Φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Φοβία

  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Κοριτσι μου καλημερα , ειναι πολυ φυσιολογικο το αγχος που αισθανεσαι δεδομενου οτι βρισκεσαι σε μια πολυ αρκετα απαιτητικη για το μελλον σου ταξη αλλα και οι συνθηκες κατω απο τις οποιες καλειστε εσεις τα παιδια να αντεπεξελθετε ειναι τοσο πρωτογνωρες και αντιξοες . Μονο συγχαρητηρια σου αξιζουν για τη μεγαλη προσπαθεια που καταλαβεις να ανταπεξελθεις στο διαβασμα σου και στα αγχη που σου εχουν χτυπησει ευλογα την πορτα . Εφοσον λοιπον εκανες ολες τις εξετασεις και εχουν αποκλειστει τα οργανικα αιτια , τοτε ερχεται στο προσκηνιο ο ψυχολογικος παραγοντας . Ειπες οτι λαμβανεις φαρμακευτικη αγωγη , εχεις δει καποια βελτιωση στα συμπτωματα σου ? οσο αφορα την ψυχαναλυση , εφοσον δεν νοιωθεις ετοιμη ακομα να την εγκαταλειψεις , ισως θα επρεπε να το ζητησεις με την γιατρο σου ή να βρεις καποιον αλλο που να μπορεις να συνεχισεις τη θεραπεια σου . Πρεπει να καταλαβεις οτι δεν φταις σε κατι εσυ και οτι ειναι φυσιολογικο πολλες φορες να "κρασαρει" λιγακι το συστημα μας απο το γενικευμενο αγχος . Σωματοποιεις τα συμπτωματα σου και ετσι βγαινει στην επιφανεια . Εγω απο μικρο κοριτσι ταλαιπωρουμουν απο ταχυπαλμιες , εκτακτες συστολες , δυσπνοιες και ηταν και ειναι ολα ψυχοσωματικα . Οι απωλειες στην ζωή σου ειναι πολυ λογικο να πυροδοτησουν τετοιου ειδους συμπτωματα . Η σχεση σου με τους γονεις σου πως ειναι ? φανταζομαι θα γνωριζουν για το προβλημα σου , πως το αντιμετωπιζουν ?
    Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας να είστε καλά ! Ναι έχω δει αρκετή διαφορά στα συμπτώματα μου στις αρχές πριν καν παω στην ψυχίατρο μου για να μου ανακοινώσει ότι έχω αγχώδη διαταραχή είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορω να αναπνέω όλη μέρα , να φοβάμαι να τρώω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα μου κάτσουν στο λαιμό με αποτέλεσμα να φτάσω και τα 40 κιλά . Τόσο πολύ χάλια . Δεν μπορούσα να βγω φοβόμουν η έβγαινα και ένιωθα ότι δεν μπορω να αναπνεύσω και ότι θα γίνω ρεζίλι . Δόξα τον θεο όλα αυτά έχουν φύγει και στο καλό να πάνε που λέμε ... εκτός από κάποιες φορές πριν αδιαθετήσω η δύσπνοια μου χτυπάει την πόρτα για λίγες ημέρες αλλά και αυτό πέρασε δηλαδή κάθε μήνα να το πάθω μια φορά για παράδειγμα . Οι γονείς μου πάντα προσπαθούν να με καθησυχάσουν και να με κάνουν να ξεχαστώ ! Είχα πάθει κάτι παρόμοιο πολύ ήπιο βέβαια στο γυμνάσιο αλλά είχε περάσει αλλά για υην ακρίβεια όλη αυτή η ιστορία με τις φοβίες άρχισαν στην πρώτη γυμνασίου όταν είχαμε την απώλεια ενός οικογενειακού μέλους από την γνωστή αρρώστια που με είχε φοβησει παρά πολύ ..

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Όπως επίσης έχω περάσει και από αποπροσωποιηση .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία αλλά λίγες φορές .. φοβάμαι για την υγεία μου . Μην πάθω κάτι και γενικότερα θα το έλεγα αρρωστοφοβια όλο αυτό !
    Κορίτσι μου καλησπέρα... είμαι 27 ετών και τα έχω βιώσει και τα βιώνω ακόμη αυτά που περιγράφεις... είμαι αρρωστοφοβική κι εγώ... έτσι ξεκίνησε κ σε μένα το πρόβλημα, από δικού μου ανθρώπου... πανικός... αν επιτρέπεται τι χάπια σου δίνει;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Κορίτσι μου καλησπέρα... είμαι 27 ετών και τα έχω βιώσει και τα βιώνω ακόμη αυτά που περιγράφεις... είμαι αρρωστοφοβική κι εγώ... έτσι ξεκίνησε κ σε μένα το πρόβλημα, από δικού μου ανθρώπου... πανικός... αν επιτρέπεται τι χάπια σου δίνει;
    Ελπίζω να το ξεπεράσεις ! Μου έχει δώσει seropram την μισή δόση παίρνω όμως

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    Singaoire
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by annoulaki1 View Post
    Ρε παιδιά από εκεί που κάθομαι η πριν παω να κοιμηθώ η κάποιες φορές κατά την διάρκεια της ημέρας νομίζω η θα σταματήσει η καρδιά μου και θα πεθάνω η ότι δεν θα πάρω ανάσα και θα καταλήξω πάλι το ίδιο η γενικότερα ότι κάτι έχω . Να πω εδώ ότι Ome tv από μικρή έχω φοβίες που εν τέλη δεν έχουν περάσει ακόμα . Έχει κανεις το ίδιο ; Για παράδειγμα κάνει κάτι η καρδιά μου περίεργο και πετάγομαι . Το θέμα είναι ότι κάνω Chatiw θεραπεία για την αγχώδη διαταραχή μου εδώ και 5 μήνες . Είναι λογικό να υπάρχουν ακόμα τέτοιες φοβίες ;
    Να συζητήσεις με το γιατρό σου την αποτελεσματικότητα της αγωγής. Πιθανόν θα χρειαστεί κάποια αύξηση.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αγαπητο annoulaki, πρωτα απο ολα ευχομαι η νεα σου χρονια να ειναι γεματη απο οξυγωνο και μαλιστα πολυχρωμο!¨), ομως για να το ζησεις αυτο θα πρεπει να βαλεις και εσυ ενα χερακι ,μικρο,λιγακι, να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι ευκολα.
    Πριν μπω στο θεμα πρεπει να σουαναφερω κατις, το φορουμ αυτο δεν μας επιτρεπει να γραφουμε θεραπειες ,δεν μπορουμε δλδ να σου πρωτυνουμε μια συγκεκριμενη θεραπεια με το ονομα της ακομα και αν τυχαινει να ειναι η ειδανικοτερη για εσενα.Το ιδιο συμβαινει μετα φαρμακα, εαν εχεις καποιο προβλημα και υπαρχει φαρμακο ,δεν μπορω να στο γραψω ακομα και αν ειναι αυτο που θα σε κανει μονομιας καλα,δυστυχως αλλα δεν επιτρεπει το φορουμ και συγκεκριμενα κλειδωνει τον λογαριασμο μου π.χ. νομιζω την πρωτη φορα για ενα μηνα και μετα για 6 μηνες, καπως ετσι.Αρα μην μας παρεξηγεις αν ειμαστε "τσιγκουνηδες" στις κουβεντες μας σχετικα με θεραπειες η με φαρμακα, προσπαθουμε πιο πολυ με προσωπικες μας εμπειριες να σου δωσουμε λυσεις .
    Μπαινοντας στο θεμα σου, αφου εισαι σε θεραπεια γιατι δεν ρωτας τον θεραπευτη σου πρωτα για οποια απορια εχεις?. Σχετικα με την δυσκολια στην ,καρδια σου οπου αναφερεις οτι θα παψει να χτυπα.Κοιτα αν αυτο σου συμβαινει συνηθως τις ωρες που εισαι χαλαρη, η στον υπνο σου τοτες δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την καρδουλα σου αλλα με τα πνευμονια σου και συγκεκριμενα με το δυαφραγμα σου.Ισως εχει να κανει με το συστημα σου ΩΡΛ, το εχεις ψαξει μην υπαρχει κατι που δεν σε αφηνει να αναπνευσεις με ανεση? Θα μπορουσε ευκολα να απαντηθει το προβλημα σου εαν εισουν πανω απο 50 χρονων,αλλα εισαι μικρουλα και δεν δικαιολογειτε . Ετσι οταν καποιος στην ηλικια σου δυσκολευεται να αναπνευσει και νιωθει την καρδι του να μην χτυπα ,αυτο κατα την γνωμη μου παντα εχει σχεση με τα εξεις, εαν ακους την καρδια σου να χτυπα, σημαινει οτι εχεις προβλημα με τα τυμπανα και γενικα με τα αυτια σου οπου μπορει και να δυσκολευουν την αναπνοη σου αφου ειναι οι ιδιοι συνδεσμοι .Μετα μπορει να ειναι αρκετο αγχος ,εαν ομως σου εχει συμβει τελευταια κρισεις πανηκου μοναχα, εαν ειχες τετοια τοτες μπορει να δικαιολογηθει ετσι. Τελος κατι πολυ σημαντικο μπορει να ειναι και παρενεργειες με τα φαρμακα για αυτο πρεπει να ρωτησεις αυτον που στα εγραψε.
    Ανουλακι, θα σε ρωτησω καποια πραματα για να καταλαβω καλυτερα τι παιζει,εαν θες απαντα.Εχεις ορεξη για φαγητο η οχι?
    Οταν σε πιανει αυτη η δυσκολια αναπνοης, εχεις και χασμουργητα ? , και σου εχει τυχει καθολου να ροχαλιζεις την ωρα που κοιμασαι ?

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Αγαπητο annoulaki, πρωτα απο ολα ευχομαι η νεα σου χρονια να ειναι γεματη απο οξυγωνο και μαλιστα πολυχρωμο!¨), ομως για να το ζησεις αυτο θα πρεπει να βαλεις και εσυ ενα χερακι ,μικρο,λιγακι, να προσπαθεις να μην αγχωνεσαι ευκολα.
    Πριν μπω στο θεμα πρεπει να σουαναφερω κατις, το φορουμ αυτο δεν μας επιτρεπει να γραφουμε θεραπειες ,δεν μπορουμε δλδ να σου πρωτυνουμε μια συγκεκριμενη θεραπεια με το ονομα της ακομα και αν τυχαινει να ειναι η ειδανικοτερη για εσενα.Το ιδιο συμβαινει μετα φαρμακα, εαν εχεις καποιο προβλημα και υπαρχει φαρμακο ,δεν μπορω να στο γραψω ακομα και αν ειναι αυτο που θα σε κανει μονομιας καλα,δυστυχως αλλα δεν επιτρεπει το φορουμ και συγκεκριμενα κλειδωνει τον λογαριασμο μου π.χ. νομιζω την πρωτη φορα για ενα μηνα και μετα για 6 μηνες, καπως ετσι.Αρα μην μας παρεξηγεις αν ειμαστε "τσιγκουνηδες" στις κουβεντες μας σχετικα με θεραπειες η με φαρμακα, προσπαθουμε πιο πολυ με προσωπικες μας εμπειριες να σου δωσουμε λυσεις .
    Μπαινοντας στο θεμα σου, αφου εισαι σε θεραπεια γιατι δεν ρωτας τον θεραπευτη σου πρωτα για οποια απορια εχεις?. Σχετικα με την δυσκολια στην ,καρδια σου οπου αναφερεις οτι θα παψει να χτυπα.Κοιτα αν αυτο σου συμβαινει συνηθως τις ωρες που εισαι χαλαρη, η στον υπνο σου τοτες δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την καρδουλα σου αλλα με τα πνευμονια σου και συγκεκριμενα με το δυαφραγμα σου.Ισως εχει να κανει με το συστημα σου ΩΡΛ, το εχεις ψαξει μην υπαρχει κατι που δεν σε αφηνει να αναπνευσεις με ανεση? Θα μπορουσε ευκολα να απαντηθει το προβλημα σου εαν εισουν πανω απο 50 χρονων,αλλα εισαι μικρουλα και δεν δικαιολογειτε . Ετσι οταν καποιος στην ηλικια σου δυσκολευεται να αναπνευσει και νιωθει την καρδι του να μην χτυπα ,αυτο κατα την γνωμη μου παντα εχει σχεση με τα εξεις, εαν ακους την καρδια σου να χτυπα, σημαινει οτι εχεις προβλημα με τα τυμπανα και γενικα με τα αυτια σου οπου μπορει και να δυσκολευουν την αναπνοη σου αφου ειναι οι ιδιοι συνδεσμοι .Μετα μπορει να ειναι αρκετο αγχος ,εαν ομως σου εχει συμβει τελευταια κρισεις πανηκου μοναχα, εαν ειχες τετοια τοτες μπορει να δικαιολογηθει ετσι. Τελος κατι πολυ σημαντικο μπορει να ειναι και παρενεργειες με τα φαρμακα για αυτο πρεπει να ρωτησεις αυτον που στα εγραψε.
    Ανουλακι, θα σε ρωτησω καποια πραματα για να καταλαβω καλυτερα τι παιζει,εαν θες απαντα.Εχεις ορεξη για φαγητο η οχι?
    Οταν σε πιανει αυτη η δυσκολια αναπνοης, εχεις και χασμουργητα ? , και σου εχει τυχει καθολου να ροχαλιζεις την ωρα που κοιμασαι ?
    Έχω βάλει 5 κιλά τρώω πολύ και χαίρομαι για αυτό γιατί ήθελα να βάλω κιλά και δεν έμπαιναν και η θεραπεία με βοήθησε κατά πολύ διότι ήμουν πολύ αδύνατη από πάντα ! Κάνω χασμουρητά ναι και αυτό γιατί θέλω να χορτάσω την ανάσα μου και επίσης όχι δεν ροχαλίζω . Να αναφέρω ότι την δύσπνοια δεν την έχω τώρα τυχαίνει για κάποιες μέρες που μπορεί να με πιάσει κρίση πανικού ! Σε ευχαριστώ που μου απάντησες

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αννανακι , εαν πεφτω μεσα ,και συμφωνα με αυτα που απαντας παει ως εξεις το χασμουργητο το κανουμε παντα λογο αναγκης για παραπανω εισρωη οξυγωνου στον οργανησμο μας .Αυτο συμβαινει διοτι πεφτει το επιπεδο οξυγωνου -οχι παρα πολυ - συμβαινει οταν ειμαστε σε πολυ χαλαρη κατασταση ,ειτε σε υπνο ,και οταν εχουν πεσει παρα πολυ οι χτυποι της καρδιας και η πιεση δλδ ,τοσο που δεν υπαρχει μεγαλη ενταση ωστε τα πνευμωνια με την βοηθεια του διαφραγματος να παραγουν το απετουμενο οξυγωνο. Το πρβλημα αυτο πολλες φορες συναντατε και με κρισεις πανιου σε ξεκαρφωτο χρονο .Επισης σχετιζεται και με παρενεργειες απο μερικα φαρμακα σχετικα με ψυχικες παθησεις .
    Η αιτια αυτης της απνοιας εχει να κανει με εντονο στρες, εντονο αγχος ,εξου και οι κρισεις πανικου.Αληθεια βρε Αννουλακι μου, μικρο κοριτσακι για ποιο λογο να εχεις αγχος εσυ? ,μην αφηνεις τα προβληματα να σε οδηγουν στο στρες, οσο για την καρδουλα σου,μην φοβασαι δεν εχει σχεση , απλα νομιζεις οτι ειναι .Αν ομως οταν ξαπλωνεις στο κρεβατακι σου και σαν γλαρωνεις,μολις δλδ σε επισκεπτεται ο Μορφεας νιωθεις να ακους την καρδια σου τοτε να ξερεις οτι μπορει να υπαρχει θεμα με λαβυρηνθο, μπορει να εχεις μερικη ριξη και απο καποιο τυμπανο, το εχω παθει ,οταν ειμουν στην ηλικια σου οπου αθλουμουν, επειδη ειχα σπασει το τυμπανο μου μια φορα ,το αριστερο , και απο τοτες ακομα και οταν φυσαγα δυνατα την μυτη μου σαν θα ειχα συναχη παλυ παθαινε ριξη,και ακουγα την καρδουλα μου να χτυπα, ασε που ειναι και πολυ ευαισθητη η δικη μου η καρδουλα και χτυπαγε απαλα απαλα ,τοσο που φοβομουν κι εγω ,μην ξεψυχησω.
    Αυτα που σου λεω, δεν κανω διαγνωση το ξεκαθαριζω! απλα γραφω την γνωμη μου πανω σε ενα προβλημα υγιας που ειχα την ατυχια να γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια! Η καλυτερη βεβαια λυση θα ειναι να πας Αννουλακη ,σε εναν ΩΡΛ η στον γιατρο που σου εγραψε και τα φαρμακα διοτις θα πρεπει να το κοιταξεις και αυτο το θεμα ενδεχετε δλδ να υπαρχει καποια παρενεργια απο αυτα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φοβία
    By Bill1996 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2019, 00:17
  2. Φοβια ΣΚΠ
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-02-2019, 21:39
  3. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 21:45
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 13:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •