Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!

    Γεια σε ολους !!!
    Ο τιτλος που εβαλα μιας και ειναι το πρωτο μηνυμα που ανεβαζω ηθελα να ειναι οσο το δυνατον πιο αισιοδοξο...
    Να αρχισω..Στις 14 Δεκεμβριου κ μετα απο ενα βραδυ κρεπαλης ημουν στη δουλεια μου σε ενα καφε στην πολη που σπουδαζω παραλληλα οπου σε ανυποπτο χρονο εκει που δουλευα αισθανθηκα ενα μπλακ αουτ κ νομιζα οτι καταρρεω.ασπρισα τελειως κ νομιζα οτι ηρθε κ μενα η ωρα μου.ολοι μου ειπαν πηγαινε σπιτι ξεκουρασου ηπιες πολυ χτες κτλ.ετσι κ εγινε πηγα σπιτι ηρεμησα κατευθειαν κ την αλλη μερα δουλευα παλι.στο δρομο που πηγαινα στη δουλεια σκεφτομουν οτι θα με πιασει παλι αυτο το πραγμα κ οταν εφτασα με ειχε ηδη πιασει κ καθομουν σε αναμμενα καρβουνα δεν ηξερα τι να κανω κ ολοι βλεπαν οτι ημουνα ασπρος κ ετρεμα!με πηγε το αφεντικο μου στο νοσοκομειο ολα ηταν τελεια στις εξετασεις μου!επειτα με επιασε εμμονη οτι κατι εχω κ δεν το βρισκουν!κατα βαθος ηξερα οτι δεν εχω κατι κ εχω κρισεις πανικου αλλα δεν ηθελα να το πιστεψω κ κλειστηκα στο σπιτι μου γιατι μονο εκει ημουνα καλα.εκανα αποπειρες να βγω για καφε η να παω για μαθημα αλλα στο δεκαλεπτο φουντωνα πνιγομουνα δεν μπορουσα να σταθω πουθενα κ σκεφτομουνα την σωτηρια του σπιτιου μου!οταν πηγα σπιτι μου για τις γιορτες ειπα στους γονεις μου τι συμβαινει κ αποφασισαμε να μην παω σε ψυχολογο αλλα σε ομοιοπαθητικο!κ πραγματικα με βοηθαει πολυ η θεραπεια αλλα πριν απο μια βδομαδα κ ενω καπου ενα μηνα δεν ειχα κριση με επιασε παλι κ αισθανομαι οτι γυρισα παλι εκει που ημουνα !παλι σπιτι καθομαι σαν μαλ@#$% κ δεν λεω να βγω εξω!ο γιατρος μου ειπε να μην μασαω κ μαλλον σε μια καφετερια που πηγα μου φερανε κανονικο καφε αντι για ντεκαφεινε γιατι εκει με επιασε κ ειχε γινει μπερδεμα με την παραγγελια κ το καταλαβαμε αφου ειχα πιει τον καφε ο οποιος μου ειπε ο γιατρος ειναι αντιδοτο στη θεραπεια.τι να πω εχω ξενερωσει παλι ενω ξερω οτι πριν ηταν ολα καλα κ πηγαινα καλα !το μονο που με παρηγορει ειναι οτι ξερω οτι βοηθαει η ομοιπαθητικη κ περιμενω να μαι καλα παλι κ καφε δεν ξαναπαραγγελνω δεν το ρισκαρω.τι κωλοπραγμα ειναι αυτο γαμωτο ωρες ωρες νομιζω οτι με κραταει απο το λαιμο σφιχτα κ με χαλιναγωγει κ με τρελαινει.ευτυχως η μανα μου ξερει πολυ καλα τι θα πει αυτο γιατι εγινε αλκοολικη απο τις κρισεις πανικου μην ξεροντας πως να το αντιμετωπισει παλαιοτερα που δεν μιλαγαν γι αυτο ουτε για αστειο.το καλο ειναι εχει να πιει 11 χρονια τωρα κ για κριση πανικου ουτε συζητηση κ αυτο μου δινει δυναμη οτι μπορω να το ξεπερασω κ με βοηθαει πολυ μου λεει να κανω γιογκα να ηρεμω κ το κανω κ οντως βοηθαει.παντως ρε παιδια ειμαι παιδι πολυ κοινωνικο κ χαρουμενο κ αισιοδοξο κ ξαφνικα απο το πουθενα εχω γινει το ακριβως αντιθετο.παντως το οτι τα γραφω αυτα κ θα τα διαβασουν ενα σωρο ασχετοι με το ιδιο προβλημα με κανει να αισθανομαι καλυτερα γιατι μονο με την μανα μου το συζηταω που καταλαβαινει.ολοι οι αλλοι μου λενε στο μυαλο σου ειναι μην το σκεφτεσαι χαιρω πολυ αλεξανδρος!αυτα μου ηρθανε να γραψω τωρα .ευχαριστω οσους τα διαβασουνε γιατι μαλλον ειπα πολλα ξερω γω.τελος παντων θα χαρω πολυ να δω απαντησεις να ειστε ολοι καλα κ δεν μασαμε θα τα ξεπερασουμε ολα θετικη σκεψη κ τα παντα ολα.να ειστε καλα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αλέξανδρε, με συγκίνησες. Γουστάρω τρελλά τον μαχητικό και αισιόδοξο τίτλο σου!!!
    Έκανες πολύ σωστές κινήσεις, η ομοιοπαθητική θα σε βοηθήσει, μη μασάς, καλά σου λέει ο γιατρός σου. Έχεις και πλήρη στήριξη απο τη μητέρα σου, είναι πολύ σημαντικό αυτό, το ότι σε καταλαβαίνει.Θα το ξεπεράσεις, εγώ το ξεπέρασα κι ας έκανα χρόνια να το παραδεχτώ και να το αντιμετωπίσω σοβαρά.
    Γερά, με τσαμπουκά!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Τελειος τιτλος οντως!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Μπραβο φιλε Αλεξανδρε και απο εμενα....Το πρωτο και σημαντικοτερο βημα ειναι να παραδεχτεις αυτο που σε ταλαιπωρει,και εσυ το εκανες....Σε νοιωθω απολυτα,γιατι και εγω ετσι ημουν...το απολυτα κοινωνικο ατομο,με τις πολλες παρεες και εφτασα να εχω λιγους και καλους..Η αληθεια ειναι πως οι κρισεις πανικου ειναι γαμωπροβλημα..ο λογος?γιατι πολεμας με τον εαυτο σου.....οταν μαχομαστε εναντιον καποιου αλλου ειναι πιο ευκολο..οταν ομως πολεμας εσενα ειναι ενα θεματακι...Και εγω ταλαιπωρουμαι απο αυτο εδω και 1.5 χρονο...Βεβαια η επιλογη μου ηταν να μην παρω κανενως ειδους χαπακια...Μπορει να ανναρωνω πιο αργα αλλα νοιωθω πως αναρρωνω..οκ πηγα πισω στη σχολη και γενικοτερα αλλα συνερχομαι..αυτο νοιωθω..απο την αλλη,δεν ηθελα να παω σε ψυχολογο γιατι νοιωθω πως ο καλυτερος ψυχολογος ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος....Ετσι την παλευω μονη μου....Εμενα το κυριοτερο αγχος μου ηταν και καποιες φορες ειναι,μην λιποθυμησω και γινω σκυλορομπα στο ξενο κοσμο....Ομως εμαθα πως το να λιποθυμησεις ειναι δυσκολο και πως οσοι λιποθυμησαν ηταν λογο κακου τροπου ζωης δλδ ξενυχτια,πιωματα κτλπ.Και εμενα η μητερα μου ειχε κρισεις πανικου τις οποιες ξεπερασε μονη της χωρις φαρμακα και τετοια....Καποια φορα λοιπον μιλουσαμε και τις λεω,ρε μανα μηπως να παω σε ομοιοπαθητικο?(το ειχα ακουσει και εγω) και μου λεει το εξης...Παιδι μου η καλυτερη ομοιοπαθητικη ειναι να κανεις αυτο που φοβασαι...φοβασαι μην βγεις σε πολυ κοσμο και πεσεις ταβλα?κανε το...εκει θα δεις πως δεν τρεχει τιποτα και θα σου αρεσει τοσο πολυ που θα τα καταφερεις που θα τελειωσουν ολα...Αρχικα ηταν δυσκολο,αλλα σιγα σιγα(εδω και 2,5 μηνες το κανω)εχω παρατηρησει αισθητη βελτιωση..
    Οποτε αυτο που εχω να πω ειναι πως αν μπορω εγω,γιατι να μην μπορουμε ολοι.....
    Τελος μου ειπε πως το παν ειναι να μαθουμε να λεμε αυτα που νοιωθουμε....να μην καταπιεζομαστε για κανενα λογο....:)))))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Αλεξανδρε εισαι αστερι.γαματου οτι εχει και δεν εχει χαχαχα.πολλες φορες με πιανει κριση και λεω μεσα απο τα δονιτα μου \"ελα ρε χωσε,αυτη ειναι η δυναμη σου?\"αλλα ταυτοχρονο τρεμω απο τρομο,.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    alexandre mprabo se paradexomai...exo xekinhsei k ego omoiopathitikh k pigaino poly kala!!!synexise k tha ta katafereis!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Πάντως ο καφές από σύκο είναι αηδία... :p

  8. #8
    ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια εκανα ενα πρωτο βημα να μοιραστω με ανθρωπους συμπασχοντες το προβλημα μου κ αισθανομαι ηδη καλυτερα.τελικα ειναι καθαρτικο να ανοιγεις τον εαυτο σου σε ξενους ! ρε παιδια μπορω να απανταω στον καθενα ξεχωριστα?κ πως?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    vevaia mporeis..apo pano se kapoio simeio leei u2u..pata ekei kai tha deis..einai prosopika minumata..:)

  10. #10
    ntini το κανω κ μου λεει σφαλμα δεν το στελνει :(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    περιεργο που το κανει αυτο...κατσε θα σου στειλω εγω ενα προσωπικο μηνυμα να δουμε μηπως βγει και απο εκει και περα το κανεις και εσυ..:)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αλέξανδρος24
    ntini το κανω κ μου λεει σφαλμα δεν το στελνει :(

    πρεπει να εχεις συμπληρωσει ονομα χρηστη και θεμα στα πεδια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    6
    Αλεξανδρε χαχαχαχαχα εχω να σου πω οτι γελασα πολυ με τον τροπο που γραφεισ και τα ....παντα ...ολα.... αχαχαχαχα.
    Ν α σαι καλα ! αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι πραγματικα ειναι πολυ παρηγορητικο να βλεπουμε οτι δεν ειμαστε οι μονοι που δεν ειμαστε καλα σε αυτο τον κοσμο και που νομιζουμε οτι τρελενομαστε αλλα τελικα υπαρχουν παρα πολυ που εχουν τα ιδια περισσοτερο καιρο απο μασ και ακομα ειναι οκ.
    βα σικα οπωσ ειπανε και οι αλλοι πολυ θετικο οτι εχεισ στηριξη απο τουσ γονεισ και πολυ θετικο οτι ανγνωριζεισ οτι υπαρχει καποιο \"προβλημα\'\'που πρεπει να αντιμετωπισεισ αυτο σημαινει οτι αν και αγορι κανεισ γιογκα κανεισ ομοιοπαθητικη και γενικα το παλευεισ σημανει οτι εισαι openmind persosn και αυτο ειναι πολυ θετικο, μπραβο.
    Τωρα βασικα να ξερεισ οτι δεν παιζει ρολο το ποσο κοινωνικοσ και χαρουμενοσ εισαι πιθανοτατα να εχεισ υπερστρεσαριστει με ολεσ τισ υποχρεωσεισ σου η εδω και πολυ καιρο να σε ενοχλουν η α σε απασχολουν πρωσωπικα- οικογενειακα θεματα τα οποια και δεν θιγεισ.. οπωσ το θεμα τησ μαμας σοθ ας πουμε και ετσι συσςρευοντασ στα χτυπησεσ σε ανυποπτο χρονο αυτεσ τισ κρισεισ πανικου!
    Παντως να ξερεισ οπως ξερω και γω οτι και χρονοσ χρειαζεται και δουλεια με τον ευατο σου για να τα αντιμετωπιζει ς καθε φορα και καλυτερα... και να μην κλεινεσαι σπιτι να μην σε χαλαει θα κανεισ οτι δεν τρεχει τπτ.Καθε φορα που θα σε ξαναπιανει θα ειναι ολο και πιο συντομη και αντιμετωπισημη ( αν και ευχομαι να μην σε ξαναπιασουν ποτε)¨-))
    Βασικα και γω που στα λεω εχω παθει κατα καιρους κατι τερλες φοβιες και κατι ψυχοσωματικα τα οποια τα αντιμετωπιζω και μονη αλλα εχω χρειαστει μεσα σε 12 χρονια 3 φορεσ βοηθεια ψυχιατρου (1 καταθλιψη και 2 φορεσ αγχοσ)τωρα ειμαι στα 35 παντωσ μεχρι και τωρα που τα ψαχνω να ξερεισ οτι βρισκω κρυμενα πραγματα ππου ειχαν το λογο τουσ να μου προκαλουν στρεσ και δεν το αντιλαμβανομουνα.
    Οσο για την ομοιπαθητικη να σας πω αν και την πιστευω στο θεμα ψυχοθεραπειασ δεν την εχω ψαξει και επειδη αυτη η ψυχιατροσ που εχω δει αυτεσ τισ φορεσ ειναι πολυ καλη και την εμπιστευομαι τρομερα( και δεν σου δινει αρμακα επειδη το ζητασ την εχω επισκεφτει αυτα τα χρονια 10 φορεσ και θεωρησε μονο τισ 3 οτι εχριζα αγωγησ περιπου ανα 3 με 4 χρονια συναιβεναι αυτο)και ετσι ευχομαι να μην την ξαναχρειαστω βεβαια αλλα δεν ξερω αν θα την αλλαζα για ομοιοπαθητικο.
    Παντως ευχομαι να πανε ολα καλα και αν χρειαστεισ κατι εδω ειμαστε

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    6
    :D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •