Σπασμένη υπόσχεση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7

    Σπασμένη υπόσχεση?

    Το καλοκαίρι του 2018, ήμουν μερικά μετρά κοντά στην πολυκατοικία που έμενα τότε. το ocd μου έλεγε να γυρίσω σπίτι για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες (είχα ήδη μαζί μου αλλα είχαν ψιλοκαταστραφεί λογω νερου). Ημουν πολυ αγχωμένος τόσο που αισθανόμουν ότι το κεφάλι μου βαρύ. ίσως είχα την αίσθηση λες και ήμουν μεθυσμένος. Μεθυσμένος όχι από αλκοολ αλλά από άγχος και στεναχώρια. Δεν ήθελα να κάνω την τελετουργία. Το ocd επέμενε. Προσπάθησα να κάνω μια βιαστική υπόσχεση στον Χριστιανικό Θεό και να ζητήσω μια συγκεκριμένη κατάρα σε περίπτωση που έσπαγα την υπόσχεση, για να χρησιμοποιήσω τον φόβο της κατάρας ώστε να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Νόμιζα ότι ήταν ο μόνος τρόπος.

    Παλιότερα από αυτό το περιστατικό, είχα πει στον Θεό κάτι σαν ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις και ότι τις κάνω για να αγνοώ τον ψυχαναγκασμό μου και ότι μια αληθινή υπόσχεση θα μετράει αν την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Ήθελα να διαχωρίσω τις αληθινές από τις ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις.

    Έτσι, λοιπόν, τότε προσπάθησα να κάνω υπόσχεση για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να μην κάνει την τελετουργία. Ο ψυχαναγκασμός όμως, ήξερε ότι αυτες οι υποσχέσεις δεν μετράνε, οπότε συνέχιζε να με ενοχλεί. Τότε, αναγκαστικα να προσπαθήσω να επικυρώσω την υπόσχεση ωστε να τον πείσω ότι είναι αληθινή. Δεν ήθελα να την επικυρωσω αλλα προσπάθησα να εννοήσω την υπόσχεση χωρίς να το θέλω και πήγα να την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό αλλά νομίζω, σταμάτησα πριν ολοκληρώσω τον τρίτο. Νομίζω, περίπου τον έκανα 2-2.5 φορές. Τότε, σταμάτησα και ζήτησα να ακυρωθεί η υπόσχεση. Δεν ξέρω αν ακυρώθηκε ή όχι. Αν δεν υπάρχει ο Χριστιανικός Θεός και την υπόσχεση την δέχτηκαν άλλοι Θεοί?

    Μπορεί, τα λόγια που είπα όταν προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση να ήταν:

    "αν γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες......"

    στο τέλος της πρότασης ζήτησα μια συγκεκριμένη κατάρα. Μπορεί επίσης τα λόγια μου να ήταν:

    "αν γυρίσω σπίτι μόνο και μόνο για να πάρω άλλες χαρτοπετσέτες...."

    Επειδή φοβόμουν μην κάνω κάποιο λάθος με τα λόγια, παράλληλα την εικονοποιούσα. Δηλαδή, φαντάστηκα την επιστροφή στην πολυκατοικία από έναν συγκεκριμένο δρόμο που οδηγούσε σε αυτήν από το σημείο που στεκόμουν και νομίζω, τις χαρτοπετσέτες από μάρκετ που ήταν στην κουζίνα.

    Τον Σεπτέμβριο του 2019, είχα μετακομίσει ήδη από πριν, σε ένα άλλο διαμέρισμα, σε άλλη περιοχή. Έφυγα από το σπίτι αλλά ο ψυχαναγκασμός μου έλεγε ότι μπορεί να έκανα υπόσχεση στους Θεούς ότι θα πετάξω τα σκουπίδια. Ήξερα ότι δεν έκανα υπόσχεση αλλά ο ψυχαναγκασμός επέμενε. Έτσι, γύρισα στο διαμέρισμα για να πάρω τις σακούλες σκουπιδιών. Όταν μπήκα στην κουζίνα, ο ψυχαναγκασμός άρχισε να μου λέει να μαζέψω και κάποια σκουπίδια που ήταν εκτός σακουλών και να τα πετάξω και αυτά. Έτσι, άρχισα να πετάω στις ήδη γεμισμένες σακούλες και κάποια έξτρα σκουπίδια. Βγήκα από το σπίτι και πέταξα τις σακούλες. Άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί στα έξτρα σκουπίδια που έβαλα τις ήδη γεμισμένες σακούλες, να ήταν χαρτοπετσέτες από delivery.

    To ξανασκέφτηκα σήμερα και άρχισα πάλι να ανησυχώ λίγο. Αρχικά, έχω 2 ερωτήσεις.

    1) Η υπόσχεση με τις χαρτοπετσέτες μέτρησε όταν προσπάθησα να την επικυρώσω? Νομίζω δεν έκανα τον σταυρό 3 φορές. Αν όμως, μέτρησε μονο και μόνο επειδή ίσως είχα πρόθεση να την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό 3 φορές? Ο τρίτος σταυρός δεν έγινε αλλά μπορεί να έγινε μισός. Σταμάτησα και την ακύρωσα αλλά αν είχε μετρήσει ήδη από την στιγμή που ξεκίνησα να κάνω τον πρώτο σταυρό?

    2) Νομίζω δεν θυμάμαι ακριβώς ποια ήταν τα λόγια μου. Μπορεί να ήταν:

    "αν γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες...."

    Εικονοποιήσα την υπόσχεση αλλά δεν το έκανα για να την κάνω να μετρήσει μόνο για εκείνες τις χαρτοπετσέτες ή για εκείνο το σπίτι αλλά επειδή νομίζω δεν ήθελα να κάνω λάθος με τα λόγια. Νομίζω παρόλο που την εικονοποιήσα (για να μην κάνω λάθος με τα λογια) δεν διευκρίνησα αν μετράει μόνο για εκείνη την στιγμή ή για πάντα.

    Πιστεύετε ότι έσπασα την υπόσχεση επειδή γύρισα σπίτι και άρχισα να μαζεύω τα σκουπίδια του σπιτιού από τα οποία κάποια μπορεί να ήταν χαρτοπετσέτες? Αν όταν γύρισα σπίτι, άρπαξα τις χαρτοπετσέτες και τις έβαλα στις σακούλες που σκοπευα να πάρω μαζί μου για να τις πετάξω, πιστευετε ότι αυτό σπαει την υπόσχεση?
    Last edited by Erdunam; 17-01-2021 at 16:28.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    4
    Όχι δεν έσπασες τίποτα, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα, σου αξίζει να είσαι ήρεμος.

Similar Threads

  1. Κανονική υπόσχεση και υπόσχεση λόγω ocd
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2020, 00:50
  2. Καταλάθος υπόσχεση?! μιλήστε μου!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-07-2020, 18:40
  3. Έσπασα υπόσχεση που δεν θυμάμαι?!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-2020, 13:15
  4. Γνωριμία και υπόσχεση!!!!
    By Μελένια42 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 32
    Last Post: 15-07-2016, 22:58
  5. Υπόσχεση στον εαυτό μου
    By mayumi in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 23-02-2010, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •