Moυ είναι δύσκολο να ακολουθήσω να ακολουθήσω τον Χριστό και ανησυχώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 1 of 1
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6

    Moυ είναι δύσκολο να ακολουθήσω να ακολουθήσω τον Χριστό και ανησυχώ.

    Έχω καταθλιψη και ιδψ. Πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα, μπορεί να έχω χάσει σχέδον όλη την πίστη μου. Noμίζω δεν είμαι καλός Χριστιανός επειδή αμφιβάλλω πολύ και δεν ακολουθώ κάποιους κανόνες του Χριστού. Δεν πάω εκκλησία και βρίσκω ικανοποίηση σε σεξουαλικές σκέψεις/πράξεις. Μου αρέσει να περναω ωραία μόνος μου ή με παρέα χωρίς να έχω το άγχος ότι αν πεθάνω μπορεί να πάω στην κόλαση. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να ακολουθώ τον Χριστό αλλά δεν υπάρχει κάποια ισορροπία?
    Πως μπορώ να απολαύσω την ζωή χωρίς να αμαρτάνω? Δεν μπορώ να κρατήσω τον εαυτό μου μακρυά από σεξουαλικές σκέψεις/πραξεις. Έχω καταθλιψη και το να διακόψω αυτήν την ευχαριστήση με κάνει πιο δυστιχισμένο.

    Διαβάζω/ακούω για κανόνες που πρέπει να τηρώ και αγχώνομαι/στεναχωριέμαι ακόμη πιο πολύ. Πχ πρέπει να νηστεύω από κρέας, γαλακτοκομικά και λάδι κάθε Τετάρτη και Παρασκευή. Πρέπει να πηγαίνω κάθε Κυριακή στην εκκλησία και ίσως, και τις άλλες μέρες που γίνονται λειτουργίες (αναλόγως την μέρα)

    Όλα αυτά μου φαίνονται πιεστικά. Επηρεάζομαι από άπιστους που λένε ότι ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία φτιαγμένη από τον άνθρωπο κλπ κλπ κλπ. Υπάρχουν διαφωνίες που μου φαίνονται λογικές. Δεν θα μπορούσε ο Χριστιανισμός να είναι μια θρησκεία που έγινε για χειραγώγηση ή για να φέρει τάξη στον κόσμο από ανθρώπους?

    Υπάρχουν και άλλες θρησκείες. Γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή? Δεν μπορώ να σταματήσω κάποιες αμαρτίες και παρόλα αυτά, θέλω να ακολουθήσω τον Χριστό γιατί φοβάμαι. Μπορώ να προσπαθήσω να είμαι καλος, τίμιος κλπ αλλά υπάρχουν κάποιοι κανόνες που δεν μπορω να ακολουθήσω. Και αισθάνομαι ακόμη πιο ανήσυχος και στεναχωρημένος. Δεν θέλω να πιέσω τον εαυτό μου για να πιστέψει στον Χριστό από φόβο. Και σκέφτομαι:

    1) Δεν θα μπορούσε ο Χριστιανισμός να είναι μια θρησκεία από ανθρώπους?

    2) Υπάρχουν site που μιλάνε για την θεωρία της προσομείωσης. Μάλιστα, υπάρχουν και ιστορίες ανθρώπων σε φόρουμ που έζησαν κάτι περίεργο. Πχ αντικείμενα που εξαφανίζονται, ανθρώποι να εμφανίζονται από το πουθένα κλπ. Θα μπορούσε να ήταν glitch στο ματριξ.Πιστεύω θα υπάρχουν άνθρωποι που βίωσαν θαύματα από άλλες θρησκείες.

    3) Υπάρχουν site που παρουσιάζουν την Βίβλο με αντιφάσεις.

    4) Το να πιστεύει κάποιος χωρίς να έχει δει μου φαίνεται υπόπτο.
    Last edited by MrErdinam; 29-01-2021 at 20:25.

Similar Threads

  1. τι διατροφή πρέπει να ακολουθήσω?
    By aiglh! in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 15:41
  2. εχω μπερδευτει! δεν ξερω ποιανου γιατρου-ψυχολογου προτροπη να ακολουθησω!!!
    By giorgos panou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2012, 17:52
  3. τι διαιτα να ακολουθησω??
    By maraki23 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 15-10-2009, 17:51
  4. Ν'ακολουθήσω το πάθος μου λοιπόν?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 02-02-2009, 14:10
  5. Θέλω να ακολουθήσω αυτό που πραγματικά αγαπώ
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2008, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •