'Εκτακτες συστολές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Έκανα καρδιογράφημα, εξετάσεις αίματος και θυρεοειδή μέχρι στιγμής. Το μόνο που ξέρω είναι ότι επειδή είχα μόνο έκτακτες και όχι άλλο σύμπτωμα είναι καλό σημάδι. Εσένα οι έκτακτες πόση ώρα σου κρατάνε;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Έκανα καρδιογράφημα, εξετάσεις αίματος και θυρεοειδή μέχρι στιγμής. Το μόνο που ξέρω είναι ότι επειδή είχα μόνο έκτακτες και όχι άλλο σύμπτωμα είναι καλό σημάδι. Εσένα οι έκτακτες πόση ώρα σου κρατάνε;
    Holder Exeis valei già na sou pei o giatros an einai apo to agxos I kati allo;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Είχα βάλει πιο παλιά και δεν έκανα έκτακτες εκείνη τη μέρα. Όμως παλιά δεν με πιάνανε πολλές και με διάρκεια μάλλον γιαυτό ήταν δύσκολο να τις πιάσουν. Τώρα θα ξαναβάλω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Είχα βάλει πιο παλιά και δεν έκανα έκτακτες εκείνη τη μέρα. Όμως παλιά δεν με πιάνανε πολλές και με διάρκεια μάλλον γιαυτό ήταν δύσκολο να τις πιάσουν. Τώρα θα ξαναβάλω.
    Genika na ksereis epidi emena mou vrike 200 kati me esteile spiti m katefthian xwris xapia xwris tipota Kai m eipe na to ksexasw na min to skeftome kan, pera apo enoxlitikes apo ti exw katalavei den patheneis kati , toulaxiwton egw tosa xronia den eixa pote zali i Otidipote kako , kai tis exw niwsei Kai sti proponisi Kai akoma Kai twra tis niothw ston Lemo mou Kai panta sto stomaxi, Kai aporo, an eixa kapio thema, sti proponisi toso poly pou anevazw, den tha pathena kati?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σ ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο με τα λόγια σου. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μην πάθουμε τίποτα. Μόνο θέλουν να μας τρομάζουν και να μας ταλαιπωρούν από ότι φαίνεται. Κι εγώ σκέφτομαι να κόψω το χάπι αλλά φοβήθηκα τόσο πολύ με τις πολλές έκτακτες που κράτησαν ώρες επειδή δεν το είχα ξανανιώσει παλιότερα. Πάντως αν τις νιώθεις μόνο χωρίς άλλα συμπτώματα είναι καλό. Το αίσθημα όταν με πιάνουν δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα και ας έχουν περάσει χρόνια.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Σ ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο με τα λόγια σου. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μην πάθουμε τίποτα.


    Μόνο θέλουν να μας τρομάζουν και να μας ταλαιπωρούν από ότι φαίνεται. Κι εγώ σκέφτομαι να κόψω το χάπι αλλά φοβήθηκα τόσο πολύ με τις πολλές έκτακτες που κράτησαν ώρες επειδή δεν το είχα ξανανιώσει παλιότερα. Πάντως αν τις νιώθεις μόνο χωρίς άλλα συμπτώματα είναι καλό. Το αίσθημα όταν με πιάνουν δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα και ας έχουν περάσει χρόνια.
    Ksereis ti dokimase opote se pianei na les den einai tipota Kai na min perimeneis tin epomenh i na peis me to mualo sou oti den se niazei Kai na erthei

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Αυτό πρέπει να κάνουμε αλλά είναι δύσκολο στην πράξη. Εσένα κάθε μέρα σε πιάνουν και τις νιώθεις;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Location
    Singaoire
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Γεια σε όλους! Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες ανθρώπων εδώ που υποφέρουν απο έκτακτες συστολές στην καρδιά και πραγματικά νιώθω ότι δεν είμαι η μόνη που έχω αυτό το θέμα. Με κάνετε να νιώθω κάπως καλύτερα και λιγότερο φοβισμένη. Θα σας πω και τη δική μου ιστορία με τις έκτακτες. Είμαι 33 χρονών και νιώθω έκτακτες συστολές στην καρδιά εδώ και πολλά χρόνια 10 χρόνια σίγουρα. Υπήρχαν περίοδοι που με έπιαναν κάθε μέρα και άλλες φορές που εξαφανιζόντουσαν. Έχω επισκεφτεί δύο καρδιολόγους και μου είπαν ότι η καρδιά μου είναι υγιής γενικά. Ο ένας μου βρήκε ελαφριά πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας αλλά δεν το σχολίασε καν και είπε ότι είναι εκ γενετής αλλά δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Δεν μου είπε αν έχει κάποια σχέση η πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδος με τις έκτακτες συστολές. Μου έδωσαν να πίνω μισό χάπι Ηypoloc όταν νιώθω τις έκτακτες. Είχα βάλει κ χόλτερ μια φορά αλλα δεν έδειξε τίποτα εκείνη τη μέρα. Γενικά θέλω να πω ότι είμαι αγχώδης ως άτομο, δεν πίνω αλκοόλ, ούτε καφέδες και ούτε καπνίζω. Στις 4 Ιανουαρίου με έπιασαν έκτακτες συστολές το πρωί όταν ξύπνησα και ήταν πολλές παραπάνω από αυτές που ένιωθα συνήθως και κράτησαν πολύ ώρα. Ήπια άλλο ένα μισό χάπι Ηypoloc και κάπως πέρασαν αλλα απο το φόβο μου πήγα στο νοσοκομείο. Εκεί δεν μου βρήκαν έκτακτες στο καρδιογράφημα εκείνη την ώρα και δεν μου έδωσαν κάτι αλλά είχα αυξημένους παλμούς γύρω στους 95. Φοβήθηκα και στεναχωρήθηκα από όλο αυτό γιατί ήξερα ότι έχω έκτακτες συστολές αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν είχα νιώσει τόσες που να διαρκούν τόση ώρα. Παλιά όταν με έπιαναν ήταν πολύ λίγες Omegle κατα τη διάρκεια της ημέρας. Μετά απο περίπου μια εβδομάδα είχα δύο ακόμα επεισόδια με έπιασαν πολλές και κράτησαν ώρες όταν πήγα για ύπνο και καθόμουν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα κανένα άλλο σύμπτωμα πέρα από τις έκτακτες κατα τα άλλα ήμουν μια χαρά. Ο γιατρός μου πρότεινε να πίνω ολόκληρο χάπι Ηypoloc και από τότε έχω ηρεμήσει. Πρόκειται να κάνω πάλι χόλτερ και υπερηχογράφημα γιατί θέλω να το ψάξω περαιτέρω γιατί το παθαίνω. Τώρα νιώθω πιο ήρεμη με το χάπι αλλα όταν με έπιασαν bazoocam τα επεισόδια ήμουν πολύ χάλια. Δεν ήθελα να κάνω τίποτα ένιωθα φοβισμένη ότι θα με ξαναπιάσει και δεν ήθελα να φάω. Έχασα δύο κιλά μέσα σε λίγες μέρες στεναχωρήθηκα ότι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας με την καρδιά μου. Παρόλο που παίρνω το χάπι νιώθω ακόμα φοβισμένη κάποιες φορές και αναρωτιέμαι γιατί το έπαθα.
    Kalhspera Kai apo mena irini... pistepse me epidi to psaxnw poly Kai polla xronia afto me tis ektaktes Kai twra pou sou grafw fadasou exw ektaktes Kai arketa fterougismata.. den kserw ti me exei piasei Kai ti ginete pantos sou lew oti oso Kai na min thelw na to pistepsw Kai afto p m lene oi giatroi einai analoga tin psixologia sou Kai to poso tis skeftese .. einai enoxlitikes to kserw alla astes na kanoun oti theloun.. den mporoun na ekselixthoun se kati allo.. min tis dineis simasia elafra anapnoes Kai proxorame... etsi fevgoun

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Και εγω παλευω ένα χρονο περιπου,αλλα τους τελευταιους 2 μηνες ειναι καθημερινες οι εκακτες.συνηθως βραδυ ξαπλωμενη στον καναπε στη δεξια πλευρα ή στο κρεβατι πριν κοιμηθω.αλλες φορες ειναι 2-3 εχουνε φτασει και 40 μεσα σε 1,5 ωρα.απο εξετασεις εχω κανει καρδιογραφημα,τριπλεξ και αιματολογικες.η γιατρος βεβαια,παρολο που ειναι πολυ ψειρας,μου ειπε αρχικα να ξεκινησω φυλλικο οξυ και βλεπουμε.επειδη ομως δεν σταματησαν θα μου βαλει χολντερ αν και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται απο ολα αυτα που τις εξηγησα,απλα για να εχουμε κανει οτι καρδιολογικη εξεταση χρειαζεται στην περιπτωση μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε καταλαβαίνω. Εγω το έχω πολλά χρόνια αλλά τον τελευταιο μήνα επιδεινώθηκε και πραγματικά δεν ξέρω το γιατί. Με τρομοκρατούν παρόλο που έχουν περάσει χρόνια. Κι εγω έχω κάνει καρδιογράφημα και αιματολογικές και αυτή τη βδομάδα θα κάνω τρίπλεξ και χόλτερ. Από τη μία σκέφτομαι μήπως είναι από άγχος ή άλλους παράγοντες και από την άλλη ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Σε καταλαβαίνω. Εγω το έχω πολλά χρόνια αλλά τον τελευταιο μήνα επιδεινώθηκε και πραγματικά δεν ξέρω το γιατί. Με τρομοκρατούν παρόλο που έχουν περάσει χρόνια. Κι εγω έχω κάνει καρδιογράφημα και αιματολογικές και αυτή τη βδομάδα θα κάνω τρίπλεξ και χόλτερ. Από τη μία σκέφτομαι μήπως είναι από άγχος ή άλλους παράγοντες και από την άλλη ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά μου.
    Θυμαμαι πιο παλια ειχα 1-2 φορες το χρονο οταν εσκυβα να πιασω κατι.με τρομαζε αλλα ητανε σπανιο δεν εδινα σημασια.σκεφτομαι μηπως κανω ολη την ημερα χωρις να το καταλαβω και μονο το βραδυ στις συγκεκριμενες στασεις σωματος γινονται αντιληπτες.απο τις αιματολογικες το μονο που βγηκε χαμηλο ειναι η βιταμινη d.και εγω μια λεω ειναι αγχος καταπιεσμενο,αλλα οταν με πιασει ειμαι σιγουρη οτι ειναι προβλημα στην καρδια και δεν το εχει εντοπισει η γιατρος.σημερα εκλαιγα με λυγμους γιατι δεν ξερω αν ειναι ακινδυνες.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Νιώθω ακριβώς το ίδιο. Όλοι λένε ότι είναι ακίνδυνες και δεν παθαίνεις τίποτα απλά είναι ενοχλητικές. Πραγματικά δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι θα τις έχω για όλη μου τη ζωή. Κι εμένα με πιάνει μια στεναχώρια μια κατάθλιψη και πέφτει η διάθεση μου. Όσο μπορείς μη τις σκέφτεσαι και κάνε κάτι άλλο για να ξεχαστείς.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Είναι πολύ δύσκολο και όποιος δεν το έχει περάσει δεν μπορεί να καταλάβει. Έχω απελπιστεί. Σκέφτομαι πως σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά αλλιώς δε θα τα έκανε όλα αυτά.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Νιώθω ακριβώς το ίδιο. Όλοι λένε ότι είναι ακίνδυνες και δεν παθαίνεις τίποτα απλά είναι ενοχλητικές. Πραγματικά δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι θα τις έχω για όλη μου τη ζωή. Κι εμένα με πιάνει μια στεναχώρια μια κατάθλιψη και πέφτει η διάθεση μου. Όσο μπορείς μη τις σκέφτεσαι και κάνε κάτι άλλο για να ξεχαστείς.
    Και εγω απελπιζομαι στην ιδεα οτι θα τις αισθανομαι για μια ζωη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Είναι πολύ δύσκολο και όποιος δεν το έχει περάσει δεν μπορεί να καταλάβει. Έχω απελπιστεί. Σκέφτομαι πως σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά αλλιώς δε θα τα έκανε όλα αυτά.
    Ακριβως αυτο οποιος δεν το εχει περασει δεν μπορει να καταλαβει την εμμονη μας και την απελπισια μας.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2020, 00:37
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •