Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 12 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 177
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εάν κάποιος έχει μια πολύ ωραία οικογένεια, δεν σκέφτεται να αυτοκτονήσει, ούτε έρχεται εδώ να γράψει αναζητώντας βοήθεια. Εγώ τουλάχιστον ψάχνω να βρω που είναι το πρόβλημα. Γιατί κάπου υπάρχει πρόβλημα. Δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να ξυπνάς ένα πρωί με διάθεση να αυτοκτονήσεις, ενώ έχεις 3 ανήλικα παιδιά.

    Αντοστοίχως, δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να γράφει κανείς κατεβατά εδώ και να τον εκνευρίζουν τόσο τυχαία σχόλια μιας τυχαίας έψιλον.
    Μα τη σχεση εχει η οικογενεια μου με τις αυτοκτονικες μου τασεις οι οποιες ειναι απορροια των δυο σοβαρων διαταραχων - ασθενειων απο τις οποιες υποφερω ? ειπα πουθενα οτι λογω τις οικογενειας μου θα αυτοκτονησω ? αντιθετως αυτη ειναι που με κραταει με νυχια και με δοντια απο ακραιες καταστασεις .
    Καλο μου κοριτσι δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλο αμα δεν κατανοησεις ,οτι ολες αυτες οι συμπεριφορες με την αυτοκτονια , τους αυτοτραυματισμου ,μειζον καταθλιψη , τις αλλαγες της διαθεσης κτλ κτλ εγκεινται σε συμπτωματα ασθενειας και οχι επειδη οτι του φανει του λολοστεφανη . ΦΙλη μου , για τους δικους σου λογους , δεν θελεις να καταλαβεις και να παραδεχτεις οτι μιλαμε για ασθενειες και οχι "κακιες" συμπεριφορες . Η διπολικη διαταραχη θεωρειται αναπηρια και αποτελει τον 9ο λογου θανατου στον κοσμο .
    Οσο για ολα τα αλλα , δημοκρατια εχουμε (λεμε τωρα ... ) , ο καθενας εχει απολυτο δικαιωμα να σκεφτεται και να γραφει οτι θελει . Ειρηνη υμιν .

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εγώ πάλι συμπάσχω με την Βικτόρια, σε θέματα αλλαγής διαθεσης, παραλογες σκέψεις, "μου φταίνε όλα" κτλ.

    Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τους υπόλοιπους τους "ενοχλεί" τόσο να μιλάει κάποιος για την αγάπη ΤΟΥ ή την ωραία οικογένεια ΤΟΥ. Πραγματικά είναι η μόνη μου απορία.
    Αλεξια μου καλημερα (τετοια ωρα που ειναι ) , σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . Ναι οι αλλαγες διαθεσης ειναι ισως ενα απο τα δυσβασταχτα της ατιμης αρρωστιας αλλα το παλευουμε . Μολις βγηκα απο μια περιοδο με ενα υπομανιακο επεισοδιο διαρκειας 10 ημερων και ενα καταθληπτικο στο καπακι με εντονες σκεψεις αυτοκτονιας και σοβαρους αυτοτραυματισμους . Εχω συνελθει αλλα ειμαι στα πατωματα απο θεμα κουρασης καθως ηταν πολυ παραπανω απο οσο μπορουσα να αντεξω . Βλεπεις κυριως πασχω απο διπολικη διαταραχη τυπου β , και φοβαμαι απιστευτα να λαβω την αγωγη μου , κατι το οποιο δουλευουμε με τον θεραπευτη μου .

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βλέπω σου αρέσουν ε?

    Το ξέρω ότι το θαυμάζεις και ότι θα ήθελες πολύ και εσύ να είσαι σε θέση να γράφεις τέτοια για τον σύντροφό σου αλλά δυστηχως δεν μπορείς αφού ταλαιπώρησε ακόμα από αυτόν ..

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μπορέσεις και εσύ κάποτε να μιλάς όπως και εγώ και η Βικτώρια και άλλες κοπέλες πλέον για τους ανθρώπους που έχουμε επιλέξει να περάσουμε το υπόλοιπο της ζωής μας .
    Πραγματικά θα ήταν το φάρμακο σου μέσα σε όλο αυτό που κουβαλάς στην δική σου καρδούλα !

    Έχω πολλά ακόμα να γράψω για ιστορίες αγάπης και θαυμασμού να με παρακολουθείς αφού σου αρέσουν λοιπόν !!!

    Καλό θα κάνει πίστεψέ με !!
    Μαριλου μου , ολα καλα , μην στεναχωριεσαι .

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Και γιατί να μην πραγματοποιηθούν τα όνειρά μας; .
    +++1000 epsilon , τα ονειρα ειναι φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο που ειναι φτιαγμενες οι ελπιδες και οι ( προσ)ευχες .........
    αν εισαι διατεθειμενη-ος να πεθανεις ( κυριολεκτικα ) αντι να γινουν τα ονειρα σου πραματικοτητα , τοτε θα γινουν .......μονο αν τα θελεις τοσο πολυ ......
    η ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι........

    ονειρα στα 59 μου ? ναι, εχω , οχι τα μεγαλεπηβολα/κενα ονειρα που ειχα νεοτερος , αλλα πιο ουσιωδη .....

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αν η Βικτωρία μου πει ότι δεν με θέλει στο θέμα της, δεν θα ξαναγράψω. Αυτό όμως που παριστάνεις τον αυτόκλητο συνήγορο των άλλων και είσαι και σίγουρη για το τι σκέφτονται και θέλουν οι άλλοι, να το κοιτάξεις.


    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Μαριλου μου , ολα καλα , μην στεναχωριεσαι .



    Καλημέρα σας !

    Όπως βλέπεις έψιλον δεν χρειάζεται να σου απαντήσω και αν θα πρέπει να κοιτάξω κάτι ,το έχω πει επανειλημμένως όταν ήταν η ώρα μου να το κοιτάξω το έκανα για αυτό πλέον είμαι σε αυτή την θέση που είμαι τώρα και απολαμβάνω όλα εκείνα που εσείς οι υπολοιποι δυστηχως δεν μπορειται να τα καταλαβαιται γιατί δεν τα έχετε στην ζωή σας ...

    Και επειδή δεν έχω την διάθεση να παίξω τον δικό σου σάκο του μποξ βρες άλλον να ρίχνεις την αστείρευτη πίκρα σου ,αυτή που προέρχεται από την δική σου καθαρά επιλογή που έχεις κάνει στην ζωή σου και δεν σου φταιει καμία Μαριλου και καμιά Βικτώρια γιατί όπως είπα εγώ πλέον όλους τους αντιμετωπίζω σαν ανθρώπους και όχι σαν ταμπέλες ...

    Και κάτι τελευταίο ότι δίνεις κορίτσι μου στην ζωή σου αυτό θα εισπρατεις να το ξέρεις και δεν το λέω καθόλου με κακία ούτε ειρωνία ..
    Δίνεις αγάπη ,αυτό θα εισπρατεις από παντού .
    Δίνεις κακία και με κάθε ευκαιρία εκτοξεύσεις χολή ,αυτή θα σου επιστραφεί οπότε μην περιμένεις κάτι άλλο στην ζωή σου αν δεν αλλάξεις κάποια πράγματα εσύ η ίδια ...

    Ότι είχα να πω για εσένα το είπα και το θέμα κλείνει εδώ για εμένα αδιαφορώντας πλέον αν το δεις ειρωνικά με κακία ή όπως αλλιώς τελοσπαντων έχεις μάθει να βλέπεις τα πράγματα στην ζωή σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Μαριλού καλησπέρα. 'Ολα καλά είναι. Μην πικραίνεσαι.
    Καλημέρα σου!

    Φυσικά και όλα καλά και δεν ξέρω αν βγαίνει πικρα, πάντως ούτε καν ειλικρινά ,απογοήτευση μπορεί που κάποιοι παρά τα θέματα που έχουν αντί να επικεντρωθούν ώστε να γίνει καλύτερη η ζωή τους αφού οι ίδιοι παραπονιούνται για τα δινα τους ,καθρεπτιζουν συμπεριφορές δικές τους σε άλλους νομίζοντας ότι αυτό τους κάνει καλύτερους από όλους αυτούς που κυκλοφορούν με την δήθεν περιβόητη ταμπέλα ...

    Αν το δεις έτσι αυτό πραγματικά είναι λυπηρό,δυστηχως ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εγώ πάλι συμπάσχω με την Βικτόρια, σε θέματα αλλαγής διαθεσης, παραλογες σκέψεις, "μου φταίνε όλα" κτλ.

    Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τους υπόλοιπους τους "ενοχλεί" τόσο να μιλάει κάποιος για την αγάπη ΤΟΥ ή την ωραία οικογένεια ΤΟΥ. Πραγματικά είναι η μόνη μου απορία.


    Καλημέρα !

    Γιατί πολύ απλά για κάποιον που δεν τα έχει δεν μπορεί να να καταλάβει πόσο σημαντικά είναι .
    Εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί να σου προσφέρει κάτι άγνωστο ώστε να έχεις αντικειμενική άποψη πάνω σε ένα θέμα ?

    Ή νομίζεις ότι μια γυναίκα που δεν έχει καταφέρει ακόμα να νοιώσει την έννοια της μητρότητας μπορεί να καταλάβει τι εστί να έχεις παιδιά και τι σημαίνει να είναι το κίνητρο σου μόνο αυτά και τίποτε άλλο ώστε να πολεμήσεις για να γίνεις καλύτερος άνθρωπος ..

    Αν ήξερε ο καθένας μας τι δυναμη και τι κουράγιο μπορεί να αντλιθει από την οικογένεια του ,τον σύντροφό του και τα παιδιά του ,οι περισσότεροι ψυχολόγοι θα ήταν άνεργοι και οι άνθρωποι πολύ καλύτεροι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα σου!

    Φυσικά και όλα καλά και δεν ξέρω αν βγαίνει πικρα, πάντως ούτε καν ειλικρινά ,απογοήτευση μπορεί που κάποιοι παρά τα θέματα που έχουν αντί να επικεντρωθούν ώστε να γίνει καλύτερη η ζωή τους αφού οι ίδιοι παραπονιούνται για τα δινα τους ,καθρεπτιζουν συμπεριφορές δικές τους σε άλλους νομίζοντας ότι αυτό τους κάνει καλύτερους από όλους αυτούς που κυκλοφορούν με την δήθεν περιβόητη ταμπέλα ...

    Αν το δεις έτσι αυτό πραγματικά είναι λυπηρό,δυστηχως ...
    Δυστυχως Μαριλου μου επικρατει πολυ μεγαλος ρατσισμος σε ατομα με οριακη και γενικοτερα με ψυχολογικα προβληματα . λες και ηταν επιλογης μας να μας συμβει ολη αυτη η κατασταση . Ενω ο ψυχολογος μου ειπε οτι πλεον αλλαζει η ονομασια των οριακων καθως πολλοι απο μας βιωνουμε τον κοινωνικο ρατσισμο . Εχω φαει τοσο ρατσιμο , μικρη επειδη ειχα κιλα , αργοτερα επειδη δεν ημουν καλη μαθητρια κ.α εχω φαει τοσο ξυλο απο τους γονεις μου , εχω φαει τοση απαξιωξη απο ατομα που περιμενα να με υπερπασπιστουν , εχω φαει τοση αδικια στο τομαρι μου , εχω ζησει τετοιες καταστασεις που νομιζω οτι ολα αυτα εχουν περασει σε μια αλλη ζωη . Δυστυχως παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να κατανοησουν οτι μια ψυχολογικη ασθενεια ειναι και αυτη μια ασθενεια οπως ολες οι αλλες . Οπως δεν θα θυμωναμε με καποιον που εχει το στομαχι του , το συκωτι του , εχει πιεση κτλ κτλ ετσι και με εμας , δεν επιλεξαμε να μας συμβει . Και η διπολικη και η οριακη , αφορουν κυριως σε βιολογικους παραγοντες , κατι , μια ουσια μεσα στα κεφαλακια μας ελειπε και επειτα απο κακοποιητικα περιβαλλοντα εκδηλωθηκε . Τη διπολικη θα την κουβαλαμε για παντα , η οριακη φθινει με τα χρονια . Λες και ειναι ομορφο να μαχαιρωνουμε μελη του σωματος μας , λες και ειναι ωραιο να ζουμε μεσα σε μια ασταθεια , απο το κρυο στη ζεστη και απο τη ζεστη στο κρυο , λες και γουσταρουμε να εχουμε ψυχοσωματικα , λες και μας αρεσει να μην νοιωθουμε φυσιολογικοι . Ομως ενα πραγμα θα υπογραμισω και θα φωναζω παντα , μονο η κατανοηση , η αγαπη και η αποδοχη μπορει να μας κανει καλυτερους ανθρωπους και μεσα σε πλαισια να νοιωθουμε αυτο που ονομαζεται "φυσιολογικοτητα" . Εχω ζησει και αλλες στο παρελθον και ηταν θυελλωδης , ηταν ανατρεπτικες , ηταν εντονες , ηταν τα πανω κατω και εγω μονο φυσιολογικη δεν μπορουσα να ειμαι , οποτε και φερομουν σαν οριακη , χωρις να ξερω καν τοτε τι ειναι αυτο που εχω , ομως και εκεινοι μου φεροντουσαν αναλογα και με τους ιδιους τροπους . Μονο οταν βρηκα κατανοηση , αγαπη , αποδοχη δεχτηκα να δουλεψω και να καλυτερεψω ολα αυτα τα συμπτωματα που βιωνα . Και κατι καταφερα . Ακουσα οτι σιγα την ευτυχισμενη οικογενεια που εχω αφου θελω να αυτοκτονησω , και απορω αμα μπορει να κατανοησει ενας ανθρωπος που θα πει αυτη την κουβεντα , οτι εγω ειμαι ενας αρρωστος ανθρωπος που δεχτηκα να δουλεψω την αρρωστια , με οποιο τροπο δεν με φοβιζε και οτι η αυτοκτονικη ιδεα ειναι απορροια αυτης της αρρωστιας. Απο την αλλη ομως δεν ειπε , οτι δεν το εχω κανει ακομα , ολα αυτα τα χρονια που με μαστιζει η διπολικη και η οριακη , ακριβως επειδη εχω την οικογενεια μου στη ζωη μου . Δυστυχως Μαριλου μου , ο ρατσισμος δεν θα σταμαατησει ποτε , το ξερω , το νοιωθω , το βλεπω . Ο μικροτερος μου γιος , οπως ειπα , πασχει απο ενα σκελετικο συνδρομο , η θεση της κεφαλης του γερνει αρκετα , καθως υπαρχει συνοστεωση σπονδυλων στην αυχενικη μοιρα , φαινεται εντονα οτι εχει καποιο προβλημα . Ξερεις ποσο κοσμο εχω παρατηρησει εξω να τον κοιτανε καπως ? οτι και καποια παιδια πατησαν πανω στο προβλημα αυτο για να τον κοροιδεψουν ? οτι ενα παιδακι 8 ετων καποια στιγμη φοβοταν να παει σχολειο επειδη ρατσιτες γονεις δημιουργησαν ρατσιστες παιδια .

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Αυτό είναι το δικό μου θέμα Βικτώρια εδώ μέσα και γενικά στην καινούργια μόδα με τους ψυχολόγους που κοτσαρουν μια ταμπέλα σε όποιον τους επισκέπτεται έχει δεν έχει χρόνιο θέμα ή είναι κάτι περιστασιακό ...

    Ξέρω πολύ καλά ανθρώπους που ενώ είχαν κάποια δύσκολη περίπτωση στην ζωή τους άρχισαν να εμφανίζουν συμπεριφορές περίεργες και επηρεασμένες σύμφωνα με αυτό που βίωσαν ..
    Επισκςφτηκαν ένα ψυχολόγο τους είπε έχεις ΑΥΤΟ και έμειναν στην ταμπέλα και έγιναν χειρότερα ..

    Ποιο πολύ δουλεύουν πλέον να αποδεχτούν τον όρο, γιατί σε βάζει σε μια διαδικασία να ψάχνεις περισσότερο παρά να επικεντρωθεις στο τι ήταν αυτό που σε οδήγησε στο να αλλάξεις συμπεριφορά ....


    Ξέρεις πόσες φορές εγώ αναγνώρισα εδώ μέσα συπτωματα δικά μου κατά καιρούς από ανθρώπους που αφηγούνται γεγονότα και μπορώ να ταυτιστώ μαζί τους?
    Ποτέ όμως εμένα ο ψυχολόγος δεν μου είπε πάσχεις από αυτό και έχεις αυτή την ταμπέλα ..
    Εστίασε στο λόγο που πήγα όπου ήταν και αυτός ο οποίος με έκανε να είμαι όπως ήμουν ..
    Όταν τελικά δέχτηκα όλο αυτό δούλεψα πάνω σε αυτό και έμαθα πλέον να ζω με αυτό γιατί εμένα ο πόνος είναι αυτός που με ρίχνει στα πατώματα, εκεί τελείωσε και ο ρόλος του ..
    Εφυγα από εκεί χωρίς ταμπελά χωρίς τίποτα ..Αν όταν πήγαινα πριν χρόνια ήξερα αυτά που ξέρω σήμερα θα του έλεγα ξέρετε γιατρέ εμφανίζω και αυτό μήπως είμαι οριακή? ή μήπως είμαι καταθλιπτική ,διπολική ή όποια άλλη ταμπέλα υπάρχει και μου έλεγε ,ναι ίσως έχεις κάποια δείγματα ,εγώ σήμερα μπορεί να μην είμαι όπως είμαι τώρα ...

    Το να έχει ένας άνθρωπος τα πάνω του και τα κάτω του γιατί έχει ζήσει δύσκολα παιδικά χρόνια όπως εσύ και δικαιολογημένα να είναι σε μια ψυχολογική κατάσταση τι πάει να πει ?
    Ότι πρέπει μια ζωή να κουβαλάει αυτή την ταμπέλα που του φόρεσαν και σε όποιον την λέει να τον κοιτάει ή να τον αντιμετωπίζει σαν λεπρό γιατί είχε μια άσχημη εμπειρία από ένα φίλο του ή γνωστό που έτυχε να έχει την ίδια ταμπέλα?


    Ξέρεις κάτι Βικτώρια ...Υιοθετήσαμε στοιχεία που σαν λαός δεν ειμασταν έτοιμοι να τα αποδεχτούμε ..

    Ξαφνικά έκαναν λέει "μόδα" τους ψυχολόγους και κάποιος που δεν πάει εκεί δεν είναι σωστός ή είναι προβληματικός και εθελοτυφλει μπροστά στο δικό του πρόβλημα ..


    Πως όμως να πάει κάποιος φοβούμενος ότι θα του κολλησουν μια ταμπέλα και μόλις γίνει γνωστή στο περιγυρο του ή ακόμα στην κοινωνία θα τον αντιμετωπίζει σαν λεπρό?
    Πως ζητάς από μια κοινωνία να υιοθετήσει κάτι για το οποίο όμως δεν είναι εκπαιδευμένη να το αποδεχτεί κατά κύριο λόγο και μετά να το υιοθετήσει και να το αγκαλιάσει με αγάπη όπως πρέπει να αγκαλιάζουμε και να αντιμετωπίζει όλους εσάς που κουβαλάτε στην ψυχή σας μια ιδιότητα.που μπορεί να.μην αντιστοιχεί κιόλας σε εσάς?


    Ας μάθουμε πρώτα να αποδεχόμαστε όλους αυτούς τους όρους ,να συμπονουμε όλους αυτούς τους ανθρώπους ,να προσπαθούμε να μπαίνουμε στα παπούτσια τους και μετά ας καθήσουμε σε ένα τραπέζι όλοι μαζί να συζητήσουμε τι πραγματικά είναι σωστό και τι όχι..

    Αν ποτέ υπάρξει παιδεία και στην αποδοχή όλου αυτού ίσως καταφέρεται και εσείς να κυκλοφορείται χωρίς τύψεις και ενοχές που δυστηχως σας φόρτωσαν και σας έκαναν να δείτε την όλη κατσταση ενοχικά ...

    Όσο για το θέμα οικογένεια και το πόσο τέλειο και όμορφο είναι ,πίστεψέ με εδώ μέσα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σε καταλάβουν τι πραγματικά εννοείς ..

    Έχω ζήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εσένα τον χλευασμό και την ειρωνία για την δική μου οικογένεια ακόμα να φανταστείς και από άτομα που πλέον με γνώρισαν προσωπικά και τους έβαλα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και διαπίστωσαν με τα μάτια τους αν όλα αυτά που λέω είναι αληθινά ή όχι ..
    Και ξέρεις γιατί ? Γιατί πολύ απλά η ζήλεια τους και η Κάκια τους που αυτή δεν κατάφεραν να ζήσουν κάτι τέτοιο τους έκανε εκτός από να το διαβάλουν να θέλουν να το διασκορπιστούν κιόλας ...
    Όταν κατάλαβαν ότι αυτό που υπάρχει είναι τόσο δυνατό που δεν πρόκειται να διασπαστεί τότε πολύ απλά αποχώρησαν και σώπασαν όπως πρέπει να κάνει όποιος δεν το αντέχει ...
    ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι που είναι ακόμα εδώ που ξέρουν πλέον μέχρι και την καθημερινότητα μου και μπορούν καλλισταν να πουν αν είναι αλήθεια όλα αυτά ή όχι ..
    Οπότε εγώ τουλάχιστον θα ήμουν λιγότερο αφελής να χαρακτηριστω αν έλεγα πράγματα τα οποία ούτε τα έχω ζήσει ούτε τα ζω ...
    Άρα μπορώ να καταλάβω απόλυτα σε τι βαθμό τα ζεις και σου λέω ότι μπορεί αυτός ο βαθμος να μεγαλώνει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ γιατί ο άνθρωπος σου αναγνωρίζει τι αγώνα δίνεις και πόσο δυνατό άνθρωπο έχει δίπλα του κάθε φορά που πέφτεις αλλά εχείς την δύναμη να σηκωθείς..

    Οπότε μην ψάχνεις κατανοήσει και το κυριότερο μην σε πτοεί όταν δεν την βρίσκεις.
    Εσύ να κάνεις σημαία σου ,λάβαρο σου την οικογένεια σου και όποιος δεν την δέχεται πολύ απλά είναι για άλλους λόγους που καλύτερα ας πάει να τους βρει εκείνος και να αφήσει τους δικούς σου ..
    Last edited by Marilou; 27-01-2021 at 09:00.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Έχω ζήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εσένα τον χλευασμό και την ειρωνία για την δική μου οικογένεια ακόμα να φανταστείς και από άτομα που πλέον με γνώρισαν προσωπικά και τους έβαλα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και διαπίστωσαν με τα μάτια τους αν όλα αυτά που λέω είναι αληθινά ή όχι ..
    Και ξέρεις γιατί ? Γιατί πολύ απλά η ζήλεια τους και η Κάκια τους που αυτή δεν κατάφεραν να ζήσουν κάτι τέτοιο τους έκανε εκτός από να το διαβάλουν να θέλουν να το διασκορπιστούν κιόλας ...
    Όταν κατάλαβαν ότι αυτό που υπάρχει είναι τόσο δυνατό που δεν πρόκειται να διασπαστεί
    Γιατί φοβάσαι τόσο πολύ την διάσπαση;

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    +++1000 epsilon , τα ονειρα ειναι φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο που ειναι φτιαγμενες οι ελπιδες και οι ( προσ)ευχες .........
    αν εισαι διατεθειμενη-ος να πεθανεις ( κυριολεκτικα ) αντι να γινουν τα ονειρα σου πραματικοτητα , τοτε θα γινουν .......μονο αν τα θελεις τοσο πολυ ......
    η ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι........

    ονειρα στα 59 μου ? ναι, εχω , οχι τα μεγαλεπηβολα/κενα ονειρα που ειχα νεοτερος , αλλα πιο ουσιωδη .....

    Ολοι μπορούμε να κάνουμε όνειρα, σε οποιαδήποτε ηλικία. Και κάποια από αυτά, μπορούμε και να τα πραγματοποιούμε.
    Αν έχουμε αρκετή αυτεπίγνωση, τα όνειρά μας μπορούν να είναι αρκετά "προσγειωμένα" ώστε να είναι πιθανό να πραγματοποιηθούν.

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Ο μικροτερος μου γιος , οπως ειπα , πασχει απο ενα σκελετικο συνδρομο , η θεση της κεφαλης του γερνει αρκετα , καθως υπαρχει συνοστεωση σπονδυλων στην αυχενικη μοιρα , φαινεται εντονα οτι εχει καποιο προβλημα . Ξερεις ποσο κοσμο εχω παρατηρησει εξω να τον κοιτανε καπως ? οτι και καποια παιδια πατησαν πανω στο προβλημα αυτο για να τον κοροιδεψουν ? οτι ενα παιδακι 8 ετων καποια στιγμη φοβοταν να παει σχολειο επειδη ρατσιτες γονεις δημιουργησαν ρατσιστες παιδια .
    Ναι, έτσι είναι ο κόσμος μας. Γι' αυτό ακριβώς δεν πρέπει ούτε να σκέφτεσαι καν την πιθανότητα αυτοκτονίας. Γιατί πρέπει να είσαι εκεί, να τον προστατεύεις. Κι εκείνον, και τον μεγάλο σου γιο. Αν δεν σε κρατάει κάτι άλλο σε αυτή τη γη, ας σε κρατήσει η σκέψη των παιδιών σου. Απλά και ρεαλιστικά στα λέω.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό είναι το δικό μου θέμα Βικτώρια εδώ μέσα και γενικά στην καινούργια μόδα με τους ψυχολόγους που κοτσαρουν μια ταμπέλα σε όποιον τους επισκέπτεται έχει δεν έχει χρόνιο θέμα ή είναι κάτι περιστασιακό ...

    Ξέρω πολύ καλά ανθρώπους που ενώ είχαν κάποια δύσκολη περίπτωση στην ζωή τους άρχισαν να εμφανίζουν συμπεριφορές περίεργες και επηρεασμένες σύμφωνα με αυτό που βίωσαν ..
    Επισκςφτηκαν ένα ψυχολόγο τους είπε έχεις ΑΥΤΟ και έμειναν στην ταμπέλα και έγιναν χειρότερα ..

    Ποιο πολύ δουλεύουν πλέον να αποδεχτούν τον όρο, γιατί σε βάζει σε μια διαδικασία να ψάχνεις περισσότερο παρά να επικεντρωθεις στο τι ήταν αυτό που σε οδήγησε στο να αλλάξεις συμπεριφορά ....


    Ξέρεις πόσες φορές εγώ αναγνώρισα εδώ μέσα συπτωματα δικά μου κατά καιρούς από ανθρώπους που αφηγούνται γεγονότα και μπορώ να ταυτιστώ μαζί τους?
    Ποτέ όμως εμένα ο ψυχολόγος δεν μου είπε πάσχεις από αυτό και έχεις αυτή την ταμπέλα ..
    Εστίασε στο λόγο που πήγα όπου ήταν και αυτός ο οποίος με έκανε να είμαι όπως ήμουν ..
    Όταν τελικά δέχτηκα όλο αυτό δούλεψα πάνω σε αυτό και έμαθα πλέον να ζω με αυτό γιατί εμένα ο πόνος είναι αυτός που με ρίχνει στα πατώματα, εκεί τελείωσε και ο ρόλος του ..
    Εφυγα από εκεί χωρίς ταμπελά χωρίς τίποτα ..Αν όταν πήγαινα πριν χρόνια ήξερα αυτά που ξέρω σήμερα θα του έλεγα ξέρετε γιατρέ εμφανίζω και αυτό μήπως είμαι οριακή? ή μήπως είμαι καταθλιπτική ,διπολική ή όποια άλλη ταμπέλα υπάρχει και μου έλεγε ,ναι ίσως έχεις κάποια δείγματα ,εγώ σήμερα μπορεί να μην είμαι όπως είμαι τώρα ...

    Το να έχει ένας άνθρωπος τα πάνω του και τα κάτω του γιατί έχει ζήσει δύσκολα παιδικά χρόνια όπως εσύ και δικαιολογημένα να είναι σε μια ψυχολογική κατάσταση τι πάει να πει ?
    Ότι πρέπει μια ζωή να κουβαλάει αυτή την ταμπέλα που του φόρεσαν και σε όποιον την λέει να τον κοιτάει ή να τον αντιμετωπίζει σαν λεπρό γιατί είχε μια άσχημη εμπειρία από ένα φίλο του ή γνωστό που έτυχε να έχει την ίδια ταμπέλα?


    Ξέρεις κάτι Βικτώρια ...Υιοθετήσαμε στοιχεία που σαν λαός δεν ειμασταν έτοιμοι να τα αποδεχτούμε ..

    Ξαφνικά έκαναν λέει "μόδα" τους ψυχολόγους και κάποιος που δεν πάει εκεί δεν είναι σωστός ή είναι προβληματικός και εθελοτυφλει μπροστά στο δικό του πρόβλημα ..


    Πως όμως να πάει κάποιος φοβούμενος ότι θα του κολλησουν μια ταμπέλα και μόλις γίνει γνωστή στο περιγυρο του ή ακόμα στην κοινωνία θα τον αντιμετωπίζει σαν λεπρό?
    Πως ζητάς από μια κοινωνία να υιοθετήσει κάτι για το οποίο όμως δεν είναι εκπαιδευμένη να το αποδεχτεί κατά κύριο λόγο και μετά να το υιοθετήσει και να το αγκαλιάσει με αγάπη όπως πρέπει να αγκαλιάζουμε και να αντιμετωπίζει όλους εσάς που κουβαλάτε στην ψυχή σας μια ιδιότητα.που μπορεί να.μην αντιστοιχεί κιόλας σε εσάς?


    Ας μάθουμε πρώτα να αποδεχόμαστε όλους αυτούς τους όρους ,να συμπονουμε όλους αυτούς τους ανθρώπους ,να προσπαθούμε να μπαίνουμε στα παπούτσια τους και μετά ας καθήσουμε σε ένα τραπέζι όλοι μαζί να συζητήσουμε τι πραγματικά είναι σωστό και τι όχι..

    Αν ποτέ υπάρξει παιδεία και στην αποδοχή όλου αυτού ίσως καταφέρεται και εσείς να κυκλοφορείται χωρίς τύψεις και ενοχές που δυστηχως σας φόρτωσαν και σας έκαναν να δείτε την όλη κατσταση ενοχικά ...

    Όσο για το θέμα οικογένεια και το πόσο τέλειο και όμορφο είναι ,πίστεψέ με εδώ μέσα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα σε καταλάβουν τι πραγματικά εννοείς ..

    Έχω ζήσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από εσένα τον χλευασμό και την ειρωνία για την δική μου οικογένεια ακόμα να φανταστείς και από άτομα που πλέον με γνώρισαν προσωπικά και τους έβαλα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και διαπίστωσαν με τα μάτια τους αν όλα αυτά που λέω είναι αληθινά ή όχι ..
    Και ξέρεις γιατί ? Γιατί πολύ απλά η ζήλεια τους και η Κάκια τους που αυτή δεν κατάφεραν να ζήσουν κάτι τέτοιο τους έκανε εκτός από να το διαβάλουν να θέλουν να το διασκορπιστούν κιόλας ...
    Όταν κατάλαβαν ότι αυτό που υπάρχει είναι τόσο δυνατό που δεν πρόκειται να διασπαστεί τότε πολύ απλά αποχώρησαν και σώπασαν όπως πρέπει να κάνει όποιος δεν το αντέχει ...
    ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι που είναι ακόμα εδώ που ξέρουν πλέον μέχρι και την καθημερινότητα μου και μπορούν καλλισταν να πουν αν είναι αλήθεια όλα αυτά ή όχι ..
    Οπότε εγώ τουλάχιστον θα ήμουν λιγότερο αφελής να χαρακτηριστω αν έλεγα πράγματα τα οποία ούτε τα έχω ζήσει ούτε τα ζω ...
    Άρα μπορώ να καταλάβω απόλυτα σε τι βαθμό τα ζεις και σου λέω ότι μπορεί αυτός ο βαθμος να μεγαλώνει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ γιατί ο άνθρωπος σου αναγνωρίζει τι αγώνα δίνεις και πόσο δυνατό άνθρωπο έχει δίπλα του κάθε φορά που πέφτεις αλλά εχείς την δύναμη να σηκωθείς..

    Οπότε μην ψάχνεις κατανοήσει και το κυριότερο μην σε πτοεί όταν δεν την βρίσκεις.
    Εσύ να κάνεις σημαία σου ,λάβαρο σου την οικογένεια σου και όποιος δεν την δέχεται πολύ απλά είναι για άλλους λόγους που καλύτερα ας πάει να τους βρει εκείνος και να αφήσει τους δικούς σου ..
    Κοιτα Μαριλου μου , σε γενικες γραμμες εχεις δικιο , ιδιαιτερα στο οτι σαν χωρα νοσουμε στο θεμα αποδοχης και στηριξης ατομων με ψυχολογικα προβληματα και οχι μονο βεβαια , οτιδηποτε ειναι διαφορετικο το χλευαζουν , το απομονωνουν και το κακοποιουν λεκτικα . Και σιγουρα ολους εμας που πηγαινουμε σε ψυχολογους , ψυχοθεραπευτες , ψυχιατρους μας αντιμετωπιζουν πολλακις σαν λεπρους ή αποκληρους , ισως καποιοι και να φοβουνται . Βεβαια αυτα ειναι δικα τους θεματα και μονο . Αν και εχω φαει πολυ χλευασμο και απο φιλους (ασχετα αμα το εκαναν αθελα τους ) και απο καποια μελη της οικογενειας μου (σχετικα με τα σωματικα συμπτωματα , οταν ειχα τις ταχυπαλμιες μου , οταν παθαινα τις εκτακτες συστολες και ετρεχα σε γιατρους , με χλευαζαν οτι χαχαχαχαχα δειτε ρε παιδια η Βικυ παλι τρεχει σε γιατρους ενω δεν εχει τιποτα ) , απο τη μαμα μου ( καλα γνωστα τα προβληματα μας , αλλα ενα ακομα ειναι οταν φανερα δεν ημουνα καλα , αν και ηρεμη απο θεμα οριακης , αλλα με καταθλιψη να με συμβουλευει να μην ενημερωσω τον αντρα μου διοτι , οπως ελεγε , κανεις δεν θελει μια "τρελη" γυναικα στο πλαι του , βεβαια ο Παναγιωτης γνωριζε τα παντα απο το δευτερο ραντεβου , ημουνα απολυτα ξεκαθαρη ), παραυτα κατα το περασμα των χρονων , ειλικρινα επαψαν να με ενοχλουν καθως κατανοω οτι ειναι δυσκολο για εναν ανθρωπο να κατανοησει πληρως το μεγεθος αυτων των προβληματων . Η πεθερα μου (που κατα αλλα τη λατρευω και με λατρευει ) , οταν εγινε η διαγνωση του μεγαλου μου γιου οτι ανηκει στο φασμα του αυτισμου , εκανε πανω απο 5 χρονια να το δεχτει , δεν μπορουσες να της αλλαξεις γνωμη , τι να κανουμε , ουτε την πιεσαμε , ουτε της επιβαλλαμε να δει κατι που εκεινη την στιγμη δεν εβλεπε .
    Προσωπικα , οι "ταμπελες" εμενα με ξεκλειδωσαν , απο τη στιγμη που εμαθα πως λεγεται ολο αυτο που περνουσα και δεν μπορουσα με τιποτα να το εξηγησω , κατανοησα περισσοτερο τον εαυτο μου και ηρθα πιο κοντα στην αυτογνωσια . Καταλαβα οτι απο μικρη επασχα απο διπολικη , απο μικρο κοριτσι που ημουνα , αρα αθωωσα τον εαυτο μου που δεν διαβαζα οσο επρεπε, που δεν ημουνα ευτυχισμενη , που δεν ειχα παρεες , που εκανα επαναλαμβανομενες πραξεις , Και με τη βοηθεια του ψυχοθεραπευτη μου , μπορεσα και συνειδητοποιησα απο ποια ηλικια και μετα αρχησα να εκδηλωνω τετοιες συμπεριφορες και με βαση ποιο γεγονος και αυτο ηταν κατι που συνεβει οταν ημουν 7 ετων , α δημοτικου και κακοποιηθηκα σωματικα , με παρα πολυ ξυλο απο τη μητερα μου λογω οτι δεν διαβαζα και εγινε ρεζιλι στη δασκαλα μου . Για μενα να μαθω πως λεγεται ολο αυτο το συμπλεγμα ηταν λυτρωτικο , να επισημανω οτι ουτε ο δικος μου ψυχοθεραπευτης ειναι υπερ των "τιτλων" , σε καποιους ανθρωπους δεν λειτουργει , ειναι ανασταλτικος παραγοντας και ειναι απολυτα κατανοητο .

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Γιατί φοβάσαι τόσο πολύ την διάσπαση;
    Γιατι μενεις σε μια σχεση με εναν οριακο που κανει την ζωη σου τοσο δυσκολη απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ουτε παιδια ουτε καποια αλλη επισημη δεσμευση ?
    Ποια ειναι τα δικα σου κινητρα?
    Και το κυριοτερο γιατι εισαι σε μια σχεση χωρις να εισπρατεις αγαπη αλλα το κυριοτερο δεν δινεις ?
    Μην πεις οτι δεν ισχυει ,αυτο βγαινει και απο ολα εχεις πει και εσυ κατα καιρους στο θεμα σου αλλα και απο την γενικοτερη σταση σου προς ολους αυτους .

    Αν θελεις διαλογο πολυ ευχαρίστως, αρκει να απαντηθουν πρωτα ολα τα ερωτηματα που ειπες οτι δεν εχουν σημασια να απαντηθουν γιατι ειναι χασιμο χρονου και εδω ειμαι να σου πω και εγω οτι θελεις παντα με ειλικρίνεια ,αλλιως μιλαμε για επιλεκτικο διαλογο ο οποιος νομιζω δεν βοηθαει καποιον να βγαλει ενα σωστο συμπερασμα και ενας τετοιος διαλογος μονο εποικοδομητικός δεν θα ειναι για οποιον θελει να τον διαβάσει
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,405
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Κοιτα Μαριλου μου , σε γενικες γραμμες εχεις δικιο , ιδιαιτερα στο οτι σαν χωρα νοσουμε στο θεμα αποδοχης και στηριξης ατομων με ψυχολογικα προβληματα και οχι μονο βεβαια , οτιδηποτε ειναι διαφορετικο το χλευαζουν , το απομονωνουν και το κακοποιουν λεκτικα . Και σιγουρα ολους εμας που πηγαινουμε σε ψυχολογους , ψυχοθεραπευτες , ψυχιατρους μας αντιμετωπιζουν πολλακις σαν λεπρους ή αποκληρους , ισως καποιοι και να φοβουνται . Βεβαια αυτα ειναι δικα τους θεματα και μονο . Αν και εχω φαει πολυ χλευασμο και απο φιλους (ασχετα αμα το εκαναν αθελα τους ) και απο καποια μελη της οικογενειας μου (σχετικα με τα σωματικα συμπτωματα , οταν ειχα τις ταχυπαλμιες μου , οταν παθαινα τις εκτακτες συστολες και ετρεχα σε γιατρους , με χλευαζαν οτι χαχαχαχαχα δειτε ρε παιδια η Βικυ παλι τρεχει σε γιατρους ενω δεν εχει τιποτα ) , απο τη μαμα μου ( καλα γνωστα τα προβληματα μας , αλλα ενα ακομα ειναι οταν φανερα δεν ημουνα καλα , αν και ηρεμη απο θεμα οριακης , αλλα με καταθλιψη να με συμβουλευει να μην ενημερωσω τον αντρα μου διοτι , οπως ελεγε , κανεις δεν θελει μια "τρελη" γυναικα στο πλαι του , βεβαια ο Παναγιωτης γνωριζε τα παντα απο το δευτερο ραντεβου , ημουνα απολυτα ξεκαθαρη ), παραυτα κατα το περασμα των χρονων , ειλικρινα επαψαν να με ενοχλουν καθως κατανοω οτι ειναι δυσκολο για εναν ανθρωπο να κατανοησει πληρως το μεγεθος αυτων των προβληματων . Η πεθερα μου (που κατα αλλα τη λατρευω και με λατρευει ) , οταν εγινε η διαγνωση του μεγαλου μου γιου οτι ανηκει στο φασμα του αυτισμου , εκανε πανω απο 5 χρονια να το δεχτει , δεν μπορουσες να της αλλαξεις γνωμη , τι να κανουμε , ουτε την πιεσαμε , ουτε της επιβαλλαμε να δει κατι που εκεινη την στιγμη δεν εβλεπε .
    Προσωπικα , οι "ταμπελες" εμενα με ξεκλειδωσαν , απο τη στιγμη που εμαθα πως λεγεται ολο αυτο που περνουσα και δεν μπορουσα με τιποτα να το εξηγησω , κατανοησα περισσοτερο τον εαυτο μου και ηρθα πιο κοντα στην αυτογνωσια . Καταλαβα οτι απο μικρη επασχα απο διπολικη , απο μικρο κοριτσι που ημουνα , αρα αθωωσα τον εαυτο μου που δεν διαβαζα οσο επρεπε, που δεν ημουνα ευτυχισμενη , που δεν ειχα παρεες , που εκανα επαναλαμβανομενες πραξεις , Και με τη βοηθεια του ψυχοθεραπευτη μου , μπορεσα και συνειδητοποιησα απο ποια ηλικια και μετα αρχησα να εκδηλωνω τετοιες συμπεριφορες και με βαση ποιο γεγονος και αυτο ηταν κατι που συνεβει οταν ημουν 7 ετων , α δημοτικου και κακοποιηθηκα σωματικα , με παρα πολυ ξυλο απο τη μητερα μου λογω οτι δεν διαβαζα και εγινε ρεζιλι στη δασκαλα μου . Για μενα να μαθω πως λεγεται ολο αυτο το συμπλεγμα ηταν λυτρωτικο , να επισημανω οτι ουτε ο δικος μου ψυχοθεραπευτης ειναι υπερ των "τιτλων" , σε καποιους ανθρωπους δεν λειτουργει , ειναι ανασταλτικος παραγοντας και ειναι απολυτα κατανοητο .
    Στο θεμα της πεθερας σου Βικτωρια δεν μιλαμε για στιγματισμο ή εναντιωση σε κατι τετοιο ,μιλαμε για καθαρα θεμα αποδοχής και κατανοήσεις ..Πολυ φυσιολογικη αντιδραση για ολους μας πιστευω οταν μιλαμε για τετοια ζητηματα .
    Νομιζω καταλαβαινεις τι μεγαλη διαφορα που υπαρχει αναμεσα σε αυτες τις δυο περιπτωσεις ..
    Αλλο μου παίρνει χρονο να αποδεχτω μια κατασταση ωστε να την δω ,να την μαθω για το πως ειναι ,αλλα πρ΄ ολα αυτα δεν απομονώνω το ανθρωπο ουτε τον κατηγορω οτι δεν προσπαθει και φυσικα δεν του προσαρτο ευθύνες που ισως προκύπτουν αθελα του και άλλο αναγνωριζω μια κατασταση και την εντασω στον ¨καιάδα ¨βγαζοντας οτι εχω απωθημένο εγω σαν ατομο με βαση την δικη μου εμπειρία ...

    Βλεπεις νομιζω πως δεν ειναι το ιδιο ....


    Εσενα μπορει οι ταμπελες να σε ξεκλειδωνουν ομως για τους αλλους ειναι μοχλος και πατημα για να σε χειριστουν και να σε κατευθυνουν οπως εκεινοι νομιζουν οτι ειναι σωστο ...
    Αυτοματα σταματας να εισαι η Βικτωρια που εχεις ζησει ολα αυτα και γινεσαι η οριακή ,καταθλιπτικη ,διπολικη κ.ο.κ.και γινεσαι η Βικτωρια που στο βαπτισμα ολου αυτου φταις εσυ και κανεννας αλλος σε ολα αυτα που εκδηλώνεις ..

    Γι αυτη την παιδεια μιλαω και αυτη βλεπεις ακομα και εδω μεσα δεν υπαρχει απο τους περισσοτερους που ειναι ετοιμοι να σου κουνησουν το δακτυλο που ενταξει σε πολλες περιπτωσεις μπορει να χρειαζεται ,να κανει και καλο ,αλλωστε ολοι μας το κανουμε καποιοα στιγμη ,αλλα οταν βλεπεις οτι αυτο γινεται πλεον εμμονικα μονιμα εκει, δυστηχως παμε σε αλλες καταστασεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 8 of 12 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 13:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 19:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 14:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 17:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •