Πώς να σταματήσω τον αυτοτραυματισμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71

    Πώς να σταματήσω τον αυτοτραυματισμό

    Το είχα αρχίσει πριν περίπου 2 χρόνια όμως σταμάτησα για 1 χρόνο αλλά δυστυχώς το ξανά ξεκίνησα τώρα μέσα στην 2η καραντίνα .
    Αλλά έχω αρχίσει και φοβάμαι μήπως πάθω κάτι και θέλω να το κόψω αλλά δεν μπορώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Καλησπέρα!! Πιστεύω πως καλύτερα θα είναι να πας σε έναν ειδικό να το αντιμετωπίσεις το θέμα αυτό... Πότε δεν είναι αργά αλλιώς δεν θα ηρεμήσεις , θα σου έρχεται στο μυαλό συνέχεια η πρόθεση για να το κάνεις....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Καλησπέρα και σε εσένα
    Η αλήθεια είναι πως το έχω σκεφτεί πολλές φορές γιατί τα τελευταία 2 χρόνια δεν είμαι καθόλου καλά ( σε σημείο να σκέφτομαι την αυτοκτονία ) αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα
    Δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη και δεν θα ήθελα να επιβαρύνω τους γονείς μου και με περαιτέρω έξοδα . Επίσης φοβάμαι να τους μιλήσω για τα πρόβληματα μου δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν .
    Δεν ξέρω και αν θέλω και εγώ η ίδια να πάω . Είμαι πάρα πολύ εσωστρεφής δεν μιλάω ποτέ σε κανέναν για τις σκέψεις μου και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανοιχτω .
    Θα ήθελα όμως κάπου να μιλήσω να ξεσπάσω αλλά δεν έχω κανέναν
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Καλησπέρα!! Πιστεύω πως καλύτερα θα είναι να πας σε έναν ειδικό να το αντιμετωπίσεις το θέμα αυτό... Πότε δεν είναι αργά αλλιώς δεν θα ηρεμήσεις , θα σου έρχεται στο μυαλό συνέχεια η πρόθεση για να το κάνεις....

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Παιδια ειναι εθισμος ολο αυτο... μην ενδιδετε σε τετοιες σκεψεις οσο μπορειτε.. ζητηστε βοηθεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Δεν θα είναι εύκολο να ανοιχτεις σε έναν άγνωστο και να πεις αυτά που σε προβληματίζουν αλλά καταλαβαίνεις και εσύ πως δεν πάει άλλο όσο το αφήνεις αυτό θα έρχεται σε μια δύσκολη στιγμή και θα ξεσπας εκεί...
    Όσο για το οικονομικό κομμάτι ψάξε να βρεις κάποιον φθηνό αν υπάρχει η ψαξτο σε κανένα κέντρο ψυχικής υγείας...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Κατανοώ απόλυτα το γεγονός ότι είναι απαραίτητη η παρουσία ειδικού στο θέμα μου αλλά αυτή την στιγμή είναι αδύνατο αυτό να γίνει .
    Μπορώ με κάποιον άλλον τρόπο να νιώσω κάπως καλύτερα
    Να πω επίσης ότι δεν έχω κανένα άτομο που να εμπιστευτώ για να μιλήσω και δεν έχω μιλήσει σε κανέναν πέρα από μια φίλη που κάτι της είχα πει πιο παλιά
    Τι μπορώ να κάνω για να μπορέσω έστω και λίγο να επανέλθω χωρίς ψυχολόγο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Ξεκίνα με περπάτημα με κάτι που να απασχολεί το μυαλό σου και αν μπορείς να μιλήσεις σε μια φίλη που εμπιστεύεσαι θα σου κάνει καλό θα το βγάζεις από μέσα σου ειδικά τις δύσκολες στιγμές που θα σου έρχεται στο μυαλό...
    Σε καταλαβαίνω γιατί και γω τα έχω περάσει αυτά ευτυχώς χωρίς πρόθεση αυτοκτονίας δεν είχα φτάσει εκεί.... εγώ έχω έναν φίλο που μιλάω και με βοηθάει λίγο.... Και ξεκίνησα με ψυχολόγο πλέον αύριο 2η συνεδρία και ελπίζω να πάνε όλα καλά....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Ξεκίνα με περπάτημα με κάτι που να απασχολεί το μυαλό σου και αν μπορείς να μιλήσεις σε μια φίλη που εμπιστεύεσαι θα σου κάνει καλό θα το βγάζεις από μέσα σου ειδικά τις δύσκολες στιγμές που θα σου έρχεται στο μυαλό...
    Σε καταλαβαίνω γιατί και γω τα έχω περάσει αυτά ευτυχώς χωρίς πρόθεση αυτοκτονίας δεν είχα φτάσει εκεί.... εγώ έχω έναν φίλο που μιλάω και με βοηθάει λίγο.... Και ξεκίνησα με ψυχολόγο πλέον αύριο 2η συνεδρία και ελπίζω να πάνε όλα καλά....
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου και για τον χρόνο σου
    Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά με τον ψυχολόγο σου
    Θα προσπαθήσω να μιλήσω σε μια φίλη που έχω αν και τώρα τελευταία σαν να με έχει παρατήσει λίγο γιατί κάνει παρέα με μια άλλη κοπέλα και γενικά με έχει εκνευρίσει λίγο η αδιαφορία της αλλά ξέρω ότι είναι ίσως η μόνη που μπορεί να με καταλάβει γιατί και αυτή πήγαινε παλιά σε ψυχολόγο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά...!!!!
    Δεν είναι καθόλου εύκολο να μην το σκέφτεσαι σε καταλαβαίνω και χρειάζεται να κάνεις πολύ προσπάθεια για να ξεφύγεις κάποια στιγμή από όλο αυτό....
    Δουλεύεις κάπου η έστω να κάνεις κάποια δραστηριότητα για να ξεχνιέσαι και να μην σου έρχεται στο μυαλό τόσο συχνά;;;;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Όχι δεν δουλεύω κάπου πάω ακόμα σχολείο και η αλήθεια είναι πως τώρα που κάνουμε διαδικτυακά μαθήματα αποσπάται το μυαλό μου περισσότερο και δεν μπορώ πολύ να προσέξω . Και εκτός από αυτό έχω παρατήσει αρκετά τα μαθήματά μου γιατί από την στιγμή που ξέρω ότι δεν θα εξετάστω δεν διαβάζω πολύ .Κάνω όμως ιδιαίτερα αγγλικά για procifency το οποίο μπορώ να πω με βοηθάει αρκετά να ξεχνιέμαι γιατί και η κυρία μου έχει πολύ πλάκα . Γενικά όλη η κατάσταση του κορονοιου με έχει ρίξει αρκετά . Τουλάχιστον παλιά είχα το σχολείο και ξεχνιομουν λίγο εκεί με τα παιδιά ,τώρα μόνη μου στο σπίτι δεν μπορώ πέφτει πολύ η ψυχολογία μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Λογικό να πέφτει η ψυχολογία σου μέσα στο σπίτι συνέχεια... Κάνε ένα περπάτημα όταν βρίσκεις χρόνο και να περνεις αυτήν την φίλη σου που μου είπες να μιλάτε όλο και κάτι θα σου πει και θα ξεφύγει το μυαλό σου.
    Εγώ έχω ευτυχώς την δουλειά μου και προσπαθώ τουλάχιστον εκείνες τις ώρες να είμαι αφοσιωμένη εκεί και να μην σκέφτομαι τίποτα άλλο...

Similar Threads

  1. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ... Η ΤΟΝ ΑΥΤΟΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΌ... ΓΙΑΤΙ??
    By imperial in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2020, 14:56
  2. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  3. Επιστροφή στον αυτοτραυματισμό...
    By Dulcinea in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 21
    Last Post: 10-07-2011, 23:09
  4. ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?
    By Mak in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2011, 23:46
  5. Δεν μπορώ να σταματήσω
    By bikaki69 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-2010, 10:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •