Ας βοηθήσει κάποιος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49

    Ας βοηθήσει κάποιος

    Έχω απίστευτη δύσπνοια , νιώθω ότι θα σκάσω και δεν μπορω να πάρω βαθιά ανάσα και προσπαθώ να χασμουρηθω για να πάρω . Το παθαίνει κανεις !?!?!?!
    Και επίσης παίζει ρόλο η περίοδο που περιμένω ; Γιατί το έχω προσέξει κ άλλες φορές

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Κατ αρχήν ηρέμησε .
    Αν έχεις κάποιο ηρεμιστικό παρτο.
    Δεν είναι τίποτα .
    Αν δεν έχεις κάποιο ηρεμιστικό πάρε κάποια χαρτοσακούλα ή φάκελο μεγάλο και άρχισε να αναπνέεις εκεί μέσα σταθερά και θα επανέλθεις .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Κατ αρχήν ηρέμησε .
    Αν έχεις κάποιο ηρεμιστικό παρτο.
    Δεν είναι τίποτα .
    Αν δεν έχεις κάποιο ηρεμιστικό πάρε κάποια χαρτοσακούλα ή φάκελο μεγάλο και άρχισε να αναπνέεις εκεί μέσα σταθερά και θα επανέλθεις .
    Δηστυχως δε περνάει και ειδικότερα επειδή με πιάνει απόγευμα προς βράδυ έχει επιπτώσεις προς τον ύπνο μου

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Δηστυχως δε περνάει και ειδικότερα επειδή με πιάνει απόγευμα προς βράδυ έχει επιπτώσεις προς τον ύπνο μου
    Καθαρά ψυχολογικό .
    Κάνε προσπάθεια με τη σακούλα όπως σου είπα και αν δεν πήγαινε σε έναν ειδικό να το συζητήσεις .
    Έχεις αποκλείσει φαντάζομαι οποίο παθολογικό πρόβλημα όπως πχ άσθμα , ΧΑΠ κλπ..;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Καθαρά ψυχολογικό .
    Κάνε προσπάθεια με τη σακούλα όπως σου είπα και αν δεν πήγαινε σε έναν ειδικό να το συζητήσεις .
    Έχεις αποκλείσει φαντάζομαι οποίο παθολογικό πρόβλημα όπως πχ άσθμα , ΧΑΠ κλπ..;
    Έχω κάνει φέτος αρκετές εξετάσεις . 2 φορές εξετάσεις αίματος ο γιατρός ξεψάχνισε ότι υπήρχε , καρδιολόγο είχα πάει παθολόγο επίσης πολλές φορές και όλα εντάξει . Είναι πολύ δύσκολο ώρες ώρες νιώθω ότι θα μείνω στον τόπο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Έχω κάνει φέτος αρκετές εξετάσεις . 2 φορές εξετάσεις αίματος ο γιατρός ξεψάχνισε ότι υπήρχε , καρδιολόγο είχα πάει παθολόγο επίσης πολλές φορές και όλα εντάξει . Είναι πολύ δύσκολο ώρες ώρες νιώθω ότι θα μείνω στον τόπο
    Τα ίδια τραβάω και γω...
    Από τα 23 μου και είμαι τώρα 29 στα 30.
    Αν επιτρέπεται ποσό χρόνων είσαι ;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Τα ίδια τραβάω και γω...
    Από τα 23 μου και είμαι τώρα 29 στα 30.
    Αν επιτρέπεται ποσό χρόνων είσαι ;
    Είμαι 18 και ειδικά στην δίκη μου ηλικία και να έχεις κάτι τέτοιο είναι πολύ κακό ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Είμαι 18 και ειδικά στην δίκη μου ηλικία και να έχεις κάτι τέτοιο είναι πολύ κακό ...
    Κοριτσάκι μου είσαι πολύ μικρή για να σε πιάνουν τέτοια .
    Σε παρακαλώ ηρέμησε .
    Το άγχος στα προκαλεί όλα αυτά .
    Γιατί ;;;
    Τι είναι αυτό που σε αγχώνει ;;
    Σε παρακαλω μην το κανεις αυτό στον εαυτό σου.
    Στα λέω εγώ αυτά που τα παθαίνω από τα 23 μου και πάω τριάντα τώρα...
    Με σκαμπανεβάσματα βέβαια .
    Σε παρακαλω ηρέμησε και να χαίρεσαι τη ζωή σου, τα νιάτα σου , την οικογένεια σου και τους φίλους σου.
    Ζήσε !

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Κοριτσάκι μου είσαι πολύ μικρή για να σε πιάνουν τέτοια .
    Σε παρακαλώ ηρέμησε .
    Το άγχος στα προκαλεί όλα αυτά .
    Γιατί ;;;
    Τι είναι αυτό που σε αγχώνει ;;
    Σε παρακαλω μην το κανεις αυτό στον εαυτό σου.
    Στα λέω εγώ αυτά που τα παθαίνω από τα 23 μου και πάω τριάντα τώρα...
    Με σκαμπανεβάσματα βέβαια .
    Σε παρακαλω ηρέμησε και να χαίρεσαι τη ζωή σου, τα νιάτα σου , την οικογένεια σου και τους φίλους σου.
    Ζήσε !
    Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω παρά πολύ για τα λόγια σας και που μου απαντήσατε να είστε πάντα καλά ! Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι με αγχώνει,έρχεται από το πουθενά αυτό το κακό πράγμα και σηκώνω τα χέρια ψηλά χωρίς να μπορω να κάνω κάτι . Τόσο καιρό ήμουν καλά χαιρόμουν και νόμιζα ότι είχε περάσει , αλλ όχι ! Αυτό εκεί !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21

    Ας βοηθήσει κάποιος

    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω παρά πολύ για τα λόγια σας και που μου απαντήσατε να είστε πάντα καλά ! Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι με αγχώνει,έρχεται από το πουθενά αυτό το κακό πράγμα και σηκώνω τα χέρια ψηλά χωρίς να μπορω να κάνω κάτι . Τόσο καιρό ήμουν καλά χαιρόμουν και νόμιζα ότι είχε περάσει , αλλ όχι ! Αυτό εκεί !
    Κοιτα έτσι ακριβώς είναι ο πανικός .
    Φεύγει και έρχεται .
    Εμένα με είχε πιάσει πρώτη φορά το 2014 και ξανά επέστρεψε το 2017.
    Αν δεν βρεις κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει θα χειροτερέψει ...
    Μπορεί να φεύγει , αλλά έχει τις ρίζες του καπου μέσα σου και ξαναεπιστρέφει.
    Βρες ένα ψυχολόγο να μοιραστείς ότι μπορεί να σε βασανίζει και θα το ξεπεράσεις .
    Να το δεις άμεσα γιατί είσαι μικρή και δεν είναι καλό να βασανίζεσαι και να χαλάς την ποιότητα της ζωής σου !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Απο οτι εχω καταλάβει δεν σε έχει δει πνευμονολογος.
    Να πας σε έναν καλό να σε δει και να σου κανει εξετάσεις. Ειναι απλές μην το σκεφτείς καν.
    Καλό ειναι να σε δει την περίοδο της δύσπνοιας , αλλα και σε κανονικη περιοδο να πας θα σου βρει αν υπαρχει κατι.
    Μην ταλαιπώρησε αλλο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Απο οτι εχω καταλάβει δεν σε έχει δει πνευμονολογος.
    Να πας σε έναν καλό να σε δει και να σου κανει εξετάσεις. Ειναι απλές μην το σκεφτείς καν.
    Καλό ειναι να σε δει την περίοδο της δύσπνοιας , αλλα και σε κανονικη περιοδο να πας θα σου βρει αν υπαρχει κατι.
    Μην ταλαιπώρησε αλλο.
    Όχι δεν έχω πάει και κανένας γιατρός δεν μου έχει πει ότι χρειάζεται κιόλας . Ούτε καν η ψυχολόγος μου. Χθες πήγα στα επείγοντα από την υπερβολική δύσπνοια και οξυγόνο ήταν 99% ο γιατρός μου λέει έχεις καλύτερο οξυγόνο από όλους μας ! Δεν αναιρώ την συμβουλή σου , σε ευχαριστώ αν συνεχιστεί ίσως παω ! Τώρα όμως έχω κλείσει ραντεβού σε γυναικολόγο να δει τις ορμόνες μου γιατί έχω παρατηρήσει ουι με πιάνει είτε πριν αδιαθετήσω είτε κατά την διάρκεια της ωρηξιας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Εχω περάσει τα ιδια. Θα πω μερικά απο πραγματικές εμπειριες στο θέμα δύσπνοια, επείγοντα κτλ.

    Ξεκίνησε σε μένα ξαφνικά, σε ηρεμία βράδυ πριν κοιμηθώ (μετα απο καιρο κατάλαβα οτι κάτι ελαφρές δυσπνοιες που παθενα χρόνια πριν ήταν προδρομα συμπτώματα), μετα συνέβαινε σε ακαθόριστες ώρες - μερες και κατα 95% σε ηρεμία.
    Στα επείγοντα δεν μου βρίσκαν τίποτα, τα ίδια με εσένα μου έλεγαν. Μετα άρχισα τους ιδιωτες γιατρούς......., τίποτα και εκεί , όλα καλά.

    Αφου πηγα σε όλους (παθολ, καρδιολ, πνευμονολ) και μου εδιναν ηρεμιστικά, τα συμπτώματα συνέχιζαν χωρίς διαφοροποίηση. Βρηκα μετα απο ψαξιμο πνευμ/γο πολυ εμπειρο με πολλα και σύγχρονα μηχανήματα, εν τελη μου εδωσε ενα φαρμακο και ενα συμπληρωμα και ηρεμισα απο τα συμπτωματα σταδιακα.

    Επισης και στο νος σωτηρια ειναι καλοί για τέτοια στα εξωτερικά, αλλα εγω προσωπικα
    δεν παω στα νοσοκομεία ποια λόγω του ιου.

    Οταν μειώθηκαν τα συμπτώματα κοιμομουν καλα και δεν ηθελα ουτε ηρεμιστικά. Μετα ξανα αρχισα το κάπνισμα και μετα απο 6 μηνες ειχα τα ιδια , παλι την ιδια αγωγή και πέρασε. Αυτος μου ειχε πει μετα τις εξετάσεις που μου εκανε, να μην περνω ηρεμιστικα χειροτερεύουν τα συμπτώματα δύσπνοιας.

    Να παρεις μηχανάκι να μετράς το οξυγόνο σου και την νύχτα σε ηρεμία που μειώνετε.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Εχω περάσει τα ιδια. Θα πω μερικά απο πραγματικές εμπειριες στο θέμα δύσπνοια, επείγοντα κτλ.

    Ξεκίνησε σε μένα ξαφνικά, σε ηρεμία βράδυ πριν κοιμηθώ (μετα απο καιρο κατάλαβα οτι κάτι ελαφρές δυσπνοιες που παθενα χρόνια πριν ήταν προδρομα συμπτώματα), μετα συνέβαινε σε ακαθόριστες ώρες - μερες και κατα 95% σε ηρεμία.
    Στα επείγοντα δεν μου βρίσκαν τίποτα, τα ίδια με εσένα μου έλεγαν. Μετα άρχισα τους ιδιωτες γιατρούς......., τίποτα και εκεί , όλα καλά.

    Αφου πηγα σε όλους (παθολ, καρδιολ, πνευμονολ) και μου εδιναν ηρεμιστικά, τα συμπτώματα συνέχιζαν χωρίς διαφοροποίηση. Βρηκα μετα απο ψαξιμο πνευμ/γο πολυ εμπειρο με πολλα και σύγχρονα μηχανήματα, εν τελη μου εδωσε ενα φαρμακο και ενα συμπληρωμα και ηρεμισα απο τα συμπτωματα σταδιακα.

    Επισης και στο νος σωτηρια ειναι καλοί για τέτοια στα εξωτερικά, αλλα εγω προσωπικα
    δεν παω στα νοσοκομεία ποια λόγω του ιου.

    Οταν μειώθηκαν τα συμπτώματα κοιμομουν καλα και δεν ηθελα ουτε ηρεμιστικά. Μετα ξανα αρχισα το κάπνισμα και μετα απο 6 μηνες ειχα τα ιδια , παλι την ιδια αγωγή και πέρασε. Αυτος μου ειχε πει μετα τις εξετάσεις που μου εκανε, να μην περνω ηρεμιστικα χειροτερεύουν τα συμπτώματα δύσπνοιας.

    Να παρεις μηχανάκι να μετράς το οξυγόνο σου και την νύχτα σε ηρεμία που μειώνετε.
    Ναι το θέμα είναι ότι τόσο καιρό ήμουν εντάξει και τώρα που είμαι ήρεμη ενώ εχθές χάλια δεν την έχω ! Τι σου βρήκε ο πνευμονολόγος και σου έδωσε θεραπεία ; Επίσης δεν έχω κάνει καθόλου χρήση τσιγάρο , ποτό κτλπ να πω ότι ίσως είναι από κάπνισμα

  15. #15
    Το οξυμετρο βοηθα κ καθησυχάζει σε κρισεις δύσπνοιας λογο αγχους.
    Ομως αν εχεις πχ αλλεργικό ασθμα που ενεργοποιείται απο διαφορους παραγοντες οι οποιοι μπορει να ειναι απο το κλιμα υγρασια μεχρι κατι στο σπιτι, απο κατοικιδιο,λουλουδι μεχρι μουχλα σε τοιχο, μπορει να εχεις οξυγονο 99% κ η δύσπνοια να καλπαζει λογο ασθματος.
    Οποτε το σωστο ειναι να κανει μια σπιρομετρηση που ειναι απλη εξεταση κ ανωδυνη κ ετσι θα ειναι σιγουρη αν η δυσπνοια της ειναι απο αγχος.
    Το λεω απο προσωπική εμπειρια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κάποιος να με βοηθήσει?
    By mandy mandy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 03:30
  2. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 02:10
  3. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 13:26
  4. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 21:38
  5. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!
    By sunrise_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2010, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •