Ρισπεριδονη και εμμονες ιδεες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    garfield
    Guest

    Ρισπεριδονη και εμμονες ιδεες

    Γεια σας! Εχω διαγνωστει με ψυχωτικο αγχος και ο γιατρος μου μου εδωσε rispelen. Ξεκινησα να τα παιρνω αλλα σε λιγο καιρο αρχισα να εχω εμμονες ιδεες και παρορμησεις να κανω κακο σε ανθρωπους π.χ σε καποια τυχαια κυρια στο ασανσερ η στην ξαδελφη μου που καθοταν διπλα μου τοσο εντονες που αναγκαστηκα να παω στο αλλο δωματιο για να μην ειμαι μαζι της.
    Δεν εχω μιλησει σε κανεναν γι αυτο γιατι φοβαμαι οτι θα τρομαξουν.
    Εδω και λιγο καιρο εκοψα τα χαπια ρισκαροντας να ψαναπαθω ψυχωτικο επεισοδιο αλλα αυτες οι σκεψεις δεν μου ερχονται πια. Αν μιλησω στο γιατρο μου υπαρχει περιπτωση να με κλεισει σε κλινικη?
    Δεν εχω επιτεθει ποτε σε κανεναν ομως και ουτε θελω αυτες τις σκεψεις προσπαθω να τις διωξω.
    Τι με συμβουλευετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Γεια σας! Εχω διαγνωστει με ψυχωτικο αγχος και ο γιατρος μου μου εδωσε rispelen. Ξεκινησα να τα παιρνω αλλα σε λιγο καιρο αρχισα να εχω εμμονες ιδεες και παρορμησεις να κανω κακο σε ανθρωπους π.χ σε καποια τυχαια κυρια στο ασανσερ η στην ξαδελφη μου που καθοταν διπλα μου τοσο εντονες που αναγκαστηκα να παω στο αλλο δωματιο για να μην ειμαι μαζι της.
    Δεν εχω μιλησει σε κανεναν γι αυτο γιατι φοβαμαι οτι θα τρομαξουν.
    Εδω και λιγο καιρο εκοψα τα χαπια ρισκαροντας να ψαναπαθω ψυχωτικο επεισοδιο αλλα αυτες οι σκεψεις δεν μου ερχονται πια. Αν μιλησω στο γιατρο μου υπαρχει περιπτωση να με κλεισει σε κλινικη?
    Δεν εχω επιτεθει ποτε σε κανεναν ομως και ουτε θελω αυτες τις σκεψεις προσπαθω να τις διωξω.
    Τι με συμβουλευετε?
    Nα μιλήσεις και όχι δεν θα σε κλείσει θα σου αλλάξει φάρμακο, δεν φταις εσύ που το risperdal σου προκαλεί εμμονές, να αλλάξει εκείνος το φάρμακο. Το ξέρει και εκείνος πως σε καποιους προκαλεί εμμονές, απλώς δεν του το έχεις πει εσύ για να σου το αλλάξει

Similar Threads

  1. Φανταστικες ιδεες,εμμονες ιδέες..!
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 24-01-2018, 21:28
  2. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By χρυσοβαλαντου in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 82
    Last Post: 05-12-2013, 18:36
  3. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 19-03-2012, 19:11
  4. ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
    By begonia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 29-04-2011, 12:04
  5. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •