Άγχος όταν μιλάω σε άτομα που ενδέχεται να με κρίνουν.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479

    Άγχος όταν μιλάω σε άτομα που ενδέχεται να με κρίνουν.

    Ταλαιπωρουμαι από αυτο το άγχος (μεταξύ άλλων). Κάθε φορά που πρέπει να μιλήσω σε υποψηφιους εργοδότες, σε εργοδότες, κάθε φορά που με ρωτούν κάτι (Που μπορεί να αποδειχθω έπειτα βλακας ή ένοχη; για κάτι), κάθε φορά που καλούμαι να μιλήσω σε καθηγητή, καθηγητρια, σε κοινό... Δεν μπορώ να υποστηρίξω τον εαυτό μου. Με αποτέλεσμα να με χαντακωνω κάθε φορά.

    Καθε φορά στις δουλειές θα με αποκαλούν με χαιδευτικα ονόματα αντί με το βαπτιστικο μου, σε όλες τις δουλειές.. Με αποτέλεσμα να καταλαβαίνω πως με βλέπουν σαν το καημένο;;ήρθε καινούργιο άτομο στη δουλειά μικρότερη μου και επειδή άκουσε την άλλη συνάδελφο να με αποκαλεί χαιδευτικα σε κάποια φάση το έκανε και η ίδια.

    Δύο θέματα παρέθεσα αλλά σχετίζονται....
    Πώς θα το σταματήσω όλο αυτό; [emoji53]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ταλαιπωρουμαι από αυτο το άγχος (μεταξύ άλλων). Κάθε φορά που πρέπει να μιλήσω σε υποψηφιους εργοδότες, σε εργοδότες, κάθε φορά που με ρωτούν κάτι (Που μπορεί να αποδειχθω έπειτα βλακας ή ένοχη; για κάτι), κάθε φορά που καλούμαι να μιλήσω σε καθηγητή, καθηγητρια, σε κοινό... Δεν μπορώ να υποστηρίξω τον εαυτό μου. Με αποτέλεσμα να με χαντακωνω κάθε φορά.

    Καθε φορά στις δουλειές θα με αποκαλούν με χαιδευτικα ονόματα αντί με το βαπτιστικο μου, σε όλες τις δουλειές.. Με αποτέλεσμα να καταλαβαίνω πως με βλέπουν σαν το καημένο;;ήρθε καινούργιο άτομο στη δουλειά μικρότερη μου και επειδή άκουσε την άλλη συνάδελφο να με αποκαλεί χαιδευτικα σε κάποια φάση το έκανε και η ίδια.

    Δύο θέματα παρέθεσα αλλά σχετίζονται....
    Πώς θα το σταματήσω όλο αυτό; [emoji53]
    Φαίνεται να έχεις κοινωνική φοβία μία αγχωδης διαταραχή. Καλό είναι να βρεις ένα ψυχολόγο ή καλύτερα ψυχίατρο. Αν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό που σου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα πιθανόν να χρειαστείς αντικαταθλιπτικά κάνουν δουλειά θα σε βοηθήσουν να το ξεπεράσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Φαίνεται να έχεις κοινωνική φοβία μία αγχωδης διαταραχή. Καλό είναι να βρεις ένα ψυχολόγο ή καλύτερα ψυχίατρο. Αν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό που σου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα πιθανόν να χρειαστείς αντικαταθλιπτικά κάνουν δουλειά θα σε βοηθήσουν να το ξεπεράσεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
    [emoji56]

    Sent from my Redmi Note 4 using Psychology Forum mobile app

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φρόντισε να γίνεις πολύ καλή στη δουλειά σου ακόμα κι αν κομπλάρεις με ανωτέρους και συναδέλφους. Και να διεκδικείς το δίκιο σου και τα αποτελέσματα της δουλειάς της δικιάς σου. Να μην σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου εκεί και να το βλέπεις σαν μέσο ικανοποίησης και αύξησης της αυτοπεποίθησής σου. Σταδιακά θα λάβεις αναγνώριση και θα ανέβει κι άλλο η αυτοεκτίμησή σου και θα αλλάξει και η συμπεριφορά σου ως προς τους άλλους κι αυτών σε εσένα με τον καιρό.

    Γιατί όμως δεν διεκδικείς λίγο να σέβονται τα όριά σου; Τόσο δύσκολο είναι να πεις σε αυτή την νεώτερη υπάλληλο ότι π.χ. δεν μου αρέσει αυτό το υποκοριστικό και δεν νομίζω να είμαστε κι ίσα κι όμοια (αν έτσι το αισθάνεσαι τέλοσπάντων

    Στα γράφω εγώ που σαν άτομο μπορεί να ζοριζόμουνα να σηκώσω ένα τηλέφωνο και να μιλήσω σε έναν άγνωστο ακόμα και για κάτι τυπικό και που στην αρχή από ντροπή δεν σηκωνόμουνα στον πίνακα και δεν έκανα ούτε μία παρουσίαση αν δεν ήταν απαραίτητο. Όταν όμως πλέον ήταν όντως απαραίτητα όλα αυτά και κατάλαβα ότι αυτές οι φοβίες και τα άγχη καταντάνε γελοία, απλούστατα έπεφτα με τα μούτρα και τα αντιμετώπιζα όλα κατάμματα. Με τον καιρό, με την τριβή, τα ξεπερνάς όλα. Μην το σκέφτεσαι πολύ, πράξε και μέσα απο τις πράξεις πίστεψε σε εσένα.

Similar Threads

  1. Γνωριμία με άτομα με κοινωνικο αγχος
    By Χμμμ in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 10-03-2018, 22:37
  2. Αγχος και τρακ σε ιδεοψυχαναγκαστικα ατομα!!
    By Laila in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2014, 16:43
  3. Οταν μιλαω με διακοπτουν.
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2013, 09:36
  4. Replies: 6
    Last Post: 31-05-2012, 12:13
  5. Πιστεύετε ότι οι φίλοι κρίνουν από την εμφάνιση;
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 114
    Last Post: 18-02-2011, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •