Καταθλιψη και ψυχοσωματικα λογω ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6

    Καταθλιψη και ψυχοσωματικα λογω ΙΨΔ

    Νίώθω τις φλέβες/αρτηρίες σε κάποια σημεια του σωματος πχ ποδια κοντα στα γονατα, στον γοφο, ίσως και στα πλευρά, να είναι πρησμενα ευερέθιστα. Καποιες φορες αισθάνομαι έναν κομπο στο λαιμο. με αποτέλεσμα να μου κόβεται η ορεξη. Καποιες φορες έχω και μια μικρη ζαλαδα. Πρεπει να φταιει το αγχος, η θλίψη.


    Έχω ανησυχία ότι μπορεί να έσπασα ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ υπόσχεση στους Θεούς στην οποία μπορεί να ζήτησα κάποια τιμωρία. Όλα αυτά προέρχονται από αρνητικα αισθήματα και υποθέσεις και "δεν πρεπει". Είχα προσευχηθεί, κάποτε, στον Χριστιανικό Θεό και προσπάθησα να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις. Ότι τις κανω λογω ocd και ότι μια υπόσχεση θα μετράει μόνο αν καταλαβαίνω τί είναι αυτό που υπόσχομαι, αν το εννοήσω και αν επικυρώσω την υπόσχεση κάνοντας τον σταυρο 3 φορές. Επίσης, σε άλλες υποσχέσεις-προσευχές, προσπάθησα να ξεκαθαρίσω ότι δεν σπάνε εάν ξεχαστώ, εάν με αναγκάσουν ( πχ με οπλο νομίζω) και κάτι ακόμη νομίζω αλλά δεν θυμάμαι. Δεν ξέρω αν αυτό το είχα πει και τότε, ή το είπα για όλες τις υποσχέσεις ή μονο για τις συγκεκριμένες.

    Λόγω αρνητικών αισθημάτων και αναμνήσεεων το μυαλό μου κάνει σενάρια ότι μπορεί πριν 2.5 χρονια να έκανα υποσχέσεις που όχι μονο ζητούσαν κάτι που δεν θέλω ως τιμωρία αλλά να επικυρώθηκαν σαν αληθινες υποσχέσεις, κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Πράμα που δεν θυμάμαι. και δεν νομίζω, να τολμούσα αλλά πάλι, ανησυχώ. Ανησυχω για μια συγκεκριμένη τιμωρία την οποία μπορεί να ζήτησα, Δεν θέλω να κάνω υποσχέσεις. Απλά, ήταν ένας τρόπος για να κάνω τον ψυχαναγκασμό μου να με αφήσει ήσυχο.

    πχ αν μου έλεγε

    "πανε αγόρασε 30 κιλα ζάχαρη'" και έγω δεν μπορούσα να το αγνοήσω, τότε προσπαθούσα να κάνω υπόσχεση για να αναγκάσω τον εαυτό μου ΝΑ ΜΗΝ κανει την τελετουργία. Και καμια φορα χρησιμοποιούσα τον φόβο της τιμωρίας γιατι η απλη υπόσχεση δεν βοηθούσε.


    θα σας πω ένα παράδειγμα που ίσως μοιάζει με το πρόβλημα μου.

    το ocd λεει σε κάποιον να πάρει 30 κιλα ζαχαρη. Αυτός δεν θέλει. Το οcd επιμένει. Δεν μπορεί να το αγνοήσει και λόγω πίεσης του φεύγουν κάποες σκέψεις περι υπόσχεσης. Το ocd επιμένει. Tότε, σκέφτεται περι τιμωρίας. Το ocd επιμένει. Tότε, αναγκάζεται να κάνει υπόσχεση κανονική, να ζητήσει μια συγκεκριμένη τιμωρία και να επικυρώσει την υπόσχεση κάνοντας τον σταυρό 3 φορές. Δεν θέλει να το κάνει αλλά είναι τοσο κουρασμένος που πιστεύει ότι είναι ομ ονος τρόπος να τον αφήσει το οcd. Aνησυχέι ότι έσπασε την υπόσχεση και ανησυχεί ότι μπορεί να τιμωρήθηκε με τον τρόπο που ζήτησε.

    Δηλαδή, ανησυχεί ότι μπορεί να έγινε φαλακρός και ότι όταν βλέπει τον εαυτό του στον καθρέφτη βλέπει τα μαλλιά του αλλά στην πραγματικότητα, είναι φαλακρός. Όλοι μπορούν να δουν ότι είναι φαλακρός εκτός από τον ίδιο. (αναφέρω πάρομοιο παράδειγμα για αυτό που μου λέει το ocd και όχι το ιδιο)

    Ξέρω ότι μοιάζει με τρολ αλλά για αυτό ανησυχώ. Τώρα δεν κάνω υποσχέσεις. Καμια φορα μπορει να έρχονται ανεξελγκτες σκέψεις αλλά νομίζω είμαι αρκετά καλύτερα σε αυτό το θέμα. Απλά, στεναχωριέμαι και αγχώνομαι για αυτά τα παλιά, υποθετικά σενάρια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε ψυχίατρο είσαι διατεθειμένος να πας;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Νομίζω πρέπει να πας σε γιατρό άμεσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Μήνες η ίδια ιστορία, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, πρέπει να πας σε ψυχίατρο αλλιώς θα βασανιζεσαι είναι μονόδρομος δεν υπάρχει άλλη λύση, πρέπει να το καταλάβεις, το μόνο πράγμα που πιστεύω πως πετυχαίνεις εδώ είναι μια πρόσκαιρη ανακούφιση να τα γράφεις, αυτά που έχεις στο μυαλό σου, αλλά μετά από λίγη ώρα πάλι θα σου έρθει κάποιο άλλο πρόβλημα από αυτά που γράφεις. Μονή λύση ψυχίατρος και αν το συνδιασεις με ψυχοθεραπεία ακόμα καλύτερα!!

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη λόγω του πατέρα...;
    By Mar_ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-2018, 22:11
  2. Ψυχοσωματικά λόγω άγχους ή ανίατες ασθένειες?
    By Peach in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 22
    Last Post: 16-10-2014, 18:31
  3. Άγχος,κατάθλιψη και ψυχοσωματικά?
    By ifeelblue22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-05-2014, 17:09
  4. Αγχος και κατάθλιψη και ψύχοσωματικα
    By Δημήτρης89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2012, 20:47
  5. Εντονη καταθλιψη και ψυχοσωματικα :(
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2012, 01:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •