'Εκτακτες συστολές - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 100
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Το έπαθα όταν πήγα να ξαπλώσω αλλά ήμουν καθισμένη και το έπαθα έτσι δύο φορές. Τελικά νομίζω ότι το στομάχι παίζει σημαντικό ρόλο και πιέζει την καρδιά ή ακόμα και η θέση που καθόμαστε μπορεί να παίζει ρόλο. Έβαλα χόλτερ και περιμένω τα αποτελέσματα. Κολπική μαρμαρυγή είχε πάθει παλιότερα ο πατέρας μου και είχε έντονη ταχυκαρδία αλλά με τα φάρμακα που παίρνει είναι μια χαρά.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Το έπαθα όταν πήγα να ξαπλώσω αλλά ήμουν καθισμένη και το έπαθα έτσι δύο φορές. Τελικά νομίζω ότι το στομάχι παίζει σημαντικό ρόλο και πιέζει την καρδιά ή ακόμα και η θέση που καθόμαστε μπορεί να παίζει ρόλο. Έβαλα χόλτερ και περιμένω τα αποτελέσματα. Κολπική μαρμαρυγή είχε πάθει παλιότερα ο πατέρας μου και είχε έντονη ταχυκαρδία αλλά με τα φάρμακα που παίρνει είναι μια χαρά.
    Πόσες ημέρες το φοραγες??ειχες εκτακτες τοτε?

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Μία μέρα το φορούσα. Είχα κάποιες έκτακτες αλλά όχι πολλές. Εσένα πόσο συχνά σε πιάνουν οι έκτακτες;

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Μία μέρα το φορούσα. Είχα κάποιες έκτακτες αλλά όχι πολλές. Εσένα πόσο συχνά σε πιάνουν οι έκτακτες;
    Μεχρι και το Νοεμβριο κατεγραφα 2-3 ετκακτες και ητανε 4 φορες το μηνα.το δεκεμβριο κατεγραψα 17 επεισοδια ολο το μηνα(3 ημερες ειχα συνεχομενα καθε βραδυ 20-30-40).μετα ηρεμησα για 10 ολοκληρες ημερες.απο 10 ιανουαριου εχω καθε μερα απο 2-8.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Και οι δύο δεν έχουμε πάρα πολλές έκτακτες όπως νιώθουν άλλοι άνθρωποι αλλά έστω και αυτές οι λίγες μας φοβίζουν γιατί τις νιώθουμε. Πραγματικά δε ξέρω για ποιο λόγο γίνονται οι έκτακτες και τι τις προκαλεί. Προσπαθώ όλα αυτά τα χρόνια να καταλάβω τι είναι αυτό που τις προκαλεί και δεν μπορώ να καταλάβω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι πολύ ενοχλητικές και τρομακτικές. Αφου η καρδιά μας είναι υγιής σύμφωνα με τον υπέρηχο για ποιο λόγο να τις έχουμε. Με φοβίζουν κι εμένα πολύ έστω και μία να νιώσω.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Και οι δύο δεν έχουμε πάρα πολλές έκτακτες όπως νιώθουν άλλοι άνθρωποι αλλά έστω και αυτές οι λίγες μας φοβίζουν γιατί τις νιώθουμε. Πραγματικά δε ξέρω για ποιο λόγο γίνονται οι έκτακτες και τι τις προκαλεί. Προσπαθώ όλα αυτά τα χρόνια να καταλάβω τι είναι αυτό που τις προκαλεί και δεν μπορώ να καταλάβω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι πολύ ενοχλητικές και τρομακτικές. Αφου η καρδιά μας είναι υγιής σύμφωνα με τον υπέρηχο για ποιο λόγο να τις έχουμε. Με φοβίζουν κι εμένα πολύ έστω και μία να νιώσω.
    Αυτο που με φοβιζει ειναι μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στο ηλεκτρικο συστημα και δεν μπορουνε οι καρδιολογοι να το εντοπισουν και το αποδιδουν στο αγχος.σταματησα και γυμναστικη που εκανα μεχρι να βαλω το holter και τις ααντησεις.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Δεν ξέρω τι να πω. Κοίτα εγώ το έχω πολλά χρόνια αυτο το θέμα απλα τον Ιανουάριο είχα 3 επεισόδια με απανωτές έκτακτες που κράτησαν κάποιες ώρες και τρόμαξα. Ξέρω όμως ότι υπάρχουν πολύ πιο επικίνδυνες αρρυθμίες από τις έκτακτες αυτές τις χαρακτηρίζουν αθώες και ότι δεν σε σκοτώνουν απλά είναι ενοχλητικές.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Ποσο ειρωνικό είναι να παρακαλας να κανεις εκτακτη συστολη για να το πιασει το holter????

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Ναι όντως είναι ειρωνικό όταν θες να κάνεις όμως δεν σε πιάνει λες και επίτηδες γίνεται. Πολύ περίεργο όργανο η καρδιά τελικά.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Το βραδυ δεν υπαρχει κινδυνος να ξεκολλησουν τα αυτοκολλητα σε περιπτωση που στριφογυρισουμε???εχω τα νευρα μου που δεν εχω κανει ουτε μια εκτακτη σκεφτομαι και αυτο!!!!

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Αποτελεσματα holter 24ωρων.φλεβοκομβικη βραδυκαρδια 40 παλμοι το λεπτο και φλεβοκομβικη ταχυκαρδια120παλμοι το λεπτο.και επιασε και 600 εκτακτες κοιλιακες συστολες (δεν καταλαβα ουτε μια).δεν χρειαζομαι χαπια και το ηλεκτρικο συστημα της καρδιας μου ειναι μια χαρα.συνεχιζω το φυλικο.ολα ανευ περαιτερω διερευνησης,να ξεκινησω περπατημα μια ωρα καθε μερα και να τρωω περισσοτερο.αυτη ητανε η διαγνωση
    Να ηρεμησω τελικα???

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μέσο όρο παλμών;

    Ντάξει, δεν είναι λίγες οι έκτακτες σου, λογικό να σε ενοχλούν αν νιώθεις αρκετές από αυτες. Γιατί δεν ρώτησες για κάποιο χαπακι;
    Αλλά σε γενικές γραμμές οκ τα αποτελέσματα. 120 παλμούς ποτέ ανέβασες;


    Επισης ποτε έκανες τελευταία φορά εξετάσεις αιματος;

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Αποτελεσματα holter 24ωρων.φλεβοκομβικη βραδυκαρδια 40 παλμοι το λεπτο και φλεβοκομβικη ταχυκαρδια120παλμοι το λεπτο.και επιασε και 600 εκτακτες κοιλιακες συστολες (δεν καταλαβα ουτε μια).δεν χρειαζομαι χαπια και το ηλεκτρικο συστημα της καρδιας μου ειναι μια χαρα.συνεχιζω το φυλικο.ολα ανευ περαιτερω διερευνησης,να ξεκινησω περπατημα μια ωρα καθε μερα και να τρωω περισσοτερο.αυτη ητανε η διαγνωση
    Να ηρεμησω τελικα???
    Μπράβο χαίρομαι για σένα! Ναι να ηρεμήσεις όλα θα πάνε καλά και θα μειωθούν οι έκτακτες. Άρα κάνεις και έκτακτες που δεν τις καταλαβαίνεις πέρα από αυτές που καταλαβαίνεις. Το περπάτημα κάνει πολύ καλό στην καρδιά.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μέσο όρο παλμών;

    Ντάξει, δεν είναι λίγες οι έκτακτες σου, λογικό να σε ενοχλούν αν νιώθεις αρκετές από αυτες. Γιατί δεν ρώτησες για κάποιο χαπακι;
    Αλλά σε γενικές γραμμές οκ τα αποτελέσματα. 120 παλμούς ποτέ ανέβασες;
    Επισης ποτε έκανες τελευταία φορά εξετάσεις αιματος;
    65-70 οι παλμοι γενικα,40 παλμους ητανε οταν κοιμομουν,120 εκανα οταν τσακωνομουνα με το γιο μου και ανεβαινα σκαλες καθως τις σκουπιζα.χαπι δεν μου εδωσε γιατι δεν ειναι πολλες απο οτι μου ειε.αιματολογικες ειχανε κανει πριν 2 μηνες και ητανε πολυ καλες.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Μπράβο χαίρομαι για σένα! Ναι να ηρεμήσεις όλα θα πάνε καλά και θα μειωθούν οι έκτακτες. Άρα κάνεις και έκτακτες που δεν τις καταλαβαίνεις πέρα από αυτές που καταλαβαίνεις. Το περπάτημα κάνει πολύ καλό στην καρδιά.
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για την στηριξη σας.πραγματικα μου εφυγε ενα βαρος ετσι οπως μου τα εξηγουσε,χωρις να εχει προθεση να με καθυσηχασει.οι ταχυκαρδιες μου δεν ητανε αποτομες και με ρωτουσε τι εκανα τι συγκεκριμενη στιγμη.μονο αν συνεχισω να καταλαβαινω πολλες θα πρεπει να το ξαναδουμε,αλλα αυτα που αξιολογησε ειναι χωρις παθολογια.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2020, 00:37
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •