Ιδψ και παράλογες σκέψεις για την θρησκεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8

    Ιδψ και παράλογες σκέψεις για την θρησκεία

    Γεια σε όλους , είμαι καινούργια στο forum και είναι πολύ ωραίο που υπάρχει μια αλληλοϋποστήριξη. Λοιπόν θα ήθελα να μιλήσω και για το δικό μου πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες , αφού πρώτα παραθέσω κάποια πράγματα . Είμαι 20 χρόνων και σπουδάζω. Αρχικά θα πρέπει να πω ότι η καραντίνα αποδείχθηκε πολύ ψυχοφθόρα (όχι μόνο για μένα αλλα και για όλους μας). Μέσα σ αυτό το διάστημα είχα πολύ έντονο άγχος και στεναχώρια για κάποια οικογενειακά προβλήματα και προσπαθούσα κάθε φορά να παραμένω ψύχραιμη αλλά είναι δύσκολο καθώς είμαι ευαίσθητη και με επηρεάζουν! Έφτασα στο σημείο ,με το άγχος ,να μην μπορώ να φάω, να μου προκαλεί ανακατωσούρα το φαγητό ακόμα και το νερό ενώ δεν είχα καθόλου καλή διάθεση. Είχα ανησυχήσει μήπως έτρεχε κάτι σοβαρό με την υγεία μου και γι αυτό έψαχνα από εδώ και από εκεί στο Ίντερνετ να βρω τι έχω. Μετά από κάποιο διάστημα και αφού ηρέμησε η κατάσταση επανήλθα στα φυσιολογικά μου και ανακουφίστηκα. Έλα μου ντε που γύρισε ξανά το πράγμα και φούντωσε η κατάσταση στην οικογένεια μου. Χρειάστηκε αρκετό χρόνο και προσπάθεια για να βρούμε ηρεμία. Αφού πέρασε και αυτό, φτάνουμε τώρα στην εξεταστική περίοδο με το άγχος να βαράει κόκκινο. Εκεί που καθόμουν και διάβαζα , άρχισαν να μπαίνουν στο μυαλό μου παράλογες και άσχημες εικόνες και σκέψεις για τη θρησκεία! Αυτό φυσικά δεν ηταν συνυφασμένο με το ηθικό μου πλαίσιο. Μ’ έπιασε άγχος και πανικός. Πως γίνεται να σκέφτομαι τέτοια πράγματα ;;!! Πήγαινα πέρα δώθε μες στο σπίτι, μέχρι και διάδρομο πήγα να κάνω για να ηρεμήσω. Όμως οι σκέψεις επέμεναν και ακόμα επιμένουν. Ο ύπνος μου είναι χάλια ενώ ξυπνάω πολλές φορές με ταχυπαλμίες. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά και κλαίω! Δεν έχω όρεξη γενικώς και όταν βγαίνω έξω σκέφτομαι όλη την ώρα για την κατάστασή μου αντί να χαλαρώσω. Δεν είμαι θρησκόληπτη αλλά όλον αυτό τον καιρό παρακολουθώ βιντεάκια στο youtube που έχουν σχέση με το Χριστιανισμό, Γτ θέλω να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου και με ηρεμούν. Δυστυχώς όμως , εξαιτίας αυτού του γεγονότος, με έχουν πιάσει φοβίες, δεν μπορώ να προσευχηθώ ενώ το μυαλό είναι μέσα σ’ έναν φαύλο κύκλο! Πραγματικά θέλω βοήθεια!!! Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πριν την καραντίνα είχα πολλές ασχολίες και κίνητρα και τώρα είναι λες και μου έχουν κάνει μάγια.
    Φοβάμαι για τον εαυτό μου, δεν είμαι κακός άνθρωπος και προσπαθώ να με πείθω ότι όλα αυτά είναι απλές σκέψεις αλλά όλο ξεφυτρώνουν νέες. Όταν έψαξα για αυτά τα συμπτώματα , μου έβγαλε την Ιδψ. Δεν θέλω να καταντήσω τρελή και παράλογη.
    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πραγματικά ήθελα να μιλήσω κάπου και να ακούσω απόψεις. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ τον Οκτώβρη-Νοέμβρη, έτρωγα και μου ερχόταν ναυτία, το εσωτερικευμένο άγχος ήθελε να "βγει" με αυτό τον τρόπο. Μετά με άγχωνε αν θα είμαι έτσι μια ζωή, αν δεν θα έχω πάλι όρεξη για φαι στο επόμενο γεύμα. Εκεί εντόπισα με την ψυχοθεραπεία την ιδεοψυχαναγκαστική μου διαταραχή και τις ιδεοληψίες (δεν έχουν θρησκευτικό χαρακτήρα οι δικές μου ιδεοληψίες, απλά θεωρώ πως αν μου έρχεται μια σκέψη για κάτι σοβαρό είναι σαν προειδοποίηση). Η λύση για να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα είναι να κάνεις ψυχοθεραπεία για να μάθεις τρόπους αντιμετώπισης των ιδεοληψιών σου, ενδεχομένως φαρμακευτική αγωγή και πάνω από όλα η λογική. Αυτά που σκέφτεσαι δεν τα δημιουργείς εσύ, τα "λένε" οι ιδεοληψίες και το άγχος σου. Όταν σου έρχονται αυτά με την θρησκεία, σκέψου λογικά και απόσπασε την προσοχή σου σε κάτι άλλο αμέσως. Μην ανατροφοδοτήσεις τις ιδεοληψίες. Εγώ πια με την ψυχοθεραπεία εντοπίζω πως είχα και πιο νέα ιδεοψυχαναγκαστικές συμπεριφορές. Μην σκέφτεσαι πως τώρα λόγω καραντίνας σου ήρθε όλο αυτό. Μπορεί να υπήρχε και το άγχος να σου το έκανε εμφανέστερο. Κάποια στιγμή θεωρώ θα εμφανιζόταν. Καλύτερα τώρα που είσαι νέα και ίσως το πρόλαβες στην αρχή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά πρωτόγνωρο όλο αυτό. Από τη μια σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να φταίει το μυαλό μου και το άγχος αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι εκ του πονηρού ( διάβασα κάποια θρησκευτικά άρθρα). Γενικώς όμως το μυαλό μου τρέχει πολύ και βγάζει σενάρια. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ γιατί κανείς από την οικογένειά μου δεν έχει ιψδ (απ' όσο ξέρω).

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    εμενα το πρόβλημα ξεκινησε με το να έχω ψυχαναγκασμούς και να προσπαθώ να τους πολεμήσω κάνοντας υποσχέσεις στον Χριστιανικό Θεό. Αργότερα, άρχισα να ανησυχω ότι μπορεί ο Χριστιανικός Θεός να μην υπάρχει και ότι υπάρχουν Θεοί που μπορεί να είναι από άλλοι θρησκεία αλλά μπορεί και όχι. Διάβαζα και για την θεωρία της προσομοίωσης (ματριξ) και σε ένα subreddit Διαβασα εμπειρίες ανθρωπων που νομίζουν ότι ριχνοντας καταλαθος καποια αντικείμενα αυτά εξαφανιστηκαν, ανθρώπους που νομιζω εβλεπαν ανθρώπους να εμφανίζονται στα ξαφνικα και διαφορα παρομοιοα περιστατικά.

    Αλλα πέρα από αυτό το θέμα, με πιάνει άγχος και όταν σκέφτομαι τον Χριστιανισμό. Πχ σήμερα διάβασα "Μ’ αυτό, λοιπόν, που σας έγραψα, εννοούσα να μη συναναστρέφεστε κάποιον που, ενώ ονομάζεται χριστιανός, είναι ανήθικος ή πλεονέκτης ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας. Με τέτοιου είδους άνθρωπο πρέπει να αποφεύγετε ακόμα και το κοινό φαγητό."


    έχω φίλους που είναι άπιστοι. ή όχι τοσο καλοι Χριστιανοί. Τί σημαίνει? ότι πρέπει να σταματήσω να τους κάνω παρεα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω αυτές οι σκέψεις χρειάζεται να τις ελέγχεις, να μην επιτρέπεις να γίνονται.

    Αρχικά σταματώντας την σκέψη και στρέφεσαι για παράδειγμα με το νου, προς όπου πας και ηρεμείς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by Elena10 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά πρωτόγνωρο όλο αυτό. Από τη μια σκέφτομαι ότι όντως μπορεί να φταίει το μυαλό μου και το άγχος αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι εκ του πονηρού ( διάβασα κάποια θρησκευτικά άρθρα). Γενικώς όμως το μυαλό μου τρέχει πολύ και βγάζει σενάρια. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ γιατί κανείς από την οικογένειά μου δεν έχει ιψδ (απ' όσο ξέρω).
    Μην ανησυχείς, αν δεν σου αρέσουν αυτές οι σκέψεις δεν έχουν καμία σχέση με διάπραξη βλασφημίας κλπ, απλά μη δίνεις σημασία γιατί δεν είναι σκέψεις που επιθυμείς, ο Θεός δε θέλει να νιώθεις άσχημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν νομίζω ο Θεός να κρίνει κάποιον για τις σκέψεις του όταν έχει ιδεοψυχαναγκαστική συμπεριφορά. Δεν αλλοιώνεις τις αρχές σου και τα πιστεύω σου λόγω ενός προβλήματος ψυχικής υγείας. Εξαρτάται πως πιστεύει ο καθένας, αλλά δεν νομίζω ο Θεός να τιμωρεί κάποιον που πάσχει από κάτι και δεν βλάπτει τους άλλους. Μήπως θα πρέπει να σταματήσεις να διαβάζεις αυτά τα άρθρα ή να ψάξεις κάποια πιο ουδέτερα; Και η φανατική προσέγγιση της θρησκείας δεν βοηθάει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μην ανησυχείς, αν δεν σου αρέσουν αυτές οι σκέψεις δεν έχουν καμία σχέση με διάπραξη βλασφημίας κλπ, απλά μη δίνεις σημασία γιατί δεν είναι σκέψεις που επιθυμείς, ο Θεός δε θέλει να νιώθεις άσχημα
    Ναι ισχύει αυτό. Αλλά με ανησυχούν και με φοβίζουν γιατί φτάνουν σε βαθμό ύβρις που σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τα εκφράσω. Νιώθω άσχημα και με οδηγεί σε αποστασιοποίηση από τη θρησκεία. Δεν προσπαθώ να γίνω πρότυπο πιστής αλλά να οδεύω σ 'ένα σωστό δρόμο. Έχω διαβάσει και άλλες τέτοιες παρόμοιες περιπτώσεις αλλά με μπερδεύουν και μου προκαλούν σύγχυση. Θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ σε ψυχολόγο ή να κάνω προσπάθεια να το παλέψω μόνη μου?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Δεν νομίζω ο Θεός να κρίνει κάποιον για τις σκέψεις του όταν έχει ιδεοψυχαναγκαστική συμπεριφορά. Δεν αλλοιώνεις τις αρχές σου και τα πιστεύω σου λόγω ενός προβλήματος ψυχικής υγείας. Εξαρτάται πως πιστεύει ο καθένας, αλλά δεν νομίζω ο Θεός να τιμωρεί κάποιον που πάσχει από κάτι και δεν βλάπτει τους άλλους. Μήπως θα πρέπει να σταματήσεις να διαβάζεις αυτά τα άρθρα ή να ψάξεις κάποια πιο ουδέτερα; Και η φανατική προσέγγιση της θρησκείας δεν βοηθάει.
    Ναι συμφωνώ αλλά πρέπει να επιβεβαιώσω τι έχω γιατί όπως πάει θα αυτοκαταστραφώ. Έκανα μια συζήτηση με τη μητέρα μου αλλά μου λέει ότι είναι απλές σκέψεις(δεν μπήκα στη διαδικασία να της δώσω λεπτομέρειες) και να μην δίνω σημασία , ίσως με έχουν επηρεάσει όλα αυτά τα θρησκευτικά άρθρα. Και πάλι όμως δεν είμαι ήρεμη.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Καλησπέρα Έλενα, προσπάθησε να μη δίνεις καθόλου σημασία στις βλάσφημες σκέψεις, δοκίμασε αν θέλεις και το εξής: κάθε φορά που σου έρχεται ένας βλάσφημος λογισμός να λες από μέσα σου το ¨Πάτερ ημών¨. Εμένα αυτό με είχε βοηθήσει πολύ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by ninja View Post
    Καλησπέρα Έλενα, προσπάθησε να μη δίνεις καθόλου σημασία στις βλάσφημες σκέψεις, δοκίμασε αν θέλεις και το εξής: κάθε φορά που σου έρχεται ένας βλάσφημος λογισμός να λες από μέσα σου το ¨Πάτερ ημών¨. Εμένα αυτό με είχε βοηθήσει πολύ.
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Έχεις ή είχες περάσει στο παρελθόν παρόμοια κατάσταση? Πως το διαχειρίστηκες γενικά?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Japan
    Posts
    17
    Ναι, πολύ παλιά είχα βλάσφημους λογισμούς, τους αντιμετώπισα με τον τρόπο που σου έγραψα στο προηγούμενο post. Γενικά η καλύτερη τακτική είναι να μη ¨βυθίζεσαϊ σε αυτούς όταν σου έρχονται, να μη δίνεις καμία σημασία. Οπότε υποχωρούν. Τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε. Ελπίζω να το ξεπεράσεις όλο αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έλενα μην το αφήσεις. Γιατί κι εμένα τέτοια μου έλεγαν, απλά σκέψεις, απλά άγχος, πόσο έξυπνα σκεφτόμουν κτλπ. Και κατέληξα 26, να με έχει κυριεύσει το άγχος και να έχω αρκετές ιδεοληψίες. Το να κάνω σενάρια εκ των προτέρων και με την καχυποψία να κρατάω μια πισινή, μπορεί να μου βγαίνει σε καλό σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά είναι ιδεοληψίες.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Έλενα μην το αφήσεις. Γιατί κι εμένα τέτοια μου έλεγαν, απλά σκέψεις, απλά άγχος, πόσο έξυπνα σκεφτόμουν κτλπ. Και κατέληξα 26, να με έχει κυριεύσει το άγχος και να έχω αρκετές ιδεοληψίες. Το να κάνω σενάρια εκ των προτέρων και με την καχυποψία να κρατάω μια πισινή, μπορεί να μου βγαίνει σε καλό σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά είναι ιδεοληψίες.
    Εννοείται Αγγελική ότι θα τα λάβω όλα υπ' όψιν μου. Θα δω πως θα εξελιχθεί μέχρι ενός σημείου και θα πράξω ανάλογα. Να είστε όλοι καλά και με το κεφάλι ψηλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Elena 10
    Χωρίς να είμαι γιατρός φαίνεται να έχεις καραμπινατη ΙΨΔ. Σου το λέω γιατί πάσχω από αυτό και αν θες να με ακούσεις επειδή είσαι νέα ΜΗΝ το αφήνεις πήγαινε σε ψυχίατρο, όσο το αφήνεις και περνούν τα χρόνια και θα σου διαλύσει τη ζωή και θα είναι πιο δύσκολη η θεραπεία. Η ΙΨΔ φουντώνει σε αγχωτικά γεγονότα στην περίπτωση σου η καραντίνα επέδρασε καταλυτικά. Υπάρχουν θεραπείες πολύ αποτελεσματικές που θα σου αλλάξουν τη ζωή μην το αφήνεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ocd και παράλογες σκέψεις
    By Mind is free in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2021, 01:02
  2. Παραλογες σκεψεις και συμπτωματα ψυχωσης..
    By Angel1996 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-08-2019, 17:04
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 12:30
  4. παράλογες σκέψεις
    By poema in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-2017, 13:16
  5. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •