'Εκτακτες συστολές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218

    'Εκτακτες συστολές

    Γεια σε όλους! Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες ανθρώπων εδώ που υποφέρουν απο έκτακτες συστολές στην καρδιά και πραγματικά νιώθω ότι δεν είμαι η μόνη που έχω αυτό το θέμα. Με κάνετε να νιώθω κάπως καλύτερα και λιγότερο φοβισμένη. Θα σας πω και τη δική μου ιστορία με τις έκτακτες. Είμαι 33 χρονών και νιώθω έκτακτες συστολές στην καρδιά εδώ και πολλά χρόνια 10 χρόνια σίγουρα. Υπήρχαν περίοδοι που με έπιαναν κάθε μέρα και άλλες φορές που εξαφανιζόντουσαν. Έχω επισκεφτεί δύο καρδιολόγους και μου είπαν ότι η καρδιά μου είναι υγιής γενικά. Ο ένας μου βρήκε ελαφριά πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας αλλά δεν το σχολίασε καν και είπε ότι είναι εκ γενετής αλλά δεν είναι κάτι επικίνδυνο. Δεν μου είπε αν έχει κάποια σχέση η πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδος με τις έκτακτες συστολές. Μου έδωσαν να πίνω μισό χάπι Ηypoloc όταν νιώθω τις έκτακτες. Είχα βάλει κ χόλτερ μια φορά αλλα δεν έδειξε τίποτα εκείνη τη μέρα. Γενικά θέλω να πω ότι είμαι αγχώδης ως άτομο, δεν πίνω αλκοόλ, ούτε καφέδες και ούτε καπνίζω. Στις 4 Ιανουαρίου με έπιασαν έκτακτες συστολές το πρωί όταν ξύπνησα και ήταν πολλές παραπάνω από αυτές που ένιωθα συνήθως και κράτησαν πολύ ώρα. Ήπια άλλο ένα μισό χάπι Ηypoloc και κάπως πέρασαν αλλα απο το φόβο μου πήγα στο νοσοκομείο. Εκεί δεν μου βρήκαν έκτακτες στο καρδιογράφημα εκείνη την ώρα και δεν μου έδωσαν κάτι αλλά είχα αυξημένους παλμούς γύρω στους 95. Φοβήθηκα και στεναχωρήθηκα από όλο αυτό γιατί ήξερα ότι έχω έκτακτες συστολές αλλά ποτέ στο παρελθόν δεν είχα νιώσει τόσες που να διαρκούν τόση ώρα. Παλιά όταν με έπιαναν ήταν πολύ λίγες κατα τη διάρκεια της ημέρας. Μετά απο περίπου μια εβδομάδα είχα δύο ακόμα επεισόδια με έπιασαν πολλές και κράτησαν ώρες όταν πήγα για ύπνο και καθόμουν στο κρεβάτι. Δεν ένιωσα κανένα άλλο σύμπτωμα πέρα από τις έκτακτες κατα τα άλλα ήμουν μια χαρά. Ο γιατρός μου πρότεινε να πίνω ολόκληρο χάπι Ηypoloc και από τότε έχω ηρεμήσει. Πρόκειται να κάνω πάλι χόλτερ και υπερηχογράφημα γιατί θέλω να το ψάξω περαιτέρω γιατί το παθαίνω. Τώρα νιώθω πιο ήρεμη με το χάπι αλλα όταν με έπιασαν τα επεισόδια ήμουν πολύ χάλια. Δεν ήθελα να κάνω τίποτα ένιωθα φοβισμένη ότι θα με ξαναπιάσει και δεν ήθελα να φάω. Έχασα δύο κιλά μέσα σε λίγες μέρες στεναχωρήθηκα ότι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας με την καρδιά μου. Παρόλο που παίρνω το χάπι νιώθω ακόμα φοβισμένη κάποιες φορές και αναρωτιέμαι γιατί το έπαθα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καλησπερα!! Διαβασα την ιστορία σ κ ειναι λιγο πολυ ιδια με τις δικιες μας... Εχουμε κ την ιδια ηλικια κ εγβ επισης παθαινα πάντα εκτατες αλλα δν ηξερα καν τι ειναι ελεγα απλα αλλαζει χτυπο η καρδια κ δν εδινε σημασια.. Αλλα κάπως ετσι εγιναν λιγο πιο δυσκολα τα πράγματα οριν δυό χρόνια εφαγα ωρες σε γιατρους σε Χάλντερ (ειχα βαλει δυο σε ενα μηνα κ το ενα 48ωρες) αλλα εδειξαν τα κλασσικα Ταχυπαλμιες αλλα φλεβοκομβικες δλδ. Ακινδυνες αφτανα κ 150 σε ηρεμια κ εκτατες επεισης4 ακινδυνες) ενα βραδυ παθαινα ασταματητες εκτατες για 8 ωρες μιλαμε 5 το λεπτο σταματησαν το ορωι4 οταν πηρα την αγωγη μαζι με ενα λεξοτανίλ π πήρα για πρώτη φορά στη ζωη μ πήγα στο γιατρό αλλα ειχαν σταματησει κ κλασσικα ηταν ολα ακινδυνα παρ ολο π το παθαινα ολοοο το βραδυ... Εγω βεβαια κ ενα θεμα με το θυροειδή το οποιο τωρα ισιώνει μετα απο ενα χρονο.. Επαιρνα κ αγωγη για τις Ταχυπαλμιες 1 χρόνο αλλα κ παλι εκτατες παθαινα... Τωρα η αλήθεια ειναι οτι παθαινω πιο αραια μπορςι να με ξεχασουν για λίγες μερες κ να νιωσω λιγες ετσι ασχετα.. Σ λεω την ιστορια μ ολη για να δεις οτι δν εισαι μονη σ.. Μ έλεγαν θα ηρεμησω κ με πήρε δυο χρονια να τους πιστέψω, αυτο π θελω να πω ειναι κανε τις εξετασεις σ αίματος θυροειδή Χάλντερ τα βασικα κ αν ειναι οκ σταματα να λες γτ σε μενα;το έλεγα κ εγω μεχρι π γνωρισα ανθρώπους π το παθαίνουν κ αυτοι κ πλέον λεω απλα ""ε κ σε μενα..."... Τελες να σ οω5 με απόλυτη σιγουριά αυτο π λενς οι γιατροι ειναι φυσιολογικες γτ ολοι τις παθαίνουν αλλα εμεις τις νιώθουμε μ εχει μιλησει ο γιατρος για ανθρώπους π το Χόλντερ τους εδειξε εκατοντάδες κ δν ένιωσαν τπτ.. Αυτο συμβαινει4 κ στον άντρα μ παθαινει αλλα εχει νιωσει 2 φορες στη ζωη τ τη κλωτσια π λεμε εμεις, τις αλλες δε τις καταλαβαινει... Συγγνώμη για το μεγαλο κείμενο... Απλα!! ΜΝ ΝΙΩΘΕΙς ΜΟΝΗ!!δεν φαντάζεσαι ποσοι παθαίνουν... Θα περάσουν!!!

    .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Με έκανες να νιώσω ανακουφισμένη και καλύτερα ψυχολογικά. Όλοι έχουμε ζήσει τα ίδια πάνω κάτω με τις έκτακτες και ξέρουμε πολύ καλά το αίσθημα τρόμου που σου προκαλούν όταν τις νιώθεις. Αναρωτιέμαι αν θα περάσουν με τα χρόνια ή θα γίνουν χειρότερες! Μακάρι να μην τις νιώθαμε όπως οι άλλοι άνθρωποι γιατί μας χαλάνε την ψυχολογία ξαφνικά. Εκεί που είσαι καλά τις νιώθεις και μετά είσαι χάλια για το υπόλοιπο της μέρας. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος και θυρεοειδή και βγήκαν καλές μένει τώρα να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις για να σιγουρευτώ. Εσύ έχεις πρόβλημα με το θυρεοειδή σου οπότε ξέρεις κάπως απο που μπορεί να προέρχονται οι έκτακτες. Αν το ρυθμίσεις με κάποιο χάπι θα σταματήσουν και θα είσαι μια χαρά πιστεύω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Τώρα π ο θυροειδή ς μ ειναι καλυτερα δν εχω ταχυπαλμιες αλλα εκτατες εχω εστω κ λιγο λιγότερες παντα ειχα κ παντα θα εχω,, αν εισαι απο αυτούς π τις νιώθουν δε φευγουν δυστυχως!! Αν αγχωθω, αν περπατησω εντονα, αν πιω λιγο παραπανω καφε, αν φαω λιγο παραπανω γενικα αν φαω προχθές επαθα 3 μαζι γτ απλα μασουσα ειναι κ ο τρόπος π τρως, τις μερες πριν τη πςριοδο, αν κρυωνω γενικα ειναι ολοι αυτοι οι παράγοντες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Πραγματικά πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο αλλά δεν ξέρω αν οι καρδιολόγοι το δέχονται ότι μπορεί να παίζουν ρόλο όλοι αυτοί οι παράγοντες για να πάθεις έκτακτες. Δυστυχώς θα τις νιώθουμε για όλη μας τη ζωή και είναι πάρα πολύ ενοχλητικές και τρομακτικές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Kalhspera Kai apo mena irini... pistepse me epidi to psaxnw poly Kai polla xronia afto me tis ektaktes Kai twra pou sou grafw fadasou exw ektaktes Kai arketa fterougismata.. den kserw ti me exei piasei Kai ti ginete pantos sou lew oti oso Kai na min thelw na to pistepsw Kai afto p m lene oi giatroi einai analoga tin psixologia sou Kai to poso tis skeftese .. einai enoxlitikes to kserw alla astes na kanoun oti theloun.. den mporoun na ekselixthoun se kati allo.. min tis dineis simasia elafra anapnoes Kai proxorame... etsi fevgoun

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Καλησπέρα Alex! Ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα τώρα και να μην έχεις έκτακτες. Ξέρω πως είναι το συναίσθημα και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σίγουρα μετράει η ψυχολογία και πόσο τις σκέφτεσαι αλλα ξεκινάνε και σε στιγμές και περιόδους που δεν τις σκεφτόμαστε καθόλου και είμαστε χαλαροί. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει και πότε εμφανίζονται τελικά. Παίρνεις κανένα χάπι για τις έκτακτες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Καλησπέρα Alex! Ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα τώρα και να μην έχεις έκτακτες. Ξέρω πως είναι το συναίσθημα και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σίγουρα μετράει η ψυχολογία και πόσο τις σκέφτεσαι αλλα ξεκινάνε και σε στιγμές και περιόδους που δεν τις σκεφτόμαστε καθόλου και είμαστε χαλαροί. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει και πότε εμφανίζονται τελικά. Παίρνεις κανένα χάπι για τις έκτακτες;
    Oxi kanena xapi den m edwse oute o kardiologos Kai tha sinistousa na min perneis oute esy!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Γιατί να μην παίρνω; Ο καρδιολόγος μου το έδωσε δεν το πήρα από μόνη μου. Για να μου το έδωσε λογικά θα έπρεπε να το κάνει φαντάζομαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ο λόγος π σ λεει ν αμν πάρεις φαρμακα ειναι απλος, οταν οι εκτατες γίνονται σε μια υγιή καρδια ειναι καθαρά θεμα ψυχολικο, οι περισσότεροι γιατροι δν δινοθν αγωγη για αυτο ακριβώς το λογο.. Τωρα υπαρχει κ η αλλη πλευρά ο πρωτος καρδιολογος4 δν μ εδινε κ μενα χαπι ο δευτερος μ εδωσε αγωγη γτ απλα δν ηταν ευκολη β καθημερινότητα μ οπως κ πολλων π με. Αυτα τα συπμτωματα δουλευαμε σε δουλειά με ορθοστασία, δν ξερω πιο χαπι παιρνεις αλλα αν ειναι β αναστολεασε στην ουσία αυτα μπλοκάρουν ρην αδρεναλινη δν εχεις αγχος κ ηρεμει η καρδιά χτυπάει πιο απαλα κ μειωνει τα συμπτώματα αλλα σε βάθος χρονου μπορεί να δημιουργησουν καποιες μικρες παρενέργειες.. Σε βοηθάνε δλδ να μν εχεις συμπτώματα τα υπόλοιπα ειναι ατομική δουλειά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Afto akrivos, den mporei na sou dwsei sovaro adi arithmitiko giati stin ousia apla enoxlitikes einai, einai ormoniko kathara pedia.. pragmatika ormoniko.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μην παίρνεις χάπια και να μπορείς να το διαχειριστείς μόνος σου. Όμως αυτα τα 3 επεισόδια που είχα με τις έκτακτες αν δεν έπαιρνα χάπι νιώθω ότι δε θα σταματούσαν εύκολα και θα συνέχιζαν μέχρι τώρα. Μόνη μου δεν μπορούσα να το κάνω να σταματήσει. Πριν πάρω χάπι πήρα βαλεριάνα για να ηρεμήσω και δεν μου πέρασαν. Οπότε λογικά δεν ήταν απο άγχος και αναγκάστηκα να πάρω χάπι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Irini23 View Post
    Συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να μην παίρνεις χάπια και να μπορείς να το διαχειριστείς μόνος σου. Όμως αυτα τα 3 επεισόδια που είχα με τις έκτακτες αν δεν έπαιρνα χάπι νιώθω ότι δε θα σταματούσαν εύκολα και θα συνέχιζαν μέχρι τώρα. Μόνη μου δεν μπορούσα να το κάνω να σταματήσει. Πριν πάρω χάπι πήρα βαλεριάνα για να ηρεμήσω και δεν μου πέρασαν. Οπότε λογικά δεν ήταν απο άγχος και αναγκάστηκα να πάρω χάπι.
    O giatros pws sou tis eksigise? Sou eipe oti einai apo agxos? Kai Otan ennoeis episodio diladi; episis na fadastw den s edwse adiarithmitiko tis kardias alla kati pou se xalaronei

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    218
    Μπορεί να είναι από άγχος αλλά δεν είναι σίγουρο. Θα κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Εννοώ ότι με έπιασαν ξαφνικά 3 φορές χωρίς να έχω άγχος ήταν πολλές και κράτησαν πολλές ώρες. Στο παρελθόν ποτέ δεν είχα βιώσει κάτι τέτοιο. Έχω έκτακτες χρόνια αλλά κάτι τέτοιο ποτέ τόσες πολλές και σε τόση διάρκεια. Αυτό που μου έδωσε είναι β- αναστολέας για αρρυθμίες δηλαδή αλλά δεν είναι βαρύ σαν φάρμακο. Με αυτό το χάπι ηρέμησα μπορώ να πω μέχρι στιγμής δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά προς το παρόν καλά είναι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    152
    Ti eksetasis ekanes;

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Έκτακτες συστολές!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-03-2020, 00:37
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •