δύσπνοια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49

    Δύσπνοια η φταιει η περίοδος ;

    Γεια σας 18 χρόνων με κρίσεις πανικού .. τέλειο Ε ; Να μην τα πολυλογώ άρχισαν πριν ένα χρόνο πολύ ξαφνικά και από τότε με ταλαιπωρεί πολύ σχετικά με το πως ήμουν,είμαι καλύτερα τώρα . Ασφαλώς πήγα σε ψυχοθεραπεύτρια ανακοινωνοντας μου ότι έχω αγχώδη διαταραχή με βοήθησε ναι αλλά παρόλα αυτά έχει μένει μόνο ένα . Η ΔΥΣΠΝΟΙΑ . Ξεκινούν το απόγευμα χωρίς λόγο νιώθοντας να νιώθω ότι θα σκάσω να παίρνω συνέχεια βαθιές ανάσες και να μην καταφέρνω να τις χορτάσω να προσπαθώ να χασμουριέμαι για να πάρω αυτή την ανάσα επιτέλους και έπειτα αν δεν μπορω ξεκινάει ο πανικός . Από εξετάσεις όλα καθαρά , καρδιογράφημα πριν ένα χρόνο έκανα καθαρό (εκτός από μια τριπουλα στο διάφραγμα που ο γιατρός είπε πως είναι ακίνδυνο και θα συνεχίσει να είναι αν δεν κλείσει ), εξετάσεις αίματος 2 φορές όλα πολύ καλά , υπέρηχο κοιλιάς μια χαρά . Βιώνει κάποιος το ίδιο ; Η τέλος πάντων τι φταίει γιατί αυτή η δύσπνοια ;
    (Βέβαια να πω ότι τελευταία με πιάνει ανά περιόδους και έχω προσέξει ότι γίνεται η κατά της διάρκεια της ωρηξιας η πριν αδιαθετήσω ! Παίζει ρόλο ; ) ας βοηθήσει κάποιος
    Last edited by annoulaki1; 15-01-2021 at 21:31.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σίδηρο και φερριτινη έχεις δει;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Το έχει βιώσει κανεις ;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σίδηρο και φερριτινη έχεις δει;
    Ήταν όλα εντάξει !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Το έχει βιώσει κανεις ;
    Καλησπέρα!
    Με πιάνει και εμένα καμιά φορά αλλά δεν έχω προσέξει αν έχει σχέση με την περίοδο κτλ.
    Είναι σίγουρα θέμα άγχους. Δεν είναι χωρίς λόγο όπως λες. Ξεσπάει το σώμα από το άγχος που έχεις. Αν συνεχίσεις την ψυχοθεραπεία λογικά θα το ξεπερασεις σιγά σιγά.
    Θυρεοειδή εψαξες όταν έκανες εξετάσεις?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλησπέρα!
    Με πιάνει και εμένα καμιά φορά αλλά δεν έχω προσέξει αν έχει σχέση με την περίοδο κτλ.
    Είναι σίγουρα θέμα άγχους. Δεν είναι χωρίς λόγο όπως λες. Ξεσπάει το σώμα από το άγχος που έχεις. Αν συνεχίσεις την ψυχοθεραπεία λογικά θα το ξεπερασεις σιγά σιγά.
    Θυρεοειδή εψαξες όταν έκανες εξετάσεις?
    Έχω σταματήσει την ψυχοθεραπεία γιατί ακολουθώ και θεραπεία εδώ και 4~5 μήνες αλλά δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει ακόμα και η δύσπνοια ; Να σημειώσω ότι ήμουν πολύ χάλια μέχρι να ξεκινήσω την θεραπεία σε κατάσταση να μην μπορω να φάω να έχω πανικό όλη μέρα να νιώθω ότι δε μπορω να βγω από το σπίτι ! Δόξα τον θεο έχουν περάσει όλα και έχει μείνει μόνο αυτό όμως είναι πολύ δύσκολο και ειδικά για εμάς που είμαστε και σε μικρή ηλικία ! Ο θυρεοειδής μου μια χαρά και αυτός !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Έχω σταματήσει την ψυχοθεραπεία γιατί ακολουθώ και θεραπεία εδώ και 4~5 μήνες αλλά δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει ακόμα και η δύσπνοια ; Να σημειώσω ότι ήμουν πολύ χάλια μέχρι να ξεκινήσω την θεραπεία σε κατάσταση να μην μπορω να φάω να έχω πανικό όλη μέρα να νιώθω ότι δε μπορω να βγω από το σπίτι ! Δόξα τον θεο έχουν περάσει όλα και έχει μείνει μόνο αυτό όμως είναι πολύ δύσκολο και ειδικά για εμάς που είμαστε και σε μικρή ηλικία ! Ο θυρεοειδής μου μια χαρά και αυτός !
    Δεν ξέρω καθόλου από φάρμακα για να σου πω μετά από πόσο καιρό σε πιάνουν.
    Μήπως σε πιάνει απογευματινες ώρες επειδή τότε είσαι πιο ήρεμη και αρχίζεις και σκέφτεσαι διάφορα και αγχώνεσαι?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν ξέρω καθόλου από φάρμακα για να σου πω μετά από πόσο καιρό σε πιάνουν.
    Μήπως σε πιάνει απογευματινες ώρες επειδή τότε είσαι πιο ήρεμη και αρχίζεις και σκέφτεσαι διάφορα και αγχώνεσαι?
    Ίσως . Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες !

  9. #9
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Ίσως . Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες !
    Να πας σε ενα πνευμονολογο να σου κανει σπιρομετρηση, ειναι απλη διαδικασια.
    Μπορει τα βραδια που εχει υγρασια να σε επηρεαζει.
    Πάντως το αγχος φερνει κ δυσπνοιες.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Να πας σε ενα πνευμονολογο να σου κανει σπιρομετρηση, ειναι απλη διαδικασια.
    Μπορει τα βραδια που εχει υγρασια να σε επηρεαζει.
    Πάντως το αγχος φερνει κ δυσπνοιες.
    Όλοι οι γιατροί που γενικά με έχουν δει , με έχουν εξετάσει δεν θα μου πρότειναν να παω σε πνευμονολόγο; Γιατί γενικότερα οι γιατροί μας ξεψαχνίζουν για να βρουν τα αίτια η και ακόμα η ψυχολόγος μου δεν θα το πρότεινε ;

  11. #11
    Αν υποφερεις απο δυσπνοιες να πας σε πνευμονολογο. Αν δεν σε ενοχλουν τοσο μην πας.
    Οτι εχει να κανει με πνευμόνια ,αρμοδιος ειναι ο πνευμονολογος.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    κάποια αν μπορεί να μπει αν παίζει ρόλο αυτό που είπα για την περίοδο

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Ούτε πίνω ούτε καπνίζω για να υπάρχει πρόβλημα στα πνευμονια νομίζω . Επίσης η δύσπνοια δεν υπάρχει σε στιγμές που ξεχνιέμαι νιώθω σαν να μην υπάρχει δηλαδή ! Επίσης ο πατέρας μου έχει το ίδιο θέμα ίσως να είναι και κληρονομικό
    Ούτε πίνω ούτε καπνίζω για να υπάρχει πρόβλημα στα πνευμονια νομίζω . Επίσης η δύσπνοια δεν υπάρχει σε στιγμές που ξεχνιέμαι νιώθω σαν να μην υπάρχει δηλαδή ! Επίσης ο πατέρας μου έχει το ίδιο θέμα ίσως να είναι και κληρονομικό

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Αν υποφερεις απο δυσπνοιες να πας σε πνευμονολογο. Αν δεν σε ενοχλουν τοσο μην πας.
    Οτι εχει να κανει με πνευμόνια ,αρμοδιος ειναι ο πνευμονολογος.
    Επίσης ο καρδιολόγος δεν θα το είχε καυαλαβει ; Γιατί βλέπει το οξυγόνο μας

  15. #15
    Ότι κ αν ειναι ευχομαι να σου περασει κ.να εισαι καλα κ χαρουμενη.
    Last edited by Kousto; 16-01-2021 at 00:54. Reason: Bgb

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΥΣΠΝΟΙΑ!!!!HELP
    By Joker86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-02-2020, 22:36
  2. δυσπνοια
    By katpir29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2015, 13:58
  3. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •