Αγχώνομαι όταν πρέπει να μιλήσω μπροστά σε πολύ μοσμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Αγχώνομαι όταν πρέπει να μιλήσω μπροστά σε πολύ μοσμο

    Καλησπέρα, είμαι 24 ετών και σπουδάζω είμαι τελευταίο έτος στην σχολή μου που σπουδάζω, δεν είναι 100% αυτή που ήθελα αλλά στο μέλλον συνειδητοποιησα πως μπορώ να δουλέψω στον κλάδο που με ενδιαφέρει.

    Στην σχολή μου απαιτείται να γίνουν παρουσιάσεις εργασιών και πτυχιακής μπροστά σε κόσμο πράγμα που μόνο όταν το σκέφτομαι με πιάνει ταχυκαρδία τρομερή

    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.
    Έχω κάνει μια δυο παρουσιάσεις στο παρελθόν πέρασαν οκ, δεν ήταν οι καλύτερες με τίποτα..

    Τι μου προτείνετε να κάνω ρε παιδιά?
    Γενικά με το άγχος δεν τα έχω βρει από μικρός έχω θέμα με ταχυκαρδίες τρομερές πέφτουν τρίχες από το μαλλί και ώρες ώρες δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά νιώθω θα σκάσω....

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω ειχα παρει inderal χαπι για την καρδια παντωσ ειναι θεμα συνηθειασ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Αυτό πως σχετίζεται με το άγχος?
    Βοηθάει στην ταχυκαρδία?
    Σιγά μην πάρω χάπι να μην έχω καρδιά αύριο συγγνώμη κιόλας ..
    Δεν ξέρουμε τι βάζουμε στον οργανισμό μας καθημερινά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Σε βάθος χρόνου θα σου πρότεινα εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση. Πίστεψε με κάθε φορά θα είσαι καλύτερος. Μπορείς να κάνεις εξάσκηση μπροστά σε καθρέφτη. Ένα άλλο τρικ είναι να εστιάσεις κυρίως (όχι αποκλειστικά) σε ένα γνωστό σου πρόσωπο για το οποίο έχεις θετικά συναισθήματα. Άμεσα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις 0,25 mg xanax μισή ώρα πριν την παρουσίαση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συμφωνω με τον niels .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Αδερφε ξερω οτι πω εγω το αντιθετο δε χρειαζεται να το κανεισ θεμα η ηρεμιστικο η χαπι για την καρδια δεν υπαρχει κατι αλλο παρε ηρεμιστικο αφου σου αρεσει καπνισε κι ολασ την αληθεια σ λεμε για την καρδια το φοβασαι το ηρεμιστικο δεν το φοβασαι θα σου πω την αληθεια κι εγω τρελλοσ ειμαι αλλα δεν παιρνω ναρκωτικα παιρνω χαπια για το στομαχι και την καρδια αν επαιρνα ναρκωτικα θα επαιρνα ψυχοφαρμακα αυτη ειναι η αληθεια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Και μπορει να περασα κ χειροτερα απο σενα γενικα φαρμακα βιντεοπαιχνιδια κ ναρκωτικα δηλαδη σειρεσ δεν μπορω να παρω τα δοκιμασα κανει μπαμ η αλλαγη οταν τα παιρνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγω ειμαι τρελλοσ απο τα βιωματα κι εσυ με ουσιεσ ποιοσ ειναι καλυτεροσ και ποιοσ χειροτεροσ πεσ μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Θα στα πω φιλικα γτ δε θελω να μαλωσουμε ειναι εκθεση του εαυτου σου μπροστα σε κοινο οταν γνωριζεισ ενα καινουριο ατομο παρουσιαζεσαι δηλαδη εγω λεω αγροτησ βοηθαω τον πατερα μου που ειναι συνταξιουχοσ κι εχω πτυχιο τει γτ δε δουλευεισ με το πτυχιο σου γτ εχω θεματα ποσα βγαζεισ 15 ευρω κουβαλαω κ κοβω χορτα γτ δε παντρευτηκεσ θα παντρευομουν οταν ημουν μικροσ αλλα χωρισα πωσ θα ζησεισ μαλλον θα γινω πακετασ δεν ξερω αυτο μ αρεσει αν μπορεσω αυτα ειναι μερικεσ αληθοφανησ απαντησεισ που πιανουν δηλαδη δε με πρηζουν οταν παρουσιαζομαι στον κοσμο καποια μπορει να ειναι κ αληθεια φτανει που δε με πρηζουν αυτο επι πασοκ το λεγαμε προλογο και ριχναμε γκομενακια στα κλαμπ τωρα πλεον δεν παιζουν αυτα λογω ηλικιασ ειμαι 40 αλλα ακομα παρουσιαζομαι αυτο ειναι ολο το πακετακι κοινωνικη φοβια το λεω γ σενα κ ολουσ
    Τωρα για την παρουσιαση ολα τα χαρτια σου καλη διατροφη ηλεκτρολυτεσ για αφυδατωση εσπρεσσο τσιγαρο ουισκι ηρεμιστικο αυτα ισχυουν για παντα στη ζωη σου εφοσον βγαινεισ απο το σπιτι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Αφου παρουσιαστεισ καπωσ με καλεσ απαντησεισ παιζει το αλλο πακετακι τυγχανω αποδοχησ η απορριψησ η δεν εχουν προβλημα αυτο το σκεφτεσαι μονοσ και βγαζεισ ενα συμπερασμα τωρα παιζει κ το αλλο πεκετακι οταν λεσ κατι για καποιον μπορει να το μαθαινουν ολοι μπορει αυτοσ μπορει κανενασ και να αντιδρανε η να ειναι ψυχραιμοι η να ετοιμαζουν κατι αυτο παει βλεποντασ κ κανοντασ για να τουσ ηρεμησεισ η να τουσ ανακατεψεισ καπωσ ετσι ειναι ολο το πακετακι κοινωνικη φοβια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Τα εχω γραμμενα ξανα κ βελτιωνω την παρουσιαση με τα χρονια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Η συμβουλη μου που ειναι χρυσαφι αυτοσ που συναντασ αν ειναι ανω τον 40 45 εχει ενα καρο πραγματα να σου πει γι αυτο πρεπει να βελτιωνεισ την κοινωνικοτητα σου με τα χρονια δηλαδη την παρουσιαση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Το είχα πάθει κι εγώ όταν ήμουν 19 η 20 στον στρατό έπρεπε να βγω μπροστά σε όλο το λόχο το πρωί γιατί ήμουν αναφερόμενος και έπρεπε να εξηγήσω τι έκανα, μιλούσα και μου λέει ο λοχαγός πιο δυνατάααα, εντάξει όταν ανέβασα ντεσιμπέλ εκεί έτρεμαν τα γόνατα μου νόμιζα θα πέσω κάτω. Δεν ήταν φόβος πιο πολύ άγχος!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    0,5 zanax και εισαι ενταξει πιστευω. 15 λεπτα πριν την ομιλια.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Καλησπέρα, είμαι 24 ετών και σπουδάζω είμαι τελευταίο έτος στην σχολή μου που σπουδάζω, δεν είναι 100% αυτή που ήθελα αλλά στο μέλλον συνειδητοποιησα πως μπορώ να δουλέψω στον κλάδο που με ενδιαφέρει.

    Στην σχολή μου απαιτείται να γίνουν παρουσιάσεις εργασιών και πτυχιακής μπροστά σε κόσμο πράγμα που μόνο όταν το σκέφτομαι με πιάνει ταχυκαρδία τρομερή

    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.
    Έχω κάνει μια δυο παρουσιάσεις στο παρελθόν πέρασαν οκ, δεν ήταν οι καλύτερες με τίποτα..

    Τι μου προτείνετε να κάνω ρε παιδιά?
    Γενικά με το άγχος δεν τα έχω βρει από μικρός έχω θέμα με ταχυκαρδίες τρομερές πέφτουν τρίχες από το μαλλί και ώρες ώρες δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά νιώθω θα σκάσω....

    Ευχαριστώ
    Να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο. Όταν ξεκίνησα το διδακτορικό μου και μου είπαν ότι πρέπει να πηγαίνω σε συνέδρια και να κάνω παρουσιάσεις (στα αγγλικά μάλιστα), αγχώθηκα πολύ. Και οι διαλέξεις και τα μαθήματα με άγχωναν και εξακολουθούν να με αγχώνουν. Όπως αναφέρθηκε, με τον καιρό αποκτάς τριβή και γίνεσαι καλύτερος. Έλα όμως που εμένα είναι πολύ σπάνιες οι παρουσιάσεις, οπότε εξακολουθώ να μην έχω την άνεση που θα ήθελα. Το αντιφατικό ξέρεις ποιο είναι; Ότι από τη μία θέλω πολύ να παρουσιάσω και να προβάλω μια δουλειά μου αλλά από την άλλη με κατατρώει αυτό το άγχος. Θαυμάζω εκείνους που έχουν την άνεση να μιλούν σε κόσμο.

    Αυτό που με έχει βοηθήσει σημαντικά (αν και όχι εντελώς), είναι μία πολύ καλή προετοιμασία. Κάνε εξάσκηση στο σπίτι, πες τα πολλές φορές για να υπολογίσεις και το χρόνο. Μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή. Ξεκίνα 2-3 μέρες πριν. Πες τα τόσες φορές μέχρι να σου βγει μηχανικά η όλη διαδικασία. Το άγχος είναι μέχρι να σηκωθείς και να ξεκινήσεις. Μετά που θα αρχίσει η γλώσσα να πηγαίνει ροδάνι (μια και θα τα λες μηχανικά λόγω της καλής προετοιμασίας), θα είσαι πολύ πιο άνετος.

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 17-12-2020, 16:44
  2. Αγχώνομαι πολύ να πάω να μιλήσω σε μία άγνωστη
    By giannispa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2014, 13:12
  3. Replies: 9
    Last Post: 21-02-2013, 07:50
  4. πρεπει καπου να μιλησω
    By dolphin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2012, 00:07
  5. Replies: 55
    Last Post: 12-11-2008, 10:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •