Οι ψυχολόγοι τελικά βοηθούν;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Οι ψυχολόγοι τελικά βοηθούν;;;

    Βοηθάει η ψυχοθεραπεία η είναι πεταμένα λεφτά;;; έχει βοηθήσει κάποιον;;;

  2. #2
    Φίλε Δημήτρη καλημέρα, ξέρω ότι οι δικές μου εμπειρίες είναι σαφώς κ πιο ήπιες από άλλους αλλά από όταν άρχισα να πηγαίνω έχω δει δραστική διαφορά στο κοινωνικό κομμάτι στο οποίο έπασχα, καθώς κ στο κομμάτι της αυτοπεποίθησης, την κατάθλιψη κλπ.. Γενικά είναι κ ανάλογα τον θεραπευτή, αλλά αυτό που κάνουν είναι ουσιαστικά να σου δίνουν εναυσματα ώστε να προχωρήσεις μόνος μετά, να αναγνωρίσεις το θέμα σου αργά ή γρήγορα κ να βρεις τις λύσεις.

  3. #3
    Quote Originally Posted by theslaya500 View Post
    Φίλε Δημήτρη καλημέρα, ξέρω ότι οι δικές μου εμπειρίες είναι σαφώς κ πιο ήπιες από άλλους αλλά από όταν άρχισα να πηγαίνω έχω δει δραστική διαφορά στο κοινωνικό κομμάτι στο οποίο έπασχα, καθώς κ στο κομμάτι της αυτοπεποίθησης, την κατάθλιψη κλπ.. Γενικά είναι κ ανάλογα τον θεραπευτή, αλλά αυτό που κάνουν είναι ουσιαστικά να σου δίνουν εναυσματα ώστε να προχωρήσεις μόνος μετά, να αναγνωρίσεις το θέμα σου αργά ή γρήγορα κ να βρεις τις λύσεις.
    γενικά είναι ανάλογα με τον θαραπευτη έχεις δίκιο εγώ αγχονομαι για πράγματα που δεν πρέπει γενικά είμαι μέρες πολύ καλά και άλλες όχι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ο ψυχιατρος μου , που πηγαινα 10 χρονια , μου εκανε και ψυχοθεραπεια ( υποτιθεται ) , τα ιδια και τα ιδια ακουγα , δεν με βοηθησε καθολου.......ναι μεν σωστα πραματα ελεγε, αλλα ηταν μη εφαρμοσιμα ....... πιστευω οτι ο καθενας ειναι ο καλυτερος ψυχοθεραπευτης του εαυτου του......αρκει ναναι ειλικρινης με τον εαυτο του .....

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ο ψυχιατρος μου , που πηγαινα 10 χρονια , μου εκανε και ψυχοθεραπεια ( υποτιθεται ) , τα ιδια και τα ιδια ακουγα , δεν με βοηθησε καθολου.......ναι μεν σωστα πραματα ελεγε, αλλα ηταν μη εφαρμοσιμα ....... πιστευω οτι ο καθενας ειναι ο καλυτερος ψυχοθεραπευτης του εαυτου του......αρκει ναναι ειλικρινης με τον εαυτο του .....
    Όταν λες ειλικρινής του εαυτου του;;;

  6. #6
    Επειδή είμαι μικρός και δεν θέλω να χάνω χρόνια απο την ζωή μου προσπαθώ να βρω μια λύση να βοηθήσω τον εαυτό μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Όταν λες ειλικρινής του εαυτου του;;;

    να παραδεχεσαι οτι ισως αυτα που σου λεει, δεν μπορεις να τα εφαρμοσεις , επειδη ειναι δυσκολα ........ισως παντα ισχυει αυτο, μπορει ναναι υπερανω των δυναμεων σου, ιδιως οταν εχεις χρόνια κτθλψη, μονο σε αυτην την ασθενεια αναφερομαι.....
    απο νεος οταν εφτανα σενα σταυροδρομι, ηξερα ποιος ειναι ο σωστος δρομος , δεν τον επαιρνα παντα , ξερεις γιατι ? γιατι ηταν παρα πολυ δυσκολος .......

  8. #8
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    να παραδεχεσαι οτι ισως αυτα που σου λεει, δεν μπορεις να τα εφαρμοσεις , επειδη ειναι δυσκολα ........ισως παντα ισχυει αυτο, μπορει ναναι υπερανω των δυναμεων σου, ιδιως οταν εχεις χρόνια κτθλψη, μονο σε αυτην την ασθενεια αναφερομαι.....
    απο νεος οταν εφτανα σενα σταυροδρομι, ηξερα ποιος ειναι ο σωστος δρομος , δεν τον επαιρνα παντα , ξερεις γιατι ? γιατι ηταν παρα πολυ δυσκολος .......
    Καταλαβαίνωωω βασικά εγώ είμαι πολύ μπερδεμένος υπάρχουν μέρες που πετάω και μέρες που είμαι χάλια έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή κάνω αγωγή με αντικαταθληπτικα με βοήθησαν στην αρχή μετά απο κάνα χρόνο τίποτα τώρα έχω ενα μήνα και κστι που έχω κάνει αύξηση τώρα δεν ξέρω αν θα με πιάσουν για αυτό καο κοιτάζω και ψυχολογο το θέμα μου είναι ότι κολλάει το μυαλό μου ότι θα πάθω τα ίδια που έπαθα πριν έναν χρόνο κσι κάνω κακό στο εαυτό μου έχω κολλήσει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για φαρμακα ,και για πιθανον κακο στον εαυτο σου, ισως πρεπει να δεις καποιον επαγγελματια .......δεν ειναι σωστο να κανεις αυξηση στην δοση των φαρμακων με δικη σου πρωτοβουλια .......

  10. #10
    Όχι δεν έχω κάνει απο μόνος μου η ψυχιατρος μου σε συνάντηση που είχαμε μου είπε ότι πρέπει να το ανεβάσουμε εφόσον δεν με έπιανε η αρχική δώσει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Βοηθάει η ψυχοθεραπεία η είναι πεταμένα λεφτά;;; έχει βοηθήσει κάποιον;;;
    Βοηθάει αλλά έχει να κάνει τόσο με τον ψυχοθεραπευτή όσο και με σένα. Εσύ από τη μεριά σου πρέπει να είσαι διαθέσιμος, δηλαδή να έχεις θέληση και ο θεραπευτής να έχει ικανότητες και να ταιριάξετε (το λέω έτσι γιατί υπάρχουν και θεραπευτές που αποφεύγουν ασθενείς με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά). Όταν λες πως είσαι μικρός πόσο δηλαδή;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Βοηθάει αλλά έχει να κάνει τόσο με τον ψυχοθεραπευτή όσο και με σένα. Εσύ από τη μεριά σου πρέπει να είσαι διαθέσιμος, δηλαδή να έχεις θέληση και ο θεραπευτής να έχει ικανότητες και να ταιριάξετε (το λέω έτσι γιατί υπάρχουν και θεραπευτές που αποφεύγουν ασθενείς με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά). Όταν λες πως είσαι μικρός πόσο δηλαδή;
    Είμαι 25 και ψάχνω λύσεις γιατί είμαι μικρός και θέλω να είμαι καλά είχα κάνει πριν κάνα χρόνο κάποιες συνεδρίες αλλά μόλις ένιωσα καλύτερα απο την αγωγή σταμάτησα και της συνεδρίες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κλασικό. Το έχω κάνει κι εγώ αυτό στο παρελθόν όταν δεν ήμουν έτοιμος και η ψυχοθεραπεία με ζοριζε πολύ. Με την έλλειψη σε βιταμίνες τι έκανες τελικά;

  14. #14
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κλασικό. Το έχω κάνει κι εγώ αυτό στο παρελθόν όταν δεν ήμουν έτοιμος και η ψυχοθεραπεία με ζοριζε πολύ. Με την έλλειψη σε βιταμίνες τι έκανες τελικά;
    Της ξεκίνησα τελικά πήγα σε ειδικό και μου είπε ακριβώς τι να πάρω

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικα Πόσο βοηθουν στο αγχος;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 41
    Last Post: 18-11-2019, 23:22
  2. ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ (ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ);
    By lessing_ed in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 45
    Last Post: 11-12-2013, 02:14
  3. Τελικά οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι βοηθάνε ή μας κάνουν χειρότερα?
    By deleted_member20-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-08-2013, 03:57
  4. Κατάθλιψη-αδράνεια: Τα φάρμακα βοηθούν;
    By titanic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 13-11-2012, 18:15
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 25-08-2012, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •