Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 177
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Μπορεί να σου φαίνεται έτσι, ότι λες απλά αυτό που σκέφτεσαι. Εγώ βλέπω επιθετική συμπεριφορά.
    Επειδή γουστάρεις να βάζεις τους άλλους να μαλώνουν, μήπως; Ασε, δεν μασάμε.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Αγαπη παιδακια ,μονο αγαπη , μην μαλωνετε , ουτε καν ...
    Ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι παντα σεβαστες ...
    στο εν προκειμενω η μαμα ειχε αδικο , καθως τα χρηματα αυτα ηταν κληρονομια του πατερα μου και τα δικαιωματα μας ηταν 75% εγω , 25 η μαμα μου . Μα φυσικα εχω δει το λαθος μου οτι δεν τα διεκδικησα με ωριμο τροπο , ειναι κατι που θα το εκανα τωρα , σχεδον 11-12 χρονια μετα ομως . Απο εκει και περα οπως προειπα ο καθενας εχει απολυτο δικαιωμα στις αποψεις του . Ειλικρινα ευχαριστω ολους οσους εγραψασν στο θεμα μου , ακομα και 20 μερες αργοτερα . φιλια σε ολους
    Είναι η πρώτη φορά που παραδέχεσαι (σε αυτή τη συζήτηση) ότι ίσως να έχεις κάνει κάποιο λάθος. Κατά τ' άλλα σου εξήγησα και πιο πάνω ότι κανείς δεν διανοείται να πάρει το εφάπαξ του πεθαμένου πατέρα του από τη μάνα του. Μάλλον, κανείς εκτός από σένα. Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι το 75% το δικαιούσουν, πάλι μας μένει το 25% που δεν έπρεπε να το αγγίξεις, ό,τι κι αν σου έκανε η μάνα σου. Ολη αυτή η συζήτηση γίνεται για να σου δείξω ότι δεν είσαι τόσο αδικημένη όσο νομίζεις. Το ότι τα ξανασκέφτεσαι είναι θετικό.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είναι η πρώτη φορά που παραδέχεσαι (σε αυτή τη συζήτηση) ότι ίσως να έχεις κάνει κάποιο λάθος. Κατά τ' άλλα σου εξήγησα και πιο πάνω ότι κανείς δεν διανοείται να πάρει το εφάπαξ του πεθαμένου πατέρα του από τη μάνα του. Μάλλον, κανείς εκτός από σένα. Αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι το 75% το δικαιούσουν, πάλι μας μένει το 25% που δεν έπρεπε να το αγγίξεις, ό,τι κι αν σου έκανε η μάνα σου. Ολη αυτή η συζήτηση γίνεται για να σου δείξω ότι δεν είσαι τόσο αδικημένη όσο νομίζεις. Το ότι τα ξανασκέφτεσαι είναι θετικό.
    Καλγ μου Εψηλον , ειλικρινα κατεβασε τους τονους . Το τι εχω κανει λαθος και τι οχι , το εχω συζητησει και αναλυσει με τον ψυχοθεραπευτη μου . Κανεις δεν διανοειται διοτι ο καθε ενταξει γονιος θα ειχε εξασφαλισει τοσο το παιδι του , οσο και τη συζυγο του , την οποια ετσι και αλλιως ειχε εξασφαλισμενη με μια συνταξη χηρειας που εφτανε τα 1800 ευρω , απο τα οποια ποτε δεν απαιτησα ουτε ενα ευρω . Οχι Εψηλον μου , δεν φταιω πουθενα σε σχεση με τους γονεις μου . Ημουνα ενα μικρο παιδι και οταν ανακαλυψαν οτι δεν μπαινω στα δικα του θελω και κουτακια με πεταξαν συναισθηματικα απο τη ζωη τους . Η μητερα μου υπεφερε απο ναρκισιστικη διαταραχη και ηταν ολοφανερο σε ολη την συμπεριφορα της . Με ενα πατερα που δεν επαιρνε ποτε θεση .Οταν με πλακωναν στο ξυλο και με κακοποιουσαν λεκτικα τοσο εκεινοι οσο και οι αδελφες της μανας μου , οχι δεν εφταιγα πουθενα . Οταν μου φορτωσαν μια διπολικη διαταραχη επω 'μου να πορευομαι μια ολοκληρη ζωη και να μαχαιρωνομαι τιμωρωντας ανελεητα τον εαυτο μου , οχι δεν εφταιγα . Οταν δεν μπορουσα να αναπνευσω απο μωρο παιδι και εκλαιγα παρακαλωντας να πεθανω καποια στιγμη , οχι δεν εφταιγα . Οταν στα 30 μου με φωναζε η αδελφη της χοντρη και ******* επειδη ετσι νομιζε οτι θα με συνετισει ενας Θεος ξερει απο τι , τσαλακωνοντας την αξιοπρεπεια μου , οχι δεν εφταιγα . Οταν εμαθαν σε ολοκληρο το σοι να με υποτιμουν με παθος , οχι δεν εφταιγα εγω . Ισως Εψηλον δεν μπορεις να τα δεις ολα αυτα , διοτι ευτυχως δεν τα εχεις ζησει . Ομως μπορουν να τα δουν πολλοι εκτος απο σενα . Δεν με ενοχλει . Εκτιμω και μονο που εγραψες στο θεμα μου , οσο και αν διαφωνουμε μεταξυ μας . Και ξερεις προσφτατα ανακαλυψα οτι ειμαι ενα παιδι θυμα λεκτικης και σωματικης κακοποιησης και ειναι κατι που ποναει , τοσο πολυ που εφτασα κοντα να δωσω ενα τελος καθως ολη μου τη ζωη ειχα μαθει να φταιω εγω για τα παντα και ετσι λειτουργω ακομα . Ξερεις Εψιλον δεν ειμαι το πλασμα που βριζω οσους αγαπαω , οπως νομιζεις , με το δυστροπο και απαισιο χαρακτηρα που δεν τολμανε να της μιλησουν . Ειμαι απλα ενας ανθρωπος που κατηγορω τον εαυτο μου για ολα και για αυτον τιμωρω καθημερινα . Ειναι τα καταλοιπα ολων οσων μου φορτωσαν καποιοι καποτε , για πραγματα που δεν εφταιγα . Και αν εφταιξα καπου , που σιγουρα εχψ φταιξει , εγινε ακουσια , καθως το μονο που με ενοιαζε ηταν να βρω αυτη τη ριμαδα τη δικαιοσυνη που μου στερησαν μεθοδικα και σταδιακα . Προσπαθω να κραταω την ενεργεια και την ελαχιστη χαρα μου μεσα για τα παιδακια μου , για να μην με δουν σε μανιακη και καταθλιπτικη φαση . Για τον ανθρωπο μου που φοβαται τοσο πολυ οτι θα δωσω τελος καποιια στιγμη . Αλλα καλο θα ηταν να το ληξουμε το ολο θεμα καπου εδω . Καλη ζωη να εχουμε , ολοι φυσικα , με τον καλυτερο τροπο που μπορει να γινει αυτο .

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Δεν έχω υψηλούς τόνους και δεν συζήτησα-σχολίασα όλα αυτά που λες. Σχολίασα το συγκεκριμένο θέμα, που εσύ η ίδια ανέφερες, ότι δηλαδή πήρες τα χρήματα της μητέρας σου από τον κοινό σας λογαριασμό χωρίς εκείνη να έχει συμφωνήσει και σου εξήγησα γιατί κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος αυτό που έκανες.

    Το γεγονός ότι η μητέρα σου σε κακοποιούσε συναισθηματικά ως παιδί δεν σου δίνει το άλλοθι για να πάρεις τα χρήματά της. Ούτε για να κάνεις άλλες άδικες πράξεις στο μέλλον. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Αν δεν ξεκολλήσεις από το κακοποιητικό παρελθόν σου, πιθανόν να αδικήσεις και άλλους ανθρώπους μελλοντικά. Εφόσον έγραψες σε δημόσιο φόρουμ και ζήτησες τη γνώμη μας, αυτή είναι η γνώμη μου, ξεκάθαρα και με παρρησία.

    ΥΓ: να μην κάνεις υποθέσεις για το τι έχω και τι δεν έχω ζήσει εγώ. Πιστεύω ότι όλοι όσοι γράφουμε σε αυτό το φόρουμ δεν ήρθαμε τυχαία και έχουμε ζήσει πολλά. Δεν τα χρησιμοποιούμε όμως, ή έστω προσπαθούμε, ως άλλοθι.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δεν έχω υψηλούς τόνους και δεν συζήτησα-σχολίασα όλα αυτά που λες. Σχολίασα το συγκεκριμένο θέμα, που εσύ η ίδια ανέφερες, ότι δηλαδή πήρες τα χρήματα της μητέρας σου από τον κοινό σας λογαριασμό χωρίς εκείνη να έχει συμφωνήσει και σου εξήγησα γιατί κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος αυτό που έκανες.

    Το γεγονός ότι η μητέρα σου σε κακοποιούσε συναισθηματικά ως παιδί δεν σου δίνει το άλλοθι για να πάρεις τα χρήματά της. Ούτε για να κάνεις άλλες άδικες πράξεις στο μέλλον. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Αν δεν ξεκολλήσεις από το κακοποιητικό παρελθόν σου, πιθανόν να αδικήσεις και άλλους ανθρώπους μελλοντικά. Εφόσον έγραψες σε δημόσιο φόρουμ και ζήτησες τη γνώμη μας, αυτή είναι η γνώμη μου, ξεκάθαρα και με παρρησία.

    ΥΓ: να μην κάνεις υποθέσεις για το τι έχω και τι δεν έχω ζήσει εγώ. Πιστεύω ότι όλοι όσοι γράφουμε σε αυτό το φόρουμ δεν ήρθαμε τυχαία και έχουμε ζήσει πολλά. Δεν τα χρησιμοποιούμε όμως, ή έστω προσπαθούμε, ως άλλοθι.
    εΦΟΣΟΝ καλη μου και εσυ απαντας δημοσια σε ενα φορουμ και κανεις τις δικες σου υποθεσεις θα επρεπε να δεχτεις και τις δικες μου . Ναι ξεχασα να πω οτι δεν σου απαγορεψα , προς Θεου , Ή να σε πεισω για το τι θα λες και τι οχι , αλλα με συγχωρεις κιολας , και δεν ειμαι η μονη , ενοιωσα οτι κουνας το δακτυλο .Μπορει βεβαια ετσι να ειναι και ο τροπος σου , οποτε τοτε εχω κρινει λαθος . Οσο αφορα για το αλλοθι να σε πληροφορησω οτι παραδεχτηκα οτι πολλες απο τις μετεπειτα συμπεριφορες μου ως προς τους γονεις μου υπηρξαν λαθαμενες αλλα ακριβως επειδη προσπαθουσα να βρω τροπο να δικαιωθω , εστω και αν ηταν εσφαλμενα . Μην ανησυχεις δεν εχω σκοπο να αδικησω αλλους ανθρωπους , εκτος αμα με κακοποιησουν και εκεινοι βεβαια ,πραγμα απαραδεκτο . Η κακοποιηση (λεκτικη και σωματικη στην δικη μου περιπτωση ) ειναι ενα μαυρο συννεφο που το κουβαλας σε ολη σου τη ζωη , οσα χαπια και να παρεις .

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    εΦΟΣΟΝ καλη μου και εσυ απαντας δημοσια σε ενα φορουμ και κανεις τις δικες σου υποθεσεις θα επρεπε να δεχτεις και τις δικες μου . Ναι ξεχασα να πω οτι δεν σου απαγορεψα , προς Θεου , Ή να σε πεισω για το τι θα λες και τι οχι , αλλα με συγχωρεις κιολας , και δεν ειμαι η μονη , ενοιωσα οτι κουνας το δακτυλο .Μπορει βεβαια ετσι να ειναι και ο τροπος σου , οποτε τοτε εχω κρινει λαθος . Οσο αφορα για το αλλοθι να σε πληροφορησω οτι παραδεχτηκα οτι πολλες απο τις μετεπειτα συμπεριφορες μου ως προς τους γονεις μου υπηρξαν λαθαμενες αλλα ακριβως επειδη προσπαθουσα να βρω τροπο να δικαιωθω , εστω και αν ηταν εσφαλμενα . Μην ανησυχεις δεν εχω σκοπο να αδικησω αλλους ανθρωπους , εκτος αμα με κακοποιησουν και εκεινοι βεβαια ,πραγμα απαραδεκτο . Η κακοποιηση (λεκτικη και σωματικη στην δικη μου περιπτωση ) ειναι ενα μαυρο συννεφο που το κουβαλας σε ολη σου τη ζωη , οσα χαπια και να παρεις .
    Αν σε κακοποιήσουν δηλαδή (ή έτσι το εισπράξεις εσύ) αισθάνεσαι ότι έχεις το δικαίωμα να τους αδικήσεις;
    Η αυτοδικία δεν είναι ποτέ η λύση, αλλιώς δεν θα υπήρχαν νόμοι και οι κοινωνίες μας θα ήταν ζούγκλα.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τα περισσοτερα ειναι στη φαντασια τουσ φυσικα δεν ειμαστε η μανα σου κ δεν ειμαστε υποχρεωμενοσ κανενασ να σε ανεχεται οπωσ μεγαλωσεσ εσυ με χαδια κ αγαπεσ ο αλλοσ ειναι μεγαλομενοσ αλλιωσ τι θεσ να σου κανει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω τριτη δημοτικου δουλευα εβγαλα σχολειο κ σχολη δουλευοντασ και υπαρχουν κ αλλοι σαν κ εμενα τι θεσ να σου κανει ο αλλοσ να σου πει οτι εισαι υπεροχη ε δεν εισαι κι αν εισαι χεστηκαμε καπωσ ετσι σκεφτομαστε ολοι που δουλευουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #159
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Επειδή γουστάρεις να βάζεις τους άλλους να μαλώνουν, μήπως; Ασε, δεν μασάμε.
    Έλα που δεν μασάς!

  10. #160
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αν σε κακοποιήσουν δηλαδή (ή έτσι το εισπράξεις εσύ) αισθάνεσαι ότι έχεις το δικαίωμα να τους αδικήσεις;
    Η αυτοδικία δεν είναι ποτέ η λύση, αλλιώς δεν θα υπήρχαν νόμοι και οι κοινωνίες μας θα ήταν ζούγκλα.
    Κι εσύ ως τι πληροφορείς ότι η αυτοδικία δεν είναι λύση; Την είδες δασκάλα συν τοις άλλοις;

  11. #161
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω τριτη δημοτικου δουλευα εβγαλα σχολειο κ σχολη δουλευοντασ και υπαρχουν κ αλλοι σαν κ εμενα τι θεσ να σου κανει ο αλλοσ να σου πει οτι εισαι υπεροχη ε δεν εισαι κι αν εισαι χεστηκαμε καπωσ ετσι σκεφτομαστε ολοι που δουλευουμε
    Σε ποιαν τα λες;

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Κι εσύ ως τι πληροφορείς ότι η αυτοδικία δεν είναι λύση; Την είδες δασκάλα συν τοις άλλοις;
    Τραγούδα. Τρολ εισαι ετσι κι αλλιώς και το ομολόγησες.

  13. #163
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Τραγούδα. Τρολ εισαι ετσι κι αλλιώς και το ομολόγησες.
    Μα κι εσύ άκυρη είσαι. Αντλία απωθημένων. Δεν ομολόγησα ποτέ κάτι ούτε κατηγορήθηκα βασικά ώστε να ομολογήσω μετά. Βάλε ένα ποτό και δες τηλεόραση τώρα.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Μα κι εσύ άκυρη είσαι. Αντλία απωθημένων. Δεν ομολόγησα ποτέ κάτι ούτε κατηγορήθηκα βασικά ώστε να ομολογήσω μετά. Βάλε ένα ποτό και δες τηλεόραση τώρα.
    Φυσικά και ομολόγησες. Είπες ότι σου αρέσουν οι καυγάδες. Αντε τώρα να γράψεις στα πιασάρικα θέματα τύπου "Τρίο" γιατί με την οριακή δεν το έχεις. Είναι για προχωρημένη τάξη εδώ.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Με διασκεδάζει η κακομοιριά σου.

    Δεν ομολόγησα όπως καταλαβαίνεις (που ποτέ δεν κατλαβαίνεις το σωστό), απλά έκανα πλάκα στη Βικτωρία.
    Φτιάξε κάνα χαμομηλάκι για την υπερένταση.
    Οι οδηγίες και οι προσταγές στη γυναίκα σου (απορώ που έχεις και γυναίκα έτσι όπως μιλάς).
    Αλήθεια τι ήρθες να κάνεις στο φόρουμ; Νομίζεις ότι είναι πρόσφορο έδαφος για να το παίζεις
    καπετάν ένας;

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 14:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 20:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 15:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 18:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •