Αντικαταθλιπτικα 2ος μηνας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Location
    Athens
    Posts
    2

    Αντικαταθλιπτικα 2ος μηνας

    Γεια στην ομαδα! Ειμαι 29 και βρισκομαι στην 10η εβδομαδα λήψης Enlift 10mg (εσκιταλοπραμη/ γενόσημο cipralex). Απο την αρχη μου εχει κατσει σχετικα καλα με λίγες παρενεργειες (κυρίως μειωμένης λιμπιντο), χωρίς να εχω παλι αντιστοιχη εμπειρια με φαρμακα. Την προηγουμενη εβδομαδα και για περιπου 5 ήμερες ειχα ενα αρκτετα έντονο καταθλιπτικο επεισοδιο. Σκέψεις ματαιωτητας, αισθηση κενου κλπ. Πανω κατω ότι ειχα και πριν αρχισω την θεραπεια. Από την 6η ημέρα και μετά, κάπως άρχισε λίγο να μου φτιάχνει η διάθεση, χωρίς όμως να έχω φτάσει στο σημείο που ήμουν πριν 1 μήνα, αλλά σίγουρα καλύτερα από την προηγούμενη βδομάδα. Ηθελα να ρωτήσω την ομαδα, ειναι κατι που γενικα συμβαινει κατα την διαρκεια της θεραπειας μετά τον πρώτο μήνα? Μπορει να σημαινει κατι αυτο, ότι ίσως το φαρμακο δεν λειτουργεί για εμενα ή οτιδήποτε άλλο? Εννοείται πως θα το συζητήσω με την γιατρό μου την άλλη εβδομάδα που έχω συνεδρία, αλλά θα εκτιμούσα και μια γνώμη και από άλλους ανθρώπους που έιναι ή ήταν σε θεραπεία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Συνέβη κάτι που το προκάλεσε αυτό; Γιατί είναι αλήθεια ότι ακόμη κι όταν είμαστε υπό αγωγή όταν συμβεί κάτι ιδιαίτερα δυσάρεστο ή αγχωτικό γεγονός θα μας επηρεάσει αλλά όχι στον ίδιο βαθμό με πριν. Αν έχεις υπομονή περίμενε να δεις πως θα πας. Αν συνεχίσεις να μην αισθάνεσαι καλά ίσως χρειαστεί να αυξήσεις τη δόση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Location
    Athens
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά δεν συνέβη κάτι συγκεκριμένο σαν γεγονός, ούτε είναι ιδιαίτερη περίοδος αυτή για μένα. Ίσα ίσα θα έλεγα πως είναι γενικά μία αρκετά αποφορτισμένη περίοδος και έβλεπα πραγματική αλλαγή. Και ξαφνικά μέρα με την μέρα άρχισα να πέφτω πάρα πολύ με πάρα πολύ άσχημες σκέψεις και συναισθήματα. Μου είχαν επίσης δωθεί και Xanax 0.25, να παίρνω μόνο όταν έχω προβλήματα στον ύπνο, γιατί για κάποιο διάστημα είχα κάποια θεματάκια και μόλις τα σταμάτησα να τα παίρνω και να συνεχίζω απλα τα αντικαταθλιπτικά, άρχισε και πάλι να μου φτιάχνει η διάθεση. Το Xanax με κρατούσε αρκετές ώρες σε μια φάση που ένοιωθα πραγματικά ζαμπόν έως και 12 ώρες μετά. Δε ξέρω τι να πω... Πάντως τώρα είμαι καλύτερα(όχι, όπως ήμουν πριν την πτώση) , και μάλιστα από το φαρμακείο πήρα και ένα φυτικό συμπλήρωμα με μελατονίνη που με έχει βοηθήσει πολύ στον ύπνο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μακρια απο ζαναξ , μονο εθισμο θα σου προκαλεσουν , δεν εχουν θεραπευτικο σχημα ......η πτωση της λιμπιντο ειναι παρενεργεια οσο καιρο θα παιρνεις ταντικατθλιπτικα , ταχω δοκιμασει οοοοολα ......μελατονινη παιρνω κι εγω οποτε εχω αυπνια , εδω κι 25 χρονια .....

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 04-04-2019, 14:49
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 04:42
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  4. καινουριος μηνας! καινουρια αρχη
    By zwhtsa_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 02-02-2010, 22:20
  5. Ένας μήνας χωρίς βουλιμικό!!!!
    By dolphin_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-12-2008, 18:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •