Είναι ασφαλες το Ζάναξ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7

    Είναι ασφαλες το Ζάναξ;

    Καλησπέρα,

    Πριν απο περίπου 3 μηνες, λόγω άγχους που αντιμετώπιζα στην νεα μου εργασία η οποια έχει μεγάλες ευθύνες και πίεση, σε συνδιασμό με ενα οικογενειακό περιστατικό (ξαφνικός θάνατος του πατέρα μου) , βρέθηκα σε μια πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση, και μετά απο συμβουλή ενός συναδέλφου, άρχισα να παίρνω 2 ζάναξ των 0,5mg ημερησίως. Με βοήθησαν πολυ ομολογώ, και τώρα που εχω κάπως συνελθει παίρνω 1 ζαναξ την ημέρα, μισο πρωι και μισο βράδυ, αλλά φοβάμαι να τα σταματήσω εντελως. Δεν εχω ποτέ πάει σε ψυχολογο, ούτε θέλω να πάω γιατι δεν τους εχω σε ιδιαιτερη εκτίμηση, επειδη πιστεύω οτι βλέπουν τους ασθενείς τους ως εισόδημα. Μια φίλη μου πηγαίνει τουλάχιστον 10 χρονια σε ψυχολόγους και την βλέπω συνεχως σε χειρότερη κατάσταση. Το μονο που με ανησυχεί είναι μήπως εθιστώ στα ζαναξ. Τι μου προτείνετε να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Χαρη στους ψυχιατρους και την ασυνειδησια τους εχω εθιστει σε πολλα ζαναξ , τα οποια μειωσα ιδιαις δυναμεις σε πολυ λιγοτερα με μεγαλη δυσκολια ( απο 9/μερα για 15 χρονια σε 3/μερα ) ....ναι, ειναι πολυ εθιστικα .......για τους ψυχολογους δινεις μονος σου την απαντηση ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είναι λάθος να παίρνεις φάρμακα και ειδικά ψυχιατρικά χωρίς συμβουλή γιατρού.

    Να κλείσεις ραντεβού με ψυχίατρο (όχι ψυχολογο) άμεσα.

    Όσον αφορά τον εθισμό αν γίνεται με τις οδηγίες γιατρού και συμφωνα με ενδεδειγμενες οδηγιες η χρήση, δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις.

    Προσωπικά έπαιρνα 0.25 για μερικούς μήνες, το έκοψα χωρίς πρόβλημα. Έπαιρνα μικρή δόση βέβαια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Dysfunctional View Post
    Καλησπέρα,

    Πριν απο περίπου 3 μηνες, λόγω άγχους που αντιμετώπιζα στην νεα μου εργασία η οποια έχει μεγάλες ευθύνες και πίεση, σε συνδιασμό με ενα οικογενειακό περιστατικό (ξαφνικός θάνατος του πατέρα μου) , βρέθηκα σε μια πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση, και μετά απο συμβουλή ενός συναδέλφου, άρχισα να παίρνω 2 ζάναξ των 0,5mg ημερησίως. Με βοήθησαν πολυ ομολογώ, και τώρα που εχω κάπως συνελθει παίρνω 1 ζαναξ την ημέρα, μισο πρωι και μισο βράδυ, αλλά φοβάμαι να τα σταματήσω εντελως. Δεν εχω ποτέ πάει σε ψυχολογο, ούτε θέλω να πάω γιατι δεν τους εχω σε ιδιαιτερη εκτίμηση, επειδη πιστεύω οτι βλέπουν τους ασθενείς τους ως εισόδημα. Μια φίλη μου πηγαίνει τουλάχιστον 10 χρονια σε ψυχολόγους και την βλέπω συνεχως σε χειρότερη κατάσταση. Το μονο που με ανησυχεί είναι μήπως εθιστώ στα ζαναξ. Τι μου προτείνετε να κάνω;
    Καλησπέρα !

    Εφόσον πήρες την απόφαση να το μειώσεις πήγαινε σε ένα γιατρό για να γίνει σωστά ..
    Αν δεν θες να πας σε ψυχίατρο πήγαινε σε ένα νευρολόγο ξέρουν και αυτοι
    Μην φοβάσαι όλα με μέτρο και όλα σύμφωνα με τον γιατρό..
    Να ξέρεις υπάρχει άλλη κατηγορία φαρμάκων που ακόμα και να έχεις εθιστεί γίνεται παράλληλη θεραπεία μέχρι να κόψεις τελείως το ζαναξ και μετά και το καινούργιο χωρίς παρενέργειες .

    Αρκεί όμως να πας στο γιατρό και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ..

    Καλή δύναμη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κοίτα, για να κρίνει ένας ψυχίατρος αν χρειάζεσαι σταθερή φαρμακευτική αγωγή θα χρειαστεί πάνω από μια συνάντηση (εκτός αν είναι κάτι εξοφθαλμο που δεν νομίζω). Συνήθως και επειδή προκαλούν εθισμό και επειδή φθίνει η δράση τους με τον καιρό, τα xanax τα δίνουν για μικρό χρονικό διάστημα και κάποιες φορές, όταν συνυπάρχουν αγχος και κατάθλιψη, μέχρι να δράσει ένα αντικαταθλιπτικό (συνήθως απ'αυτά που προσανατολίζονται στην αντιμετώπιση του άγχους). Κι εγώ τα έκοψα χωρίς δυσκολία αλλά είχα πάρει ελάχιστα μόνο για να κοιμάμαι μέχρι να δράσει το αντικαταθλιπτικό. Θα πρότεινα είτε όπως σου είπε κι άλλος να απευθυνθείς σε ψυχίατρο είτε σιγά σιγά να προσπαθήσεις μόνος σου να τα περιορίσεις χωρίς όμως να πιεστείς υπερβολικά, π.χ. σκέψου μήπως τα σαββατοκύριακα δεν είναι απαραίτητο να πάρεις, πιες ένα χαλαρωτικό ρόφημα, πήγαινε για περπάτημα κλπ. Απ'την άλλη, αν θεωρείς ότι υπάρχουν ζητήματα που σε απασχολούν έντονα και θες να τα συζητήσεις η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει. Υπάρχουν και ψυχίατροι ψυχοθεραπευτές αν δεν εμπιστεύεσαι τους ψυχολόγους.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα κι απο εμενα.
    Πρωτα απο ολα το ερωτημα του θεματος σου ειναι κατα την γνωμη μου λαθος, δεν υπαρχει φαρμακο που να κανει κακο , δεν θα το εφτιαχναν. Υπαρχει χρηση φαρμακου που κανει κακο , ειδικα μαλιστα στις βενζοδιαζεπινες οπου ανηκει και το ζαναξ ,δλδ εχει μεγαλο εθισμο και θα δυσκολευτεις να το κοψεις αποτομα.
    Συγουρο ειναι οτι σ βοηθησαι σε αυτα που γραφεις οτι δυστυχως σου συναιβησαν και αληθεια λυπαμαι, ειναι λογικο να ε βοηθησαι αφου η δραση αυτων των ουσιων ειναι κατα μια εννοια να "νεκρωνουν " τα εντονα συναισθηματα μας , δυστυχως ομως το κανουν και στα χαρουμενα συναισθηματα ,επισης σου "μουδιαζει" καπως τις αντιδρασεις σε αντανακλαστικα που φυσιολογικα θα αντιδρουσες αμεσα , για αυτο και μερικες φορες ειναι επικυνδηνο οταν οηγεις, μαλιστα σε μεγαλες δοσεις μπορει και καταστελει ακομα και τους ηθικους φραγμους μας για αυτο εχουν υπαρξει και πολλα εγκληματα κατα υπο την επιροια τετοιων ουσιων βεβαια οχι με 2-3 ζαναξ αλλα με πολυ πιο δυνατα , οπως τα βουμπλεκαν .
    Αυτο που νομιζω οτι θα επρεπε να ξανα σκεφτεις ειναι την αποψη σου σχετικα με τους θεραπευτες, πρωτα απο ολα δεν θα πα σε ψυχολογο διοτις δεν μπορει να σου πει τι θα κανεις με το ζαναξ αφου δεν εχει δικαιοδοσια και δικαιωμα συνταγογραφισης, αρα πρωτα πρεπει να πας σε γιατρο ,εαν θες δλδ να κοψεις το ζαναξ ,να σου πει πως και αν πρεπει να παρεις κατι αλλο, αν θελεις κιολας ετσι, και μετα σαν ξεμπερδεψεις με τα φαρμακα τοτες να πας σε να ψυχολογο, ασε που υπαρχουν και ψυχειατροι- ψυχολογοι η ψυχοθεραπευτες αρα μπορεις να πας σε εναν δλδ και να ακολουθεις τι θα σου λεει. Ομως δεν πρεπει να σε επιρεαζουν τα λογια των αλλων, συγουρα εκει εξω υπαρχουν γιατροι που ειναι λαθος στην δουλεια τους, οπως σε καθε επαγγελμα αλλα δεν παει να πει οτι ειναι ολοι τους ετσι!! νομιζω οτι πρεπει να αναθεωησεις τις αποψεις σου για αυτους και θα πρεπει να τους επισκεφτεις με οσο μπορεις αγνη σκεψη , μην πας δλδ με προκαταλυψη οτι θα σου κανει κακο διοτις συγουρα θα σου κανει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα πάω σε νευρολόγο - ψυχίατρο για να μου δώσει οδηγίες πως να ξεκολλήσω απο το ζάναξ και με τι να το αντικαταστήσω. Ελπιζω μετά απο 3 μήνες συνεχους χρήσης να μην έχω εθιστεί σοβαρά. Τους ψυχολόγους δεν τους θεωρώ κάν επιστήμονες όπως π.χ είμαι εγώ που είμαι Φυσικός ή οποιοσδήποτε άλλος που έχει ασχοληθεί με μια πραγματική επιστήμη, οσο για την "ψυχοθεραπεία" πιστεύω οτι είναι μια μαλακία και μισή. Αν χρειάζεσαι να μιλήσεις το κάνεις καλύτερα με ένα φίλο σου. Ασε που πιστεύω οτι είναι μαφία η όλη φάση με τα γκρουπ ψυχοθεραπείας. Η κολλητή μου έχει ξοδέψει μια ολόκληρη περιουσία σε ψυχολόγους, της ελέγχουν πραγματικά την ζωή και μετά απο 10+ χρονια σε αυτές τις μαλακίες , εκτός απο το ότι έχει χάσει την δουλειά της, έχει απομονωθεί κοινωνικά με εμένα να είμαι ο μοναδικός της πραγματικός φίλος (εκτός απο κάτι πρεζάκια και τελειωμένους του γκρουπ ψυχοθεραπειας), είναι σε συνεχώς χειρότερη κατάσταση.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Dysfunctional View Post
    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα πάω σε νευρολόγο - ψυχίατρο για να μου δώσει οδηγίες πως να ξεκολλήσω απο το ζάναξ και με τι να το αντικαταστήσω. Ελπιζω μετά απο 3 μήνες συνεχους χρήσης να μην έχω εθιστεί σοβαρά. Τους ψυχολόγους δεν τους θεωρώ κάν επιστήμονες όπως π.χ είμαι εγώ που είμαι Φυσικός ή οποιοσδήποτε άλλος που έχει ασχοληθεί με μια πραγματική επιστήμη, οσο για την "ψυχοθεραπεία" πιστεύω οτι είναι μια μαλακία και μισή. Αν χρειάζεσαι να μιλήσεις το κάνεις καλύτερα με ένα φίλο σου. Ασε που πιστεύω οτι είναι μαφία η όλη φάση με τα γκρουπ ψυχοθεραπείας. Η κολλητή μου έχει ξοδέψει μια ολόκληρη περιουσία σε ψυχολόγους, της ελέγχουν πραγματικά την ζωή και μετά απο 10+ χρονια σε αυτές τις μαλακίες , εκτός απο το ότι έχει χάσει την δουλειά της, έχει απομονωθεί κοινωνικά με εμένα να είμαι ο μοναδικός της πραγματικός φίλος (εκτός απο κάτι πρεζάκια και τελειωμένους του γκρουπ ψυχοθεραπειας), είναι σε συνεχώς χειρότερη κατάσταση.
    To θεμα δεν ειναι να το αντικαταστησεις φιλε μου αλλα να το σταματησεις , αλλιως κατα την γνωμη μου μην το κοψεις καθολου.
    Οσο για τους ψυχολογους ,κοιτα απο το κρατος θεωρουντε ως επιστημονες ,εξου και οτι υπαρχει ΑΕΙ, αλλα βεβαια οι πιο πολλοι περνουν την αδεια εχωντας αποφοιτησει απο κατι περιεργα ΤΕΙ, ΙΕΚ του εξωτερικου ,με ιδιοτικο χαρακτηρα που ο Θεος να τα κανει σχολες , απεναντιας πολλες απο αυτες για να γλυτωσουν τις αξιολογησεις το παιζουν ανατωλικου τυπου δωξασιες και τεχνικες διαλογισμου ,αυτοελεγχου -μαλον για αυτοικανοποιησης πιο πολυ ειναι ,χαχαα - με αποτελεσμα να εχει γεμισει ο τοπος με τετοια θεραπευτειρια , αρα λογικο να υπαρχουν ανθρωποι που να εχουν τετοιες γνωμες σαν εσενα!
    Ομως απο την αλλη σαν εξυπνος και μορφωμενος ανθρωπος που εισαι θα ξερεις οτι δεν πρεπει να "τσουβαλιαζουμε" τους επαγγελματιες ,παντου υπαρχουν οι απατεωνες, η οι ανικανοι , το μεγα λαθος ειναι οτι δεν εχουν ενα σωστο και ισχυρο συλογο η σωματειο ωστε να μπορουν να ελεγχουν ποιοι εχουν αδειες ασκησεις επαγγελματος ,αρα η ευθυνη βαρενη ολους και τους υγειες επαγγελματιες ,ομως αυτο ειναι ασχετο με το προβλημα σου.
    Ολοκληρωνοντς λοιπον θα σου ελεγα οτι πολυ καλα κανεις που θα πας σε καποιον γιατρο ,κι οι νευρολογοι με τους ψυχειατρους εχουν μεγα σχεση ασε που τα τελευταια χρονια η ψυχειατρικη εχει αναθεωρηθει αρκετα μαζι και η νευρολογια και η βιολογια εχουν γινει κλαδοι της ιατρικης που υπαρχουν σιγα σιγα σε καθε φαση της ιατρικης απο δερματολογους και Ωριλα, εως καρδιολογους και γυναικολογους , διοτις βλεπουν οτι η βιολογια επειδη εχει σχεση με ολα και η νανοτεχνολογια εχει μεγα αναπτυξη σχετιζετε με καθε ιδικοτης, οπως και η ψυχιατρικη πλεον εχουν δει οτι και αυτη εχει τεραστια σχεση με καθε ασθενια του σωματος, οτι και να παθουμε εχει να κανει και λιγο αγχος μεσα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Ολα ειναι χρησιμα, και τα ψυχοφαρμακα προκειμενου να αντιμετωπισουν τα συμπτωματα κ οι ψυχολογοι- ψυχοθεραπευτες προκειμενου να αντιμετωπισουν τα αιτια. Και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η ψυχολογια ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα (κ δυσκολοτερη ως προς την πολυπλοκοτητα του αντικειμενου της) επιστημη σε σχεση με την Φυσικη, η οποια ασχολειται με την υλη.

Similar Threads

  1. ζαναξ..
    By hlias1988 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2021, 08:04
  2. Ζαναξ 0.25
    By cyrax in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 15-12-2020, 18:23
  3. ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 26-10-2016, 19:07
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11
  5. ασφαλές συμπέρασμά για θεραπεία
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 13-08-2013, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •