Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 12 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 177
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αν θελεις διαλογο πολυ ευχαρίστως, αρκει να απαντηθουν πρωτα ολα τα ερωτηματα που ειπες
    Εγώ καλή μου αυτά τα κουβεντιάζω με τον ψυχολόγο μου, σε σένα θα τα πω;
    Εσύ είσαι που ισχυρίζεσαι ότι όλα πανε καλά στη ζωή σου, εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτε το ίδιο. Μήπως αρνεισαι να παραδεχτείς τα δικά σου θέματα τελικά;

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ καλή μου αυτά τα κουβεντιάζω με τον ψυχολόγο μου, σε σένα θα τα πω;
    Εσύ είσαι που ισχυρίζεσαι ότι όλα πανε καλά στη ζωή σου, εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτε το ίδιο. Μήπως αρνεισαι να παραδεχτείς τα δικά σου θέματα τελικά;
    Τι συπτωση οταν ειχα και εγω θεμα με τον ψυχολογο το συζητησα και εφοσον το αποδεχτηκα μπορω και το συζηταω τωρα και εδω γι αυτο που απολαμβανω με ηρεμια και καλοσυνη!

    Εσυ εφοσον εχεις ακομα δουλιτσα και πιστευεις οτι δεν την εχεις πετυχει αφου πλεον συνεχιζεις στο ιδιο μοτιβο να κανεις συζητησεις μονο μαζι του και ασε εμεις εδω να κανουμε τις δικες μας χωρις τις ερωτησεις σου ..
    Αρα εδω εισαι για να κρινεις μονο και οχι να μοιραστεις ,ενταξει γνωστο ...

    Τα ιδια και τα ιδια ειλικρινα ,πολυ κουραστικο ,αστο ,εφοσον δεν σου βγαινει μην το ζοριζεις ..
    Οταν είσαι ετοιμη και εσυ και δεν εχεις τεραστιο θεμα να βλεπεις τους αλλους να εχουν μια στρωμενη ζωή ,οχι τέλεια,προς θεου ,το αυτονοητο δηλαδη που εχουν ολοι οσοι ειναι σε μια μακροχρονια σχεση τοτε εδω ειμαστε για διαλογο και οχι επιθεση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Αλεξια μου καλημερα (τετοια ωρα που ειναι ) , σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου . Ναι οι αλλαγες διαθεσης ειναι ισως ενα απο τα δυσβασταχτα της ατιμης αρρωστιας αλλα το παλευουμε . Μολις βγηκα απο μια περιοδο με ενα υπομανιακο επεισοδιο διαρκειας 10 ημερων και ενα καταθληπτικο στο καπακι με εντονες σκεψεις αυτοκτονιας και σοβαρους αυτοτραυματισμους . Εχω συνελθει αλλα ειμαι στα πατωματα απο θεμα κουρασης καθως ηταν πολυ παραπανω απο οσο μπορουσα να αντεξω . Βλεπεις κυριως πασχω απο διπολικη διαταραχη τυπου β , και φοβαμαι απιστευτα να λαβω την αγωγη μου , κατι το οποιο δουλευουμε με τον θεραπευτη μου .
    Καλημερα!
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα ειδικά στις αλλαγές διάθεσης. Είναι αβασταχτο αυτό το πράγμα. Από αυτοτραυματισμους δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι. Υπομονή και δουλειά με τον ψυχολόγο σου. Αν και θα σου έλεγα να πάρεις την αγωγή σου για να ηρεμήσεις.

    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η οικογένεια δεν έχει να κάνει με το τι γίνεται μέσα μας. Ο εχθρός είναι οι σκέψεις μας και μόνο. Η οικογένεια το μόνο που κάνει είναι πολύ υπομονή.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #124
    Epsilon, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους στο ότι δεν πρέπει να "καταδικάζουμε" κάποιον που έχει μια διαταραχή ή ασθένεια κτλ ή να ταυτίζουμε όλες τις περιπτώσεις. Σίγουρα χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη και ειδικούς χειρισμούς από κάποιον για να αντέξει σε μια σχέση με άτομο που έχει οριακή και σίγουρα τους περισσότερους ανθρώπους τους φθείρει μια τέτοια αλληλεπίδραση και το καλύτερο πολλές φορές είναι η αποστασιοποίηση και από τις 2 πλευρές. Ωστόσο καλό είναι αναγνωρίζοντας την όλη κατάσταση και με προσπάθεια ενδοσκόπησης και αυτογνωσίας να κρίνει κανείς αν και πόσο μπορεί να προσφέρει και σε τι επίπεδο. Πάντα με σεβασμό στους εαυτούς μας .

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    [/B]

    Καλημέρα !

    Γιατί πολύ απλά για κάποιον που δεν τα έχει δεν μπορεί να να καταλάβει πόσο σημαντικά είναι .
    Εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί να σου προσφέρει κάτι άγνωστο ώστε να έχεις αντικειμενική άποψη πάνω σε ένα θέμα ?

    Ή νομίζεις ότι μια γυναίκα που δεν έχει καταφέρει ακόμα να νοιώσει την έννοια της μητρότητας μπορεί να καταλάβει τι εστί να έχεις παιδιά και τι σημαίνει να είναι το κίνητρο σου μόνο αυτά και τίποτε άλλο ώστε να πολεμήσεις για να γίνεις καλύτερος άνθρωπος ..

    Αν ήξερε ο καθένας μας τι δυναμη και τι κουράγιο μπορεί να αντλιθει από την οικογένεια του ,τον σύντροφό του και τα παιδιά του ,οι περισσότεροι ψυχολόγοι θα ήταν άνεργοι και οι άνθρωποι πολύ καλύτεροι !
    Σωστά. Αλλά το θέμα μου είναι να μην ενοχλούνται όταν κάποιος λέει εδώ μέσα τις εμπειρίες του και την κατάσταση του γιατί όπως είπε και η Βικτόρια δημοκρατία έχουμε και για ότι θέλουμε θα μιλάμε.

    Και επειδή κάποιος δεν συμφωνει μαζί μου, δεν θα πει ότι εγώ θα αλλάξω τα πιστεύω μου γι αυτό το λόγο.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Σωστά. Αλλά το θέμα μου είναι να μην ενοχλούνται όταν κάποιος λέει εδώ μέσα τις εμπειρίες του και την κατάσταση του γιατί όπως είπε και η Βικτόρια δημοκρατία έχουμε και για ότι θέλουμε θα μιλάμε.

    Και επειδή κάποιος δεν συμφωνει μαζί μου, δεν θα πει ότι εγώ θα αλλάξω τα πιστεύω μου γι αυτό το λόγο.
    Αυτο θα το εχεις δεν το ξερεις ?
    Παντου κυριαρχει αυτο οχι μονο εδω μεσα ...

    Ειδες πολλούς να χαιρονται με την χαρά σου?
    Ισα ισα θα ειναι αυτοι που πρωτοι θα τρεξουν να στην χλευασουν για τους λογους που εχουμε αναφέρει μη αναλογιζομενοι φυσικά τι εχει περασει ο καθενας ολα αυτα τα χρονια για να το πετυχει ..
    Κανεις δεν ειπε οτι ολα ερχονται με ενα μαγικο ραβδακι ,οποιος το πιστευει αυτο ειναι τουλαχιστον αφελής ...


    Τρανο παραδειγμα της Βικτωριας ,τι να πρωτο πεις ,για ολα αυτα που περασε μικρη ,για την δικη της ταλαιπωρια και ψυχολογικη πιεση και που συνεχιζεται σημερα μεσα απο τον γολγοθα που περναει με τα δυο της παιδια?
    Γιατι ξερεις πολυ καλα και εσυ σαν μανα πως τα δικα μας καποιες φορες μπορουμε να τα κανουμε στην ακρη ,αλλα οτι αφορα τα παιδια μας μας γονατιζουν στην κυριολεξια ...

    Ανοιξε ενα θεμα που κυλιεσαι στα πατωματα που εκθετεις ολες τις μαυρες σου πλευρες που περασες και ελα να μου πεις τον τροπο που σε αντιμετωπισαν τα ιδια ατομα ...
    Ολοι εκει ξεχναμε τι ειμαστε ,απο που περασαμε και τι εχουμε ,αν εχουμε αποκτησει κατι ...


    Ποιος μου δινει ομως εμενα το δικαιωμα να μειωσω ολη την προσπαθεια και τον αγωνα αυτης της μανας ωστε να ξεπερασει σκοπελους ?

    Κανενας ...Και αν παλι καποιοι το παίρνουν γιατι εχουν τα δικα τους θεματα, ε δεν θα καθησουμε με σταυρωμενα χερια να βλεπουμε ολο αυτο τον παραλογισμο ...

    Γιατι ξερεις νομιζω και εσυ ποσο ευαλωτος ειναι ,οταν βρισκεται μεσα σε ολο αυτο και πως μια προταση ακομα και απο εναν αγνωστο ποσο αρνητικα μπορει να τον επηρεασει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #127
    Καλημέρα σε όλους.
    Έμαθα τα τελευταία νέα. Κανείς δεν έχει κάποια διαταραχή. Μια χαρά όλοι είμαστε και απολαμβάνουμε τη ζωή μας. Άντε λεβέντες μου και λεβέντισσες, να σας χαρώ.


    (Τι μαλακία που δεν έχει εικονιδιάκια το φόρουμ! Θα έβαζα το χαμόγελο)

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Καλημέρα σε όλους.
    Έμαθα τα τελευταία νέα. Κανείς δεν έχει κάποια διαταραχή. Μια χαρά όλοι είμαστε και απολαμβάνουμε τη ζωή μας. Άντε λεβέντες μου και λεβέντισσες, να σας χαρώ.


    (Τι μαλακία που δεν έχει εικονιδιάκια το φόρουμ! Θα έβαζα το χαμόγελο)

    Πραγματικα εγω χαίρομαι με την προσεγγιση σου και δεν μπορω να μην συμφωνήσω χαχαχα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Καλημέρα σε όλους.
    Έμαθα τα τελευταία νέα. Κανείς δεν έχει κάποια διαταραχή. Μια χαρά όλοι είμαστε και απολαμβάνουμε τη ζωή μας. Άντε λεβέντες μου και λεβέντισσες, να σας χαρώ.


    (Τι μαλακία που δεν έχει εικονιδιάκια το φόρουμ! Θα έβαζα το χαμόγελο)
    Εισαι αρχηγοπουλο Μπρουταλ , αυτο ακριβως

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο θα το εχεις δεν το ξερεις ?
    Παντου κυριαρχει αυτο οχι μονο εδω μεσα ...

    Ειδες πολλούς να χαιρονται με την χαρά σου?
    Ισα ισα θα ειναι αυτοι που πρωτοι θα τρεξουν να στην χλευασουν για τους λογους που εχουμε αναφέρει μη αναλογιζομενοι φυσικά τι εχει περασει ο καθενας ολα αυτα τα χρονια για να το πετυχει ..
    Κανεις δεν ειπε οτι ολα ερχονται με ενα μαγικο ραβδακι ,οποιος το πιστευει αυτο ειναι τουλαχιστον αφελής ...


    Τρανο παραδειγμα της Βικτωριας ,τι να πρωτο πεις ,για ολα αυτα που περασε μικρη ,για την δικη της ταλαιπωρια και ψυχολογικη πιεση και που συνεχιζεται σημερα μεσα απο τον γολγοθα που περναει με τα δυο της παιδια?
    Γιατι ξερεις πολυ καλα και εσυ σαν μανα πως τα δικα μας καποιες φορες μπορουμε να τα κανουμε στην ακρη ,αλλα οτι αφορα τα παιδια μας μας γονατιζουν στην κυριολεξια ...

    Ανοιξε ενα θεμα που κυλιεσαι στα πατωματα που εκθετεις ολες τις μαυρες σου πλευρες που περασες και ελα να μου πεις τον τροπο που σε αντιμετωπισαν τα ιδια ατομα ...
    Ολοι εκει ξεχναμε τι ειμαστε ,απο που περασαμε και τι εχουμε ,αν εχουμε αποκτησει κατι ...


    Ποιος μου δινει ομως εμενα το δικαιωμα να μειωσω ολη την προσπαθεια και τον αγωνα αυτης της μανας ωστε να ξεπερασει σκοπελους ?

    Κανενας ...Και αν παλι καποιοι το παίρνουν γιατι εχουν τα δικα τους θεματα, ε δεν θα καθησουμε με σταυρωμενα χερια να βλεπουμε ολο αυτο τον παραλογισμο ...

    Γιατι ξερεις νομιζω και εσυ ποσο ευαλωτος ειναι ,οταν βρισκεται μεσα σε ολο αυτο και πως μια προταση ακομα και απο εναν αγνωστο ποσο αρνητικα μπορει να τον επηρεασει ...
    Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ας φορέσουν μια φορά τα παπούτσια μου, τα δικά σου, της Βικτωριας και όλων, να δουν πόσο άνετα είναι και μετά να μιλάνε για μαραθώνια ..
    Εδώ πέρα μιλάνε όλοι στο όνομα μιας γ@μηνενης ταμπελας. Αλλά όταν μιλάει κάποιος στο όνομα της αγάπης είναι λάθος!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Λοιπόν. Αυτό το θέμα ήταν για μένα πολύ αποκαλυπτικό. Σχετικά με το πως σκέφτονται οι borderline. Και δεν εννοώ τη Βικτωρία. Η Βικτωρία θα τα πάει καλά, είμαι σίγουρη. Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να γράψω άλλο εδώ. Για άλλη μια φορά το βλέπω καθαρά πως δεν γίνεται να συνυπάρχουμε ούτε στο ίδιο θέμα. Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις όλων εδω. Ελπίζω να βρείτε αυτό που ονομάζετε αγάπη, ό,τι κι αν εννοείτε με αυτόν τον όρο. Είναι, βέβαια, τρομακτική η σκέψη πως αυτό που εννοείτε είναι να σας αγαπούν οι άλλοι και να σας συγχωρούν τα πάντα. Αλλά μάλλον υπάρχουν τόσες αγάπες όσες και ορισμοί...

    Καλή δύναμη σε όλους και όλες

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αν έχουμε αρκετή αυτεπίγνωση, τα όνειρά μας μπορούν να είναι αρκετά "προσγειωμένα" ώστε να είναι πιθανό να πραγματοποιηθούν.
    Ναι, δεν λεω , δικιο εχεις , προσγειωμενα , ε ? ο Χριστος που μιλουσε παντα με παραβολες , ειχε πει ' αν εχεις πιστη ως κοκκον σιναπεως , θα λες σε αυτο το βουνο , ' μετακινησου ' και θα μετακινειται ' .........φυσικα και δεν κυριολεκτουσε , αλλα το εκλαμβανω ως κατι ενδεικτικο για το τι δυναμη εχει η πιστη σου, ακομη και αν το ανικειμενο της πιστης σου δεν ειναι κατι υπαρκτο ......η πιστη κινητοποιει μεγαλες δυναμεις που εχουμε μεσα μας , σε λανθανουσα κατασταση ...... δεν λεω ναχουμε ευσεβεις ποθους , αλλα ακλονητη πιστη γενικως ,................ τωρα θα μου πεις , κηρυγμα κανεις ? οχι, τα γραφω μπας και τα πιστεψω κι εγω !! δεν μαρεσει να υποδεικνυω στους αλλους τι να κανουν.....δεν ειμαι ετσι....

  13. #133
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι, δεν λεω , δικιο εχεις , προσγειωμενα , ε ? ο Χριστος που μιλουσε παντα με παραβολες , ειχε πει ' αν εχεις πιστη ως κοκκον σιναπεως , θα λες σε αυτο το βουνο , ' μετακινησου ' και θα μετακινειται ' .........φυσικα και δεν κυριολεκτουσε , αλλα το εκλαμβανω ως κατι ενδεικτικο για το τι δυναμη εχει η πιστη σου, ακομη και αν το ανικειμενο της πιστης σου δεν ειναι κατι υπαρκτο ......η πιστη κινητοποιει μεγαλες δυναμεις που εχουμε μεσα μας , σε λανθανουσα κατασταση ...... δεν λεω ναχουμε ευσεβεις ποθους , αλλα ακλονητη πιστη γενικως ,................ τωρα θα μου πεις , κηρυγμα κανεις ? οχι, τα γραφω μπας και τα πιστεψω κι εγω !! δεν μαρεσει να υποδεικνυω στους αλλους τι να κανουν.....δεν ειμαι ετσι....
    Αυτό είναι αριστουργηματική κουβέντα. Διδάσκει. Μπράβο που συνειδητά το κάνεις, το ενεργείς, το δηλώνεις για να το διαδώσεις ως τρόπο σκέψης και στάση καθημερινότητας. Το κάνω κι εγώ.

    Αυτό που είμαστε είναι χαοτικό και ακαθόριστο. Απλά διαρκώς το προσεγγίζουμε κι αυτό είναι και το νόημα .
    Μπράβο από μένα.


    (Όταν μας κουοτάρουν για να μας απαντήσουν, γίνεται να παίρνουμε ειδοποίηση; Εσείς έχετε; Μπας και είναι καμιά ρύθμιση σκέφτομαι, που δεν την είδα)

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,376
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post

    (Όταν μας κουοτάρουν για να μας απαντήσουν, γίνεται να παίρνουμε ειδοποίηση; Εσείς έχετε; Μπας και είναι καμιά ρύθμιση σκέφτομαι, που δεν την είδα)

    Υπάρχει ειδοποίηση για τα θέματα που τα παρακολουθείς μέσω της εφαρμογής
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #135
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Αυτό είναι αριστουργηματική κουβέντα. Διδάσκει. Μπράβο που συνειδητά το κάνεις, το ενεργείς, το δηλώνεις για να το διαδώσεις ως τρόπο σκέψης και στάση καθημερινότητας. Το κάνω κι εγώ.

    Αυτό που είμαστε είναι χαοτικό και ακαθόριστο. Απλά διαρκώς το προσεγγίζουμε κι αυτό είναι και το νόημα .
    Μπράβο από μένα.


    (Όταν μας κουοτάρουν για να μας απαντήσουν, γίνεται να παίρνουμε ειδοποίηση; Εσείς έχετε; Μπας και είναι καμιά ρύθμιση σκέφτομαι, που δεν την είδα)
    Δεν ξέρω ποιας εφαρμογής.

Page 9 of 12 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 13:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 19:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 14:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 17:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •