Να πάω σε ειδικό;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6

    Να πάω σε ειδικό;;;

    Καλημέρα!! Διαβάζω αρκετές ώρες δημοσιεύσεις και έτσι πήρα την απόφαση να φτιάξω λογαριασμό και να πω το πρόβλημα μου. Λοιπόν, εργαζόμουν αρκετά χρόνια σε μια εταιρεία που είχε πολλές ευθύνες και πολύ πίεση. Οι ευθύνες της δουλειάς αλλά και οι οικογενειακές μου δημιούργησαν το φόβο ότι κάτι θα ξεχάσω πχ να πληρώσω λογαριασμό, να κάνω κάτι, ακόμα και να πω κάτι, και έτσι ζω με το φόβο και την έννοια ότι θα ξεχάσω. Έχω πάρα πολλές σημειώσεις στο γραφείο στο κινητό με σκριν σοτ ακόμα και για ασήμαντα πράγματα για παράδειγμα ένα κουτσομπολιό που θέλω να το συζητήσω με έναν φίλο. Έχει γίνει καταναγκασμός και ορίζει πολλές φορές μες στη μέρα τη σκέψη μου. εκεί που χαζεύω στο κινητό μπορεί να μου έρθει να δω στο Ίντερνετ για ένα ζευγάρι παπούτσια πχ έτσι και κάτι με διακόψει εκείνη τη στιγμή και ξεχάσω τι ήθελα να κάνω θα κολλήσει ο εγκέφαλος μου μέχρι να το θυμηθώ, αν δεν το θυμηθώ και μαζευτούν και αλλά τέτοια πραγματάκια μέσα στη μέρα μου χαλάει τη διάθεση και για να μου περάσει πρέπει να γίνει κάτι έντονο και να με αποσπάσει η να κοιμηθώ για να κάνει ρισετ ο εγκέφαλος!! Περίμενα ότι όταν σταματήσω τη δουλειά θα χαλαρώσω και θα φύγει αλλά έχουν περάσει σχεδόν τέσσερις μήνες και εξακολουθεί να μου συμβαίνει ακόμα!! Να επισκεφτώ ειδικό η μπορώ να το παλέψω αρχικά με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by EnasAllos View Post
    Καλημέρα!! Διαβάζω αρκετές ώρες δημοσιεύσεις και έτσι πήρα την απόφαση να φτιάξω λογαριασμό και να πω το πρόβλημα μου. Λοιπόν, εργαζόμουν αρκετά χρόνια σε μια εταιρεία που είχε πολλές ευθύνες και πολύ πίεση. Οι ευθύνες της δουλειάς αλλά και οι οικογενειακές μου δημιούργησαν το φόβο ότι κάτι θα ξεχάσω πχ να πληρώσω λογαριασμό, να κάνω κάτι, ακόμα και να πω κάτι, και έτσι ζω με το φόβο και την έννοια ότι θα ξεχάσω. Έχω πάρα πολλές σημειώσεις στο γραφείο στο κινητό με σκριν σοτ ακόμα και για ασήμαντα πράγματα για παράδειγμα ένα κουτσομπολιό που θέλω να το συζητήσω με έναν φίλο. Έχει γίνει καταναγκασμός και ορίζει πολλές φορές μες στη μέρα τη σκέψη μου. εκεί που χαζεύω στο κινητό μπορεί να μου έρθει να δω στο Ίντερνετ για ένα ζευγάρι παπούτσια πχ έτσι και κάτι με διακόψει εκείνη τη στιγμή και ξεχάσω τι ήθελα να κάνω θα κολλήσει ο εγκέφαλος μου μέχρι να το θυμηθώ, αν δεν το θυμηθώ και μαζευτούν και αλλά τέτοια πραγματάκια μέσα στη μέρα μου χαλάει τη διάθεση και για να μου περάσει πρέπει να γίνει κάτι έντονο και να με αποσπάσει η να κοιμηθώ για να κάνει ρισετ ο εγκέφαλος!! Περίμενα ότι όταν σταματήσω τη δουλειά θα χαλαρώσω και θα φύγει αλλά έχουν περάσει σχεδόν τέσσερις μήνες και εξακολουθεί να μου συμβαίνει ακόμα!! Να επισκεφτώ ειδικό η μπορώ να το παλέψω αρχικά με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ!!
    Είσαι πολύ κατά πιεσμένος και σαν να το κάνεις μόνος σου αυτό στον εαυτό σου. Το έκανα και εγώ κάποτε.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ "και αν ξεχάσω τι έγινε?"
    Δηλαδή νιώθεις άσχημα αν αυτό που ξέχασες το κάνεις πιο μετά, όταν το θυμηθείς?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Δε με πειράζει να το κάνω αργότερα αλλά άμα δεν το θυμηθώ; Εκεί με πιάνει αυτό που ανέφερα ότι σπάω το κεφάλι μου να το θυμηθώ και ας είναι ασήμαντο και νιώθω ότι έχω κάτι ξεχάσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by EnasAllos View Post
    Δε με πειράζει να το κάνω αργότερα αλλά άμα δεν το θυμηθώ; Εκεί με πιάνει αυτό που ανέφερα ότι σπάω το κεφάλι μου να το θυμηθώ και ας είναι ασήμαντο και νιώθω ότι έχω κάτι ξεχάσει.
    Κάποια στιγμή θα το θυμηθείς σίγουρα. Αλλά και να το ξεχάσεις πάει να πει ότι ίσως δεν ήταν τόσο σημαντικό.
    Συμβαίνει και με σημαντικά πράγματα πχ με ραντεβού κτλ?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Δεν έχει συμβεί όχι, γιατί δεν το αφήνω να συμβεί επειδή βάζω σημειώσεις και ειδοποιήσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by EnasAllos View Post
    Δεν έχει συμβεί όχι, γιατί δεν το αφήνω να συμβεί επειδή βάζω σημειώσεις και ειδοποιήσεις.
    Εντάξει όταν έχεις πολλές υποχρεώσεις λογικό είναι να είσαι σε υπερένταση και να είναι το μυαλό συνέχεια σε τρέξιμο. Λογικά είχες πολύ άγχος στη δουλειά που ήσουν και δεν το έχεις αποβαλλει ακόμα. Δεν έχεις βρει τις ισορροπίες σου
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, ότι ακόμα είναι σχετικά νωρίς και δεν έχω χαλαρώσει ακόμα άσε που δεν είναι και η εποχή κατάλληλη για να προσχωρήσεις παρακάτω σε οτιδήποτε! Σ ευχαριστώ πολύ :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by EnasAllos View Post
    Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, ότι ακόμα είναι σχετικά νωρίς και δεν έχω χαλαρώσει ακόμα άσε που δεν είναι και η εποχή κατάλληλη για να προσχωρήσεις παρακάτω σε οτιδήποτε! Σ ευχαριστώ πολύ :)
    Το είδα και σε μένα. Έχω δύο παιδιά, δουλειά, σπίτι, σχολή. Οπότε φαντάζεσαι πώς τρέχω. Και τώρα τα Χριστούγεννα που είχα πει θα χαλαρώσω, ήμουν πάλι μες στο άγχος και έπρεπε οπωσδήποτε να βρω κάτι που θα με κάνει να τρέχω.. Καταναγκασμός, οπότε πάλι δεν ήμουν ήρεμη.
    Το ξέρω ότι σε πνίγει το άγχος αλλά βρες κάτι που θα ξεκουράσει το μυαλό αν και τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά. Βγες για περπάτημα ή διάβασε ένα καλό βιβλίο, κάνε γυμναστική κτλ.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Η αλήθεια είναι ότι από τις πολλές υποχρεώσεις και το άγχος μια στιγμή βρέθηκα στην απόλυτη απραγία, όποτε είναι και λίγο δύσκολο να ισοσταθμιστεί. Βιβλία διαβαζω η αλήθεια είναι και έτσι μόνο ξεφεύγω λίγο, ισως βρω και κάτι άλλο μα απασχοληθώ όπως γυμναστική που είπες. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by EnasAllos View Post
    Η αλήθεια είναι ότι από τις πολλές υποχρεώσεις και το άγχος μια στιγμή βρέθηκα στην απόλυτη απραγία, όποτε είναι και λίγο δύσκολο να ισοσταθμιστεί. Βιβλία διαβαζω η αλήθεια είναι και έτσι μόνο ξεφεύγω λίγο, ισως βρω και κάτι άλλο μα απασχοληθώ όπως γυμναστική που είπες. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!
    Παρακαλώ! Εύχομαι να περασουν όλα και να βρείς τους ρυθμούς σου σύντομα!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θα σου πω τι συμβαινει σε μενα , μουχει μεινει μια βραχυπροθεσμη αμνησια απο την επιληπτικη κριση που επαθα τον 7/20 , στην αρχη στεναχοριωμουν που δεν ειχα πλεον την τρομερη μνημη που ειχα πριν απ αυτην, με τον καιρο ομως το φιλοσοφησα, και σκεφτηκα , ελα μωρε και τι εγινε , θα ζησω με αυτο ........οποτε το προσπερνω σαν να μην συμβαινει τιποτα , εκτος απ τις υποχρεωσεις μου που τις σημειωνω σε μπλοκακι.....
    το καθε προβλημα επιλυεται με αλλαγη προσεγγισης σε αυτο ........

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Κι εγώ όντως είχα φοβερή μνήμη αλλά τελευταία πάσχει, και ας μην έχω πάθει επιληπτική κρίση, μέχρι και ορθογραφία ξεχνάω!προσπαθώ να το προσεγγίσω κι εγώ διαφορετικά. Θα δούμε.. ;)

Similar Threads

  1. Επισκεψη σε ειδικο?
    By Isol in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-09-2020, 18:14
  2. Eρωτηση για ειδικο
    By Alchemy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-04-2013, 16:58
  3. ενα ειδικο ψυχολογο για ιψδ help
    By γιωργος 69 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2012, 11:21
  4. ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΙΔΙΚΟ
    By brivir23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 24-01-2011, 23:12
  5. Βοήθεια από ειδικό
    By desaparecido in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 19-02-2008, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •