Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 177
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    Παντως κακος σου ειπαμε για την οικογενεια σου αυτο το ξερεις ηδη και γι αυτους ζεις αλλα ρε συ Βικτωρια δες λιγο οτι υπαρχουν χειροτερα προβληματα θα μου πεις ο καθενας βλεπει τα δικα του μεγαλυτερα αλλα δεν ειναι ετσι ενας ανθρωπος με ευαισθησιες συμποναει και τους αλλους. Τωρα ειναι δυσκολο να το καταλαβεις γιατι εισαι σε καταθλιψη με την καταλληλη φαρμακευτικη αγωγη θα δεις τα πραγματα διαφορετικα. Ασε που μου φαινεσαι δυναμικη γυναικα αφου μπορεσες να ξεπερασεις δυσκολιες απο μονη σου.
    προσωπικα Αγγελε μου σαφως και συμπονω σε μεγιστο βαθμο τους αλλους , ισως για αυτο και επηρεαζομαι τοσο πολυ . Η λυση του προβληματος δνε ειναι να σκεφτει καποιος οπου μαστιζεται απο διαταραχες για το ποιος εχει περισσοτερα και λιγοτερα προβληματα , δυστυχως η ευτυχως δεν μπορει να σκεφτει με αυτον τον τροπο . οπως οι αλλοι εχουνε τα δικα τους και ειναι πολλοι αυτοι ετσι και εγω ομως εχω βγει απο κακοποιητικο περιβαλλον απο πολυ ξυλο και πολυ λεκτικη κακποιηση . Ενας λογος που ολο αυτο το διαστημα της δευτερης καραντινας επιδεινωθηκε η κατασταση μου ειναι που εβλεπα ολους αυτους επαγγελματιες και απλους υπαλληλους να εχουν μεινει χωρις εργασια , χωρις μελλον . Ακιρβως επειδη εχω πονεσει τοσο πολυ μπορω και συμπονω τους συνανθρωπους μου , αυτο δεν σημαινει οτι ομως οτι τα δικα μας προβληματα μηδενιζονται , ουτε ειναι καποιου ειδους καπριτσιο . Δεν ειμαι τοσο δναμικη οσο φαινεται , αμα ημουνα δεν θα ειχα αναπτυξει ολες αυτες τις διαταραχες .

  2. #17
    Δεν ξερεις τι σημαινει αδυναμος χαρακτηρας εχω κανει τρεις τεσσερις αποπειρες και οχι για να τραβηξω προσοχη που λενε αλλα γιατι δεν ηθελα να ζω. Μια απ αυτες πηγα να κοψω τις φλεβες μου και με προλαβαν και το αστειο ειναι το εκανα γιατι δεν μπορω να παρω τη ζωη στα χερια μου ειμαι δειλη σε ολα τωρα ειμαι σε αγωγη ξανα και συνηλθα προς το παρον και τα βλεπω λιγο τα πραγματα διαφορετικα γι αυτο σου λεω μιλαω ξανα και ξανα για αγωγη. Θα σου μιλησουν και τα αλλα παιδια που ειναι εδω χρονια και εχουν βοηθησει ατομα. Φιλια!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    Δεν ξερεις τι σημαινει αδυναμος χαρακτηρας εχω κανει τρεις τεσσερις αποπειρες και οχι για να τραβηξω προσοχη που λενε αλλα γιατι δεν ηθελα να ζω. Μια απ αυτες πηγα να κοψω τις φλεβες μου και με προλαβαν και το αστειο ειναι το εκανα γιατι δεν μπορω να παρω τη ζωη στα χερια μου ειμαι δειλη σε ολα τωρα ειμαι σε αγωγη ξανα και συνηλθα προς το παρον και τα βλεπω λιγο τα πραγματα διαφορετικα γι αυτο σου λεω μιλαω ξανα και ξανα για αγωγη. Θα σου μιλησουν και τα αλλα παιδια που ειναι εδω χρονια και εχουν βοηθησει ατομα. Φιλια!!
    Κοριτσι μου καλο , απο το 99 στο ονομα σου θα υποθεσω οτι εισαι ενα μικρο παιδι 21 ετων . Σε πληροφορω οτι στην ηλικια σου ημουνα απιστευτα αδυναμη και απιστευτα αναποφασιστη . Παρατησα 3 σχολες και γκομενιαζα σαν τρελη με οτι κινειται . Ασυδοτα ξενυχτια , αξημερωτα βραδια , πολυ αλκοολ , χωρις νοημα σχεσεις και ερωτικοι συντροφοι . Γενικοτερα μια χαοτικη κατασταση την οποια πλεον νοιωθω σαν να την εκανε μια αλλη γυναικα και οχι εγω . Ολα αυτα ειναι αδυναμιες , ολα αυτα μονο δυναμισμο δεν δειχνουν . Και αμα με ακους να μιλαω πιο ωωριμα και ισως πιο δυναμικα , υπολογισε οτι ειμαι 45 ετων πλεον και εχω περασει απο πολλες καταστασεις ασχημες , απο πολυ πονο και απο πολυ αυτοτραυματισμο . Κανεις καλο μου κοριτσι δεν κανει αποπειρες για να τραβηξει την προσοχη κανενος , κανεις δεν ρισκαρει τη ζωη του για να τον λυπηθουν . Ολα ειναι μεσα στα πλαισια των διαταραχων οπου αλλοι μας εχουν φορτωσει στις δικες μας πλατες . Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και για τις συμβουλες σου . καλη σου μερα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    οτι θα επρεπε να το συζητησει μαζι μου καθως ηταν μια γυναικα 85 ετων και δανειζε σε μια αλλη γυναικα 81 ετων η οποια ειχε αρκετες αθασταλειες στο ... βιογραφικο της , την ιδια στιγμη οποθ εμενα δεν μου δανεισε ουτε ενα ευρω οταν της ζητησα για να χειρουργηθει ο μεγαλυτερος μου γιος . Ισως βεβαια κανω και λαθος , ομως αφενος τα χρηματα αυτα ανηκαν στον πατερα μου απο τις συνταξεις του και το εφαπαξ του , αφετερου δεν πηρα και δεν ζητησα ουτε ενα ευρω μετα το θανατο του οπως νομικα δικαιωμουν , απλα το μονο που ζητησα ηταν να το συζητησει μαζι μου , οχι κατι περισσοτερο η κατι λιγοτερο .
    Επομένως, σκέφτηκες όλα τα παραπάνω και αποφάσισες μόνη σου ότι τελικά τα δικαιούσαι εσύ αυτά τα χρήματα και τα πήρες χωρίς να την ενημερώσεις. Συγγνώμη που στο γράφω ορθά κοφτά, αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να σου εξηγήσω ότι σε μένα, ως τρίτο άτομο που είμαι απέξω από όλα ετούτα, φαίνεται πως η μητέρα σου είχε δίκιο όταν είπε πως πήρες αυτά τα χρήματα χωρίς να το δικαιούσαι, ηθικά τουλάχιστον γιατί νομικά μπορούσες να τα πάρεις αφού σε είχε βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό. Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες που εσύ λες στον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις αυτό που έκανες. Και να ανήκαν στον πατέρα σου, από το εφάπαξ του, αυτό τι σημαίνει; Οτι είχες μεγαλύτερο δικαίωμα να τα πάρεις εσύ από ό,τι η χήρα του; Κι αν ακόμα είχες νομικό δικαίωμα να πάρεις ένα μέρος αυτών των χρημάτων (δεν το ξέρω ακριβώς αυτό, θα έπρεπε να ρωτήσω δικηγόρο) σίγουρα δεν σου ανήκαν όλα. Και τελικά, αν και "δεν ζήτησες ούτε ένα ευρώ", τα πήρες όλα χωρίς να το συζητήσεις. Εκανες δηλαδή αυτό που κατηγορείς τη μητέρα σου ότι δεν έκανε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Επομένως, σκέφτηκες όλα τα παραπάνω και αποφάσισες μόνη σου ότι τελικά τα δικαιούσαι εσύ αυτά τα χρήματα και τα πήρες χωρίς να την ενημερώσεις. Συγγνώμη που στο γράφω ορθά κοφτά, αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να σου εξηγήσω ότι σε μένα, ως τρίτο άτομο που είμαι απέξω από όλα ετούτα, φαίνεται πως η μητέρα σου είχε δίκιο όταν είπε πως πήρες αυτά τα χρήματα χωρίς να το δικαιούσαι, ηθικά τουλάχιστον γιατί νομικά μπορούσες να τα πάρεις αφού σε είχε βάλει συνδικαιούχο στο λογαριασμό. Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες που εσύ λες στον εαυτό σου για να δικαιολογήσεις αυτό που έκανες. Και να ανήκαν στον πατέρα σου, από το εφάπαξ του, αυτό τι σημαίνει; Οτι είχες μεγαλύτερο δικαίωμα να τα πάρεις εσύ από ό,τι η χήρα του;
    Ο νομος ειναι 75% ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ το παιδι και 25% η χηρα ή ο χηρος που μενει πισω του , εγω μεχρι αποποιηση απο το πατρικο μου εκανα για να νοιωθει ασφαλεια η μητερα μου . Τα χρηματα τα πηρα για να ανακαινισω μια κοινη μας περιουσια επειδη παρολο που της εξηγησα οτι το διαμερισμα χρειαζεται ανακαινιση για να επανανοικιαστει καθως εφυγαν οι ενοικιαστες , εκεινη δεν καταλαβαινε τον λογο , δεν εκλεψα κατι φιλε μου , ουτε ηταν δικα της ολα τα χρηματα . Οταν πεθανω εγω το 75 % δικαουνται τα παιδια μου και το 25% ο αντρας μου .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Ο νομος ειναι 75% ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ το παιδι και 25% η χηρα ή ο χηρος που μενει πισω του , εγω μεχρι αποποιηση απο το πατρικο μου εκανα για να νοιωθει ασφαλεια η μητερα μου . Τα χρηματα τα πηρα για να ανακαινισω μια κοινη μας περιουσια επειδη παρολο που της εξηγησα οτι το διαμερισμα χρειαζεται ανακαινιση για να επανανοικιαστει καθως εφυγαν οι ενοικιαστες , εκεινη δεν καταλαβαινε τον λογο , δεν εκλεψα κατι φιλε μου , ουτε ηταν δικα της ολα τα χρηματα . Οταν πεθανω εγω το 75 % δικαουνται τα παιδια μου και το 25% ο αντρας μου .
    Οση ώρα έγραφες, έκανα κι εγώ τροποποίηση και συμπλήρωσα τα εξής: Κι αν ακόμα είχες νομικό δικαίωμα να πάρεις ένα μέρος αυτών των χρημάτων (δεν το ξέρω ακριβώς αυτό, θα έπρεπε να ρωτήσω δικηγόρο) σίγουρα δεν σου ανήκαν όλα. Και τελικά, αν και "δεν ζήτησες ούτε ένα ευρώ", τα πήρες όλα χωρίς να το συζητήσεις. Εκανες δηλαδή αυτό που κατηγορείς τη μητέρα σου ότι δεν έκανε.

    Τώρα που απάντησες, με επιβεβαιώνεις. Δικαιούσουν το 75% αυτών των χρημάτων, αλλά τελικά πήρες το 100% χωρίς να ενημερώσεις τη μητέρα σου και τώρα ακόμα προσπαθείς να το δικαιολογήσεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οση ώρα έγραφες, έκανα κι εγώ τροποποίηση και συμπλήρωσα τα εξής: Κι αν ακόμα είχες νομικό δικαίωμα να πάρεις ένα μέρος αυτών των χρημάτων (δεν το ξέρω ακριβώς αυτό, θα έπρεπε να ρωτήσω δικηγόρο) σίγουρα δεν σου ανήκαν όλα. Και τελικά, αν και "δεν ζήτησες ούτε ένα ευρώ", τα πήρες όλα χωρίς να το συζητήσεις. Εκανες δηλαδή αυτό που κατηγορείς τη μητέρα σου ότι δεν έκανε.

    Τώρα που απάντησες, με επιβεβαιώνεις. Δικαιούσουν το 75% αυτών των χρημάτων, αλλά τελικά πήρες το 100% χωρίς να ενημερώσεις τη μητέρα σου και τώρα ακόμα προσπαθείς να το δικαιολογήσεις.
    Μα φιλε μου ποιος ειπε οτι τα πηρα ολα , πηρα οσα χρειαζοταν για να ανακαινισω το σπιτι μας , την κοινη μας περιουσια . Ουτε ευρω περισσοτερο .

  8. #23
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Κοριτσι μου καλο , απο το 99 στο ονομα σου θα υποθεσω οτι εισαι ενα μικρο παιδι 21 ετων . Σε πληροφορω οτι στην ηλικια σου ημουνα απιστευτα αδυναμη και απιστευτα αναποφασιστη . Παρατησα 3 σχολες και γκομενιαζα σαν τρελη με οτι κινειται . Ασυδοτα ξενυχτια , αξημερωτα βραδια , πολυ αλκοολ , χωρις νοημα σχεσεις και ερωτικοι συντροφοι . Γενικοτερα μια χαοτικη κατασταση την οποια πλεον νοιωθω σαν να την εκανε μια αλλη γυναικα και οχι εγω . Ολα αυτα ειναι αδυναμιες , ολα αυτα μονο δυναμισμο δεν δειχνουν . Και αμα με ακους να μιλαω πιο ωωριμα και ισως πιο δυναμικα , υπολογισε οτι ειμαι 45 ετων πλεον και εχω περασει απο πολλες καταστασεις ασχημες , απο πολυ πονο και απο πολυ αυτοτραυματισμο . Κανεις καλο μου κοριτσι δεν κανει αποπειρες για να τραβηξει την προσοχη κανενος , κανεις δεν ρισκαρει τη ζωη του για να τον λυπηθουν . Ολα ειναι μεσα στα πλαισια των διαταραχων οπου αλλοι μας εχουν φορτωσει στις δικες μας πλατες . Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου και για τις συμβουλες σου . καλη σου μερα
    Γεια σου Βικτωρία. Ήθελα να σε ρωτήσω πώς κατάφερες να ξεπεράσεις όλο αυτό το χάος των φοιτητικών σου χρόνων και να αποκτήσεις μια σταθερότητα όσον αφορά τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό και τα προσωπικά σου; Βοηθήθηκες από κάπου; Πώς εμπιστεύτηκες εν τέλει έναν άνθρωπο για να φτιάξεις μαζί του οικογένεια; Σε ρωτάω γιατί λογικά εσύ που τα βίωσες όλα αυτά θα μπορείς να μας πεις πώς μπορούμε να σταθούμε απέναντι σε ένα άτομο που παρουσιάζει μεγάλη αστάθεια-σύγχυση τα οποία πηγάζουν από μη αποδοχή του εαυτού του. Εύχομαι να ξεπεράσεις όλες τις δυσκολίες σου και να σκέφτεσαι πάντα τους ανθρώπους που σε αγαπάνε και αγαπάς!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Μα φιλε μου ποιος ειπε οτι τα πηρα ολα , πηρα οσα χρειαζοταν για να ανακαινισω το σπιτι μας , την κοινη μας περιουσια . Ουτε ευρω περισσοτερο .
    Κοίταξε, η μητέρα σου έχει πεθάνει και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο. Αλλά αυτό που νομίζω πως θα έπρεπε να σκεφτείς είναι μήπως τελικά και σε άλλα θέματα, όταν θεωρείς ότι αδικείσαι (που μπορεί και να αδικείσαι, αλλά μπορεί και όχι), έχεις την τάση να θέλεις να επιβάλλεις αυτό που εσύ θεωρείς ως δικαιοσύνη. Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα ότι έκανες εδώ. Πληροφοριακά, είμαστε σχεδόν συνομίληκες, έχει πεθάνει κι εμένα ο πατέρας μου και ούτε που ήξερα τον νόμο που λες, ούτε ποτέ σκέφτηκα να ζητήσω από τη χήρα μάνα μου το 75% του εφάπαξ και των συντάξεών του ή ό,τι άλλο άφησε. Θεωρούσα και θεωρώ ότι η μητέρα μου τα δικαιούται όλα και εκείνη θα αποφασίσει τι θα μου δώσει στο μέλλον. Εσύ ίσως θεωρείς ότι δεν πήρες αρκετή αγάπη από τη μητέρα σου και ζήτησες να στο αντισταθμίσει σε χρήματα. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως φαίνεται όλο αυτό σε κάποιον τρίτο που δεν σε ξέρει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Μα φιλε μου ποιος ειπε οτι τα πηρα ολα , πηρα οσα χρειαζοταν για να ανακαινισω το σπιτι μας , την κοινη μας περιουσια . Ουτε ευρω περισσοτερο .
    Δεν νομίζω να έκανες κάτι τόσο κακό ώστε να δικαιολογεί την αντίδραση της μητέρας σου...
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή να βγάζω τέτοιες αντιδράσεις στο παιδί μου για τα χρήματα ..

    Χαλαλι του ειδικά όταν ξοδεύονται για κάτι τέτοιο ..
    Δεν τα πήρες να τα φας σε ταξίδια και χαζομάρες ..
    Εκεί εντάξει μπορεί να δικαιολογηθεί η συμπεριφορά της γιατί μάλλον θα υπάρχουν άλλες σοβαρότερες ανάγκες ..

    Δεν χρειάζεται να επιβαρυνεις και άλλο με τύψεις την ήδη επιβαρυμένη ψυχολογία σου ..
    Προς Θεού ...
    Και το κυριότερο δεν χρειάζεται να απολογησε για τέτοια ζητήματα ...

    Βασικά και αυτός να ήταν ο λόγος ,δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά της μάνας σου προς την κόρη της ειδικά όταν είναι και έγκυος ..
    Παιδιά έχεις και μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ ..

    Μπορείς εσύ να κρατήσεις τέτοια στάση αργότερα στα παιδιά σου για ένα τέτοιο μόνο γεγονός ?


    Κοίταξε κορίτσι μου να κρατήσεις τα καλά μόνο από την μητέρα σου και σκέψου σαν μάνα ,αυτό και μόνο θα σε βοηθήσει να πας παρακάτω και καμιά τύψη και καμία ενοχή ...

    Όλα αυτά δεν θα σε βοηθήσουν να πας παρακάτω και στην φάση που είσαι μόνο περαιτέρω κακό θα σου κάνουν οπότε αγνόησε αυτές τις σκέψεις για το καλό σου .
    Σκοπός σου είναι να νοιώσεις καλύτερα και θα το πετύχεις μόνο οταν διώξεις ένα κομμάτι της μητέρας σου από μέσα σου και κρατήσεις μόνο αυτό που όταν την θυμάσαι θα γεμίζεις με όμορφα συναισθήματα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Κοίταξε, η μητέρα σου έχει πεθάνει και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε άλλο. Αλλά αυτό που νομίζω πως θα έπρεπε να σκεφτείς είναι μήπως τελικά και σε άλλα θέματα, όταν θεωρείς ότι αδικείσαι (που μπορεί και να αδικείσαι, αλλά μπορεί και όχι), έχεις την τάση να θέλεις να επιβάλλεις αυτό που εσύ θεωρείς ως δικαιοσύνη. Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα ότι έκανες εδώ. Πληροφοριακά, είμαστε σχεδόν συνομίληκες, έχει πεθάνει κι εμένα ο πατέρας μου και ούτε που ήξερα τον νόμο που λες, ούτε ποτέ σκέφτηκα να ζητήσω από τη χήρα μάνα μου το 75% του εφάπαξ και των συντάξεών του ή ό,τι άλλο άφησε. Θεωρούσα και θεωρώ ότι η μητέρα μου τα δικαιούται όλα και εκείνη θα αποφασίσει τι θα μου δώσει στο μέλλον. Εσύ ίσως θεωρείς ότι δεν πήρες αρκετή αγάπη από τη μητέρα σου και ζήτησες να στο αντισταθμίσει σε χρήματα. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως φαίνεται όλο αυτό σε κάποιον τρίτο που δεν σε ξέρει.
    Δεν εχεις αδικο στο οτι επειδη δεν πηρα την αγαπη που πρεπει να παρει ενα παιδι απο την μητερα του και κυριως την αποδοχη σε εκεινα που επιλεγει προσπαθησα να αντισταθμισω με τα χρηματα , εξαλλου τα χρηματα σα χρημταα δεν ειναι ουσιαστικα το προβλημα αλλα κυριως οτι εκεινη δεν με υποστηριζε . Εννοειτε οτι αμα ηταν η χηρα που δεν ειχε στον ηλιο μοιρα δεν θα τολμουσα να της ζητησω το παραμικρο , ηταν ομως αρκετα ευκαταταστατη με μεγαλες μηναιες απολαβες και ως χηρα , παντα για τα δεδομενα της χωρας μας . Μα φυσικα και εχω την ταση να παρεξηγω καταταστεις , εξαλλου ειναι χαρακτηριστικο της διαταραχης , η ασθενειας μου , οπως θες το λες . Η αληθεια παντα βρισκεται καπου αναμεσα στα πραγματα . Η χρυση τομη .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν νομίζω να έκανες κάτι τόσο κακό ώστε να δικαιολογεί την αντίδραση της μητέρας σου...
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή να βγάζω τέτοιες αντιδράσεις στο παιδί μου για τα χρήματα ..

    Χαλαλι του ειδικά όταν ξοδεύονται για κάτι τέτοιο ..
    Δεν τα πήρες να τα φας σε ταξίδια και χαζομάρες ..
    Εκεί εντάξει μπορεί να δικαιολογηθεί η συμπεριφορά της γιατί μάλλον θα υπάρχουν άλλες σοβαρότερες ανάγκες ..

    Δεν χρειάζεται να επιβαρυνεις και άλλο με τύψεις την ήδη επιβαρυμένη ψυχολογία σου ..
    Προς Θεού ...
    Και το κυριότερο δεν χρειάζεται να απολογησε για τέτοια ζητήματα ...

    Βασικά και αυτός να ήταν ο λόγος ,δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά της μάνας σου προς την κόρη της ειδικά όταν είναι και έγκυος ..
    Παιδιά έχεις και μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ ..

    Μπορείς εσύ να κρατήσεις τέτοια στάση αργότερα στα παιδιά σου για ένα τέτοιο μόνο γεγονός ?


    Κοίταξε κορίτσι μου να κρατήσεις τα καλά μόνο από την μητέρα σου και σκέψου σαν μάνα ,αυτό και μόνο θα σε βοηθήσει να πας παρακάτω και καμιά τύψη και καμία ενοχή ...

    Όλα αυτά δεν θα σε βοηθήσουν να πας παρακάτω και στην φάση που είσαι μόνο περαιτέρω κακό θα σου κάνουν οπότε αγνόησε αυτές τις σκέψεις για το καλό σου .
    Σκοπός σου είναι να νοιώσεις καλύτερα και θα το πετύχεις μόνο οταν διώξεις ένα κομμάτι της μητέρας σου από μέσα σου και κρατήσεις μόνο αυτό που όταν την θυμάσαι θα γεμίζεις με όμορφα συναισθήματα ...
    Ναι φυσικα καταλαβαινω τι θελεις να πεις . προς Θεου αμα τα παιδια μας αυριο μεθαυριο δεν τα υποστηριζαμε και δεν τα βοηθουσαμε . Δεν ξερω , ηταν δυσκολος χαρακτηρας η μανα μου , ειχε τις δικες της αντιληψεις για τα πραγματα και δεν δεχοταν ποτε την αντιθετη αποψη . Πιστευε οτι δεν εχει ελλατωματα . Βεβαια της αναγνωριζω οτι ηταν ενα καλοκαρδος ανθρωπος , πολλες φορες ομως , με ολους τους αλλους και μενα εστεκε παντα επικριτικη και επειτα απο το θανατο του πατερα μου , απομακρη .

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Ναι φυσικα καταλαβαινω τι θελεις να πεις . προς Θεου αμα τα παιδια μας αυριο μεθαυριο δεν τα υποστηριζαμε και δεν τα βοηθουσαμε . Δεν ξερω , ηταν δυσκολος χαρακτηρας η μανα μου , ειχε τις δικες της αντιληψεις για τα πραγματα και δεν δεχοταν ποτε την αντιθετη αποψη . Πιστευε οτι δεν εχει ελλατωματα . Βεβαια της αναγνωριζω οτι ηταν ενα καλοκαρδος ανθρωπος , πολλες φορες ομως , με ολους τους αλλους και μενα εστεκε παντα επικριτικη και επειτα απο το θανατο του πατερα μου , απομακρη .
    Είχες καθήσει ποτέ σε ουδέτερη φάση να της πεις όλα αυτά και να την ρωτήσεις γιατί συνέβαινε όντως αυτό?

    Εσύ την έβλεπες μόνο απόμακρη?
    Ένας άνθρωπος με δύσκολο χαρακτήρα , ισχυρογνώμων και το κυριότερο αλάνθαστο κατά την προσωπική του άποψη όπως μας λες δεν μπορεί να εκδηλωναι μόνο σε εσένα τέτοιες συμπεριφορές .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Η Elinor Greenberg είναι αμερικανίδα ψυχολόγος, ειδικευμένη στην ναρκισσιστική διαταραχή και σε όλο το B cluster. Μεγαλωμένη σε ένα πολύ δύσκολο περιβάλλον, ξεκίνησε την δεκαετία του 80 έπειτα από λαμπρές σπουδές και τώρα έχει 6 μήνες αναμονή. Δουλεύει μόνο με ασθενείς που θεωρεί ότι έχουν αυτογνωσία και κίνητρο για βελτίωση. Γράφει συχνά στο quora με πολύ απλό και κατανοητό τρόπο. Εδώ μπορείς να διαβάσεις τι έγραψε για τον αυτοτραυματισμό και την οριακή συμπεριφορά.
    https://www.quora.com/Is-it-possible...re-up-randomly
    Συνοπτικά αναφέρει τους λόγους που οι ασθενείς της αυτοτραυματίζονται και θεωρεί ότι δεν είναι τυχαία η πυροδότηση της αυτοκαταστροφικής συμπεριφοράς, αλλά προβλέψιμη.
    Συμβαίνει όταν οι αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα κυριαρχούν. Σιγά την σοφία θα μου πεις. Στα θεμελιώδη όμως βρίσκονται καμιά φορά οι λύσεις.
    Αν έχεις να αντιμετωπίσεις δύο μεγάλα πράγματα ταυτόχρονα, το πιο πιθανό είναι να αποτύχεις. Αν επικεντρωθείς με την βοήθεια του θεραπευτή σου στην ενδεχόμενη κατάθλιψη, ίσως με φαρμακευτική αγωγή, μπορεί να έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
    Ήδη έχεις καταφέρει πολλά στην ζωή σου, σε πολύ ταραγμένες εποχές ακόμα και για τους υποτίθεται λειτουργικούς
    Σου εύχομαι πραγματικά γρήγορη βελτίωση.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Πιστεύω ότι η Βικτωρία θα τα έχει διαβάσει τα άρθρα που της λες. Φαίνεται έξυπνος και συνειδητοποιημένος άνθρωπος. Εδώ υπάρχει άρθρο στα ελληνικά, που εξηγει και γιατι οι αμερικάνοι αποκαλουν cutters τους borderline : https://booksandstyle.gr/μεταιχμιακη...�κοτητα/

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 14:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 20:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 15:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 18:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •