Ιδψ και παράλογες σκέψεις για την θρησκεία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    η ιδψχ δεν ειναι κληρονομικη, ιδψχ ειναι οταν εχεις επαναλαμβανομενες σκεψεις και τα λοιπα........εινι αυτο που ειπες και μονη σου, πνιγεσαι μονη σου σε μια κουταλια νερο... ειναι πιανεσαι απο ενα πραγμα και κανεις γενικοτητες ή αρχιζεις πλαθεις σεναρια καταστροφολογιας.... για την δικη μου αποψη μου, αν μπορεις μιλησε με εναν πνευματικο ιερεα για να ξεχωρισεις τα λαθη σου και φυσκα αν εχεις καποιο ατομο που μπορεις να του μιλησεις ανοιχτα καντο

  2. #17
    Έλενα στην περίπτωση πάντως που δεν υπάρχει θεός, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα και κάνεις ό,τι σκέψη γουστάρεις. Άρχισε να το δουλεύεις μέσα σου αυτό και μπορεί να να φανεί ωφέλιμο.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Απόδέξου το όλοι σκεφτόμαστε άσχημα κάποιες φορές η διαφορά είναι ότι κάποιοι δεν κολλάνε κ δεν κολλάνε γιατί αμέσως το μεταφράζουν ως μια χαζή σκέψη κ συνεχίζουν την ζωή τους γιατί έχουν πιο σημαντικά η πιο ενδιαφέρουσα πράγματα να κάνουν. Εσύ βρίσκεσαι σε μια κατάσταση που πιεζεσαι κατά βάθος αυτό που ζεις αν μπορούσες να το αποφύγεις θα το απέφευγε όμως πρέπει κ να διαβάσεις άλλο ενδιαφέρον ίσως να μην υπάρχει κι έτσι δημιουργείται το κατάλληλο κενό το έδαφος για να φυτρώσει αυτός ο σπόρος. Μια χαζή σκέψη που σε άλλη φάση της ζωής σου δε θα έδινες σημασία τώρα βρησκει πρόσφορο έδαφος κ φυτρώνει κι εσύ της δίνεις σημασία. Κ όσο σημασία της δίνεις αυτή άλλο τόσο θα μεγαλώνει. Η ΖΩΉ ΣΟΥ ΠΑΊΡΝΕΙ ΓΕΎΣΗ ΑΠΌ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΉ Σου. Μην το πολεμάς θα εξαφανιστεί από μόνο του σιγά σιγα αν εστιάστεις με όλο σου το είναι σε άλλα πραγματα

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Απόδέξου το όλοι σκεφτόμαστε άσχημα κάποιες φορές η διαφορά είναι ότι κάποιοι δεν κολλάνε κ δεν κολλάνε γιατί αμέσως το μεταφράζουν ως μια χαζή σκέψη κ συνεχίζουν την ζωή τους γιατί έχουν πιο σημαντικά η πιο ενδιαφέρουσα πράγματα να κάνουν. Εσύ βρίσκεσαι σε μια κατάσταση που πιεζεσαι κατά βάθος αυτό που ζεις αν μπορούσες να το αποφύγεις θα το απέφευγε όμως πρέπει κ να διαβάσεις άλλο ενδιαφέρον ίσως να μην υπάρχει κι έτσι δημιουργείται το κατάλληλο κενό το έδαφος για να φυτρώσει αυτός ο σπόρος. Μια χαζή σκέψη που σε άλλη φάση της ζωής σου δε θα έδινες σημασία τώρα βρησκει πρόσφορο έδαφος κ φυτρώνει κι εσύ της δίνεις σημασία. Κ όσο σημασία της δίνεις αυτή άλλο τόσο θα μεγαλώνει. Η ΖΩΉ ΣΟΥ ΠΑΊΡΝΕΙ ΓΕΎΣΗ ΑΠΌ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΣΤΙΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΉ Σου. Μην το πολεμάς θα εξαφανιστεί από μόνο του σιγά σιγα αν εστιάστεις με όλο σου το είναι σε άλλα πραγματα
    Πολύ ωραία και υποστηρικτική η απάντησή σου, συμφωνώ με αυτά που λες. Ναι τελευταία έχω την τάση ,όταν μου συμβαίνει κάτι, να το υπερμεγενθύνω και τελικά να ανησυχώ χωρίς να κερδίζω τίποτα. Και τώρα που μου έτυχε αυτό , του έδωσα περισσότερη σημασία απ' όσο έπρεπε και το μυαλό μου κόλλησε σε τέτοιες σκέψεις. Είναι δηλαδή σαν να ανατροφοδοτώ το πρόβλημα. Βέβαια έχει φτιάξει κάπως η κατάσταση (προσπαθώ να βγαίνω για τρέξιμο) και έχω παρατηρήσει όταν τρώω μαύρη σοκολάτα , η διάθεση μου φτιάχνει. Βοήθησαν και τα λόγια εδώ στο forum. Ελπίζω να ξεκολλήσω από αυτό. Θέλει πείσμα και υπομονή.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από εμένα, Ελενα ! Πόσο κοντά σ ' αυτό που βιωνω, είναι όσα περιγράφεις.. Ξεκίνησα να "παλεύω" μ αυτό που αποκαλούμε ocd, από την ηλικία των 10 ετών.. Αρχικά οι φοβίες μου περιστρεφονταν γύρω από ασθένειες που οδηγούν στο (καρκίνος, HIV, σπογγωδης εγκεφαλοπαθεια και άλλα τέτοια "όμορφα" κι ευχάριστα πράγματα)..
    Μέχρι σήμερα, απόλυτα ελεύθερος από την ιδψ ήμουν μόνο στη Δευτέρα και Τρίτη λυκείου, που ο στόχος εισαγωγής στη νομική σχολή, μονοπωλουσε την καθημερινότητα μου, οπότε δεν υπήρχε χώρος για ocd στο μυαλό μου.
    Τα τελευταία χρόνια το περιεχόμενο των ιδψ μου, έχουν να κάνουν με τη θρησκεία (χωρίς ούτε εγώ να προέρχομαι από θρησκοληπτο περιβάλλον) και ειδικά με τις βλασφημες σκέψεις. Με τον καιρό έχω διαπιστώσει πως η "κόλλα" γι αυτές τις σκέψεις, είναι ο φόβος. Όλα θεωρώ πως εκκινούν από την ψευδαίσθηση ότι μπορούμε να ελέγχουμε τις σκέψεις και τα συναισθήματα μας.. Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Όταν κάτι δεν θέλουμε με τίποτα να το σκεφτούμε, γιατί μας τρομάζει, τότε αναπόφευκτα θα το σκεφτούμε.
    Όμως άλλο σκέψη και άλλο πράξη. Το σημαντικό είναι ότι ευτυχώς δεν είμαστε οι σκέψεις μας (συχνά κάνουμε το λάθος και ταυτιζουμε τη σκέψη με το είναι μας) !! Σε αντίθεση με τις σκέψεις, επί των οποίων ασκούμε ελάχιστο έλεγχο, οι πράξεις μας καθορίζονται από το βουλητικο στοιχείο.
    Έχω να σου πω πολλά γύρω από το ocd, που πιστεύω πως θα σε ανακουφισουν, γιατί έχω βιώσει όλα όσα έγραψες και μπορώ να μπω απόλυτα στη θέση σου και να σε καταλάβω.
    Έχω να σου προτείνω βιβλία αυτοβοηθειας (ένα πολύ καλό που διαβάζω αυτή την περίοδο είναι το "Η ενσυνειδητοτητα στη θεραπεία της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής" ή "Mindfulness for ocd"), πολύ καλή ψυχολόγο και ψυχίατρο, ενώ τέλος και στο θέμα του πνευματικού θα μπορούσα να σου προτείνω τον δικό μου πνευματικό).
    Σου δίνω το email μου και οτιδήποτε χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.
    Είμαι σίγουρος πως μπορείς να βγεις αλώβητη από αυτή τη δοκιμασία και πολύ σύντομα να αποτελέσει απλώς και μόνο μια ανάμνηση, χωρίς αποτύπωμα θλίψης.

    Το mail μου είναι το :

    [email protected]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η θρησκεία ειναι παράλογη και δεν βασίζεται στη λογική. Το ίδιο και οι κανόνες της. Ειδικά του χριστιανισμού είναι γεμάτοι αντιφάσεις. Άρα πολύ λογικά σου μπαίνουν τέτοιες ιδέες.

    Υπάρχει φυσικά μορφή ιδεοψυχαναγκασμου που σχετίζεται με "βλασφημες " σκέψεις αλλά προσωπικα εχω πολλες επιφυλάξεις και ενστασεις. Είναι σαν να λέμε ότι κάποτε ένας Αθηναίος στην αρχαία Ελλάδα, είχε βλασφημες σκέψεις για το Δια. Ή οτι εχεις βλασφημες σκεψεις για τον Μίκυ Μαους. Είναι ανόητο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αγχος .....αλλα κι η μανα μου που ειναι θρησκοληπτη και δεν εχει ιδψ , διαβαζει ψυγχαγκαστικα προσευχες ....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ocd και παράλογες σκέψεις
    By Mind is free in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2021, 01:02
  2. Παραλογες σκεψεις και συμπτωματα ψυχωσης..
    By Angel1996 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-08-2019, 17:04
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 12:30
  4. παράλογες σκέψεις
    By poema in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-2017, 13:16
  5. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 11:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •