Πριν 2,5 σχεδόν χρόνια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1

    Πριν 2,5 σχεδόν χρόνια...

    Μια φορά είχα προσευχηθεί και προσπάθησα να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις, ότι τις κάνω λόγω ψυχαναγκασμού και ότι θα μετράει μια υπόσχεση μόνο αν την σκεφτώ, την εννοήσω και την επικυρώσω κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. (εννοούσα πάνω μου αλλα δεν το διευκρίνησα νομίζω)


    Μια φορά. έτρεχα να προλάβω ένα μαγαζι για να πάρω κάτι που είχα παραγγείλει και σχεδόν έκλεινε. Εκεί που έτρεχα νομίζω, σχηματίστηκαν στο κεφάλι μου κάτι ενοχλητικές σκέψεις τύπου ότι θα πάρω τα ρούχα αλλιώς θα τιμωρηθώ. Δεν έδωσα σημασία πολύ αλλα παράλληλα αγχώθηκα λες και μέτρησαν. Όταν έφτασα το μαγαζί ήταν κλειστό. Άρχισα να ανησυχώ ότι έκανα υπόσχεση και ότι έπρεπε να είχα προλάβει. Νομίζω, ηρέμησα τον εαυτό μου λέγωντας κάτι τύπου ότι θα τα πάρω αύριο, ελπίζω να μην τιμωρηθώ. Τότε, ο ψυχαναγκασμός μου είπε να κάνω τον σταυρό 3 φορές στην πόρτα και νομίζω 3 φορές σε όλο το μαγαζί ώστε να ακυρώσω την ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ τιμωρία. Ήταν μια τελετουργία που υποτίθεται μου έδινε παραπάνω πιθανότητες να ακυρώσω την τιμωρία και να νιώθω πιο ασφαλής. Το έκανα.

    Aνησυχώ για μια παρεξήγηση. Νομίζω, προσπάθησα να ηρεμήσω λέγοντας στον εαυτό μου ότι θα πάω την επόμενη μέρα. (υποτίθεται σε περίπτωση που μέτρησε η υπόσχεση) και έκανα τον σταυρό στο μαγαζί για να ακυρώσω την τιμωρία επειδή δεν πρόλαβα εκείνη την μέρα. (2 διαφορετικά events). Ανησυχώ μήπως όταν είπα ότι θα τα έπαιρνα την επομόμεη μέρα, δεν το είπα μόνο σε μένα αλλά το είπα και στους Θεούς με αποτέλεσμα να ακούστηκε σαν υπόσχεση, μιας και ανησύχουσα ΣΑΝ να έκανα υπόσχεση, και όταν πήγα να κάνω τον σταυρό στο μαγαζί για να ακυρώσω την τιμωρία, φάνηκε σαν να επικύρωνα την υπόσχεση (ότι θα πάω αυριο) κάνοντας τον σταυρό, μόνο και μόνο επειδή, παλίότερα είχα πεί για την επικύρωση των υποσχέσεων (σταυρός κλπ). Δηλαδή, ενώ προσπαθούσα να ακύρωσω την τιμωρία μπορεί να έμοιαζε σαν να επικύρωνα την υπόσχεση επειδή ίσως μπλέχτηκαν οι σκέψεις μου.

    Αν οι Θεοί δεν ξέρουν τα πάντα για εμάς και δεν διαβάζουν όλες τις σκέψεις μας με αποτέλεσμα να θεώρησαν ότι έκανα υπόσχεση οτί θα πάω την επόμενη μέρα και ότι ο σταυρός ήταν για να το επικυρώσω. Γενικά, είχα προσευχηθεί πολλές φορές ότι δεν θέλω να κάνω υπόσχεσεις απλά δεν θυμάμαι αν ξεκαθαρίσα ποτέ ότι ο σταυρός είναι για ακύρωσωη τιμωριών και όχι για να επικυρώσω υπόσχεση. Επίσης, πιθανότατα να πήγα την επομενη μέρα αλλα μπορεί και όχι. Δεν θυμάμαι. Ήταν περίπου πριν 2.5 χρόνια. Ανησυχώ μήπως, έγινε παρεξηγηση και μέτρησε σαν αληθινή υπόσχεση μόνο και μόνο επειδή από φόβο έκανα τον σταυρό για να ακυρώσω την τιμωρία επειδή δεν πρόλαβα το μαγαζί ενώ μπορεί να έμοιαζε σαν να επικυρώνω την υπόσχεση.
    Last edited by Erdinam; 20-01-2021 at 13:49.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το θεμα ειναι οτι την δευτερη φορα δεν εκανες την προσευχη σου ωστε να ακυρωσης την υποτυθεμενη συμωνια.Αυτο που εχω να σου πω και θα σου το εχω ξανα γραψει στο παρελθον, νομιζω οτι ειναι μεγα λαθος σου να μπερδευεις την θρησκεια με αυτα τα πραματα.Δεν ξερω αν το κανεις για χαβαλε, αν το κανεις για χλεβασμο να ξερεις οτι σε περιμενει πικρα. Καλα θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο , διοτις εαν ειναι τοσο σοβαρα τα πραματα οπως τα περιγραφεις η ζωη σου θα ειναι ενα μαρτυριο συνεχες, αρα πρεπει να το θεραπευσεις.
    Απο την αλλη εαν ψαχνεις κατις γρηγορο, κι σου αρεσουν τα πνευματα κι ολα αυτα, σου ειχα γραψει συγκεκριμενα ποιους εκπτωτους αγγελους μπορεις να καλεσεις , βεβαια με αυτους καλο θα ειναι να μην παιζεις και να μην ξεχασεις να τους στειλεις πισω!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Βρε παιδί μου όλες οι αναρτήσεις είναι μέσα στην αγωνία και το βάσανο. Ταλαιπώρησε πάρα πολύ. Όλη την ώρα υποσχέσεις τιμωρίες και αγωνία μήπως τιμωρηθεις μήπως δεν τιμωρηθεις. Όλη σου ή Ζωή μια αγωνία ένας αγώνας με το μυαλό σου. Πολύ βασανιζεσαι βρε πουλάκι μου. Διαβάζω αυτά που γράφεις και νιώθω ότι είσαι συνεχώς σε ένα ν αγώνα. Ηρεμεί ποτέ? Αγωνία συνέχεια και αναρωτιέμαι με ποιον παλεύεις. Ένα βασανιστήριο η ζωή σου. Ολες αυτές οι σκέψεις συνεχείς να έρχονται μια η μία μία ή άλλη πολύς αγώνας βρε παιδί μου. Ένας αγώνας ατελείωτος. Ξέρω ότι και να σου πω να σταματήσεις να της κάνει; αυτές τι; σκέψεις δεν μπορείς. Έχω διαβάσει και σε άλλα ποστ που κάνεις ότι είναι συνεχώς τα ίδια. Τη μαρτύριο είναι αυτό βρε αγόρι μου. Μια αγωνία η ζωή σου. Είμαι σίγουρη ότι δεν ηρεμεί ούτε λεπτό. Εσύ έχεις κάτσει ποτέ να ρωτήσεις τον εαυτό σου τι θέλει? Τι νιώθει τι αισθάνεται? Είμαι σίγουρη ότι όλο αυτό δεν το κάνεις επίτηδες και σίγουρα δεν θέλεις να βασανιζεσαι. Είμαι απόλυτα σίγουρη γι αυτό κάνεις δεν θέλει να βασανίζεται.

Similar Threads

  1. Δεν έχω φίλους εδώ και 5 χρόνια (σχεδόν)...
    By κουρασμενος in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 30-12-2020, 22:49
  2. Σχεδόν 20 χρόνια πανε..
    By Akostakis78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 03-09-2020, 17:13
  3. Χωρισμός μετά από σχεδον 4 χρόνια
    By Geor12345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 62
    Last Post: 08-07-2019, 03:12
  4. Πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια
    By kokko in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 18-03-2011, 10:45
  5. Σχεδόν 3 Χρονια Αργότερα...
    By Natalia_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2011, 18:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •