κ εγω το ιδιο θελω! Συμβιβαστηκα σε πολλα πραγματα κ αποδεχομουν την μετριοτητα γιαυτο κ δεν εκανα καμια κινηση να του ξαναμιλησω.
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Δεν με μπλοκαρε παντου παρα μονο στο fb.
    Δεν ασχοληθηκα μου το στειλανε,δεν εχω μπει στη διαδικασια να ψαχνω γιατι δεν οφελει σε τιποτα. Το ερωτημα μου εθεσα
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Σε ευχαριστω πολυ,η αποψη σου μου φαινεται πολυ λογικη κ ισως να ισχυει!
    Απλως να πω οτι εγω πρωτη τον ειχα διαγραψει απο ολα για ακριβως αυτο τον λογο που ανεφερες κ στη συνεχεια με μπλογκαρε μονο στο fb! Παρεμβασεις απο την πλευρα μου δεν υπηρξαν καθολου σε οτιδηποτε.
    καλησπερα.
    η πιεση εκ μερους σου ΠΡΙΝ τον χωρισμο, οντως υπηρξε;
    και τι ειδους πιεση ασκουσες; με ποιον τροπο και για ποιον λογο;

    σκεφτηκες καθολου, οτι το μηνυμα που λες, δεν απευθυνοταν σε σενα αλλα σε καποια αλλη;;;
    σκεφτηκες καθολου μηπως η αιτια του χωρισμου ηταν καποια αλλη;
    ισως σε μπλοκαρε ειδικα απο φμ για να δειξει οτι δεν εχει καμια σχεση μαζι σου. εφοσον δεν τον ενοχλουσες μετα τον χωρισμο, εφοσον δεν σε μπλοκαρε απο αλλα επειδη ενοχλουσες, εγω φτανω στο συμπερασμα οτι ηθελε να δημιουργησει εντυπωσεις στο φμ. σε ποιαν; σε ποιους; εκεινος ξερει..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    η πιεση εκ μερους σου ΠΡΙΝ τον χωρισμο, οντως υπηρξε;
    και τι ειδους πιεση ασκουσες; με ποιον τροπο και για ποιον λογο;

    σκεφτηκες καθολου, οτι το μηνυμα που λες, δεν απευθυνοταν σε σενα αλλα σε καποια αλλη;;;
    σκεφτηκες καθολου μηπως η αιτια του χωρισμου ηταν καποια αλλη;
    ισως σε μπλοκαρε ειδικα απο φμ για να δειξει οτι δεν εχει καμια σχεση μαζι σου. εφοσον δεν τον ενοχλουσες μετα τον χωρισμο, εφοσον δεν σε μπλοκαρε απο αλλα επειδη ενοχλουσες, εγω φτανω στο συμπερασμα οτι ηθελε να δημιουργησει εντυπωσεις στο φμ. σε ποιαν; σε ποιους; εκεινος ξερει..
    Καμια πιεση δεν υπηρξε γιαυτο κ ο χωρισμος μου ηρθε σαν κεραμιδα!
    Το σκεφτηκα κ οτι μπορει να υπαρχει αλλη αλλα δεν το γνωριζω κ δεν εκανα καμια κινηση για να μαθω!
    Εντυπωσεις για ποιο λογο;
    Κ αν ηθελα να μαθω οτιδηποτε θα το εκανα απο τον συγγενικο μου περιγυρο τους οποιους διατηρει κανονικα.
    Επισης εαν μπλογκαρεις καποιον δειχνεις οτι δεν εχεις καμια σχεση μαζι του; Εφοσον ουτως ή αλλως δεν ειστε καν φιλοι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Σε ευχαριστω πολυ,η αποψη σου μου φαινεται πολυ λογικη κ ισως να ισχυει!
    Απλως να πω οτι εγω πρωτη τον ειχα διαγραψει απο ολα για ακριβως αυτο τον λογο που ανεφερες κ στη συνεχεια με μπλογκαρε μονο στο fb! Παρεμβασεις απο την πλευρα μου δεν υπηρξαν καθολου σε οτιδηποτε.
    Το ότι τον διέγραψες είναι λογικό. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου αν χώριζα με μια κοπελα. Δεν ήθελες απλώς να σου εμφανίζονται όλα αυτά που ίσως ανεβάσει. Το γεγονός ότι σε μπλόκαρε σημαίνει ότι δεν ήθελε να μπει ο ίδιος η εσύ στον πειρασμό να αλληλοψαχτειτε η/και να μην υπάρξει τόσο εύκολα το ενδεχόμενο επανασύνδεσης. Όλα αυτά που ανεβάζει, οι λεζάντες και τα λοιπά μπορεί να είναι εντελώς άσχετα. Αν επιτρέπεται, σε τι ηλικία είστε?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλύτερα να τους πεις ότι δε θες να μιλάτε γι αυτόν ούτε να σου στέλνουν τίποτα. Η θα κοιτάς μπροστά η θα κοιτάς πίσω, πρέπει να διαλέξεις τι θες

  13. #13
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Το ότι τον διέγραψες είναι λογικό. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου αν χώριζα με μια κοπελα. Δεν ήθελες απλώς να σου εμφανίζονται όλα αυτά που ίσως ανεβάσει. Το γεγονός ότι σε μπλόκαρε σημαίνει ότι δεν ήθελε να μπει ο ίδιος η εσύ στον πειρασμό να αλληλοψαχτειτε η/και να μην υπάρξει τόσο εύκολα το ενδεχόμενο επανασύνδεσης. Όλα αυτά που ανεβάζει, οι λεζάντες και τα λοιπά μπορεί να είναι εντελώς άσχετα. Αν επιτρέπεται, σε τι ηλικία είστε?
    32 χρονων κ ολος ο περιγυρος μου λεει καλα τι εχει παθει κ παιδιαριζει ετσι ανεβαζοντας συνεχως στα σοσιαλ! Κ παλι δεν απανταω κατι!
    Απλα εχω μεινει με τοσα ερωτηματικα κ ενας χωρισμος δεν ειναι ευκολος να ξεπεραστει,ειδικα μετα απο τοσα χρονια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Έχεις δίκιο ότι ένας χωρισμός είναι δύσκολο να ξεπεραστεί. Πράγματι. Αλλά νομίζω είναι πιο εύκολο όταν σταματήσεις να ασχολείσαι. Γιατί κακά τα ψέματα, όλοι στους χωρισμούς μας ειδικά τον πρώτο καιρό έχουμε την κρυφή ελπίδα ότι ο άλλος η η άλλη θα γυρίσει. Θα καταλάβει το λάθος του και θα μας έρθει πάλι πίσω. Αλλά δεν ωφελεί αυτό.

    Επίσης, νομίζω στο έγραψε κάποιος παραπάνω, πες στους φίλους σας ότι δεν θες άλλο να μιλάτε για αυτόν. Θα το καταλάβουν και θα το σεβαστούν πιστεύω. Είναι απόλυτα κατανοητό ειδικά τον πρώτο καιρό να μην μιλάς για τον πρώην σου.

    Τώρα για το αν παιδιαριζει, θεωρώ ότι είναι ο δικός του τρόπος να αντιδρά στο χωρισμό. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε αυτό. Άλλος ξεκινά να βγαίνει κατυεθειαν ραντεβού, άλλος πίνει, άλλος κλείνεται σπίτι, άλλος βγαίνει με φίλους, άλλος πάει ταξίδια (μιλάω για τότε που μπορούσαμε ακόμα να ταξιδεύουμε), άλλος το ρίχνει στη δουλειά, άλλος πηγαίνει στους δικούς του για παρηγοριά, άλλος δεν δίνει καθόλου σημασία, άλλος καταφεύγει σε σάιτ γνωριμιών και πολλά ακόμα που θα γίνω κουραστικός αν τα γράψω. Ο πρώην σου παιδιαριζει και ποσταρει διαρκώς πράγματα. Που μπορεί να είναι και άσχετο κιολας με την όλη φάση τη δική σας.

    Τέλος, ήθελα να σε ρωτήσω, επειδή εννιά χρόνια είναι πολλά, συγκατοικούσε? Είχατε γνωρίστει πχ σε οικογένειες? Έχετε πολλούς κοινούς φίλους? Μήπως εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα ειδωθειτε, αν λόγου χάρη δουλεύετε μαζί κάπου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Βιλα8 με συγχωρείς, τώρα βλέπω στο προφίλ σου ότι έχεις ανοίξει και άλλα θρεντς στα οποία απαντάς σε κάποια από αυτά που σε ρωτάω. Οπότε σόρρυ αν κάνεις διπλό κόπο απαντώντας μου :)

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πείτε μια γνώμη
    By alexia0345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 29-08-2020, 22:07
  2. Πειτε μου τη γνωμη σας...please!
    By elpida12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 08-01-2019, 20:42
  3. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 12:53
  4. πείτε μου την γνώμη σας!
    By apostolia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-01-2013, 19:51
  5. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 19:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •