Η αερόβια άσκηση σχιζοφρένεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,500

    αερόβια άσκηση & σχιζοφρένεια!

    δειτε αυτο το αρθρο


    https://runnfun.gr/i-aerovia-askisi-...schizofreneia/
    Last edited by pavlosla; 23-01-2021 at 22:15.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος και να μην απομονώνεις εκείνους που δεν δέχεσαι ή δεν καταλαβαίνεις.
    δηλαδή, χαίρω πολύ, αν δεν γυμνάζεσαι καθόλου θα αρρωστήσεις ούτως ή άλλως. αν γυμνάζεσαι και αρρωστήσεις και συνεχίσεις να γυμνάζεσαι, θα συνέλθεις πιο γρήγορα. αν αρρωστήσεις και δεν γυμνάζεσαι και μετά αρχίσεις να γυμνάζεσαι; φυσικά και θα βοηθηθείς.
    καταλαβαίνω οτι η σχιζοφρένεια διαφέρει σε πολλά με μια σωματική ασθένεια κι ότι ζεις με αυτό, όμως για μένα, είναι απλό. η ζωή είναι για να τη ζούμε. η απραγία μόνο δεινά φέρνει (δεν εννοώ τη σχιζοφρένεια, τον μη έλεγχο των θετικών συμπτωμάτων της εννοώ)
    εγώ αυτό κατάλαβα.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος και να μην απομονώνεις εκείνους που δεν δέχεσαι ή δεν καταλαβαίνεις.
    δηλαδή, χαίρω πολύ, αν δεν γυμνάζεσαι καθόλου θα αρρωστήσεις ούτως ή άλλως. αν γυμνάζεσαι και αρρωστήσεις και συνεχίσεις να γυμνάζεσαι, θα συνέλθεις πιο γρήγορα. αν αρρωστήσεις και δεν γυμνάζεσαι και μετά αρχίσεις να γυμνάζεσαι; φυσικά και θα βοηθηθείς.
    καταλαβαίνω οτι η σχιζοφρένεια διαφέρει σε πολλά με μια σωματική ασθένεια κι ότι ζεις με αυτό, όμως για μένα, είναι απλό. η ζωή είναι για να τη ζούμε. η απραγία μόνο δεινά φέρνει (δεν εννοώ τη σχιζοφρένεια, τον μη έλεγχο των θετικών συμπτωμάτων της εννοώ)
    εγώ αυτό κατάλαβα.

    καπνιζω ενα καπνο περιπου σε μια ημερα.. δεν γυμναζομαι και νιωθω καθε μερα ποιο χαλια... οχι ψυχολογικα αλλα σωματικα...
    νιωθω ενα πονο στο στηθος... μια δυσφορια...
    και οσο μεγαλωνουμε αυτο θα γινετε χειροτερο...
    η μονη λυση ειναι να γυμναστω και να κοψω το καπνισμα...
    εχω αυξημενη χολιστερινη και τριγλυκεριδια και παιρνω φαρμακα για αυτα.. που θα παει δεν ξερω..
    και να φανταστεις δεν τρωω πολυ λιγο τρωω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,500
    5 μηνες μετα το ψυχωτικο επισοδειο αρχισα να γυμναζομαι ειμουν 115 κιλα και ξεκινησα με λιγο ποδηλατο και περπατημα, τωρα κανω καθε μερα μια ωρα τρεξιμο η μια ωρα ποδηλασια και το καλοκαιρι μια ωρα κολυμβηση τωρα ειμαι 96 κιλα και εχω καθημερινα πολυ καλη διαθεση.......

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Αεροβια ειναι και το κολυμπι αλλα με την καραντινα δεν ειναι ανοιχτες οι πισινες. Για τρεξιμο ουτε συζητηση. Ξαφνικα στα 45 δεν θα αρχισω να τρεχω με εγχειρισμενο γονατο, ποδηλατο πιο πολυ θα μου αρεσει. και το σεξ το καλο χαχαχ παιρνεις ανασες. Η κινηση κανει καλο παραγει ορμονες στον εγκεφαλο αλλα υπαρχει περιπτωση να μου μειωσει το φαρμακο ο γιατρος αν του πω οτι αθλουμαι?? Αυτο που δειχνει καλη υγεια ειναι η περιμετρος μέσης να ισουται με το μισο του υψους. Ο «κανόνας του μισού» ισχύει ανεξάρτητα από φύλο, ηλικία και εθνικότητα σε αντιθεση με τον δεικτη μαζας σωματος
    Last edited by Elenia781; 24-01-2021 at 08:15.

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 18-08-2016, 17:21
  2. ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ
    By Lacrymosa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2013, 20:30
  3. άσκηση και βουλιμία
    By bouliana in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 07-07-2010, 17:14
  4. eyelids και μαμ-ασκηση/day
    By eyelids in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-09-2009, 04:44
  5. ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ
    By lola_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 06-02-2009, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •