Δεν αντέχω άλλο .....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71

    Δεν αντέχω άλλο .....

    Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας
    Είμαι 16 χρόνων και τα τελευταία 2 χρόνια περνάω πολύ δύσκολα
    Δεν έχει συμβεί πραγματικά τίποτα το κακό στην ζωή μου ,γενικά η ζωή μου είναι το απόλυτο κενό.
    Δεν έχω κανέναν ενδιαφέρον για το σχολείο πλέον. Δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω αλλά ότι και να αποφασίσω δεν θα το καταφέρω γιατί θα τα παρατήσω στην μέση γενικά ότι ξεκιναω να διαβάσω το παρατάω στην μέση
    Δεν έχω κοινωνική ζωή έχω μόνο 2 φίλες οι οποίες έχουν και άλλους φίλους και εμένα νομίζω με έχουν γράψει κανονικά τώρα τελευταία
    Δεν έχω κάνει τίποτα ποτέ με αγόρι . Στο Γυμνάσιο γενικά μου έκαναν ένα μικρό bullying . Μια φορά με είχε εκνευρίσει ένα παιδί και κάτι τον είχα πει (όχι κάτι χοντρό ) και μου λέει έτσι να λες τα παιδιά σου αα σόρρυ δεν θα κάνεις ποτέ έτσι άσχημη που είσαι ποιον θα βρεις
    Γενικά άκουγα τέτοια σχόλια
    Αυτοπεποίθηση δεν είχα ποτέ και όχι άδικα
    Είμαι 1.57 γιατί να γυρίσουν να με κοιτάξουν
    Αυτό που με βαραίνει αρκετά είναι τα ψέματα που λέω
    Πχ λέω σε αυτές τις φίλες μου ότι και εγώ έχω άλλους φίλους και βγαίνω έξω μαζί τους ενώ ούτε καν
    Δεν ξέρω γτ αλλά δεν θελω να με λυπούνται
    Επίσης το τελευταίο διάστημα έχω την τάσεις να χαρακωνομαι . Και παλιά το έκανα αλλά τώρα το κάνω σχεδόν κάθε μέρα
    Προσπαθώ να διαβάζω για το σχολείο, να διαβάζω βιβλία εξωσχολικά, να μιλάω λίγο με τις φίλες μου και κάθε μέρα πέφτω για ύπνο και λέω "αύριο δεν θα κάθεσαι όλη μέρα με το κινητό μία ώρα θα διαβάσεις μία ώρα θα κάνεις γυμναστική ..." αλλά ποτέ δεν το κάνω

    Δεν μπορώ άλλο ...έχω χάσει πάρα πολλές μέρες .....κουράστηκα ...δεν θέλω να προσπαθήσω για κάτι γιατί ξέρω ότι είναι χαμένο .... έχω το απόλυτο τίποτα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Πρέπει να ερωτευτείς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Να ξέρεις είναι πολύ νωρίς για να βρεις τι σε ενδιαφέρει, πολλοί το ανακαλύπτουν μετά τα 30! Νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν διαβάζουν στο σχολείο. Όταν βρεις τι σου αρέσει θα το πάρεις πιο ζεστά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    συμφωνώ με το Ιγκλ Γκάι.
    κι επίσης, και τί να λέει που είσαι 1,57; όλες ψηλές είμαστε; και γιατί να είναι οι ψηλές πετυχημένες επειδή είναι ψηλές;
    αυτά όλα είναι σχετικά και της ηλικίας, πραγματικά. το σχολείο είναι και ήταν πολύ σκληρό περιβάλλον για το διαφορετικό.
    ασχολήθηκες ποτέ με κάτι άλλο εκτός απο τα μαθήματα;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Τι εννοείς ;;; Πώς;;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Και τι θα κάνω με τις πανελλήνιες ;;; Βαρέθηκα να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Να ξέρεις είναι πολύ νωρίς για να βρεις τι σε ενδιαφέρει, πολλοί το ανακαλύπτουν μετά τα 30! Νομίζω ότι οι περισσότεροι δεν διαβάζουν στο σχολείο. Όταν βρεις τι σου αρέσει θα το πάρεις πιο ζεστά.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Δεν ξέρω έχω μεγάλο κόμπλεξ με το ύψος μου
    Δυστυχώς δεν είχα ποτέ αλλά ενδιαφέρονται εκτός σχολείου
    Quote Originally Posted by user View Post
    συμφωνώ με το Ιγκλ Γκάι.
    κι επίσης, και τί να λέει που είσαι 1,57; όλες ψηλές είμαστε; και γιατί να είναι οι ψηλές πετυχημένες επειδή είναι ψηλές;
    αυτά όλα είναι σχετικά και της ηλικίας, πραγματικά. το σχολείο είναι και ήταν πολύ σκληρό περιβάλλον για το διαφορετικό.
    ασχολήθηκες ποτέ με κάτι άλλο εκτός απο τα μαθήματα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ευκαιρία να αποκτήσεις τώρα, χωρίς βίασύνη. τί σε κάνει να αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου; τί κάνεις τον ελεύθερο σου χρόνο; πώς ονειρευόσουν τον εαυτό σου πιο μικρή;
    το κόμπλεξ είναι πρόβλημα δεν λέω, όμως είναι ένα μοτίβο σκέψης, και τίποτα άλλο. ίσως αν μιλούσες σε κάποιον σχετικά με αυτό, μεγαλύτερο, που εμπιστεύεσαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τι είναι η συνείδηση στην ψυχολογία;

    Στο βιβλίο του The Feeling of Life Itself, ο Robert Koch, επικεφαλής επιστήμονας του Ινστιτούτου Allen για την επιστήμη του εγκεφάλου στο Σιάτλ, γράφει, «η συνείδηση είναι οποιαδήποτε εμπειρία, από την πιο αδιάφορη, ως την πιο δοξασμένη».

    Αλλά περισσότερο από αυτό, ο Koch συνεχίζει, «είναι το ίδιο το συναίσθημα της ζωής» και χωρίς αυτό «θα ήμουν ένα ζόμπι, ένα τίποτα για τον εαυτό μου».

    https://www.psychology.gr/diafora-th...syxologia.html

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Πλέον έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τα πάντα
    Πιο παλιά μου άρεσε (και ακόμα μου αρέσει απλά το έχω παρατήσει ) η ζωγραφική και εντάξει μου λένε κιόλας ότι το έχω σχετικά αλλά μην φανταστείτε κάτι ιδιαίτερο . Και ο αθλητισμός μου άρεσε αλλά τώρα ειδικά με την καραντίνα πάνε όλα πίσω. Περισσότερο αγαπώ την μουσική . Έχω τρέλα . Σε σημείο να βάζω ξυπνητήρι 7:30 για να προλάβω να ετοιμαστώ και να μην σηκώνομαι πριν τις 8:00 γιατί ακούω μουσική
    Μικρή όταν ήμουν κλασικά ήθελα να γίνω ηθοποιός αλλά εντάξει αυτό δεν γίνεται
    Έχω μιλήσει λίγο στην μαμά μου για το θέμα με το ύψος μου λίγο μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά και εκείνη μου είπε ότι και εγω στην ηλικία σου ήθελα να αλλάξω πολλά πράγματα και μετά κατάλαβα ότι και έτσι είμαι αρεστή και τα κλασικά

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    9
    Καλησπέρα κορίτσι. Θέλω να σου πω να μην στεναχωριέσαι και όλα αυτά που περνάς σύντομα θα γίνουν καλύτερα. Είσαι μόνο 16 χρονών. Η εφηβεία είναι μια μεταβατική περίοδο και γίνονται πολλές αλλαγές. Πίστεψε με το ότι είσαι 1,57 δεν έχει καμμία σημασία. Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ο κάθε ένας κουβαλάει την δική του ομορφιά. Για το ότι αφήνεις στην μέση πράγματα είναι κάτι που δεν πρέπει να σε στεναχωρεί γιατί εύκολα βελτιώνεται. Είναι θέμα προγραμματισμού. Μικρά βήματα ένα ένα την φορά. Βάλε μικρούς στόχους που μπορείς να καταφέρεις και σιγά σιγά θα χτίζεται το παζλ για τους πιο μεγάλους. Σκέψου τι είναι αυτό που θα ήθελες να πετύχεις, ενδεχομένως να βελτιώσεις κάτι σε εσένα, ένα χόμπυ, να κάνεις όλα όσα επιθυμείς και ξεκινά. Θα δεις ότι η ζωή σου θα αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον, και από την στιγμή που θα αρχίσεις να αποκτάς όλο και περισσότερη ενέργεια αυτοπεποίθηση χαρά και οι άλλοι θα το δουν αυτό. Αλλά μην στέκεσαι σε αυτό. Εσύ κοίταξε να κάνεις πράγματα για σένα. Κάθε μέρα ένα μικρό βήμα μπροστά. Για να πετύχεις όσα εσύ θέλεις. Μην στεναχωριέσαι , και να αγαπάς τον εαυτό σου, να τον φροντίζεις, και όλα θα πάνε τέλεια. Είσαι μοναδική !!![emoji3590][emoji4][emoji108]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας
    Είμαι 16 χρόνων και τα τελευταία 2 χρόνια περνάω πολύ δύσκολα
    Δεν έχει συμβεί πραγματικά τίποτα το κακό στην ζωή μου ,γενικά η ζωή μου είναι το απόλυτο κενό.
    Δεν έχω κανέναν ενδιαφέρον για το σχολείο πλέον. Δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω αλλά ότι και να αποφασίσω δεν θα το καταφέρω γιατί θα τα παρατήσω στην μέση γενικά ότι ξεκιναω να διαβάσω το παρατάω στην μέση
    Δεν έχω κοινωνική ζωή έχω μόνο 2 φίλες οι οποίες έχουν και άλλους φίλους και εμένα νομίζω με έχουν γράψει κανονικά τώρα τελευταία
    Δεν έχω κάνει τίποτα ποτέ με αγόρι . Στο Γυμνάσιο γενικά μου έκαναν ένα μικρό bullying . Μια φορά με είχε εκνευρίσει ένα παιδί και κάτι τον είχα πει (όχι κάτι χοντρό ) και μου λέει έτσι να λες τα παιδιά σου αα σόρρυ δεν θα κάνεις ποτέ έτσι άσχημη που είσαι ποιον θα βρεις
    Γενικά άκουγα τέτοια σχόλια
    Αυτοπεποίθηση δεν είχα ποτέ και όχι άδικα
    Είμαι 1.57 γιατί να γυρίσουν να με κοιτάξουν
    Αυτό που με βαραίνει αρκετά είναι τα ψέματα που λέω
    Πχ λέω σε αυτές τις φίλες μου ότι και εγώ έχω άλλους φίλους και βγαίνω έξω μαζί τους ενώ ούτε καν
    Δεν ξέρω γτ αλλά δεν θελω να με λυπούνται
    Επίσης το τελευταίο διάστημα έχω την τάσεις να χαρακωνομαι . Και παλιά το έκανα αλλά τώρα το κάνω σχεδόν κάθε μέρα
    Προσπαθώ να διαβάζω για το σχολείο, να διαβάζω βιβλία εξωσχολικά, να μιλάω λίγο με τις φίλες μου και κάθε μέρα πέφτω για ύπνο και λέω "αύριο δεν θα κάθεσαι όλη μέρα με το κινητό μία ώρα θα διαβάσεις μία ώρα θα κάνεις γυμναστική ..." αλλά ποτέ δεν το κάνω

    Δεν μπορώ άλλο ...έχω χάσει πάρα πολλές μέρες .....κουράστηκα ...δεν θέλω να προσπαθήσω για κάτι γιατί ξέρω ότι είναι χαμένο .... έχω το απόλυτο τίποτα
    Έχεις αδέρφια ή αδερφές; Μήπως να μιλήσεις στους γονείς σου; Έχεις σκεφτεί να μιλήσεις με ψυχολόγο; Η εφηβεία είναι κρίσιμη ηλικία για την εξέλιξη της ζωής σου. Μην αφηνεσαι. Είναι σημαντικό να μαθαίνουμε από μικροί να ζητάμε βοήθεια όταν δεν τα καταφέρνουμε μόνοι μας. Ξέρεις κι εσύ ότι πρέπει να αλλάξει κάτι οπότε μη διστάζεις και μην καθυστερείς. Πίστεψέ με ότι μπορούν τα πράγματα να αλλάξουν προς το καλύτερο αρκεί να ζητήσεις βοήθεια. Μη νομίζεις ότι οι συμμαθητές σου δεν έχουν ανασφάλειες. Θυμάμαι κι εγώ ότι όταν ήμουν μικρός έλεγα ψέματα γιατί δεν είχα αποδεχτεί τον εαυτό μου. Θέλει προσπάθεια να καταφέρει κανείς να αποδεχθεί τον εαυτό του αλλά αξίζει τον κόπο. Μίλα για αυτά που σε βασανίζουν. Μην τα κρατάς μέσα σου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Πρέπει να ερωτευτείς
    Πρέπει να συμπληρώσω, πρέπει να ερωτευτείς τον εαυτό σου πρώτα απ' όλα,

    Τη ζωή που σου έχεις χαρίσει σαν αποτέλεσμα όλων των επιλογών σου μέχρι τώρα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Και τι θα κάνω με τις πανελλήνιες ;;; Βαρέθηκα να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα
    Οι πανελλήνιες δεν είναι τόσο σημαντικές όσο νομίζεις τώρα. Πάντως, καλό είναι να διαβάσεις έστω μέτρια για να δεις σε ποια μαθήματα έχεις κλίση. Πολλοί όμως ανακαλύπτουν ότι έχουν κλίση σε άλλα πράγματα και όχι σε μαθήματα, ας πούμε σε τέχνες, αθλήματα, θρησκεία, λογοτεχνία, οτιδήποτε!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου και για τις συμβουλές σου πραγματικά με έκανες να νιώσω πολύ όμορφα
    Μακάρι να μπορέσω όπως και όλοι εδώ να βγω από αυτή τη δύσκολη φάση της ζωής μου
    Quote Originally Posted by RomeosX View Post
    Καλησπέρα κορίτσι. Θέλω να σου πω να μην στεναχωριέσαι και όλα αυτά που περνάς σύντομα θα γίνουν καλύτερα. Είσαι μόνο 16 χρονών. Η εφηβεία είναι μια μεταβατική περίοδο και γίνονται πολλές αλλαγές. Πίστεψε με το ότι είσαι 1,57 δεν έχει καμμία σημασία. Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ο κάθε ένας κουβαλάει την δική του ομορφιά. Για το ότι αφήνεις στην μέση πράγματα είναι κάτι που δεν πρέπει να σε στεναχωρεί γιατί εύκολα βελτιώνεται. Είναι θέμα προγραμματισμού. Μικρά βήματα ένα ένα την φορά. Βάλε μικρούς στόχους που μπορείς να καταφέρεις και σιγά σιγά θα χτίζεται το παζλ για τους πιο μεγάλους. Σκέψου τι είναι αυτό που θα ήθελες να πετύχεις, ενδεχομένως να βελτιώσεις κάτι σε εσένα, ένα χόμπυ, να κάνεις όλα όσα επιθυμείς και ξεκινά. Θα δεις ότι η ζωή σου θα αρχίσει να αποκτά ενδιαφέρον, και από την στιγμή που θα αρχίσεις να αποκτάς όλο και περισσότερη ενέργεια αυτοπεποίθηση χαρά και οι άλλοι θα το δουν αυτό. Αλλά μην στέκεσαι σε αυτό. Εσύ κοίταξε να κάνεις πράγματα για σένα. Κάθε μέρα ένα μικρό βήμα μπροστά. Για να πετύχεις όσα εσύ θέλεις. Μην στεναχωριέσαι , και να αγαπάς τον εαυτό σου, να τον φροντίζεις, και όλα θα πάνε τέλεια. Είσαι μοναδική !!![emoji3590][emoji4][emoji108]

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
    By Αμαρυλλίς_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-05-2013, 03:11
  2. δεν αντεχω αλλο
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2012, 15:13
  3. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By kate_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 10
    Last Post: 18-08-2009, 20:43
  5. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 17:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •