νοσηλεια????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    νοσηλεια????

    πηγα χθες στην κοινωνικη λειτουργο του αιγινητειου μου προτεινε νοσηλεια για καποιο διαστημα.
    την ρωτησα γιατι και μου απαντησε οτι αφενος επειδη οι κρισεις πανικου μου εχουν πυκνωσει και αφαιτερου επειδη δεν τηρω πιστα την φαρμακευτικη μου αγωγη στο σπιτι(παιρνω τα φαρμακα μου σε ακαταστατες ωρες και παραπανω απο αυτα που μου εχει συστησει η γιατρος μου).
    μου εκλεισε ραντεβου με ψυχιατρο για την αλλη τεταρτη για να συζητησουμε το θεμα της νοσηλειας.
    σημερα πηγα στην γιατρο μου του ικα και μου ειπε και εκεινη οτι το αιγινητειο ειναι το καλυτερο νοσοκομειο και οτι ειναι και κεινη της αποψης οτι πρεπει να νοσηλευτω
    εγω δεν ξερω αν θελω να νοσηλευτω.
    απο την μια θα γλυτωσω καποια πολυ ασχημα περιστατικα που συμβαινουν στο σπιτι και ισως να ειμαι πιο ηρεμη,αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα επηρεαστω απο την κατασταση των υπολοιπων ασθενων,οι οποιοι πολυ πιθανον να ειναι χειροτερα απο μενα...
    SOS ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!!

  2. #2
    Απ ότι φαίνεται, στο σπίτι γίνεται μισή δουλειά.
    Δες το σαν διακοπές, πάρε μαζί σου βιβλία, ή ακόμη και τετράδια για να γράψεις την εμπειρία σου εκεί.
    Σίγουρα από ιατρικής άποψης θα σε βοηθήσει περισσότερο κατά την ΄΄αποψη μου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    34
    θα συμφωνησω με την Θεωφανία..
    δες το απλα οτι κανεις καλο στον εαυτο σου..
    και σκεψου επισης οτι με την νοσηλεια σου εκει ισως τα πραγματα γινουν καλυτερα για σενα σε πιο μικρο χρονικο διαστημα, αφου οπως λες οτι στο σπιτι δεν γινονται τοσο σωστα τα πραγματα..
    δοκιμασε το και δες το σαν εμπειρια.. μην σκεφτεσαι αρνητικα πριν το κανεις.. πηγαινε και κανεις δεν σου αφαιρει την επιλογη μετα..
    αλλα μην το προδικαζεις.. μην ξεχνας οτι αφορα την υγεια σου και για να στο λενε γιατροι πιστεψε με θα ξερουν πολυ περισσοτερα απο εμας..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ferro, μην τα φαντάζεσαι τραγικά τα πράγματα εκεί μέσα.νοσηλεύτηκα για 4 μήνες περίπου σ΄αυτό το νοσοκομείο όπως έχω πει.είναι καθαρό, έχει καλό προσωπικό και προφανώς θα πας στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών όπως πήγα κι εγώ όπου έχει ελαφρές περιπτώσεις.για περισσότερα τηλεφωνείς.οκ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις χρησιμες συμβουλες σας.
    ομως απ\'οτι γνωριζω νοσηλευεται καποιος ειτε γιατι εχει χασει τα λογικα του,ειτε επειδη ειναι επικυνδινος για τον εαυτο του και τους δικους του.για μενα δεν ισχυουν αυτα.απλα εχω υπερμετρο αγχος και καταθλιψη(οχι ομως κατα τη διαρκεια ολης της ημερας).

  6. #6
    Originally posted by ferro
    σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις χρησιμες συμβουλες σας.
    ομως απ\'οτι γνωριζω νοσηλευεται καποιος ειτε γιατι εχει χασει τα λογικα του,ειτε επειδη ειναι επικυνδινος για τον εαυτο του και τους δικους του.για μενα δεν ισχυουν αυτα.απλα εχω υπερμετρο αγχος και καταθλιψη(οχι ομως κατα τη διαρκεια ολης της ημερας).

    Φέρο....όσο καιρό διαβάζω τα ποστ σου βλέπω έναν άνθρωπο που υποφέρει. Δν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την επικινδυνότα, αλλά οι γιατροί βλέπουν πως μπορείς να βοηθηθείς καλύτερα μέσα.
    Γιατί δεν το δοκιμάζεις?
    Χειρότερα αποκλείεται να γίνεις, οπότε πήγαινε γιατί στη χειρότερη περίπτωση θα παραμείνεις στα ίδια, στην καλύτερη θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου....

  7. #7
    Επίσης...καταλαβαίνω πως αυτό που σε πειράζει είναι το στίγμα του ανθρώπου που νοσηλεύεται για ψυχικές παθήσεις.
    Σε πειράζει αυτό και δεν σε πειράζει που οι προσπάθειες σου πάνε χαμένες τόσο καιρό?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    6

    MHN ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΑΙ

    πηγα χθες στην κοινωνικη λειτουργο του αιγινητειου μου προτεινε νοσηλεια για καποιο διαστημα.
    την ρωτησα γιατι και μου απαντησε οτι αφενος επειδη οι κρισεις πανικου μου εχουν πυκνωσει και αφαιτερου επειδη δεν τηρω πιστα την φαρμακευτικη μου αγωγη στο σπιτι(παιρνω τα φαρμακα μου σε ακαταστατες ωρες και παραπανω απο αυτα που μου εχει συστησει η γιατρος μου).
    μου εκλεισε ραντεβου με ψυχιατρο για την αλλη τεταρτη για να συζητησουμε το θεμα της νοσηλειας.
    σημερα πηγα στην γιατρο μου του ικα και μου ειπε και εκεινη οτι το αιγινητειο ειναι το καλυτερο νοσοκομειο και οτι ειναι και κεινη της αποψης οτι πρεπει να νοσηλευτω
    εγω δεν ξερω αν θελω να νοσηλευτω.
    απο την μια θα γλυτωσω καποια πολυ ασχημα περιστατικα που συμβαινουν στο σπιτι και ισως να ειμαι πιο ηρεμη,αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα επηρεαστω απο την κατασταση των υπολοιπων ασθενων,οι οποιοι πολυ πιθανον να ειναι χειροτερα απο μενα...
    SOS ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ!!!! [/quote]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    6
    λοιπον.... ελπιζω να φτασει σωστα το μηνυμα διοτι γραφω πρωτη φορα και βασικα δεν τα πολυξερω....
    Κοιτα νιμιζω οτι δεν πρεπει να πανικοβαλεσαι σχετικα με το θεμα νοσηλεια αν αυτο πρεπει να γινει αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν τηρεισ το προγραμμα θεραπειασ σου ευλαβικα?
    Οταν καποιοσ πασχει απο κατι το οποιο καταλαβαινει οτι χρηζει βοηθειας νομιζω οτι πρεπει να εκμεταλευεται σωστα τη βοηθεια που του δινεται.
    Κοιτα εγω θα προτεινα αν μπορεισ να το χειριστεις να κανεις μια προσπαθεια ακομα μονη στο σπιτι δινοντασ προταιρεοτητα στη σωστη εφαρμογη τησ θεραπειασ σου,αφου η τυχον νοσηλεια σε ανγχωνει επιπλεον και αν δεισ οτι δεν γινεται τοτε νομιζω οτι δεν εχεισ αλλη επιλογη....
    Παντωσ να ξερεισ οτι ολα γινονται και ε τη δικη μασ βοηθεια πρεπει να θεσ πραγματικα και συ να βοηθεισεισ τον εαυτο σου και να προσπαθεισ να αντιμετωπισεισ το οποιο προβλημα εχεις...
    Βασικα εριξα μια ματια στα προηγουμενα μαιλ σου και ειδα κατι για διπολικη διαταραχη? δεν γνωριζω ακριβωσ τι ειναι αυτο αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι ιδαιετερα σοβαρο αφου σου δωσαν αγωγη να την ακολουθησ μονη....
    Παντοσ ευχομαι να πανε ολα καλα να μην φοβασαι και να εχεισ δυναμη και υπομονη ολοι ξερουμε οτι αυτου του ειδουσ οι κατατασεισ θελουν πολυ χρονο και τελικα παντα μασδ ξαναθυμουνται μολισ ζοριστουμε νομιζω ποτε δεν μασ αφηνουν οριστικα
    ευχομαι το καλυτερο και περιμενω νεα σου
    )))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by iaveri

    Κοιτα εγω θα προτεινα αν μπορεισ να το χειριστεις να κανεις μια προσπαθεια ακομα μονη στο σπιτι δινοντασ προταιρεοτητα στη σωστη εφαρμογη τησ θεραπειασ σου,αφου η τυχον νοσηλεια σε ανγχωνει επιπλεον και αν δεισ οτι δεν γινεται τοτε νομιζω οτι δεν εχεισ αλλη επιλογη....
    αυτο εχω σκεφτει να εφαρμοσω.
    ηδη σημερα τηρησα πιστα την δοσολογια της φαρμακευτικης μου αγωγης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by Θεοφανία


    Φέρο....όσο καιρό διαβάζω τα ποστ σου βλέπω έναν άνθρωπο που υποφέρει. Δν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την επικινδυνότα, αλλά οι γιατροί βλέπουν πως μπορείς να βοηθηθείς καλύτερα μέσα.
    Γιατί δεν το δοκιμάζεις?
    Χειρότερα αποκλείεται να γίνεις, οπότε πήγαινε γιατί στη χειρότερη περίπτωση θα παραμείνεις στα ίδια, στην καλύτερη θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου....
    θεοφανια μου καταλαβαινω οτι ολα αυτα τα λες απο καλη προθεση,οπως και ολοι σας εδω μεσα.
    ομως περσυ που νοσηλευτηκα στο γενικο κρατικο νικαιας(μια μερα,δεν αντεξα παραπανω) βγηκα τρις τρις τρις χειροτερα απο οτι ημουν πριν μπω.ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα μεχρι τωρα στη ζωη μου!ειλικρινα ομως!!!

  12. #12
    Ναι, αλλά τώρα σου είπαν πως το Αιγινείτιο είναι καλύτερο.
    Η απόφαση είναι δική σου φυσικά. Ξεκίνα με το να είσαι πιστή στη θεραπεία σου και μακάρι να αποφύγεις τη νοσηλεία.
    Όμως να το βάλεις σκοπό και να το παλαίψεις, έτσι; Μη βολευτείς πάλι εκεί και χάνεις άδικα χρόνο!
    Απ\' ότι έχω καταλάβει είσαι πολύ μικρή. Είναι κρίμα να χάνεις τα καλύτερα σου χρόνια με πισωγυρίσματα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •