Δεν αντέχω άλλο ..... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το θεμα ειναι ψιλομουφα μονο νιωθει κενο τα αλλα ολα δεν ισχυουν αν νιωθεισ κενο δοκιμασε yoga η αλλλιωσ ποτε γιογκα ποτε βωγγα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    elis δεν είναι όλα τα θέματα ίδια...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αφου ρε σονια λεει οτι ειναι 157 το υψοσ ειναι τι εκανεσ στην εφηβεια αντι να ψηλωνεισ γτ δε λεει την αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είναι δυνατόν σε ένα forum για ψυχολογική υποστήριξη να υπάρχει σχόλιο αν του έδωσε και κατάλαβε επειδή είναι 1.57; Σε ένα ανήλικο ειδικά.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αναφορικά με την θεματοθέτρια, ως εσωστρεφής και ιδεοψυχαναγκαστική από μικρή ηλικία σε καταλαβαίνω. Το να βρούμε τον εαυτό μας είναι μια μεγάλη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και κόπο. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει. Επίσης, εγώ τελείωσα και ορκίστηκα πρόσφατα σε μια σχολή που ας πούμε θεωρείται από τις περιζήτητες και σε διαβεβαιώ πως πέρυσι που τελείωσα κατάλαβα πως δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτό το επάγγελμα. Το σοκ που πέρασα ήταν μεγάλο, αλλά στο τέλος κάτι άλλο προέκυψε και το μέλλον φαίνεται πως θα έχει μια προοπτική. Αν δεν είχα ξεκινήσει ψυχοθεραπεία δεν υπήρχε περίπτωση να το έβλεπα έτσι. Βέβαια είμαστε σε καραντίνα και δεν έχω συναντήσει κόσμο που θα αρχίσει να λέει γιατί δεν συνεχίζω αυτό το επάγγελμα και άλλα διάφορα. Αλλά δεν με νοιάζει. Μου πήρε πάνω από δεκαετία για να βρω τον εαυτό μου και παλεύω. Αγάπησε εσένα, με τα καλά και τα κακά σου, θα βρεις τον εαυτό σου στο τέλος. Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό όμως. Επίσης, το ύψος τι σημασία έχει; Κι εγώ είμαι ψηλή και δεν έχει κάποια διαφορά. Η ξαδέρφη μου είναι κι αυτή σε ύψος σαν το δικό σου και πάντα την έβρισκα αξιολάτρευτη. Είναι λάθος γενικά να ζητάς την επιβεβαίωση του εαυτού σου σε ξένα μάτια. Πρώτα εσύ πρέπει να εκτιμήσεις τι είσαι.
    Last edited by End_of_an_era; 26-02-2021 at 12:37.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Νομίζω πως εγώ πρέπει να κάνω κάποια βήματα για να προχωρήσω μπροστά. Όμως έχω τόσες ανασφάλειες και φοβίες που δεν μπορώ . Και μέχρι να γίνουν καλύτερα τα πράγματα τι κάνω ;;;θα μείνω έτσι ;;; Πραγματικά δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξω έτσι
    Καλημερα!

    Θα αντεξεις γιατι εισαι νεο παιδι και να θυμασαι εχεις και το χρονικο περιθώριο και την ικανοτητα λογο εξυπναδας να αλλαξεις την ζωη σου .
    Αυτο να το βαλεις καλα στο μυαλο σου και να γινεις στοχος σου .

    Καθε μερα που θα ξυπνας θα ειναι η πρωτη σου σκεψη ολο αυτο .
    Πανω σε αυτο θα δουλευεις με το οτιδηποτε σου προκυπτει .Μακαρι ολα τα παιδια να ειχαν την δικη σου αντοχη και εξυπναδα, μονο αυτο σου λεω και πιστεψε το!
    Και ξερεις γιατι ? Γιατι παρ ολο οτι περνας εσυ εισαι εδω και προσπαθεις ,αναγνωριζεις και βλεπεις καθαρα καποια θεματακια που σου προκαλουν αυτες τις φυσιολογικες σου μεταπτωσεις .

    Εφοσον εχεις θεματα με τους γονεις σου και δεν μπορεις να εχεις την βασικη επικοινωνια που πρεπει ,προσπαθησε σε παρακαλω πολυ να βρεις καποιον αλλον άμεσα.
    Ειτε ειναι επαγγελματιας ειτε καποιος πολυ δικος σου συγγενείς .
    Δεν μπορεις να εισαι μονη σου σε ολο αυτο και αφου οι γονεις δεν ειναι σε θεση πες τους να σε βοηθησουν οικονομικα να πας καπου .

    Το μεγαλυτερο σου λαθος θα ειναι να παραιτηθεις να το ξερεις .Μην το αφησεις να σε νικησει μονο και μονο επειδη αυτη την στιγμη εισαι σε μια ευάλωτη κατασταση .
    Αργοτερα οταν καταφερεις και το προσπερασεις ολο αυτο θα λες οτι εκανες το σημαντικοτερο βημα στην ζωη σου ..

    Ανακαλυψε μεσα σε ολο αυτο που περνας την δυναμη και το θαρρος που εχεις και ξεσκεπασε τα ,διωξε μακρυα οτι σκεπαζει ολα αυτα !
    Και το κυριοτερο βγαλε ολες τις αρνητικες σκεψεις απο το μυαλο σου ,μην τις καλλιεργεις καθολου.Τις πετας ,δεν υπαρχουν για εσενα .Θα το δεις σαν μονοδρομο ολο αυτο ,το επιβάλει και η ηλικία σου και η εξυπνάδα σου και το κυριοτερο ο χαρακτηρα σου καρδουλα μου ,εισαι πολυ ευαιασθητο παιδι και το εκφραζεις σε καθε σου προταση να το ξερεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η αληθεια ειναι οτι το σεξ στην εφηβεια καθοριζει το υψοσ αν ελεγε την αληθεια θα τισ ελεγα οτι εχει κολπα που ψηλωνεισ αλλα αυτη νομιζει οτι ειστε χαπατα γτ δεν το ξερετε ηθελε να δει αν το ξερουμε οι περισσοτεροι δεν το ξερουν και καθεστε κ γραφετε τσαμπα
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Είναι δυνατόν σε ένα forum για ψυχολογική υποστήριξη να υπάρχει σχόλιο αν του έδωσε και κατάλαβε επειδή είναι 1.57; Σε ένα ανήλικο ειδικά.
    Αλλο τι γραφουμε αλλο τι ξερουμε οι παλιοι οι νεοι απλα γραφουν οτι ξερουν αυτα απο το μετωπο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν ξέρω πόσο σας έχει επηρεάσει η πατριαρχία ορισμένους για να θεωρείτε πως είναι πρέπον να σχετίζεται το σώμα οποιασδήποτε γυναίκας, πόσο μάλλον ανήλικης, με την σεξουαλική της ζωή. Λυπάμαι. Είναι εμετικό.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αφου ρε σονια λεει οτι ειναι 157 το υψοσ ειναι τι εκανεσ στην εφηβεια αντι να ψηλωνεισ γτ δε λεει την αληθεια
    Δεν καταλαβαίνω πραγματικά τι εννοείς .
    Έχω αυτό το ύψος γιατί και οι δύο μου γονείς είναι σχετικά κοντοί και γενικά είχα και σκολίωση οπότε ναι δεν είναι παράξενο . Και βασικά αυτός είναι και ο λόγος . Τίποτα δεν κρύβω .

  10. #55
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Θα αντεξεις γιατι εισαι νεο παιδι και να θυμασαι εχεις και το χρονικο περιθώριο και την ικανοτητα λογο εξυπναδας να αλλαξεις την ζωη σου .
    Αυτο να το βαλεις καλα στο μυαλο σου και να γινεις στοχος σου .

    Καθε μερα που θα ξυπνας θα ειναι η πρωτη σου σκεψη ολο αυτο .
    Πανω σε αυτο θα δουλευεις με το οτιδηποτε σου προκυπτει .Μακαρι ολα τα παιδια να ειχαν την δικη σου αντοχη και εξυπναδα, μονο αυτο σου λεω και πιστεψε το!
    Και ξερεις γιατι ? Γιατι παρ ολο οτι περνας εσυ εισαι εδω και προσπαθεις ,αναγνωριζεις και βλεπεις καθαρα καποια θεματακια που σου προκαλουν αυτες τις φυσιολογικες σου μεταπτωσεις .

    Εφοσον εχεις θεματα με τους γονεις σου και δεν μπορεις να εχεις την βασικη επικοινωνια που πρεπει ,προσπαθησε σε παρακαλω πολυ να βρεις καποιον αλλον άμεσα.
    Ειτε ειναι επαγγελματιας ειτε καποιος πολυ δικος σου συγγενείς .
    Δεν μπορεις να εισαι μονη σου σε ολο αυτο και αφου οι γονεις δεν ειναι σε θεση πες τους να σε βοηθησουν οικονομικα να πας καπου .

    Το μεγαλυτερο σου λαθος θα ειναι να παραιτηθεις να το ξερεις .Μην το αφησεις να σε νικησει μονο και μονο επειδη αυτη την στιγμη εισαι σε μια ευάλωτη κατασταση .
    Αργοτερα οταν καταφερεις και το προσπερασεις ολο αυτο θα λες οτι εκανες το σημαντικοτερο βημα στην ζωη σου ..

    Ανακαλυψε μεσα σε ολο αυτο που περνας την δυναμη και το θαρρος που εχεις και ξεσκεπασε τα ,διωξε μακρυα οτι σκεπαζει ολα αυτα !
    Και το κυριοτερο βγαλε ολες τις αρνητικες σκεψεις απο το μυαλο σου ,μην τις καλλιεργεις καθολου.Τις πετας ,δεν υπαρχουν για εσενα .Θα το δεις σαν μονοδρομο ολο αυτο ,το επιβάλει και η ηλικία σου και η εξυπνάδα σου και το κυριοτερο ο χαρακτηρα σου καρδουλα μου ,εισαι πολυ ευαιασθητο παιδι και το εκφραζεις σε καθε σου προταση να το ξερεις .
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου . Η αλήθεια είναι πως έχω ήδη κανονίσει αύριο να βγω με μια φίλη μου και να της μιλήσω . Της είχα μιλήσει και πιο παλιά για κάτι αλλά θέματα που είχα και επίσης είχε περάσει και αυτή από αυτοτραυματισμό . Πιστεύω θα με καταλάβει . Στους γονείς μου δεν θέλω να μιλήσω γιατί και στο παρελθόν που το έκανε για ένα θέμα το οποίο ακόμα δεν έχω ξεπεράσει δεν με πίστεψαν . Αλλά δεν πειράζει ας μιλήσω πρώτα στην φίλη μου και μετά βλέπουμε

  11. #56
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Αναφορικά με την θεματοθέτρια, ως εσωστρεφής και ιδεοψυχαναγκαστική από μικρή ηλικία σε καταλαβαίνω. Το να βρούμε τον εαυτό μας είναι μια μεγάλη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και κόπο. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει. Επίσης, εγώ τελείωσα και ορκίστηκα πρόσφατα σε μια σχολή που ας πούμε θεωρείται από τις περιζήτητες και σε διαβεβαιώ πως πέρυσι που τελείωσα κατάλαβα πως δεν θέλω να έχω καμία σχέση με αυτό το επάγγελμα. Το σοκ που πέρασα ήταν μεγάλο, αλλά στο τέλος κάτι άλλο προέκυψε και το μέλλον φαίνεται πως θα έχει μια προοπτική. Αν δεν είχα ξεκινήσει ψυχοθεραπεία δεν υπήρχε περίπτωση να το έβλεπα έτσι. Βέβαια είμαστε σε καραντίνα και δεν έχω συναντήσει κόσμο που θα αρχίσει να λέει γιατί δεν συνεχίζω αυτό το επάγγελμα και άλλα διάφορα. Αλλά δεν με νοιάζει. Μου πήρε πάνω από δεκαετία για να βρω τον εαυτό μου και παλεύω. Αγάπησε εσένα, με τα καλά και τα κακά σου, θα βρεις τον εαυτό σου στο τέλος. Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό όμως. Επίσης, το ύψος τι σημασία έχει; Κι εγώ είμαι ψηλή και δεν έχει κάποια διαφορά. Η ξαδέρφη μου είναι κι αυτή σε ύψος σαν το δικό σου και πάντα την έβρισκα αξιολάτρευτη. Είναι λάθος γενικά να ζητάς την επιβεβαίωση του εαυτού σου σε ξένα μάτια. Πρώτα εσύ πρέπει να εκτιμήσεις τι είσαι.
    Νομίζω όλοι είμαστε λίγο μπερδεμένοι στην εφηβεία σχετικά με το μέλλον μας αλλά και γενικότερα με την προσωπικότητα μας . Το θέμα μου είναι πως όλα τα παιδιά έχουν φίλους να τα μοιραστούν και εγώ ποτέ δεν είχα . Ελπίζω στο μέλλον να συναντήσω τα κατάλληλα άτομα

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου . Η αλήθεια είναι πως έχω ήδη κανονίσει αύριο να βγω με μια φίλη μου και να της μιλήσω . Της είχα μιλήσει και πιο παλιά για κάτι αλλά θέματα που είχα και επίσης είχε περάσει και αυτή από αυτοτραυματισμό . Πιστεύω θα με καταλάβει . Στους γονείς μου δεν θέλω να μιλήσω γιατί και στο παρελθόν που το έκανε για ένα θέμα το οποίο ακόμα δεν έχω ξεπεράσει δεν με πίστεψαν . Αλλά δεν πειράζει ας μιλήσω πρώτα στην φίλη μου και μετά βλέπουμε
    Αυτή η φίλη σου τώρα σε τι φάση είναι?
    Κατάφερε να ξεπεράσει τους λόγους που την οδήγησαν σε όλο αυτό και είναι καλά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτή η φίλη σου τώρα σε τι φάση είναι?
    Κατάφερε να ξεπεράσει τους λόγους που την οδήγησαν σε όλο αυτό και είναι καλά ?
    Είναι καλά τώρα έχει σταματήσει τον αυτοτραυματισμό και γενικά είναι λίγο πιο αισιόδοξη . Είμαστε και στην ίδια τάξη οπότε και εγώ την βλέπω ότι έχει αποκτήσει περισσότερη αυτοπεποίθηση και είναι πολύ καλή μαθήτρια. Βέβαια αυτή είχε πάει και σε ψυχολόγο για ένα διάστημα και έχει πάρα πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς της και λένε τα πάντα μεταξύ τους οπότε θεωρώ ότι την βοήθησε και αυτό .

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Είναι καλά τώρα έχει σταματήσει τον αυτοτραυματισμό και γενικά είναι λίγο πιο αισιόδοξη . Είμαστε και στην ίδια τάξη οπότε και εγώ την βλέπω ότι έχει αποκτήσει περισσότερη αυτοπεποίθηση και είναι πολύ καλή μαθήτρια. Βέβαια αυτή είχε πάει και σε ψυχολόγο για ένα διάστημα και έχει πάρα πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς της και λένε τα πάντα μεταξύ τους οπότε θεωρώ ότι την βοήθησε και αυτό .
    Καλημέρα!

    Πολύ ενθαρρυντικό να έχεις ένα τόσο δυνατό άνθρωπο κοντά σου και να παίρνεις κουράγιο .
    Είστε και στην ίδια ηλικία !!!
    Νομίζω αν κάνετε καλή παρεούλα και θα παραδειγματιζεσαι από το θάρρος και την δύναμη που έδειξε αφού πλέον είναι σε πολύ καλό δρόμο και θα μπορεί να σε καταλάβει πολύ καλύτερα από κάποιον που δεν έχει περάσει τα ίδια με εσένα !!!

    Βλέπεις λοιπόν ότι με την κατάλληλη βοήθεια όλα μπορούν να ξεπεραστούν .Έχε θεληση κοριτσάκι μου και δύναμη πάνω απ' όλα και κοίτα να μην παρατήσεις τίποτα στην ζωή σου ούτος ώστε αργότερα όταν ενηλικιωθείς να έχεις τα απαραίτητα εφόδια για να γίνεις τελείως ανεξάρτητη ώστε να μπορείς να βασίζεται μόνο στα δικά σου χέρια και να αποκτάς όλα όσα πιστεύεις ότι έχεις ανάγκη για να είσαι καλά .

    Ξέρεις πόσο δυνατή θα νοιώσεις όταν καταφέρεις και αποκτήσεις τα πρώτα δικά σου χρήματα ?
    Πόσο ελεύθερη να κάνεις αυτό που θέλεις εσύ επιτέλους χωρίς να εξαρτάσαι από τους άλλους ?
    Αυτό όμως για να γίνει τώρα πρέπει να δείξεις δύναμη για να εμπλουτίσεις και τις γνώσεις σου και να κατασταλάξει τι είναι αυτό που πράγματα αγαπάς και θέλεις να ακολουθήσεις σαν επάγγελμα αργότερα !

    Και ότι σε βασανίζει, αν νοιωθεις ότι πνίγεσαι και δεν έχεις κάποιον τα τα πεις ,εμείς εδώ είμαστε !
    Υπάρχουν πολλά άτομα εδώ μέσα που μπορεί με μια τους κουβέντα να σου δώσουν θάρρος και δύναμη!!!

    Δύναμη κοριτσάκι μου και πίστεψε ότι την έχεις !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By Αμαρυλλίς_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-05-2013, 03:11
  2. δεν αντεχω αλλο
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2012, 15:13
  3. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By kate_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2009, 20:43
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •