Να σταματησω την ψυχοθεραπεία!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ψυχιατρος/ψυχοθεραπευτης ειναι η πρωτη επιλογη , μια φορα ανα 15-21 μερες σε παιρνει ? ...το λεω αυτο γιατι ειχα τρομερους πονους στις αρθρωσεις των ωμων , σκεφτομουν να παω σε ρευματολογο/ορθοπεδικο , ελα ομως που περασαν με την ληψη αντκθλκων .......δλδ. ηταν ψυχοσωματικο.........νευρολογ� � πηγαινα και παω καθε τρεις μηνες , για την επιληπτικη κριση τον 7/20, αλλα δεν με βοηθησε στο ψυχολογικο κομματι, ουτε σκεφτηκε οτι οι πονοι στους ωμους μπορει να ειναι ψυχοσωματικο, δεν ηξερε καν , μονο να με εκνευρισει μπορεσε, αφου τουλεγα για την κτθλψη μου , ημουν στο οριο νευρικης καταρρευσης , τωρα οχι με την ληψη αντ/κων , και εγω του προτεινα τα αντικ/κα ( ηξερα ποια με πιανουν ) , εκεινος μουλεγε τις συνηθισμενες μ@#κιες , προσπαθηστε , καντε , βγειτε κλπ. τουλεγα δεν μπορω , εχω ακινητοποιηθει μετα την νοσηλεια μου για την επιληπτικη κριση , σαν να μην τακουγε ......ευτυχως που ειχα εμπειρια μεγαλη, και ηξερα τι μου γινοταν .....ενδοκρινολογο, δεν ξερω , δεν εχω παει ποτέ ....δεν ξερω γιατι σου χρειαζεται.....
    Έχω ξεκόψει από όλους, εάν με παίρνει εννοείς εάν με παίρνει τηλέφωνο να δει τι κάνω;; Αυτό όχι ποτέ!! Και ενδοκρινολόγος είναι για το θυρεοειδή, εάν έχεις θυροειδή αυτό σε επηρεάζει και στο ψυχολογικό κομμάτι, νομίζω και στην κατάθλιψη, οπότε κάνε μια εξέταση, δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μπορεί εάν έχεις τα φάρμακα που θα σου δώσει να σε βοηθήσουν εν μέρει και στην διάθεση, ψάξε στο ίντερνετ, αλλά είμαι βέβαιος ότι επηρεάζει και τον ψυχικό σου κόσμο. Επίσης είτε σε παχαινει είτε σε αδυνατίζει!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έχω ξεκόψει από όλους, εάν με παίρνει εννοείς εάν με παίρνει τηλέφωνο να δει τι κάνω;; Αυτό όχι ποτέ!! Και ενδοκρινολόγος είναι για το θυρεοειδή, εάν έχεις θυροειδή αυτό σε επηρεάζει και στο ψυχολογικό κομμάτι, νομίζω και στην κατάθλιψη, οπότε κάνε μια εξέταση, δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μπορεί εάν έχεις τα φάρμακα που θα σου δώσει να σε βοηθήσουν εν μέρει και στην διάθεση, ψάξε στο ίντερνετ, αλλά είμαι βέβαιος ότι επηρεάζει και τον ψυχικό σου κόσμο. Επίσης είτε σε παχαινει είτε σε αδυνατίζει!
    Ισχύει αυτό που λες. Και για τα κιλά και για την ψυχολογική κατάσταση. Δεν είναι μόνο για τον θυρεοειδή ο ενδοκρινολογος αλλά κυρίως αυτό είναι που σε ρίχνει στα πατώματα. Είχα κόψει και εγώ το χάπι του θυρεοειδή για 1 μήνα (με δική μου πρωτοβουλία τρομάρα μου) και τώρα ότι δουλειά είχα κάνει πήγε χαμένη, συν ότι μου έδωσε και άλλα φάρμακα :(
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έχω ξεκόψει από όλους, εάν με παίρνει εννοείς εάν με παίρνει τηλέφωνο να δει τι κάνω;; Αυτό όχι ποτέ!! Και ενδοκρινολόγος είναι για το θυρεοειδή, εάν έχεις θυροειδή αυτό σε επηρεάζει και στο ψυχολογικό κομμάτι, νομίζω και στην κατάθλιψη, οπότε κάνε μια εξέταση, δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μπορεί εάν έχεις τα φάρμακα που θα σου δώσει να σε βοηθήσουν εν μέρει και στην διάθεση, ψάξε στο ίντερνετ, αλλά είμαι βέβαιος ότι επηρεάζει και τον ψυχικό σου κόσμο. Επίσης είτε σε παχαινει είτε σε αδυνατίζει!
    οντως , το θυμηθηκα , μου ειχε ζητησειο ψυχιατρος μου να κανω εξετασεις θυρεοιδους , ηταν δυστυχως/ευτυχως νορμαλ.....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οντως , το θυμηθηκα , μου ειχε ζητησειο ψυχιατρος μου να κανω εξετασεις θυρεοιδους , ηταν δυστυχως/ευτυχως νορμαλ.....
    Ευτυχώς, γιατί θα έπρεπε εάν ήταν μεγάλος ο θυρεοειδής να έκανες επέμβαση, η αλλιώς να παίρνεις χάπια εφόρου ζωής!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ευτυχώς, γιατί θα έπρεπε εάν ήταν μεγάλος ο θυρεοειδής να έκανες επέμβαση, η αλλιώς να παίρνεις χάπια εφόρου ζωής!!
    Α , επεμβαση, μαλιστα , και εφ ορου ζωης χαπια .........να σου πω , απο αυτην την κολαση που περναω τα τελευταια 17 χρονια , θα τα προτιμουσα και τα δυο !!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όντως αυτή η φάση τώρα με την ον λάιν ψυχοθεραπεία, παίζει να είναι και πιο συμφέρουσα, ίσως;
    κι όντως απο το τίποτα, μια φορά στο τόσο κάτι θα κάνει, δεν είναι φάρμακο να είναι άμεση ανάγκη, εγώ πιστεύω.
    κι επίσης, αν ήταν ο θυροειδής το πρόβλημα, εγώ δεν το βλέπω σαν πρόβλημα πια. δηλαδή ένα χαπάκι κάθε πρωί πριν το φαγητο κλπ κάθε μέρα μέχρι να πεθάνεις; όχι, μπροστά στο τί θα πέρναγες χωρίς αυτό, δεν είναι τίποτα. εγώ έχω να κάνω εξετάσεις θυροειδή χρόνια κι είναι μεγάλο λάθος αυτό.
    και ναι όντως επηρεάζει.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by user View Post
    όντως αυτή η φάση τώρα με την ον λάιν ψυχοθεραπεία, παίζει να είναι και πιο συμφέρουσα, ίσως;
    κι όντως απο το τίποτα, μια φορά στο τόσο κάτι θα κάνει, δεν είναι φάρμακο να είναι άμεση ανάγκη, εγώ πιστεύω.
    κι επίσης, αν ήταν ο θυροειδής το πρόβλημα, εγώ δεν το βλέπω σαν πρόβλημα πια. δηλαδή ένα χαπάκι κάθε πρωί πριν το φαγητο κλπ κάθε μέρα μέχρι να πεθάνεις; όχι, μπροστά στο τί θα πέρναγες χωρίς αυτό, δεν είναι τίποτα. εγώ έχω να κάνω εξετάσεις θυροειδή χρόνια κι είναι μεγάλο λάθος αυτό.
    και ναι όντως επηρεάζει.
    Εγώ θέλω τετ α τετ ψυχοθεραπεία, αισθάνομαι άλλη οικειότητα από κοντά παρά πίσω από ένα κουτί, εντάξει στην ανάγκη θα ήταν και αυτή μια επιλογή μόνο όμως αναγκαία!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εμ, κάνε μια υποχώρηση!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by user View Post
    εμ, κάνε μια υποχώρηση!
    Μάλλον έγινε μπέρδεμα, δεν έχω πρόβλημα με την ψυχολόγο μου στην ίδια πόλη είμαστε, το πρόβλημα είναι οικονομικό, γι'αυτό θέλω σκέφτομαι να σταματήσω!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτή τη στιγμή κάνεις τακτικές συνεδρίες ή τις έχεις σταματήσει εδώ και 5 μήνες; Δεν έχω καταλάβει.

    Προσπάθησε να το συζητήσεις μαζί της να βρείτε μία μέση λύση, π.χ. αντί για 2 φορές την εβδομάδα ξέρω κι εγώ μια φορά στις 10 μέρες ή 1 φορά την εβδομάδα - αν θεωρεί κι αυτή κι εσύ ότι όντως κάπου θα σε βοηθήσει αυτή η συχνότητα. Μπορεί αν ξέρει ότι θα βάλεις ένα πρόγραμμα και θα το τηρήσεις και θα έχει σίγουρα μαζί σου τάδε συνεδρίες σε ένα μήνα να στο μειώσει και λίγο το ποσό. Μπορεί, δεν ξέρω. Πάντως αν μιλάς μία φορά στους 5 μήνες, αυτό δεν είναι ψυχοθεραπεία, είναι έχω σταματήσει και μια φορά στο τόσο μιλάω για κάτι που με απασχολεί να πάρω μια συμβουλή ή κάπου να τα πω να ξελαφρώσω.

    Τα οικονομικά σου και αν μπορείς να εξοικονομήσεις λεφτά από κάπου αλλού εσύ τα ξέρεις. Σκέψου όμως ότι είναι θέμα υγείας. Αν προέκυπτε κάτι παθολογικό που ήθελε τακτική θεραπεία και εξετάσεις θα το άφηνες στην τύχη του; Δεν νομίζω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτή τη στιγμή κάνεις τακτικές συνεδρίες ή τις έχεις σταματήσει εδώ και 5 μήνες; Δεν έχω καταλάβει.

    Προσπάθησε να το συζητήσεις μαζί της να βρείτε μία μέση λύση, π.χ. αντί για 2 φορές την εβδομάδα ξέρω κι εγώ μια φορά στις 10 μέρες ή 1 φορά την εβδομάδα - αν θεωρεί κι αυτή κι εσύ ότι όντως κάπου θα σε βοηθήσει αυτή η συχνότητα. Μπορεί αν ξέρει ότι θα βάλεις ένα πρόγραμμα και θα το τηρήσεις και θα έχει σίγουρα μαζί σου τάδε συνεδρίες σε ένα μήνα να στο μειώσει και λίγο το ποσό. Μπορεί, δεν ξέρω. Πάντως αν μιλάς μία φορά στους 5 μήνες, αυτό δεν είναι ψυχοθεραπεία, είναι έχω σταματήσει και μια φορά στο τόσο μιλάω για κάτι που με απασχολεί να πάρω μια συμβουλή ή κάπου να τα πω να ξελαφρώσω.

    Τα οικονομικά σου και αν μπορείς να εξοικονομήσεις λεφτά από κάπου αλλού εσύ τα ξέρεις. Σκέψου όμως ότι είναι θέμα υγείας. Αν προέκυπτε κάτι παθολογικό που ήθελε τακτική θεραπεία και εξετάσεις θα το άφηνες στην τύχη του; Δεν νομίζω.
    Δεν κάνω τακτικές συνεδρίες, τελευταία φορά είχα πάει μετά από 5 μήνες!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    η περίπτωση να κάνετε οικονομικό διακανονισμό, παίζει; δηλαδή να πληρώνεις λιγότερα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by user View Post
    η περίπτωση να κάνετε οικονομικό διακανονισμό, παίζει; δηλαδή να πληρώνεις λιγότερα.
    Δεν ξέρω, δεν το έχουμε συζητήσει!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πώς να σταματήσω τον αυτοτραυματισμό
    By Vass in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-2021, 16:14
  2. Σκέψεις να σταματήσω!!!
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-07-2020, 22:19
  3. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  4. Δεν μπορώ να σταματήσω
    By bikaki69 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-2010, 10:52
  5. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •