Πως να πεισω μια κοπελα οτι δεν την βλεπω ερωτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1

    Πως να πεισω μια κοπελα οτι δεν την βλεπω ερωτικα

    Καλησπερα στο φορουμ.Θα ηθελα να σας παραθεσω την εμπειρια και να μου πειτε την αποψη σας.Ειναι μια κοπελα με την οποια δουλευουμε μαζι τα τελευταια δυο χρονια.Δεν ειχαμε γινει φιλοι,αλλα τα λεγαμε πολυ καλα και καναμε αρκετες φορες πλακα.Αρχισα να συνειδητοποιω οτι μου αρεσει.Εν τω μεταξυ,αρχισαμε να κανουμε παρεα και να βγαινουμε μαζι με αλλα 2-3 ατομα απο την δουλεια.Ενα βραδυ λοιπον που ειχαμε μεινει οι δυο μας,πηρα το θαρρος και της ειπα πως θα ηθελα πολυ να κανω κατι μαζι της.Μου απαντησε πως ειναι κολλημενη με καποιον αλλο.Παρ'ολα αυτα,συνεχισαμε να βγαινουμε και να κανουμε παρεα.Εγω σταματησα να την βλεπω πλεον ερωτικα,αλλα δεν ηθελα να χαθουμε γιατι περναω καλα μαζι της και κανουμε πολυ πλακα.Της εξηγησα λοιπον πως σταματησα να την βλεπω ερωτικα και την βλεπω πλεον μονο σαν φιλη.Μου απαντησε πως απο την στιγμη που την βλεπω μονο φιλικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Συνεχισαμε να κανουμε παρεα,αλλα εγω πολλες φορες της εκανα διαφορα κοπλιμεντα του τυπου:τα ρουχα που φορας σημερα ειναι πολυ ωραια.Πριν μια εβδομαδα λοιπον και πανω σε ενα τσακωμο που ειχαμε μου ειπε το εξης:σε συμπαθω,αλλα δεν σε αγαπαω.Ελπιζω καποια στιγμη να ξεπερασεις την εμμονη που εχεις μαζι μου.Συζητωντας το με ενα κοινο μας φιλο,που γνωριζει εξ'αρχης τι ακριβως συμβαινει,μου ειπε πως ακομη θεωρει οτι την βλεπω ερωτικα,γεγονος που δεν ισχυει.Τι να κανω για να την πεισω οτι δεν εχω καμια ερωτικη προθεση απεναντι της;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by panpro97 View Post
    Καλησπερα στο φορουμ.Θα ηθελα να σας παραθεσω την εμπειρια και να μου πειτε την αποψη σας.Ειναι μια κοπελα με την οποια δουλευουμε μαζι τα τελευταια δυο χρονια.Δεν ειχαμε γινει φιλοι,αλλα τα λεγαμε πολυ καλα και καναμε αρκετες φορες πλακα.Αρχισα να συνειδητοποιω οτι μου αρεσει.Εν τω μεταξυ,αρχισαμε να κανουμε παρεα και να βγαινουμε μαζι με αλλα 2-3 ατομα απο την δουλεια.Ενα βραδυ λοιπον που ειχαμε μεινει οι δυο μας,πηρα το θαρρος και της ειπα πως θα ηθελα πολυ να κανω κατι μαζι της.Μου απαντησε πως ειναι κολλημενη με καποιον αλλο.Παρ'ολα αυτα,συνεχισαμε να βγαινουμε και να κανουμε παρεα.Εγω σταματησα να την βλεπω πλεον ερωτικα,αλλα δεν ηθελα να χαθουμε γιατι περναω καλα μαζι της και κανουμε πολυ πλακα.Της εξηγησα λοιπον πως σταματησα να την βλεπω ερωτικα και την βλεπω πλεον μονο σαν φιλη.Μου απαντησε πως απο την στιγμη που την βλεπω μονο φιλικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Συνεχισαμε να κανουμε παρεα,αλλα εγω πολλες φορες της εκανα διαφορα κοπλιμεντα του τυπου:τα ρουχα που φορας σημερα ειναι πολυ ωραια.Πριν μια εβδομαδα λοιπον και πανω σε ενα τσακωμο που ειχαμε μου ειπε το εξης:σε συμπαθω,αλλα δεν σε αγαπαω.Ελπιζω καποια στιγμη να ξεπερασεις την εμμονη που εχεις μαζι μου.Συζητωντας το με ενα κοινο μας φιλο,που γνωριζει εξ'αρχης τι ακριβως συμβαινει,μου ειπε πως ακομη θεωρει οτι την βλεπω ερωτικα,γεγονος που δεν ισχυει.Τι να κανω για να την πεισω οτι δεν εχω καμια ερωτικη προθεση απεναντι της;
    Λογικό είναι να σκέφτεται ότι την βλέπεις ερωτικά. Εσύ ο ίδιος της το είπες αυτό.
    Και με το που σου είπε όχι, εσύ έτσι απλά άρχισες να τη βλέπεις μόνο φιλικά? Αυτό δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη και δεν ξέρω και αν γίνεται ποτέ. Δεν είναι με κουμπί τα συναισθήματα.
    Εκτός και αν ποτέ δεν την είδες όντως ερωτικά που αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αν θεωρούσε πως έχετε ουσιαστική φιλική σχέση δεν θα έμπαινε στον κόπο να ισχυριστεί κάτι τέτοιο για σένα και να το διαδίδει σε άλλους. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος λόγος να συνεχίσεις να έχεις επαφή μαζί της. Δηλαδή σε κάθε τσακωμό σου θα προσπαθεί να σε πείσει πως είσαι εμμονικός μαζί της, ενώ δεν είσαι;

  4. #4
    Μην κάνεις τίποτα παραπάνω από το να της το λες κάθε φορά που σου το φέρνει ως θέμα. Αν θεωρείς ότι η στάση της σε πιέζει (ή νιώθεις ότι η στάση της σε πιέζει) αραίωνε λίγο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Είσαι σίγουρος σε αυτό που λες ότι δεν τη γουσταρεις;

    Γιατί αυτά φαίνονται. Αν εσύ καταβαθος θα ήθελες να κάνεις έστω και ένα πήδημα μαζί της αλλα εκείνη δεν είναι πρόθυμη τότε έχει δίκιο να πιστεύει πως τη θες.

    Ο μονος τρόπος για να πάψει να θεωρεί ότι σου αρέσει είναι να μιλάς ανοικτά σε εκείνη για τυχόν άλλες γυναίκες που σου αρεσουν, και φυσικά να σταματήσεις να της κάνεις κοπλιμέντα και να την ανεβάζεις σαν γυναίκα. Γιατί εσύ μπορεί να λες καλά λόγια από τη καλή σου τη καρδιά αλλα εκείνη με το δίκιο της να το αντιληφθεί ως θαυμασμό προς το πρόσωπο της. Σταματά να τη πειράζεις χαϊδευτικά με σχόλια...τυπου κοντριτσες στο φιλικό (γιατί αυτό είναι ερωτικό στοιχείο να έρχεστε δλδ σε σύγκρουση ή να της τη μπαινεις)

    Κράτα μια τυπική στάση και αδιάφορη.σκεψου τη σαν να έχεις δίπλα σου τον κολλητό σου. Και μη την αποκαλείς με χαϊδευτικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    456
    φιλε μου απλα τι εχω να σε πω εγω? ναι εισαι ερωτευμενος μαζι της. την θελεις και σου αρεσει και ασυνειδητα χωρις καν να το εχεις αντιληφθει αυτο και εσυ ο ιδιος... ολοι μας στο μυαλο μας προσπαθουμε να πεισουμε οτι συμβαινει το αναποδο απο την στιγμη που βλεπουμε οτι η αλλη δεν μας βλεπει ερωτικα.. εκει την εχεις πατησει και εσυ... την εκανες μια ερωτικη εξομολογηση για τους δικους της λογους δεν ηθελε κατι παραπανω, αλλα εσυ εισαι καλυμενος αφου σε κανει παρεα αρα παιρνεις αυτο που θες, δηλαδη να εισαι μαζι της, οπως θα γινοταν σε μια σχεση και οπως γινετε ... αν ηταν μονο φιλικο το κομματι, οταν θα μαλωνετε δεν θα καιγοσουν τοσο να μην χασεις μια φιλη, αλλα δεν την βλεπεις σαν φιλη... αν ησουν πραγματικα ερωτευμενος με καποια αλλη, και βρισκοσταν μαζι της απλα και μονο για να σε πει την αποψη της, ναι εκει θα το ελεγα οτι ειναι φιλια... αλλα απο οτι φανταζομαι στο ερωτικο κομματι, δεν παιζει καποια αλλα στα σκαρια και για αυτο εχεις αυτην διπλα σου και σε καλυπτει με την παρεα της........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by panpro97 View Post
    Καλησπερα στο φορουμ.Θα ηθελα να σας παραθεσω την εμπειρια και να μου πειτε την αποψη σας.Ειναι μια κοπελα με την οποια δουλευουμε μαζι τα τελευταια δυο χρονια.Δεν ειχαμε γινει φιλοι,αλλα τα λεγαμε πολυ καλα και καναμε αρκετες φορες πλακα.Αρχισα να συνειδητοποιω οτι μου αρεσει.Εν τω μεταξυ,αρχισαμε να κανουμε παρεα και να βγαινουμε μαζι με αλλα 2-3 ατομα απο την δουλεια.Ενα βραδυ λοιπον που ειχαμε μεινει οι δυο μας,πηρα το θαρρος και της ειπα πως θα ηθελα πολυ να κανω κατι μαζι της.Μου απαντησε πως ειναι κολλημενη με καποιον αλλο.Παρ'ολα αυτα,συνεχισαμε να βγαινουμε και να κανουμε παρεα.Εγω σταματησα να την βλεπω πλεον ερωτικα,αλλα δεν ηθελα να χαθουμε γιατι περναω καλα μαζι της και κανουμε πολυ πλακα.Της εξηγησα λοιπον πως σταματησα να την βλεπω ερωτικα και την βλεπω πλεον μονο σαν φιλη.Μου απαντησε πως απο την στιγμη που την βλεπω μονο φιλικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Συνεχισαμε να κανουμε παρεα,αλλα εγω πολλες φορες της εκανα διαφορα κοπλιμεντα του τυπου:τα ρουχα που φορας σημερα ειναι πολυ ωραια.Πριν μια εβδομαδα λοιπον και πανω σε ενα τσακωμο που ειχαμε μου ειπε το εξης:σε συμπαθω,αλλα δεν σε αγαπαω.Ελπιζω καποια στιγμη να ξεπερασεις την εμμονη που εχεις μαζι μου.Συζητωντας το με ενα κοινο μας φιλο,που γνωριζει εξ'αρχης τι ακριβως συμβαινει,μου ειπε πως ακομη θεωρει οτι την βλεπω ερωτικα,γεγονος που δεν ισχυει.Τι να κανω για να την πεισω οτι δεν εχω καμια ερωτικη προθεση απεναντι της;
    καλημερα.
    θα σε στεναχωρησω, αλλα αν πραγματικα δεν την εβλεπες ερωτικα, δεν θα σε ενοιαζε καθολου για το τι πιστευει ή τι φαντασιωνεται οτι νοιωθεις..
    σε νοιαζει, επειδη οντως εχεις ερωτικο κολλημα μαζι της, κι επειδη το καταλαβαινει, νοιωθεις εκτεθιμενος.
    επισης, να σου πω οτι αυτα δεν κρυβονται οταν κανεις παρεα με τον αλλον, γι αυτο και το καταλαβαινει..
    και δεν εινια τα κομπλιμεντα. ειναι, οτι ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Φυσικά και τη γουσταρεις καταβαθος. Ακόμα και εάν λες σε εκείνη το αντίθετο

    ακομα και εάν εσύ κατάφερες να πείσεις τον εαυτο σου για το αντίθετο. Συμφωνω πως ότι υπάρχει,φαίνεται! Αν την έβλεπες σαν κολλητό σου δεν θα της περναγε από το μυαλό αυτο. Απλά εάν θες να την έχεις στη ζωή σου ως φίλη και δεν θες να τη χάσεις τοτε θα πρέπει να καταπιεστεις και να κάνεις αυτά που σου είπα. Αλλά και πάλι αν σου αρέσει θα φαίνεται. Πάντως μη μπεις στο τρυπακι να πας στο άκρως αντίθετο και να τη χλευάζεις ή να τη κριτικάρεις επίτηδες.

    Θα καταλάβει ότι σου βγαίνει από κοντρα και θα το κάνεις χειρότερο. Φυσικά και δεν θα τη πείσεις. Αδιαφορία καλύτερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    373
    Γιατί να κάνεις το οτιδήποτε για να αποδείξεις κάτι που δεν ισχυει;
    Δηλαδή, πώς μπορείς να αποδείξεις σε μία κοπέλα ότι δεν την θες και γιατί να μπεις σε αυτή την διαδικασία;
    Απλά είσαι ο εαυτός σου και με τον καιρό θα το καταλαβει μόνη της αφού ούτως ή άλλως θα προχωρήσετε και οι δύο τις ζωές σας.
    Το πρόβλημα είναι μόνο αν την κρυφογουστάρεις, και ενώ δεν το αντιλαμβάνεσαι σε νοιάζει πολύ η γνώμη της και θέλεις οπωσδήποτε να είσαι κοντά της. Αν ισχυει αυτό, μπορεί να την θες αλλά εφόσον σου έβαλε όρια, ξέρεις ότι δεν θα γίνει κάτι παραπάνω.
    Η γνώμη μου είναι αραίωσε για λίγο καιρό, φλέρταρε με άλλες κοπέλες και βλέπεις.

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ?
    By Mak in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2011, 23:46
  2. πως να τον πεισω?
    By Veroniki in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 153
    Last Post: 14-04-2011, 02:54
  3. Πως να πείσω ατόμο να επισκεφτεί ψυχιατρο;
    By Reef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 12-02-2011, 18:35
  4. Πως να πεισω καποιον να παει σε γιατρο???
    By Dionisis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2009, 17:03
  5. Πως να πείσω την φίλη μου να πάρει βάρος;
    By Mariza029 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2009, 18:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •