Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 12 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 177
  1. #91
    Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχετε την εντύπωση ότι οι αρνητικές συμπεριφορές ενός ανθρώπου, υπάρχουν εξορισμού. Καλό θα ήταν να σκεφτούμε πως για να υπάρχει δράση θα υπάρχει και αντίδραση. Έχουν παρουσιαστεί ως θύματα οι άνθρωποι που βρίσκονται στο περιβάλλον ενός οριακού, λες και είναι τα πρότυπα ψυχικής ισορροπίας και ευγενούς συμπεριφοράς.
    Οι δύο άνθρωποι (το ζευγάρι) είναι ένα σύστημα. Ως τέτοιο έχει τη δυναμική του. Και βεβαίως και οι δυο παράγοντες το επηρεάζουν.

    Ναι η αγάπη λύνει μαγικά πολλά προβλήματα. Απαραίτητος όρος όμως για να ισχύει η πρόταση, είναι το να ισχύει και η μαγεία.

    αλλιώς είναι σαθρό το επιχείρημα "Θα λύσει μαγικά τα πάντα". Στην επόμενη πρόταση θα ισχυριστεί (αυτός που επιχειρηματολογεί έτσι) ότι δεν υπάρχει το μαγικό! Τότε γιατί χρησιμοποιείς τη λέξη; Πως ακριβώς καταρρίπτεις την άποψη μου περί αγάπης, με αυτην την κουβέντα;

    Ωστόσο δεν μίλησε κανείς για μαγικούς τρόπους. Εγώ προσωπικά μίλησα για φαινόμενα. Τίποτα άλλο. και ναι η αγάπη είναι μία έννοια που περιλαμβάνει πολλά. Στην ουσία ενισχύει το είναι σου να μπορεί να αναγεννιέται και να ξεπερνάει προβλήματα. Είναι αυτό που σου μένει όταν συνειδητοποιείς ότι τα όνειρά σου δεν θα γίνουν ποτέ.
    Κι αυτό που θα σε διδάξει ότι δεν τρέχει και τίποτα αν τα όνειρα σου δεν θα πραγματοποιηθούν. Θα σε διδάξει ότι έτσι κι αλλιώς ψεύτικα ήτανε.
    Για κάποιο λόγο είχανε έρθει και είχανε κάτσει μέσα μας. Και ποιος είναι αυτός ο λόγος; να σε προετοιμάζει για να είσαι αυτό που είσαι τώρα. και τι είσαι τώρα; Είσαι αυτό που θες να γίνεις και που θα θες πάντα να γίνεις.

    Όποιος δεν το αντιλαμβάνεται συγκεκριμένα και το θεωρεί αοριστία ή γενικότητα ή αμπελοφιλοσοφία, καλά κάνει. Ό,τι θέλει ας κάνει, δεν θα χαλάσω κανένα χατήρι.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Είναι αυτό που σου μένει όταν συνειδητοποιείς ότι τα όνειρά σου δεν θα γίνουν ποτέ.
    Κι αυτό που θα σε διδάξει ότι δεν τρέχει και τίποτα αν τα όνειρα σου δεν θα πραγματοποιηθούν. Θα σε διδάξει ότι έτσι κι αλλιώς ψεύτικα ήτανε.
    .
    Και γιατί να μην πραγματοποιηθούν τα όνειρά μας; Εγώ δεν αφήνω τίποτα που να μην πραγματοποιώ.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ενταξει το τερμάτισες ...
    Μηπως να απαντουσες και ολες τις αλλες ερωτησεις που σου γινονται και οχι μαλλον οτι σε βολεύει ...
    "
    Εσένα θα σου απαντήσω όταν αποφασίσεις αν είσαι borderline ή σύντροφος borderline γιατί και τα δυο μαζί δεν γίνονται. Και πλέον θεωρώ χάσιμο χρόνου να διαβάζω τι λες.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εσένα θα σου απαντήσω όταν αποφασίσεις αν είσαι borderline ή σύντροφος borderline γιατί και τα δυο μαζί δεν γίνονται. Και πλέον θεωρώ χάσιμο χρόνου να διαβάζω τι λες.
    Εισαι απιστευτη πραγματικα .....και τοτε γιατι μου απεύθυνες τον λογο στις προηγουμενες σελιδες ή νομιζεις οτι με ολη αυτη την σταση σου με προσβαλεις ?Τον ευατο σου προσβαλεις δυστηχως ...

    α! ξεχασα γιατι μεχρι τοτε ελεγα κατι που σε βολευε μαλλον και μολις ακους κατι το οποιο ειναι αληθεια αλλα δεν σε βολευει αντιδρας με επιθεση .
    Ξεχνας ομως κατι εισαι σε μια συζητηση που οταν συμμετεχεις με ερωτησεις θα μαθεις να δεχεσαι και σε αυτες ....

    Αλλιως πηγαινε στο θεμα σου που εκει ελευθερα εχεις φτιαξει το δικο σου εμμονικο κοσμο απο τον οποιο τρεφεσαι αφου συνεχιζεις να εισαι σε μια τετοια σχεση ..Εκει φυσικα και ουτε θα ερθω γιατι εχω δει και εκει οτι εχεις ακριβως την ιδια σταση οπως και εδω με ολους αυτους που σας λενε το αυτονοητο...
    Αρα να υποθεσουμε οτι και εσυ μονο οικονομικους λογους θα εχεις ετσι?Αφου η λεξη αγαπη και συναισθημα σου ειναι ουτοπικες εννοιες .

    Εγω ανηκω σε ενα ανθρωπο οπως ολοι μας εχουμε τα πανω μας και τα κατω μας ....εγω ετσι βλεπω τους ανθρωπους και δεν τους εχω εσωκλείσει μεσα σε δυο ταμπελες και δεν εθελοτυφλο σε καποιον που μεσα στην δικη του ανασφαλεια αναζητα να γινει καλυτερος ανθρωπος και οχι να εξαπολύει δρυμει κατηγορώ σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.

    Πλεον εχω καταλαβει πως δεν διαβαζεις οχι μονο τα δικα μου αλλα και ολων οσο σου λενε τα ιδια με εμενα ..Για σκεψου ομως ποιος χανει σε αυτη την περιπτωση ?
    Εσυ που αρέσκεσαι να ζεις μεσα σε ολο αυτο ?'η αυτος που εχει καταφερει να ζησει αυτο που θα ηθελες παρα πολυ να εχεις και εσυ καταβαθος αλλα δεν μπορεις ή καλυτερα δεν θελεις ...

    Το υφος μου ειναι ήρεμο και συζητήσιμο (απο εδω και περα πλεον θα το επισημάνω και αυτό)
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post

    Εγω ανηκω σε ενα ανθρωπο οπως ολοι μας εχουμε τα πανω μας και τα κατω μας ....εγω ετσι βλεπω τους ανθρωπους
    Και αφού όλα είναι τόσο καλά και κανείς ( ; ) από τους δυο σας δεν είναι borderline, τι κάνεις εδώ, τουρισμό;
    ΥΓ: κανείς δεν ανήκει σε κανέναν

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Και αφού όλα είναι τόσο καλά και κανείς ( ; ) από τους δυο σας δεν είναι borderline, τι κάνεις εδώ, τουρισμό;
    ΥΓ: κανείς δεν ανήκει σε κανέναν
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαι εδώ για εσένα και άτομα σαν και εσένα ...

    Και στην τελική Έψιλον δες μια φορά επιτέλους τον ευατο σου και σταματά να επιτηθεσαι όταν δεν μπορείς ή μάλλον δεν σε συμφέρει να κάνεις ούτε διάλογο ούτε συζήτηση ..

    Αν δεν σου αρέσει να μην συμμετέχεις λοιπόν εσύ σε τέτοια θέματα ,δεν νομίζω να ζητάμε την άδεια σου για να στηρίξουμε την Βικτώρια σε όλη αυτή την προσπάθεια που πας εσύ να μειώσεις βγάζοντας τα δικά σου αποθημενα ....

    Και για το τι κάνω εγώ εδώ μέσα πήγαινε πιο πίσω να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τι έχω πει με την Βικτώρια ώστε καταλάβεις επιτέλους ποιος έχει το θέμα και ποιος όχι ...

    Αν δεν το θεωρείς και αυτό χάσιμο χρόνου φυσικά και θεωρείς δημιουργικό να βγάζεις όλη την εμμονή σου και την επιθετικότητα επάνω μας ..

    Είναι άλλος ένα τρόπος εκτωνοσεις και αυτός ...
    Δεκτός δεν μπορώ να κάνω κάτι και ...

    Καλή συνέχεια για άλλη μια φορά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είμαι εδώ για εσένα και άτομα σαν και εσένα ...

    Και στην τελική Έψιλον δες μια φορά επιτέλους τον ευατο σου και σταματά να επιτηθεσαι όταν δεν μπορείς ή μάλλον δεν σε συμφέρει να κάνεις ούτε διάλογο ούτε συζήτηση ..

    Αν δεν σου αρέσει να μην συμμετέχεις λοιπόν εσύ σε τέτοια θέματα ,δεν νομίζω να ζητάμε την άδεια σου για να στηρίξουμε την Βικτώρια σε όλη αυτή την προσπάθεια που πας εσύ να μειώσεις βγάζοντας τα δικά σου αποθημενα ....

    Και για το τι κάνω εγώ εδώ μέσα πήγαινε πιο πίσω να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τι έχω πει με την Βικτώρια ώστε καταλάβεις επιτέλους ποιος έχει το θέμα και ποιος όχι ...

    Αν δεν το θεωρείς και αυτό χάσιμο χρόνου φυσικά και θεωρείς δημιουργικό να βγάζεις όλη την εμμονή σου και την επιθετικότητα επάνω μας ..

    Είναι άλλος ένα τρόπος εκτωνοσεις και αυτός ...
    Δεκτός δεν μπορώ να κάνω κάτι και ...

    Καλή συνέχεια για άλλη μια φορά ...
    Εμένα μου αρέσει το θέμα και είμαι απόλυτα ήρεμη. Εσύ ζορίζεσαι. Μάλλον έχεις συνηθίσει να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Αλλά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του σε ένα δημόσιο διάλογο. Και ούτε μπορείς να διώχνεις όποιον έχει αντίθετη άποψη από σένα και εκφράζεται κόσμια. Αλήθεια που πήγαν τα κατεβατά αγάπης, που έγραφες μέχρι πρότινος;

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εμένα μου αρέσει το θέμα και είμαι απόλυτα ήρεμη. Εσύ ζορίζεσαι. Μάλλον έχεις συνηθίσει να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Αλλά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του σε ένα δημόσιο διάλογο. Και ούτε μπορείς να διώχνεις όποιον έχει αντίθετη άποψη από σένα και εκφράζεται κόσμια. Αλήθεια που πήγαν τα κατεβατά αγάπης, που έγραφες μέχρι πρότινος;
    Βλέπω σου αρέσουν ε?

    Το ξέρω ότι το θαυμάζεις και ότι θα ήθελες πολύ και εσύ να είσαι σε θέση να γράφεις τέτοια για τον σύντροφό σου αλλά δυστηχως δεν μπορείς αφού ταλαιπώρησε ακόμα από αυτόν ..

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μπορέσεις και εσύ κάποτε να μιλάς όπως και εγώ και η Βικτώρια και άλλες κοπέλες πλέον για τους ανθρώπους που έχουμε επιλέξει να περάσουμε το υπόλοιπο της ζωής μας .
    Πραγματικά θα ήταν το φάρμακο σου μέσα σε όλο αυτό που κουβαλάς στην δική σου καρδούλα !

    Έχω πολλά ακόμα να γράψω για ιστορίες αγάπης και θαυμασμού να με παρακολουθείς αφού σου αρέσουν λοιπόν !!!

    Καλό θα κάνει πίστεψέ με !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #99
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Και γιατί να μην πραγματοποιηθούν τα όνειρά μας; Εγώ δεν αφήνω τίποτα που να μην πραγματοποιώ.
    Επειδή παύουν να είναι όνειρα!

  10. #100
    Μαριλού καλησπέρα. 'Ολα καλά είναι. Μην πικραίνεσαι.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Εγώ πάλι συμπάσχω με την Βικτόρια, σε θέματα αλλαγής διαθεσης, παραλογες σκέψεις, "μου φταίνε όλα" κτλ.

    Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τους υπόλοιπους τους "ενοχλεί" τόσο να μιλάει κάποιος για την αγάπη ΤΟΥ ή την ωραία οικογένεια ΤΟΥ. Πραγματικά είναι η μόνη μου απορία.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βλέπω σου αρέσουν ε?

    Το ξέρω ότι το θαυμάζεις και ότι θα ήθελες πολύ και εσύ να είσαι σε θέση να γράφεις τέτοια για τον σύντροφό σου αλλά δυστηχως δεν μπορείς αφού ταλαιπώρησε ακόμα από αυτόν ..

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μπορέσεις και εσύ κάποτε να μιλάς όπως και εγώ και η Βικτώρια και άλλες κοπέλες πλέον για τους ανθρώπους που έχουμε επιλέξει να περάσουμε το υπόλοιπο της ζωής μας .
    Πραγματικά θα ήταν το φάρμακο σου μέσα σε όλο αυτό που κουβαλάς στην δική σου καρδούλα !

    Έχω πολλά ακόμα να γράψω για ιστορίες αγάπης και θαυμασμού να με παρακολουθείς αφού σου αρέσουν λοιπόν !!!

    Καλό θα κάνει πίστεψέ με !!

    Αν η Βικτωρία μου πει ότι δεν με θέλει στο θέμα της, δεν θα ξαναγράψω. Αυτό όμως που παριστάνεις τον αυτόκλητο συνήγορο των άλλων και είσαι και σίγουρη για το τι σκέφτονται και θέλουν οι άλλοι, να το κοιτάξεις.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Επειδή παύουν να είναι όνειρα!
    Ναι, αυτός είναι βέβαια ένας ισχυρός λόγος, ωστόσο πάντα μπορείς να κάνεις νέα όνειρα, εάν πραγματοποιηθούν κάποια.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εγώ πάλι συμπάσχω με την Βικτόρια, σε θέματα αλλαγής διαθεσης, παραλογες σκέψεις, "μου φταίνε όλα" κτλ.

    Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τους υπόλοιπους τους "ενοχλεί" τόσο να μιλάει κάποιος για την αγάπη ΤΟΥ ή την ωραία οικογένεια ΤΟΥ. Πραγματικά είναι η μόνη μου απορία.
    Εάν κάποιος έχει μια πολύ ωραία οικογένεια, δεν σκέφτεται να αυτοκτονήσει, ούτε έρχεται εδώ να γράψει αναζητώντας βοήθεια. Εγώ τουλάχιστον ψάχνω να βρω που είναι το πρόβλημα. Γιατί κάπου υπάρχει πρόβλημα. Δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να ξυπνάς ένα πρωί με διάθεση να αυτοκτονήσεις, ενώ έχεις 3 ανήλικα παιδιά.

    Αντοστοίχως, δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να γράφει κανείς κατεβατά εδώ και να τον εκνευρίζουν τόσο τυχαία σχόλια μιας τυχαίας έψιλον.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εάν κάποιος έχει μια πολύ ωραία οικογένεια, δεν σκέφτεται να αυτοκτονήσει, ούτε έρχεται εδώ να γράψει αναζητώντας βοήθεια. Εγώ τουλάχιστον ψάχνω να βρω που είναι το πρόβλημα. Γιατί κάπου υπάρχει πρόβλημα. Δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να ξυπνάς ένα πρωί με διάθεση να αυτοκτονήσεις, ενώ έχεις 3 ανήλικα παιδιά.

    Αντοστοίχως, δεν γίνεται να είναι όλα καλά και να γράφει κανείς κατεβατά εδώ και να τον εκνευρίζουν τόσο τυχαία σχόλια μιας τυχαίας έψιλον.
    Όταν λέει κάποιος ότι έχει μία ωραία οικογένεια δεν λέει "δεν έχω προβλήματα". Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Η Βικτόρια το είπε ξεκάθαρα ότι είναι οριακή και αυτό είναι δικό ΤΗΣ θέμα, δεν είναι οικογενειακό. Και ούτε είπε σε κανένα σχόλιο της ότι όλα είναι μέλι γάλα.

    Και εγώ έχω οικογένεια, και ανήλικα παιδιά, και ομως έχω εναλλαγές διάθεσης, κατάθλιψη κτλ τα οποία δεν περνάνε είτε είναι ωραία η οικογένεια μου είτε όχι. Αλλά το σχόλιο μου αφορούσε ΚΑΙ την αγάπη. Δεν σταματάω να αγαπάω την οικογένεια μου επειδή σήμερα έχω τις μαύρες μου. Ούτε εκείνοι σταματάνε να μαγαπανε επειδή μπορεί να έχω παράλογες σκέψεις.

    Υ.Γ. Εμένα προσωπικά (δεν ξέρω αν εννοούσες εμένα στο τελευταίο) δεν με εκνευρίζει κανένα σχόλιο.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 7 of 12 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 14:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 20:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 15:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 18:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •