Η ιστορία μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2

    Η ιστορία μου

    Καλησπέρα σας! Είμαι 23 χρονών..Όλα ξεκίνησαν πριν 2 χρόνια όπου φοιτήτρια εγώ μακρυά από την πόλη όπου μεγάλωσα..ενώ βράδυ ένα πήγα να κοιμηθώ έπαθα την πρώτη κρίση πανικού..εκείνη την στιγμή δεν ήξερα τι παθαίνω νομίζω πως πεθαίνω πως θα μου σταματήσει η ανάσα ή η καρδιά και γενικότερα τέτοια συναισθήματα δεν θυμάμαι καν πόσο διήρκησε απλά κοιμήθηκα στην αγκαλιά μια φίλης μου ..την επόμενη μέρα όλα κυλούσαν κανονικά χωρίς να δώσω σημασία σε αυτό το γεγονός το ξανά παθαίνω μετά από 2 μέρες μέσα στο στόλο πηγαίνοντας στην σχολή μου ..και έτσι πήρα τηλέφωνο τον μπαμπά μου τρομοκρατημένη λέγοντας του πως κάτι έχω και πρέπει να πάω σε ένα γιατρό...οτνσ είπα στον μπαμπά μου τι έπαθα μου είπε πως αυτό που έπαθα λέγε κρίση πανικού καθώς είχε πάθει λαιμό ίδιος στα 20 του..και μου είπε να γυρίσω σπίτι την άλλη μέρα να το δούμε από κοντά..πήγα τότε σε ένα ψυχολογο 3-4 φορές στην ουσία ούτε ήξερα τ είχα ούτε γιατί το παθαίνω γενικά δεν είχα ασχοληθεί και πολύ η δεν ήθελα κιόλας ..έλεγα ότι είναι άγχος αυτό και τέλος ..μετά από 3-4 φορές σταμάτησα και δεν ξανά πήγα...απο εκεί και πέρα πέρασαν γύρω στους 6-7 μηνες χωρίς κάποια κρίση πανικού αλλά με κάποια ψυχοσωματικά πχ ταχυκαρδιες φόβους τους οποίους δεν είχα ποτέ ξανά και σιγά σιγά άρχισα να κλίνομαι στον εαυτό μου να αποφεύγω κάποια μαγαζιά κλπ και δεν το πολύ συζητούσα...μετά από 6-7 μήνες λοιπόν μένω έγκυος..όπου μπορώ να πω πως την διάρκεια την εγκυμοσύνης μου ήμουν αρκετά καλά το μόνο που δεν ήθελα ήταν να βρίσκομαι σε κλειστούς χώρους και ειδικά σε ορόφους πολυκατοικίας καθώς πίστευα ότι χρειάζεται πολύς χρόνος μέχρι να βγω έξω.. ασανσέρ κλπ ούτε λόγος μακρυά και αγαπημένοι... όταν γέννησα και μετά πάλι ήμουν σχετικά καλά αλλά πάλι με έντονες φοβίες αλλά το διαχειριζομουν μια χαρά ώσπου μετά από 7 μήνες πέθαινε η γιαγιά μου . Μια βδομάδα μετά τον θάνατο της ( μέσα στην πρώτη καραντίνα) άρχισε το απόλυτο μαρτύριο δύσπνοια 24ωρες το 24ωρο σκέψη θανάτου όλη μέρα και γενικά κλειστικα στο σπίτι μου δεν έβγαινα καθόλου δεν ήθελα να πάω πουθενά καθώς φοβόμουν πέρασε και αυτό μετά από 1-2 μήνες όπου αρχές καλοκαιριού βλέποντας πως το πράγμα πάει στο χειρότερο ζήτησα βοηθάει πάλι από ψυχολόγο αυτή την φορά μέσω skype καθώς φοβόμουν να μετακινηθω από το σπίτι μου.Το καλοκαίρι λοιπόν έχοντας αρκετά άγχος και φουλ ψυχοσωματικά αλλά χωρίς να παθαίνω πλέον κρίσεις πανικού έβγαινα βόλτες με το μωρό μου μέχρι την πλατεία όχι κάτι τρομερό ..με πολύ έντονο φόβο κάποιες τα κατάφερνα και έβγαινα κάποιες άλλες όχι ...μέσω την ψυχολογίας τα περισσότερα ψυχοσωματικά είχαν φύγει και με κυρίευε περισσότερα ο τρόμος και ο φόβος...και ερχόμαστε στο τώρα όπου συνεχίζοντας ακόμα ψυχοθεραπεία όλο αυτό το διάστημα τον τελευταίο μήνα τρέμω να βγω από την ασφάλεια και την περίμετρο του σπιτιού μου πάω μέχρι την αυλή το τετράγωνο 10 βήματα μακριά και πίσω..να σημειώσω πως αν είμαι σε αμάξι (δεν οδηγάω εγώ) ενώ φοβάμαι κλπ πάω παντου ! Καθώς ξέρω πως ανά πάσα στιγμή μπαίνω στο αμάξι και φτάνω σπίτι μου..κάτι που δεν νιώθω όταν είμαι με τα πόδια ...έχω κουραστεί τόσο πολύ πάνε 2 χρόνια σχεδόν ....και δεν την παλεύω άλλο!!!!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Στην διαταραχη πανικου, καπως ετσι εξελισσονται τα πραγματα.. Τι ειδους ψυχοθεραπειας κανεις; εχεις σκεφτει να επισκεφτεις καποιον ψυχιατρο ή να παρεις καποια αγωγη; σε καταλαβαινω πολυ.. Εχω περασει εντονα αυτην την φαση, με τις αποφυγες, τους φοβους σε τοσο απλα πραγματα για ολους οπως μια βολτα στο παρκο, η στο περιπτερο.. Εγω ξεκινησα γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια που γενικοτερα θεωρειται απο τις καλυτερες για τον πανικο, και μπορω να πω οτι αν και μικρο το διαστημα βοηθαει.. Εισαι πολυ νεα... Και ο πανικος δν ειναι πολλα χρονια..και εχεις ολα τα εφοδια να το αντιμετωπισεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο.. Δν υπαρχει περιπτωση να παθεις ποτε τιποτα απο κριση πανικου στην υγεια σου ακομα και οταν νιωθεις ετσι... Οταν ερχονται οι σκεψεις κ οι φοβιες, παρε τον χρονο σου, εστιασε στην αναπνοη σου για λιγο, σκεψου κατι ομορφο.. Και σιγουρα προσπαθησε να μην αποφευγεις.. Να μην επιβεβαιωνεις στον εαυτο σου οτι ειχε δικιο που φοβοταν..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Eirini. View Post
    Στην διαταραχη πανικου, καπως ετσι εξελισσονται τα πραγματα.. Τι ειδους ψυχοθεραπειας κανεις; εχεις σκεφτει να επισκεφτεις καποιον ψυχιατρο ή να παρεις καποια αγωγη; σε καταλαβαινω πολυ.. Εχω περασει εντονα αυτην την φαση, με τις αποφυγες, τους φοβους σε τοσο απλα πραγματα για ολους οπως μια βολτα στο παρκο, η στο περιπτερο.. Εγω ξεκινησα γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια που γενικοτερα θεωρειται απο τις καλυτερες για τον πανικο, και μπορω να πω οτι αν και μικρο το διαστημα βοηθαει.. Εισαι πολυ νεα... Και ο πανικος δν ειναι πολλα χρονια..και εχεις ολα τα εφοδια να το αντιμετωπισεις με τον καλυτερο δυνατο τροπο.. Δν υπαρχει περιπτωση να παθεις ποτε τιποτα απο κριση πανικου στην υγεια σου ακομα και οταν νιωθεις ετσι... Οταν ερχονται οι σκεψεις κ οι φοβιες, παρε τον χρονο σου, εστιασε στην αναπνοη σου για λιγο, σκεψου κατι ομορφο.. Και σιγουρα προσπαθησε να μην αποφευγεις.. Να μην επιβεβαιωνεις στον εαυτο σου οτι ειχε δικιο που φοβοταν..
    Καλησπέρα Ειρήνη!!! Η ψυχολόγος που είμαι τώρα χρησιμοποιεί την μέθοδο NLP... τώρα τελευταία σκέφτομαι και εγώ μήπως χρειάζεται να αλλάξω και μήπως θα με βοηθήσει περισσότερο κάποια άλλη μέθοδος....όχι δεν έχω σκεφτεί να πάρω κάποια αγωγή δεν θέλω βασικά να πάρω.αλλά δεν μου έχουν πει πχ η ψυχολόγος μου αν θα ήθελα να πάρω η όχι μου είπε πως δεν χρειάζεται!!! Εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μου ότι πχ πάω να βγω από το σπίτι και όταν το νιώθω καταρρέουν όλα δεν μπορώ να κάτσω να πάρω βαθιές ανάσες ...καιρό που όταν είμαι σπίτι η κάπου αλλού το διαχειρίζομαι πλέον πάρα πολύ καλά!!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Ειναι πολυ καλο που εχεις βρει πατήματά και το διαχειριζεσαι! Και που νιωθεις ασφαλεια με τους φιλους σου! Αν νιωθεις οτι δν σε βοηθαει, καλο θα ηταν να αλλαξεις, να βρεις αυτο που σου ταιριαζει.. Ειναι δυσκολο να εστιασεις στην αναπνοη σου εκεινη την στιγμη, αλλα προσπαθωντας σιγα σιγα θα τ. Καταφερεις.. Εμενα με βοηθαει το συστημα να περνω εισπνοη μετρωντας μεχρι το. 4, να κραταω την αναπνοη μ μετρωντας παλι ως τ 4, να εκπνεω παλι 4, να κραταω αναπνοη παλι τεσσερα. Βοηθαει γτ συγκεντωνομαι στο. Μετρημα κ την αναπνοη, και με αυτον τον τροπο δινεις τ καταλληλο. Οξυγονο στον οργανισμο σου για να ηρεμισεις απο ταχυπαλμια και γενικα σε ηρεμει....! Δν θα παθεις τιποτα, ακομα κ αν τ νιωθεις εκεινη την στιγμη.. Θα κρατησει 10 λεπτα αυτη η αισθηση και θα περάσει... Οπως η ημικρανια! :) θελει χρονο.. Και για μενα και εναν καλο ψυχοθεραπευτη, και δν θα ειναι ετσι ασχημα τα πραγματα, παρολο που τωρα φαιμεται αδυνατον:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Τι είναι η κρίση πανικού;

    Όταν είμασταν στη ζούγκλα, είχαμε πολλούς κινδύνους να αντιμετωπίσουμε.
    Όταν ερχόμασταν αντιμέτωποι πχ με μία αρκούδα άγρια ή ένα λιοντάρι, ο οργανισμός από την κατάσταση ηρεμίας που πιθανώς να βρισκότανε μετέβαινε σε μία άλλη κατάσταση με μία σειρά σωματικών αντιδράσεων.
    Ανέβαινε η αδρεναλίνη, αυξανόντουσαν τα αντακλαστικά, το σώμα και οι μυς ήταν στα πιο λειτουργικά τους επίπεδα, λειτουργίες όπως πέψη κλπ σταματούσαν.
    Όλα αυτά γινοντουσαν ώστε το σώμα να είναι έτοιμο είτε να παλέψει ή τρέξει μακριά από την αρκούδα που του απειλούσε τη ζωή.

    Αυτά που αισθάνεσαι όταν παθαίνεις κρίση πανικού είναι ακριβώς αυτά που θα αισθανόσουν όταν θα έβλεπες την αρκούδα στη ζούγκλα.
    Το σύστημα της απειλής ενεργοποιείται χωρίς να υπάρχει απειλή.
    Αυτό ακριβώς είναι η κρίση πανικού.
    Να αντιδρά το σώμα σου σαν να βλέπει αρκούδα.
    Αν έβλεπες όντως την αρκούδα δεν θα ανησυχούσες γιατί το σώμα σου αντιδρά έτσι, δεν θα φοβοσουν ότι θα πεθάνεις επειδη ανέβασες αδρεναλίνη γιατί το σώμα σου σε σώζει εκείνη τη στιγμή.
    Αλλά όταν δεν βλέπεις μια αρκούδα ή κάτι τρομακτικό και απειλητικό ανησυζείς για το τι παράξενα είναι αυτά που αισθάνεσαι και έετσι υποθέτεις μόνος σου ότι τρελαίνεσαι, χάνεις τον έλεγχο, θα πεθάνεις.
    Τίποτα απολα αυτά δεν θα πάθεις ποτέ από κρίση πανικού.
    Κανείς δεν έχει πάθει ποτέ τίποτα από κρίση πανικού.
    Είναι σαν να βλέπεις αρκούδα που δεν βλέπεις.
    Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό;
    Γιατί ο νους εκλαμβάνει απειλητικά πράγματα που δεν είναι.
    Και μετά ο νους εκλαμβάνει απειλητική την ίδια την κρίση πανικού.

    Οπως και να έχει, είναι λογικό να προτιμάς ότι πιο άμεσο στη μετακίνηση σου αν συνεχώς πιστεύεις ότι μπορεί να πεθάνεις και θα πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα για το νοσοκομείο.
    Είναι λογικό σύμφωνα με το φόβο σου, τελείως παράλογο όμως σύμφωνα με την πραγματικότητα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    14
    Το NLP, άσχετα με το τι σας έχει πει η ψυχολόγος σας, είναι ψευδοεπιστήμη! Μπορώ να σας στείλω πάρα πολλές επιστημονικές έρευνες, αν θέλετε! Και πάλι, σας λέω ΑΣΧΕΤΑ από το τι σας έχει πει (ή θα σας πει) η ψυχολόγος σας.

Similar Threads

  1. Η ιστορία μου...
    By maria. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 14-02-2016, 20:50
  2. η ιστορια μου
    By jenny.il in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 64
    Last Post: 08-09-2013, 17:28
  3. Μια ιστορία
    By darkgrey in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2013, 10:16
  4. Η ιστορία μου
    By erietta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 08-07-2011, 01:26
  5. η ιστορια μου........
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2008, 14:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •