Remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Remeron

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    Remeron

    Γεια σας παιδιά.

    Τελικά το ρεμερον σε μικρή δόση (ως υπναγωγό κι όχι ως αντικαταθλιπτικό)είναι εξαρτησιογόνο? Ξέρει κανείς?

    Το ρεμερον το παίρνω εδώ και 4-5 μέρες στην δοσολογία των 7,5 mg διότι πάσχω από αϋπνία. Παρατήρησα ότι έχει εξασθενήσει η δράση του και δεν λειτουργεί πλέον ως υπναγωγό. Έπαιρνα και παλιά σποραδικά , δηλαδή μια δυο φορές την εβδομάδα από 7,5 mg και λειτουργούσε μια χαρά.

    Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

    Ακόμα και το ζαναξ που έπαιρνα 2 φορές την εβδομάδα σε δοσολογία 0,25 λειτουργεί ακόμα μια χαρά ως υπναγωγό και δεν το έχω συνηθίσει παρόλο που το παίρνω 2 χρόνια. Μας δουλεύουν οι ψυχίατροι? Υποτίθεται ότι το ρεμερον δεν κάνει ανοχή και πέντε μέρες που το παίρνω δεν είναι πολλές.όλα τα περίεργα σ εμένα συμβαίνουν πια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    τυπικα ειναι ολα αυτα, καποιον που μπορει το ζαναξ στα 0,25 να λειτουργει και σαν υπναγωγο σε αλλον, μπορει να μην λειτουργει.... ετσι και το ρεμερον, σου κανει μια συσταση, δεν σημαινει οτι θα ειναι σωτηριο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το ρεμερον εχει ισχυρες ηρεμιστικες ιδιοτητες , το επαιρνα καποτε , υπαγεται στα αντκθλκα , ισως ειναι και το καλυτερο , φυσικο ειναι να κανεις ανοχη σε αυτο , ειναι αρκετο να το παιρνεις καθημερινως και να κανεις ανοχη , σε ολα τα αντικαταθλιπτικα /αντιψυχωτικα κανεις ανοχη , οσον αφορα την υπναγωγικη ιδιοτητα ( σε οσαν εχουν τετοια ) , οχι την ηρεμιστικη ομως ......τα ζαναξ, επειδη εχω τεραστια εμπειρια , τα παιρνω 18 χρονια , εχουν ακομη υπναγωγικη ιδιοτητα , αν και ταχω μειωσει τον τελευταιο χρονο απο 9mg/μερα σε 3/μερα , ισως και γι αυτο θελουν κοκκινογραμμη συνταγη, το ρεμερον δεν θελει....ουτε ειναι εθιστικο......
    δεν εχεις συνηθισει τα ζαναξ ? ειναι ακρως εθιστικα , εγω ειδα κι επαθα για να τα μειωσω απο 9 σε 3 mg .......σε 6 μηνες , που θεωρηθηκε κατορθωμα/υπερβαση .................αλλα 0.25 δις /εβδομαδιαιως ειναι λιγο.........αμα ταπαιρνες καθημερινως , θα σουλεγα γω ' δεν ειναι εθιστικα ' .....
    το ρεμερον το πηρα για ενα χρονο, γιατι με φιλοδωρησε το 1999 με 15 κιλα ....και δεν το ξαναπαιρνω με τιποτα ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Remeron

    Δεν είναι ότι εξασθένησε η δράση του, απλά ανέβηκε η συγκέντρωσή του στο αίμα τόσο, ώστε να πάψει να είναι υπναγωγό και ν’αρχίσει να γίνεται αντικαταθλιπτικό. Το χαρακτηριστικό του Remeron είναι πως όσο μικρότερη η δόση του, τόσο περισσότερο ύπνο φέρνει. Ρώτησε τον γιατρό σου αν μπορείς να μειώσεις τα mg. Ξέρω ότι η δόση είναι ήδη μικρή, αλλά ίσως να είσαι αδύνατος/η και να σε πιάνει πιο εύκολα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Ευχαριστώ chaos1 θα το δω. Είπες την πιο σωστή κουβέντα εδώ μέσα ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Παίρνω κι εγώ ρεμερον για τον ύπνο αλλά παίρνω 15 mg. Έχω καταλάβει ότι είναι σημαντικό να κοιμάμαι πάνω κάτω την ίδια ώρα για βέλτιστο αποτέλεσμα. Παλιότερα και για μεγάλο χρονικό διάστημα έπαιρνα 7,5 mg αλλά θυμάμαι με έπιανε σαν υπναγωγο και σ'αυτή τη χαμηλή δόση. Εξαρτάται και πόσο αγχος έχεις. Δες μήπως κάνεις και πράγματα που δυσκολεύουν τον ύπνο όπως να πίνεις καφέ ή τσάι κλπ. Σε τόσο χαμηλή δόση δεν κινδυνεύεις από αύξηση βάρους. Όταν το έπαιρνα σε υψηλή δόση είχα πάρει κι εγώ πολλά κιλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Ευχαριστώ Niels. Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνιο πρόβλημα με τον ύπνο. Όλη μέρα είμαι καλά , λειτουργική κι ευδιάθετη .πέφτω να κοιμηθώ μόλις νυστάξω και μόλις ξαπλώσω δεν έρχεται ο ύπνος.

    Το καλοκαίρι που το ξεκίνησα το ρεμερον (πάλι 7,5mg) πρήστηκα κι έβαλα 3 κιλά -ακόμα και με τρεις φορές την εβδομάδα με πάχυνε. Γενικά δεν παχαίνω εύκολα.

    Δυστυχώς σ εμένα όλα τα υπναγωγά σταματούν να δρουν μετά τις 15-20 φορές που τα λαμβάνω ακόμα και με περιστασιακή χρήση (τύπου τρεις φορές την εβδομάδα).πήρα και αταραξ για μια εβδομάδα και μετά σταματήσε κι αυτό να λειτουργεί ως υπναγωγό.
    Παραδόξως το ζαναξ είναι το μοναδικό που ακόμα λειτουργεί αν και έχει τύχει να πάρω κι έναν μήνα συνεχόμενα . Περίεργο διότι είναι το πιο εξαρτησιογόνο και όλοι λένε ότι αποκτάς εύκολα ανοχή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Έχεις δοκιμάσει μελατονίνη; Το λέω επειδή είπες ότι δεν έχεις προβλήματα άγχους και κατάθλιψης αλλά μόνο αϋπνία. Εμένα μου προκαλεί πλήρη αϋπνία αλλά κάποιοι έχουν βοηθηθεί. Αλλά θα μου πεις εδώ δεν σε πιάνουν τα φάρμακα...απ' την άλλη ποτέ δεν ξέρεις... μήπως επίσης πρέπει να ψάξεις μήπως έχεις σύνδρομο άπνοιας και δεν κοιμάσαι; Εγώ σωθηκα με το ρεμερον. Έχω κι εγώ χρόνια αϋπνία και απ'όσα φάρμακα δοκίμασα είναι το πιο αποτελεσματικό για να κοιμάμαι. Και το valdoxan με είχε βοηθήσει πολύ στον ύπνο και γενικότερα αλλά θέλει παρακολούθηση με εξετάσεις κλπ Και το ρεμερον δημιουργεί εξάρτηση με την έννοια ότι θυμάμαι παλιά που προσπαθούσα να το κόψω, όταν το σταματούσα για λίγες μέρες, μετά δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθόλου ή κοιμόμουν χάλια. Βασικά αυτά που λένε οι ψυχίατροι βασίζονται στις στατιστικές. Όμως επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός μερικές φορές πέφτουν έξω. Επίσης δεν συμφωνούν όλοι οι ψυχίατροι μεταξύ τους για συγκεκριμένα φάρμακα και τις ιδιότητες τους. Έχω προσωπική πείρα. Από κει και μετά εμπιστεύομαι την εμπειρία μου για το τι μου ταιριάζει. Όταν ξαναξεκινησα το ρεμερον μετά από χρόνια, η πρώτη εβδομάδα ήταν βδομάδα προσαρμογής μέχρι να με πιάσει κανονικά. Ίσως θέλει περισσότερο καιρό για να στρώσει. Όσο καλά κοιμάμαι με το ρεμερον δεν έχω κοιμηθεί με ζαναξ. Δοκίμασε μήπως με ρύθμιση της δόσης του ρεμερον έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις για τον ύπνο εκτός από τα ζαναξ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Niels έχω δοκιμάσει πολλά. Αταραξ,μελατονινη, βαλεριάνα,trittico.

    Μόνο το ρεμερον είχε αποτέλεσμα για 6 μηνες (δεν το έπαιρνα σε καθημερινή βάση αλλά 3 φορές την εβδομάδα ) . Πχ έπαιρνα 2 μέρες ρεμερον,μια μέρα ζαναξ, μια μέρα τίποτα, μετά ξανά ρεμερον,ξανά ζαναξ,μια μέρα τίποτα κ.ο.κ. Και έτσι πορευόμουν.προσπαθώ να παίρνω κάθε τρεις μέρες ζαναξ για να μην αποκτήσω ανοχή κι είχα βρει το ρεμερον ως λύση. Η ψυχίατρος μου μίλησε για το valdoxan που ανέφερες κι εσυ αλλά όπως σωστά επισήμανες θέλει αρκετές εξετάσεις και δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία. Θ αφήσω το ρεμερον στην άκρη για ένα μήνα και θα το ξαναρχίσω μετά κι ας ελπίσουμε ότι θα αρχίσει να λειτουργεί.

    Το ζαναξ πάνω από δυο φορές την εβδομάδα δεν το παιρνω με την καμία μην φορτωθώ μ´ενα επιπλέον πρόβλημα μελλοντικά . Θα δοκιμάσω και cbd ατμιζομενο που ‘χω προμηθευτεί ,πριν κοιμηθώ μπας και...

    Ευχαριστώ για την βοήθειά σου , το εκτιμώ ειλικρινά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Niels έχω δοκιμάσει πολλά. Αταραξ,μελατονινη, βαλεριάνα,trittico.

    Μόνο το ρεμερον είχε αποτέλεσμα για 6 μηνες (δεν το έπαιρνα σε καθημερινή βάση αλλά 3 φορές την εβδομάδα ) . Πχ έπαιρνα 2 μέρες ρεμερον,μια μέρα ζαναξ, μια μέρα τίποτα, μετά ξανά ρεμερον,ξανά ζαναξ,μια μέρα τίποτα κ.ο.κ. Και έτσι πορευόμουν.προσπαθώ να παίρνω κάθε τρεις μέρες ζαναξ για να μην αποκτήσω ανοχή κι είχα βρει το ρεμερον ως λύση. Η ψυχίατρος μου μίλησε για το valdoxan που ανέφερες κι εσυ αλλά όπως σωστά επισήμανες θέλει αρκετές εξετάσεις και δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία. Θ αφήσω το ρεμερον στην άκρη για ένα μήνα και θα το ξαναρχίσω μετά κι ας ελπίσουμε ότι θα αρχίσει να λειτουργεί.

    Το ζαναξ πάνω από δυο φορές την εβδομάδα δεν το παιρνω με την καμία μην φορτωθώ μ´ενα επιπλέον πρόβλημα μελλοντικά . Θα δοκιμάσω και cbd ατμιζομενο που ‘χω προμηθευτεί ,πριν κοιμηθώ μπας και...

    Ευχαριστώ για την βοήθειά σου , το εκτιμώ ειλικρινά.
    το valdoxan το είχα πάρει στο παρελθόν και μου έκανε πολύ καλή δουλειά στην κατάθλιψη , σαν να είχα μια μόνιμη ευφορία αλλά μετά με χτύπησε στον ύπνο...σαν να είχα πιει φραπέ πριν κοιμηθώ...έτσι τελικά το έκοψα

    για να πω την αλήθεια ήταν τόσο καλό που ώρες ώρες σκέφτομαι να του έδινα μια 2η ευκαιρία...

    αυτό που με παραξενεύει είναι για τις εξετάσεις που λέτε , εμένα ποτέ τότε ο γιατρός δε μου είχε ζητήσει εξετάσεις.

    τι εξετάσεις θέλει?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Εμένα να φανταστείς με βοηθούσε στον ύπνο γι'αυτό το έπαιρνα πριν κοιμηθώ αλλά απ'ο,τι θυμάμαι ενώ μου είχε δώσει διάθεση και ενέργεια δεν θυμάμαι να έκανε κάτι στο αγχος, γιατί με θυμάμαι υπερδραστήριο, με τρόπο που μου έκανε εντύπωση. Αλλά ίσως να μην θυμάμαι καλά. Φοβούνται ότι πειράζει το συκώτι και θέλουν κάποιους δείκτες να βλέπουν, δεν θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι ότι ήταν οι δείκτες για το συκώτι. Πριν τη λήψη του φαρμάκου και μετά από ένα μήνα, μετά από άλλους δύο μήνες, κάτι τέτοιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Niels αν σε βοηθούσε στον ύπνο το valdoxan να το δοκιμάσω κι εγώ.λειτουργει από την πρώτη φορά σαν υπναγωγο ή θέλει συνεχόμενη χρήση για να κοιμηθώ επιτέλους;
    Βράδυ το έπαιρνες;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το valdoxan εχει στην συνθεση του κατι μελατονονεργικο, αλλα αν το παιρνεις συνεχως , δεν θα φερνει για παντα υπνο ....τοχω δοκιμασει επι μακρον...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Teatree πριν κοιμηθώ το έπαιρνα. Εμένα κατευθείαν με είχε πιάσει. Macgyver το πήρα για έξι μήνες οπότε η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς θα εξελισσόταν. Θυμάμαι ότι έβλεπα πολλά όνειρα τότε. Τώρα παίρνω ρεμερον για τον ύπνο που δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις για το συκώτι όπως όταν έπαιρνα το valdoxan.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Niels αν σε βοηθούσε στον ύπνο το valdoxan να το δοκιμάσω κι εγώ.λειτουργει από την πρώτη φορά σαν υπναγωγο ή θέλει συνεχόμενη χρήση για να κοιμηθώ επιτέλους;
    Βράδυ το έπαιρνες;
    Επίσης το valdoxan είναι αντικαταθλιπτικό. Το λέω γιατί νομίζω πως είχες πει ότι δεν έχεις κατάθλιψη. Οπότε αν συνυπολογίσεις ότι χρειάζεται να κάνεις συγκεκριμένες εξετάσεις πριν το πάρεις, θα έλεγα να ρωτήσεις γιατρό αν ενδείκνυται για την αϋπνία σου και να μην το πάρεις μόνη σου. Για την αϋπνία ένας φαρμακοποιός μου πρότεινε το stilnox αλλά δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Remeron
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 07-09-2020, 12:29
  2. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 10:54
  3. remeron
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2019, 00:08
  4. Remeron..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 95
    Last Post: 07-07-2018, 15:05
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •