Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
janedoe2021 ,με αγγιξε πολυ το θεμα σου, και η περιγραφη του, μερικες φορες σαν διαβαζω προβληματα αλλων επειδη εχουμε καποια κοινα νιωθω ασχημα διοτις βλεπω οτι "πονανε" και αλλα ατομα καπου εκει εξω! Η κανουμε ακομα και τα ιδια λαθη μερικες φορες ,εσκεμενα λαθη οπως λεει ο
psycho22 ,ετσι και εγω εω σταματησει τα φαρμακα νομιζωντας οτι ειτε μπορω να τα βγαλω περα μονος μου ειτε επειδ εχω απογοητευτει πληρως!
Οπως ομως το λες janedoe2021 ειναι ενας αγωνας οπου θα πρεπει να δινουμε για παντα.Νομιζω οτι μας κανει απο την μια ατυχους σε σχεση με αλλους ,οπου με τυποτα δε μπορουν να αντιληφθουν τη καταθλιψη εαν δεν την εχουν, αλλα απο την αλλη εχουμε την μοναδικοτητα της μονιμης αναζητησης μεσα στο ΕΓΩ μας, επειδη δεν αγαπαμε τον εαυτο μας τοσο οσο οι υγειες , δεν ενδιαφερομαστε αρκετα οπως πρεπει δλδ, αναζηταμε κατι πιο περα απο αυτο, ετσι και επιρεασμενοι απο τις "φωνες" μεσα μας απο το υποσηνειδητο μας δλδ ψαχνουμε συνεχως ολο και πιο βαθια, ειτε την ψαχνουμε μεσα απο περιεργα βιντεο και βιβλια ειτε με περιεργους ανθρωπους το συνεχες ψαξιμο που κανουμε μας φερνει σε κοσμους πολυ πιο μακρια! το αν ειναι καλητερα η χειροτερα στο τελος θα το μαθουμε!
Ενα παραδηγμα για τν διαφορα καταθλιπτικου και μη καταθλιπτικου ειναι το λιγο πιο πανω μηνυμα, οπου η συμφορμητισσα με λατρεια περιγραφει το "ΕΓΩ" της . Οπου στα μειωνεκτιματα της ,αυτο που ειναι χειροτερο ειναι οτι ειναι πολυ ντομπρα προς τους αλλους, δλδ ειναι ολυ ειλικρινης! Αυτο το μικρο παραδηγμα ειναι η μεγαλη διαφορα της καταθλιψης απο την μελαγχολια, οταν εχεις καταθλιψη δεν εχεις κουραγιο να εκθεαζεις τον εαυτο σου και ουτες νιωθεις οτι εισαι κατις ιδιαιτερος ξεχωριστη προσωπικοτητα παραπανω απο τους αλλους, δυστυχως νιωθεις το αντιθετο, νιωθεις οτι εισαι ξεχωριστος αλλα προς τα κατω, οχι με την εννοια του χαζου, αλλα του ατυχου, του αδυναμου ,και του οτι δεν εχεις πλεον ορεξη να δρασεις!
Παντος δεν μπορω να μην αναφερθω στο οτι τα τελευταια χρονια η επιστημη εχει κανει αρκετα βηματα στον χορο αυτον, κα απο πλευρα θεραπειων μεσα απο συνεδρειες, οπως κα με φαρμακα οπου εχουν υπαρξε νεα φαρμακα πολυ καλα με πολυ λιγοτερες παρενεργειες απο το παρελθον,και τελος εχει παψει το κομπλεξ οπου ειχαν αυτες οι δυο διαφορετικες πρακτικες αναμεσα τους ,ετσι σημερα πολλοι θεραπευτες παροτρυνουν και τις δυο μαζι!
Καλημερα, ναι, συμφωνω σε ολα. Επειδη το κειμενο σου ειναι λιγο πυκνο σε νοημα, εαν μπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω τη διαφορα καταθλιψης/μελαγχολιας σε σχεση με το πως βλεπουμε τον εαυτο μας * συναισθημα του ξεχωριστου με θετικο ή αρνητικο προσημο.