Ας βοηθήσει κάποιος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Κουστω, συμφωνώ μαζι σου.
    Πραγματικά αποτελεσματα μέτρησης O2 με το οξυμετρο σε μενα:
    Αίσθημα δυσπνοιας έντονο, 97% Ο2
    Καμια δύσπνοια, όλα φυσιολογικά 93% Ο2.
    Αυτα που έγραψα ειναι ακραια μεν , ενδεικτικά δε. Υπάρχουν και ενδιαμεσα αποτελέσματα ετσι.

    Ο γιατρος πνευμ. μετα απο ειδικες εξετάσεις (απλές μην τρομάξεις, σε πολύ εξιδυκεμενα μηχανήματα) βρήκε αρχη χαπ τύπου εμφυσιματος. Και χαμηλό ενα ένζυμο αντιοξιδωσης των πνευμόνων.
    Ηλικία μου είναι 43.

    Αν είσαι πολύ νεότερη , η χαπ δεν παίζει.
    Αυτό που ειπε ο κουστω , μου το είπε σαν περιστατικό ο γιατρός και μάλιστα σε αθλήτρια 23, που τελικά ειχε επεισόδια άσθματος και ταλαιπωριόνταν 1-2 χρόνια.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Κουστω, συμφωνώ μαζι σου.
    Πραγματικά αποτελεσματα μέτρησης O2 με το οξυμετρο σε μενα:
    Αίσθημα δυσπνοιας έντονο, 97% Ο2
    Καμια δύσπνοια, όλα φυσιολογικά 93% Ο2.
    Αυτα που έγραψα ειναι ακραια μεν , ενδεικτικά δε. Υπάρχουν και ενδιαμεσα αποτελέσματα ετσι.

    Ο γιατρος πνευμ. μετα απο ειδικες εξετάσεις (απλές μην τρομάξεις, σε πολύ εξιδυκεμενα μηχανήματα) βρήκε αρχη χαπ τύπου εμφυσιματος. Και χαμηλό ενα ένζυμο αντιοξιδωσης των πνευμόνων.
    Ηλικία μου είναι 43.

    Αν είσαι πολύ νεότερη , η χαπ δεν παίζει.
    Αυτό που ειπε ο κουστω , μου το είπε σαν περιστατικό ο γιατρός και μάλιστα σε αθλήτρια 23, που τελικά ειχε επεισόδια άσθματος και ταλαιπωριόνταν 1-2 χρόνια.
    Είμαι 18 , προτείνετε να παω ;

  3. #18
    Ναι να πας γιατι κ κατι να εχεις θα ειναι απλο τυπου αλλεργικο ασθμα κ δεν θα υποφερεις οταν σε πιανει.
    Θα ξερεις τι εχεις οποτε δεν θα παθαινεις κρισεις πανικου ,,που οντως φερνουν δυσπνοια, και θα εισαι ηρεμη.
    Επισης οι εξετασεις ειναι ευκολες , απλα θα φυσηξεις σε ενα χωνί κ θα βγουν καποιες μετρησεις.
    Η ηλικια δεν παιζει ρολο, εγω τα βραδια υπεφερα με δυσνποια κ ημουν τοτε 13 ετων. Πηγα πνευμονολογο μου το εντοπισε κ στανιαρα. Μου το εφερνε στο υπνοδωματιο ενας αλλεργιογονος παραγοντας.
    Τσαμπα τυραννας τον εαυτο σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Αν ειναι να πας πήγανε σε κάποιον καλό με εμπειρία και καλό εξοπλισμό.
    Συνηθως η δύσπνοια που δεν εμφανίζεται με την προσπάθεια (ανέβασμα 4 οροφων) είναι η ασθμα ή χαπ.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Αν ειναι να πας πήγανε σε κάποιον καλό με εμπειρία και καλό εξοπλισμό.
    Συνηθως η δύσπνοια που δεν εμφανίζεται με την προσπάθεια (ανέβασμα 4 οροφων) είναι η ασθμα ή χαπ.
    Μόνο ένας πνευμονολόγος μπορεί να διακρίνει το άσθμα ; Γιατί όπως είπα έχω πάει σε όλους τους γιατρούς έχω κάνει 100 εξετάσεις φέτος

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγώ όλα αυτά τα συμπτώματα τα έχω από το στομάχι. Air hunger, σαν να μην μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Όταν έχω έξαρση παλινδρόμησης μου συμβαίνει αλλά πλέον το έχω συνηθίσει, κάνω υπομονή αναγκαστικά.

    Σπυρομετρηση να κανείς, όπως σου πρότειναν, είναι καλό να αποκλείσεις ότι είναι κάτι πνευμονολογικο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Κουστω, συμφωνώ μαζι σου.
    Πραγματικά αποτελεσματα μέτρησης O2 με το οξυμετρο σε μενα:
    Αίσθημα δυσπνοιας έντονο, 97% Ο2
    Καμια δύσπνοια, όλα φυσιολογικά 93% Ο2.
    Αυτα που έγραψα ειναι ακραια μεν , ενδεικτικά δε. Υπάρχουν και ενδιαμεσα αποτελέσματα ετσι.

    Ο γιατρος πνευμ. μετα απο ειδικες εξετάσεις (απλές μην τρομάξεις, σε πολύ εξιδυκεμενα μηχανήματα) βρήκε αρχη χαπ τύπου εμφυσιματος. Και χαμηλό ενα ένζυμο αντιοξιδωσης των πνευμόνων.
    Ηλικία μου είναι 43.

    Αν είσαι πολύ νεότερη , η χαπ δεν παίζει.
    Αυτό που ειπε ο κουστω , μου το είπε σαν περιστατικό ο γιατρός και μάλιστα σε αθλήτρια 23, που τελικά ειχε επεισόδια άσθματος και ταλαιπωριόνταν 1-2 χρόνια.
    Πώς σε διεγνωσαν; Ειναι 31 , έχω ορθοστατικη ταχυκαρδία που προέκυψε εδώ και 1,5 χρόνο ξαφνικά και έχω διάφορα περίεργα συμπτώματα. Λόγω μικρών αιμοπτυσεων έκανα αξονική πνεύμονα και βγήκε καθαρή. Σπυρομετρηση κλπ όλα εντάξει. Μια μελέτη ύπνου θέλω να κάνω κάποια στιγμή γιατί Παλιά είχα ένα ρολογακι που μετρούσε οξυγόνο στον ύπνο και έπεφτε στο 88 ενώ παράλληλα μου φαινόταν ότι κάνω άπνοιας στον ύπνο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Μετα απο ενα στρεσογόνο διάστημα πολλών μηνών το 2018, τα Χριστούγεννα του 18 ξεκίνησε το πανηγύρι με δύσπνοια ε μετά τα γνωστα επείγοντα, εξετάσεις ξανα εξετάσεις, τίποτα που να εξηγεί δύσπνοια , κακουχία ή καποια αρρώστια.

    Αφού ψάχτηκα με παθολόγους, καρδιολ, πνευμονολόγους, βρηκα τελικά πνευμ. που μου εκανε εξετάσεις σε κατι μηχανήματα και μου έδωσε ενα εισπνεόμενο και ενα συμπλήρωμα αντιοξιδοτικο και με έπιασαν και πέρασε. Επισης τυχαία βρήκα κατι εστίες στην μαγνητικη εγκεφ,, που εκανα λόγω πονοκεφάλων έντονων. Ασχετων με δυσπνοια.

    Εντωμεταξύ στο διάστημα αυτο των 2 ετων ειχα κακο υπνο, εβαζα 2 μαξιλαρια για να αναπνέω καλύτερα, ποναγε ο αυχένας μου απο την στάση στο κρεβάτι , ειχα κακη διάθεση, πίεση. Το βράδι στον υπνο πέφτει το οξυγόνο. Εμένα πάει απο 92-95%. Οταν ειμαι κρυωμενος 91%. Εχει τύχει και 87 για λίγο. Αυτο που συμπέρανα ειναι οτι οι τιμες δεν σχετίζονται ιδιαίτερα με το αίσθημα δύσπνοιας.

    Η περίπτωση μου σχετίζεται με την οξείδωση του στρες στον οργανισμό.

    Ανουλακι, αν έχεις την δυνατοτητα πήγανε. Καλυτερα κανονισε το μονη, αλλιως πες στους γονεις σου οτι θες να σε δει και πνευμονολογος.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η διάγνωση δηλαδή έγινε μέσω της αποτελεσματικότητας του σκευάσματος; Πίεση εννοείς αρτηριακή πίεση ή αίσθημα πίεσης στο στηθος;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Μετα απο ενα στρεσογόνο διάστημα πολλών μηνών το 2018, τα Χριστούγεννα του 18 ξεκίνησε το πανηγύρι με δύσπνοια ε μετά τα γνωστα επείγοντα, εξετάσεις ξανα εξετάσεις, τίποτα που να εξηγεί δύσπνοια , κακουχία ή καποια αρρώστια.

    Αφού ψάχτηκα με παθολόγους, καρδιολ, πνευμονολόγους, βρηκα τελικά πνευμ. που μου εκανε εξετάσεις σε κατι μηχανήματα και μου έδωσε ενα εισπνεόμενο και ενα συμπλήρωμα αντιοξιδοτικο και με έπιασαν και πέρασε. Επισης τυχαία βρήκα κατι εστίες στην μαγνητικη εγκεφ,, που εκανα λόγω πονοκεφάλων έντονων. Ασχετων με δυσπνοια.

    Εντωμεταξύ στο διάστημα αυτο των 2 ετων ειχα κακο υπνο, εβαζα 2 μαξιλαρια για να αναπνέω καλύτερα, ποναγε ο αυχένας μου απο την στάση στο κρεβάτι , ειχα κακη διάθεση, πίεση. Το βράδι στον υπνο πέφτει το οξυγόνο. Εμένα πάει απο 92-95%. Οταν ειμαι κρυωμενος 91%. Εχει τύχει και 87 για λίγο. Αυτο που συμπέρανα ειναι οτι οι τιμες δεν σχετίζονται ιδιαίτερα με το αίσθημα δύσπνοιας.

    Η περίπτωση μου σχετίζεται με την οξείδωση του στρες στον οργανισμό.

    Ανουλακι, αν έχεις την δυνατοτητα πήγανε. Καλυτερα κανονισε το μονη, αλλιως πες στους γονεις σου οτι θες να σε δει και πνευμονολογος.
    Το θέμα είναι ότι έχω πιάσει τον εαυτό μου όταν είμαι έξω να μην το έχω καν , να μη ξέρω καν τι είναι δύσπνοια και άλλες να μην μπορω από αυτό ! Όταν σκεφτεσαι κάτι μετά νομίζεις πως το έχεις έτσι δεν είναι ;

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Το θέμα είναι ότι έχω πιάσει τον εαυτό μου όταν είμαι έξω να μην το έχω καν , να μη ξέρω καν τι είναι δύσπνοια και άλλες να μην μπορω από αυτό ! Όταν σκεφτεσαι κάτι μετά νομίζεις πως το έχεις έτσι δεν είναι ;
    Παιδιά ας πάει σε ένα πνευμονολόγο το κορίτσι αλλά είναι ψυχολογικό .
    Έλεος το ζαλίζετε με χιλια πράγματα.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Παιδιά ας πάει σε ένα πνευμονολόγο το κορίτσι αλλά είναι ψυχολογικό .
    Έλεος το ζαλίζετε με χιλια πράγματα.
    Όλες οι απόψεις είναι δεκτές . Έχεις βιώσει κάτι παρόμοιο σαν εμένα ;

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Όλες οι απόψεις είναι δεκτές . Έχεις βιώσει κάτι παρόμοιο σαν εμένα ;
    Κοιτα ...
    Περίοδο δεν έχω [emoji28][emoji13]
    Με πιάνει όμως και τώρα που μιλάμε δύσπνοια αλλά προσπαθώ και την ξεπερνάω .
    Πήγαινε αν θες κάνε για να σου φύγει η ιδέα σε ένα πνευμονολόγο εξετάσεις και θα δεις ότι όλα καλά

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Χαχαχα ναι

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by nikosnt View Post
    Παιδιά ας πάει σε ένα πνευμονολόγο το κορίτσι αλλά είναι ψυχολογικό .
    Έλεος το ζαλίζετε με χιλια πράγματα.
    Είναι επικίνδυνο να κάνουμε διαγνωσεις. Δεν ξέρεις αν είναι ψυχολογικό ούτε αν είναι σωματικό. Ένας γιατρός μπορεί να το κρίνει αυτό και συνήθως αρμόδιοι για αυτά τα θέματα είναι οι πνευμονολογοι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κάποιος να με βοηθήσει?
    By mandy mandy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2020, 03:30
  2. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 02:10
  3. ας με βοηθησει καποιος...:(
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2012, 13:26
  4. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!
    By marinaxx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2011, 21:38
  5. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!
    By sunrise_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2010, 14:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •