'Εκτακτες συστολές - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 100
  1. #46
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Νάγια θα ήθελα να σε ρωτήσω έχεις αρρυθμίες καθημερινά; Tι συμπτώματα έχεις γενικά; Φαντάζομαι θα επηρεάζει πολύ την καθημερινότητα σου και την ψυχολογία σου. Υπάρχει κάτι που να σε βοηθάει για να σταματήσουν;
    Καλημερα εχω γραψει σε αλλα ποστ του φορουμ πολυ για το θεμα μου οως και τι αν δε βαριεσαι ριξε μια ματια στα θέματα αρρυθμιες κ Αγχος
    Δεν εχω καθε μερα αλλα μια ζωη θυμάμαι να νιωθω οτι κατι παει λάθος εκει μεσα κ να φοβαμαι.. Να μου βαζουν χολντερ κ να μου λενε ολα ειναι απτο Άγχος μεχρι που πριν απο 2 χρονια οπως λεω κ στο βιντεακι στο YouTube το χολντερ επιασε επεισόδιο μη εμμενουσας κοιλιακης ταχυαρρυθμιας
    Δε μπορω γμτ να περιγραψω την αισθηση.. Το μόνο που μπορω να πω ειναι οτι οι κολπικες εκτακτες ειναι οι συχνες κ ενοχλητικές αυτες δλδ που μοιαζουν με φτερουγισμα με χασιμο χτυοου με ενα δυνατο ντουκ κ κενο αλλα ειναι ανευ σημασίας οντως προκαλούνται περισσότερο απο άγχος συγκινηση ψυχολογικούς γενικα παράγοντες εχω ομως κ μια αλλη αρρυθμια που δε μπορω να τη περιγράψω... Ειναι ιδιαίτερα τρομακτικές ειναι σαν ενα μπαλονι που ξεφουσκωνει μεστο στερνο κ τον λαιμο μια δυσφορια σαν να μπαίνει αερας στη καρδια κ τις καροτιδες δε ξερω πως αλλιως να το Περιγράψω
    Παίρνω lopressor β αναστολεα μετα τη μελερη οι έκτακτες έχουν μειωθεί η δε ρις νιωθω... Τα αλλα επεισόδια... Παντα ηταν λιγα ευτυχώς αλλα Στα 2 χρονια ειχα σχεδον 5 περίπου δε ξερω τι τα προκαλεί ουτε τι να κανω για να μην έρχονται..

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Το θεμα ειναι να ειμαστε τυχεροι και να καταγραφουν αυτα τα επεισοδια στο holter ή στην οποιαδηποτε εξεταση που κανουμε για να βρεθει διαγνωση και λυση.πάντως και εγω Nagia83 στην εφηβεια μου ειχα αρρωστοφοβια,ειδικα με την καρδια μου,μην παθω εγκεφαλικο,ανευρυσμα κλπ.Υπαρχουνε βεβαια μεγαλες περιοδους στην ζωη μου που ειμαι ηρεμη.τωρα βεβαια τον τελευταιο χρονο με τις εκτακτες το μυαλο μου ειναι μονο εκει.Το βιντεακι σου ειναι πολυ κατατοπιστικο και σκεφτομαι οτι δεν θα γινω ποτε τοσο δυνατη και τοσο ψυχραιμη οσο εσυ με την μελετη που εκανες.ειμαι σιγουρη οτι θα ετρεμα σαν το ψαρι.

  3. #48
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Το θεμα ειναι να ειμαστε τυχεροι και να καταγραφουν αυτα τα επεισοδια στο holter ή στην οποιαδηποτε εξεταση που κανουμε για να βρεθει διαγνωση και λυση.πάντως και εγω Nagia83 στην εφηβεια μου ειχα αρρωστοφοβια,ειδικα με την καρδια μου,μην παθω εγκεφαλικο,ανευρυσμα κλπ.Υπαρχουνε βεβαια μεγαλες περιοδους στην ζωη μου που ειμαι ηρεμη.τωρα βεβαια τον τελευταιο χρονο με τις εκτακτες το μυαλο μου ειναι μονο εκει.Το βιντεακι σου ειναι πολυ κατατοπιστικο και σκεφτομαι οτι δεν θα γινω ποτε τοσο δυνατη και τοσο ψυχραιμη οσο εσυ με την μελετη που εκανες.ειμαι σιγουρη οτι θα ετρεμα σαν το ψαρι.
    Μπορω ακομα να νιωσω το φοβο και δεν φανταζεσαι ποσο ετρεμα σε ολη τη διάρκειά της μελέτης να ρωταω βλακειες το γιατρο απτην Αμηχανία μου να σφίγγω μς τα χερια μου δυο σιδερένιες λαβές που είχε το κρεβάτι... Να τρεμω απο το κρυο αφου μ Ειχε κοπει το αιμα απο φοβο... Ναι ειμαι δυνατη κ εσυ εισαι δυνατή δεν φαντάζεσαι ποση δυναμη έχεις... Keep rolling να μη φοβασαι οσο κ αν αυτο ακούγεται αδύνατο

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Μπορω ακομα να νιωσω το φοβο και δεν φανταζεσαι ποσο ετρεμα σε ολη τη διάρκειά της μελέτης να ρωταω βλακειες το γιατρο απτην Αμηχανία μου να σφίγγω μς τα χερια μου δυο σιδερένιες λαβές που είχε το κρεβάτι... Να τρεμω απο το κρυο αφου μ Ειχε κοπει το αιμα απο φοβο... Ναι ειμαι δυνατη κ εσυ εισαι δυνατή δεν φαντάζεσαι ποση δυναμη έχεις... Keep rolling να μη φοβασαι οσο κ αν αυτο ακούγεται αδύνατο
    Ευχομαι την τεταρτη που θα βαλω holter να εχω καποιες εκτακτες για να μπορεσει να τις αξιολογησει η γιατρος μου,γιατι αλλιως θα μου πει ειναι απο το αγχος σου και μην ασχολεισαι.παντως θαυμαζω την επιμονη σου για να μαθεις τι ακριβως συμβαινει.η γονιδιακη εξεταση που σου προτεινανε δεν μπορει να γινει με τη συμμετοχη καποιου ταμειου ετσι ωστε να ξερεις???

  5. #50
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Ευχομαι την τεταρτη που θα βαλω holter να εχω καποιες εκτακτες για να μπορεσει να τις αξιολογησει η γιατρος μου,γιατι αλλιως θα μου πει ειναι απο το αγχος σου και μην ασχολεισαι.παντως θαυμαζω την επιμονη σου για να μαθεις τι ακριβως συμβαινει.η γονιδιακη εξεταση που σου προτεινανε δεν μπορει να γινει με τη συμμετοχη καποιου ταμειου ετσι ωστε να ξερεις???
    Σου ευχομαι κ εγώ να πιάσετε με το Χολντερ αυτο που νιωθεις... Πόσες μέρες θα το φορεσετε?προτείνω πανω απο 24ωρες εγω 3μερες φορουσα και σε ενα χαρτάκι κατεγραφα καθε φορα που κατι ενιωθα ωρα και τι νιωθω..ναι αγάπη επεμενα γιατι τρελη δεν ημουν κ δεν ηταν μονο μια αισθηση αυτη του φτερουγισματος... Νιωθω κατι αλλο χειρότερο απο φτερουγισμα
    Αυτο δε σημαινει απαραίτητα ότι εσυ πολυ πιθανόν να Εχεις απλός εκακτες κολπικες που οντως ειναι άνευ σημασίας απλα ενοχλητικες και ναι αφου ειναι απο τη καρδια λογικο να σε φοβιζει κ να μην ηρεμεις αλλα πραγματικά οσο λιγότερο ασχολησαι μς αυτες τοσο λιγοτερο θα σε επισκέπτονται αυτο ειναι μεγαλη αλήθεια
    Δυστηχως το γονιδιακο ελεγχο οχι δσν ρον καλύπτει καποιο ταμείο και επίσης μου ειπε ο γιατρος οως αν δεν εχω τη δυνατότητα να δωσω τα χρηματα να μη καιγομαι κιολας γιατι κ παλι ουτε αυτος ο ελεγχος θα μας δωσει 100 απαντησεις κ οτι ίσως να το κανει ακόμα πιο πολυπλοκο

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Ω παναγια μου φαε τη γλώσσα σου για το brugada...
    O γιατρος μ ασχοληται παρα πολυ μαυτο το σύνδρομο
    Δε φαίνεται μονο στο γενετικό έλεγχο ακομα κ σε απλά καρδιογραφηματα υπάρχουν στοιχεία που παραπεμπουν σε brugada
    Επισης δεν εχω ιστορικο με αιφνίδιο θανατο στην οικογένεια ουτε κατι αντίστοιχο... Δεν εχω ζαλες ουτε λιποθύμηκα η συγκοπτικα επεισόδιο ως τωρα κ ευχομαι ουτε στο μελλον.
    Ο απινιδωτης ειναι κατι που ρωτησα αλλά τα μειονέκτηματα του ειναι περισσότερα απτο να μη τον βαλω... Δεν βαζουν απινιδωτη σαν να ειναι γουρουνι στο σακι
    Προς το παρών φοραω ilr εμφυτεσιμο holder και παρακολουθουμε τη κατάσταση
    Ε μια χαρά τότε, εφοσον έχουν αποκλεισει τα πιο επικινδυνα. Σκέψου ότι έχεις περάσει και τόσα χρόνια με αυτή την καρδιά, εννοώ δηλαδή πως αν ήταν κάτι κακοηθες θα σου εκανε πιο ασχημα συμπτωματα. Το εμφυτευσιμο πώς μπαινει;

    Εγώ δεν έχω θέμα με έκτακτες, έχω όμως POTS. Μέχρι τώρα έχω βάλει πολλά χολτερ, αλλα 24ωρα αλλα 48ωρα. Το τελευταίο που έβαλα για να ελέγξουμε την αποδοτικότητα της αγωγής, είναι ότι πιο κοντά στο loop recorder που φοράς εσυ, χωρίς να είναι εμφυτευσιμο. Αυτό λοιπόν έπιασε μια υπερκοιλιακη ταχυκαρδια πέντε δευτερολεπτων. Ο γιατρός δεν μου το σχολίασε καν, εγώ το είδα στη σύνοψη του χολτερ. Ίσως το ψάξω παραπάνω κάποια στιγμή αν και γενικά δεν νιώθω συμπτώματα, πέρα από την ορθοστατικη.
    Last edited by Skiouros8; 15-02-2021 at 17:49.

  7. #52
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ε μια χαρά τότε, εφοσον έχουν αποκλησει τα πιο επικινδυνα. Σκέψου ότι έχεις περάσει και τόσα χρόνια με αυτή την καρδιά, εννοώ δηλαδή πως αν ήταν κάτι κακοηθες θα σου εκανε πιο ασχημα συμπτωματα. Το εμφυτευσιμο πώς μπαινει;

    Εγώ δεν έχω θέμα με έκτακτες, έχω όμως POTS. Μέχρι τώρα έχω βάλει πολλά χολτερ, αλλα 24ωρα αλλα 48ωρα. Το τελευταίο που έβαλα για να ελέγξουμε την αποδοτικότητα της αγωγής, είναι ότι πιο κοντά στο loop recorder που φοράς εσυ, χωρίς να είναι εμφυτευσιμο. Αυτό λοιπόν έπιασε μια υπερκοιλιακη ταχυκαρδια πέντε δευτερολεπτων. Ο γιατρός δεν μου το σχολίασε καν, εγώ το είδα στη σύνοψη του χολτερ. Ίσως το ψάξω παραπάνω κάποια στιγμή αν και γενικά δεν νιώθω συμπτώματα, πέρα από την ορθοστατικη.
    Δε καταλαβα ποιο ειναι το Προβλημα σου? Αν δεν ειναι εκτακτες? Και η ταχυκαρδια ειναι υπερκοιλιακη.. Τοτε ποιο το θέμα..τι ακριβώς θες να ψαξεις..
    Το ilr μπαινει με επεμβαση οταν βγηκα απο την μελετη μου πρότεινε ο. Γιατρος να. Το βαλουμε.. Δε το σκεφτηκα καν οπως ηνουν μπήκα χειρουργείο τοπικη αναισθησια στο στερνο κ χωσιμο μεσα... 2.3 ραμματα κ τωρα θα το Φοραω για 3 χρόνια ελπίζοντας πως σε κάποιο επεισόδιο βρούμε καποια απάντηση

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχω θεμα με POTS και η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια δεν ειναι αθώα και συχνά χρειάζεται καυτηριασμο για να λυθεί. Άσε που αν κάνω υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες δεν κανει να παιρνω την αγωγή που παίρνω τώρα για την ορθοστατικη ταχυκαρδια. Αλλά δεν μου το σχολίασε καν ο γιατρός. Τα απλα χολτερ παντως δυσκολα πιανουν πολλά. Εμένα αυτό που την έπιασε ήταν τελευταίας τεχνολογίας. Εχω βάλει πολλά απλά χολτερ που δεν έπιασαν τίποτε απολύτως για αυτό σκέφτομαι μήπως τελικά κάνω υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες και χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση. Ίσως ξαναβάλω ένα για περισσοτερες μέρες. Εμπιστεύομαι τον καρδιολόγο μου , ωστόσο μου φάνηκε περίεργο μετά από τόσα χολτερ να βλέπω πρωτη φορά επεισόδιο υπερκοιλιακης.

    Θα τον ρωτήσω περισσότερα την επόμενη φορά που θα με δει.
    Last edited by Skiouros8; 15-02-2021 at 18:07.

  9. #54
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω θεμα με POTS και η υπερκοιλιακη ταχυκαρδια δεν ειναι αθώα και συχνά χρειάζεται καυτηριασμο για να λυθεί. Άσε που αν κάνω υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες δεν κανει να παιρνω την αγωγή που παίρνω τώρα για την ορθοστατικη ταχυκαρδια. Αλλά δεν μου το σχολίασε καν ο γιατρός. Τα απλα χολτερ παντως δυσκολα πιανουν πολλά. Εμένα αυτό που την έπιασε ήταν τελευταίας τεχνολογίας. Εχω βάλει πολλά απλά χολτερ που δεν έπιασαν τίποτε απολύτως για αυτό σκέφτομαι μήπως τελικά κάνω υπερκοιλιακες ταχυκαρδίες και χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση. Ίσως ξαναβάλω ένα για περισσοτερες μέρες. Εμπιστεύομαι τον καρδιολόγο μου , ωστόσο μου φάνηκε περίεργο μετά από τόσα χολτερ να βλέπω πρωτη φορά επεισόδιο υπερκοιλιακης.

    Θα τον ρωτήσω περισσότερα την επόμενη φορά που θα με δει.
    Δυστυχώς δεν ειμαι γιατρος για να πω κατι σε καποιον μακαρι να ημουν.. Εδω οι ιδιοι κ δεν έχουν σε ολα απαντησεις... Οι αρρυθμιες ειναι ο λαβύρινθος της καρδιολογιας... Παρολαυτα αν η ταχυκαρδία σ ειναι επικίνδυνη νομίζω οτι ο γιατρος θα σ εβαζε για ηλεκτρ μελέτη κ ablation.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Σου ευχομαι κ εγώ να πιάσετε με το Χολντερ αυτο που νιωθεις... Πόσες μέρες θα το φορεσετε?προτείνω πανω απο 24ωρες εγω 3μερες φορουσα και σε ενα χαρτάκι κατεγραφα καθε φορα που κατι ενιωθα ωρα και τι νιωθω..ναι αγάπη επεμενα γιατι τρελη δεν ημουν κ δεν ηταν μονο μια αισθηση αυτη του φτερουγισματος... Νιωθω κατι αλλο χειρότερο απο φτερουγισμα
    Αυτο δε σημαινει απαραίτητα ότι εσυ πολυ πιθανόν να Εχεις απλός εκακτες κολπικες που οντως ειναι άνευ σημασίας απλα ενοχλητικες και ναι αφου ειναι απο τη καρδια λογικο να σε φοβιζει κ να μην ηρεμεις αλλα πραγματικά οσο λιγότερο ασχολησαι μς αυτες τοσο λιγοτερο θα σε επισκέπτονται αυτο ειναι μεγαλη αλήθεια
    Δυστηχως το γονιδιακο ελεγχο οχι δσν ρον καλύπτει καποιο ταμείο και επίσης μου ειπε ο γιατρος οως αν δεν εχω τη δυνατότητα να δωσω τα χρηματα να μη καιγομαι κιολας γιατι κ παλι ουτε αυτος ο ελεγχος θα μας δωσει 100 απαντησεις κ οτι ίσως να το κανει ακόμα πιο πολυπλοκο
    Να σου πω την αληθεια δεν την ρωτησα για ποσες ημερες θα το βαλω.αυτο που αισθανομαι ειναι σαν κλωτσο της καρδιας στο στερνο τον τελευταιο καιρο αλλα οταν ξεκινησα να τις αισθανομαι ητανε εντονες στο λαιμο.

  11. #56
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Να σου πω την αληθεια δεν την ρωτησα για ποσες ημερες θα το βαλω.αυτο που αισθανομαι ειναι σαν κλωτσο της καρδιας στο στερνο τον τελευταιο καιρο αλλα οταν ξεκινησα να τις αισθανομαι ητανε εντονες στο λαιμο.

    Σαν εκτακτες κολπικες ακουγεται οου εχω κ απο αυτες... Δυστηχως μια μεριδα ανθρώπων τις νιωθουμε πολυ έντονα... Αλλοι εχουν χιλιαδες και δε νιωθουν καμια.. Τυχεροι άνθρωποι... Να βαλεις χολντερ κ ευχομαι να έχεις εκεινη τη μερα κ να τις γράψετε...

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Θα ηθελα να ρωτησω κατι τους πιο εμπειρους του φορουμ.πριν 2 μηνες ενω ειχα κανει το τριπλεξ 2-3 μερες νωριτερα ενα βραδυ που ξαπλωσα μεσα σε 1,5 ωρα αισθανθηκα 40 περιπου εκακτες ,οταν σηκωθηκα και εβγαλα αερα απο το στομαχι ηρεμησανε εντελως.αυτο ητανε ριπη εκτακτων ή μπορει και να ητανε κολπικη μαρμαρυγη??ξερεις κανενας να μου το διευκρινισει???μου ηρθε αναλαμπη εχτες το βραδυ και περιττο να σας πω οτι εχω ξυπνησει με κριση πανικου.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Έπαθα πριν ένα μήνα το ίδιο πράγμα είχα τόσες πολλές έκτακτες μέσα σε 2 ώρες. Δε νομίζω να είναι αυτό κολπική μαρμαρυγή γιατί ξέρω ότι σε αυτή την περίπτωση έχεις ταχυκαρδία.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Έπαθα πριν ένα μήνα το ίδιο πράγμα είχα τόσες πολλές έκτακτες μέσα σε 2 ώρες. Δε νομίζω να είναι αυτό κολπική μαρμαρυγή γιατί ξέρω ότι σε αυτή την περίπτωση έχεις ταχυκαρδία.
    Ησουνα και εσυ ξαπλωμενη???απλα διαβαζα σε διαφορα ιατρικα σαιτ οτι οι ριπες εκτακτων συστολων μπορει να εξελιχθουν σε κολπικη μαρμαρυγη.βλακειες ειναι???παντως σε καμια περιπτωση που ειχα αρκετες συστολες δεν υπηρχε ταχυκαρδια,ζαλη ή λιποθυμία.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Έπαθα πριν ένα μήνα το ίδιο πράγμα είχα τόσες πολλές έκτακτες μέσα σε 2 ώρες. Δε νομίζω να είναι αυτό κολπική μαρμαρυγή γιατί ξέρω ότι σε αυτή την περίπτωση έχεις ταχυκαρδία.
    Τελικα εβαλες holter που ειχες κανονισει????

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2020, 23:37
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 14:27
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •