μηπως το γνωριζετε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    μηπως το γνωριζετε ?

    μου εγραψε ο νευρολογος 2 κουτακια ζαναξ για ενα μηνα ( λιγα , δεν μου φτανουν ) , στον ΕΟΠΥΥ , την 26/1 , μπορω να παω στον ψυχιατρο μου ( του ΕΟΠΥΥ κι αυτος ) που εχω κλεισμενο ραντεβου την 1/2 και να μου γραψει τα 6 κουτια ζαναξ /διμηνο ( τοσα μου γραφει παντα ) χωρις να δει τα ζαναξ που μουχει ηδη γραψει ο νευρολογος ? ετσι κι αλλιως 3,80 ευρω κανει το κουτακι.....μηπως το μικρο κοστος δεν του βγαλει καμμια ενδειξη , η θα του βγαλει ουτως η αλλως ενδειξη υπερβαλλουσα δοση ? ναι , μουχει τυχει σε πολυ ακριβα αντιεπιληπτικα που επαιρνα , εκ λαθους φυσικα , ταγραφε ο νευρολογος αυτα , αλλη ορεξη δεν ειχα απ το να παιρνω με τις χουφτες αντιεπιληπτικα ............ το ποια ειναι η υπερβαλλουσα δοση ειναι σχετικο......τουβγαζε το συστημα του νευρολογου οτι εχω συνταγη μεχρι τον Ιουνιο/21 ,( δεν εχω τετοια , και εκνευριστηκε ., νομιζε οτι τουλεγα ψεμματα , ειναι νευρικος , ναι ) , και μουπε θα μας πανε μεσα για εμποριο φαρμακων !!! τελικα μου ταγραψε .....
    αν το γνωριζει κανεις , θα με βοηθουσε πολυ .....διοτι μετα θα ειναι καχυποπτος , και ο νευρολογος , και ο ψυχιατρος ........η παω στον ψυχιατρο την 1/2 κι οτι βγει ?

    ευχαριστω εκ των προτερων .....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα.
    οταν οι γιατροι μπαινουν στο προγραμμα της συνταγογραφησης, μπορουν και βλεπουν τι αλλες συνταγες ειναι γραμμενες εκει. δεν ειναι θεμα κοστους. οποτε, αν εχεις συνταγες μεχρι τον ιουνιο για καποιο λογο, θα το δει κι α υτος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μου εγραψε ο νευρολογος 2 κουτακια ζαναξ για ενα μηνα ( λιγα , δεν μου φτανουν ) , στον ΕΟΠΥΥ , την 26/1 , μπορω να παω στον ψυχιατρο μου ( του ΕΟΠΥΥ κι αυτος ) που εχω κλεισμενο ραντεβου την 1/2 και να μου γραψει τα 6 κουτια ζαναξ /διμηνο ( τοσα μου γραφει παντα ) χωρις να δει τα ζαναξ που μουχει ηδη γραψει ο νευρολογος ? ετσι κι αλλιως 3,80 ευρω κανει το κουτακι.....μηπως το μικρο κοστος δεν του βγαλει καμμια ενδειξη , η θα του βγαλει ουτως η αλλως ενδειξη υπερβαλλουσα δοση ? ναι , μουχει τυχει σε πολυ ακριβα αντιεπιληπτικα που επαιρνα , εκ λαθους φυσικα , ταγραφε ο νευρολογος αυτα , αλλη ορεξη δεν ειχα απ το να παιρνω με τις χουφτες αντιεπιληπτικα ............ το ποια ειναι η υπερβαλλουσα δοση ειναι σχετικο......τουβγαζε το συστημα του νευρολογου οτι εχω συνταγη μεχρι τον Ιουνιο/21 ,( δεν εχω τετοια , και εκνευριστηκε ., νομιζε οτι τουλεγα ψεμματα , ειναι νευρικος , ναι ) , και μουπε θα μας πανε μεσα για εμποριο φαρμακων !!! τελικα μου ταγραψε .....
    αν το γνωριζει κανεις , θα με βοηθουσε πολυ .....διοτι μετα θα ειναι καχυποπτος , και ο νευρολογος , και ο ψυχιατρος ........η παω στον ψυχιατρο την 1/2 κι οτι βγει ?

    ευχαριστω εκ των προτερων .....
    Θα φανεί η συνταγή που σου έχει δώσει ο νευρολογος μόλις βάλει το αμκα σου. Και δεν θα μπορεί να σου γράψει άλλα. Εκτός και αν ακυρώσει αυτή τη συνταγή (αν δεν την έχεις εκτελέσει) και σου γράψει μεγαλύτερη δόση ημερησίως.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Υπάρχει πλαφόν Μαc πλέον με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν μπορούν να γράφουν όπως παλιά,μόνο αν το κάνει σε τρίμηνη ή εξάμηνη έκδοση αυτό τον αριθμό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ευχαριστω την ρεμεντυ, την μαριλου, και την Αλεξία , με διαφωτησατε .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Και κάτι σημαντικό που δεν ήξερα αλλά έμαθα.
    Από την στιγμή εκτέλεσης της συνταγής πρέπει να περάσουν 21 μέρες για να γράψεις ξανα και όχι ένας μήνας..
    Το κατάλαβα μια μέρα που ξεμείνα και πήρα τον γιατρό και μου είπε πρέπει να περάσουν 21 μέρες για να του επιτραπεί εκτέλεση στο σύστημα.
    Οπότε αν σου τελειώσουν νωρίς μέτρα αν έχουν περάσει 21 μέρες.
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ευχαριστω την ρεμεντυ, την μαριλου, και την Αλεξία , με διαφωτησατε .......
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου .......την διαβασα .,,,,,,,,,,,,

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Μπορεί να γραψει επιπροσθετο κουτί γιατί δεν εβγαινα, μου μετεθεταν συνεχώς το ραντεβού το νοσοκομείο . Αλλα δεν ξέρω για τόσα πολλά παραπάνω

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-01-2021, 11:29
  2. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14
  3. τον γνωρίζετε?
    By Paprika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-2010, 15:22
  4. Φλουοξετινη τι γνωριζετε?
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2009, 04:43
  5. Τι γνωριζετε?
    By Ifigeneia24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-08-2007, 03:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •