Έχει η εκκλησία πιο αυστηρούς/περισσότερος κανόνες από ότι πρέπει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6

    Έχει η εκκλησία πιο αυστηρούς/περισσότερος κανόνες από ότι πρέπει?

    Νομίζω, ο Παύλος ίδρυσε την εκκλησία για να διαδόσει τα Ευαγγέλια. Νομίζω, ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις? Για παράδειγμα, υπάρχει νομίζω, εδάφιο που λέει ότι δεν θα πρέπει να αμελούμε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις (λειτουργία). Αυτό όμως, σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι αμαρτία αν κάποιος δεν πάει στην εκκλησία την Κυριακή? Υπάρχει εδάφιο που να το λέει ξεκάθαρα ότι είναι αμαρτία? Λογικά, οι περισσότεροι παπάδες το θεωρούν αμαρτία γιατί υπάρχει από χρόνια ως παράδοση αλλά είναι όντως έτσι? Μπορεί και να είναι αμαρτία, αλλά ισχύει το ίδιο και για τις άλλες μέρες που η εκκλησία έχει λειτουργία? Για παράδειγμα, σήμερα είναι των τριών ιεραρχών. Είναι αμαρτύα αν δεν πάει κάποιος εκκλησία σήμερα? Δηλαδή, θα πρέπει όποια μέρα έχει εκκλήσία, ένας Χριστιανός να πηγαίνει αλλίως είναι αμαρτία? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό για τον Χριστιανό να πηγαίνει εκκλησία αλλά αν δεν πάει είναι αμαρτία? Ακόμη και αν επιλέγει να πηγαίνει μόνο τις Κυριακές κα όχι τις άλλες μέρες, είναι πάλι αμαρτία?

    Σχετικά με την νηστεία, πρέπει να νηστεύουμε Παρασκευή και Τετάρτη. Όπως και κάποιες άλλες μέρες. Πχ 40 μερες κλπ. Αν κάποιος δεν νηστέψει στις 40 μέρες, είναι αμαρτία? Υπάρχει γραμμένο στην Βίβλο που να το λέει ότι είναι αμαρτία?

    Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν κανόνες που μου μοιάζουν λίγο δύσκολοι να ακολουθεί κανείς συνέχεια. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μην αμαρτάνουμε, να διαβάσουμε την Βίβλο, να προσευχόμαστε, να ζητάμε συγχώρεση και ίσως να πηγαίνουμε εκκλησία κάθε Κυριακή, αλλά μου φαίνοντα υπάρχουν κανόνες που ΙΣΩΣ να μην χρείαζονται ή είναι προαιρετικοί. Ξέρω ότι ή εκκλησία υπάρχει για να μας καθοδηγεί αλλά αν λάβουμε υποψιν ότι πέρασαν πολλά χρόνια, ότι οι παπάδες είναι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν λάθη, και ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Αμαρτίες μπορεί να είναι πολλά πράγματα, αλλά δεν σημαίνει ότι μπορείς να τα αποφύγεις όλα. Για αυτό, αποδέξου ότι θα κάνεις αμαρτίες και ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! Απλά προσπάθησε να έχεις μια αξιοπρεπή ζωή, ρώτα και έναν πνευματικό όλα αυτά που ρωτάς εδώ πέρα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΑΜΑΡΤΙΑ ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που λες. Αυτο που γραφεις στο θεμα σου ειναι και αυτο κακο, μαλιστα ισως ειναι χειροτερο απο μια απλη αμαρτια, διοτι το να μην σημετεχεις πλεον στις λειτουργγιες της εκκλησιας φιλε μου παει να πει οτι παυεις να εισαι μερος της, παυεις να εισαι κοματι και σωμα ΧΡΙΣΤΟΥ! σταματας να εισαι δλδ χριστιανος με την βαθια εννοια . Η συμετοχη σου στις κοινωνικες λειτουοργιες της εκκλησιας δεν ειναι να τις κανεις ουτε σαν υποχρεωση ουτε επειδη πρεπει ουτε με το ζορι, θα πρεπει να τις κανεις επειδη θελεις ειδαλος μην πηγαινεις καθολου! Ομως θα πρεπει να γνωριζεις οτι τα παντα εχουν ενα τιμημα στην ζωη μας, οπως και στα μαθηματα μουσικης για παραδηγμα εαν καποιος σταματησει να πηγαινει δεν θα μπορει πλεον να ξερει να παιζει μουσικη ,δεν θα ανηκει πλεον στην χωροδια.Ετσι και εσυ εαν παξεις να πηγαινεις στην εκκλησια ,εαν απομακρινθεις απο το ποιμνιο δεν θα μπορεις πλεον να επικαλεισαι τον ΚΥΡΙΟ στις δυσκολιες σου, ουτε τους αγιους, ετσι εαν βρεθεις σε δυσκολιες οι κυνδηνους θα εισαι μονος σου εκει εξω φιλε μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by MrErdinam View Post
    Νομίζω, ο Παύλος ίδρυσε την εκκλησία για να διαδόσει τα Ευαγγέλια. Νομίζω, ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις? Για παράδειγμα, υπάρχει νομίζω, εδάφιο που λέει ότι δεν θα πρέπει να αμελούμε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις (λειτουργία). Αυτό όμως, σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι αμαρτία αν κάποιος δεν πάει στην εκκλησία την Κυριακή? Υπάρχει εδάφιο που να το λέει ξεκάθαρα ότι είναι αμαρτία? Λογικά, οι περισσότεροι παπάδες το θεωρούν αμαρτία γιατί υπάρχει από χρόνια ως παράδοση αλλά είναι όντως έτσι? Μπορεί και να είναι αμαρτία, αλλά ισχύει το ίδιο και για τις άλλες μέρες που η εκκλησία έχει λειτουργία? Για παράδειγμα, σήμερα είναι των τριών ιεραρχών. Είναι αμαρτύα αν δεν πάει κάποιος εκκλησία σήμερα? Δηλαδή, θα πρέπει όποια μέρα έχει εκκλήσία, ένας Χριστιανός να πηγαίνει αλλίως είναι αμαρτία? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό για τον Χριστιανό να πηγαίνει εκκλησία αλλά αν δεν πάει είναι αμαρτία? Ακόμη και αν επιλέγει να πηγαίνει μόνο τις Κυριακές κα όχι τις άλλες μέρες, είναι πάλι αμαρτία?

    Σχετικά με την νηστεία, πρέπει να νηστεύουμε Παρασκευή και Τετάρτη. Όπως και κάποιες άλλες μέρες. Πχ 40 μερες κλπ. Αν κάποιος δεν νηστέψει στις 40 μέρες, είναι αμαρτία? Υπάρχει γραμμένο στην Βίβλο που να το λέει ότι είναι αμαρτία?

    Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν κανόνες που μου μοιάζουν λίγο δύσκολοι να ακολουθεί κανείς συνέχεια. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μην αμαρτάνουμε, να διαβάσουμε την Βίβλο, να προσευχόμαστε, να ζητάμε συγχώρεση και ίσως να πηγαίνουμε εκκλησία κάθε Κυριακή, αλλά μου φαίνοντα υπάρχουν κανόνες που ΙΣΩΣ να μην χρείαζονται ή είναι προαιρετικοί. Ξέρω ότι ή εκκλησία υπάρχει για να μας καθοδηγεί αλλά αν λάβουμε υποψιν ότι πέρασαν πολλά χρόνια, ότι οι παπάδες είναι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν λάθη, και ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις?
    Την θρησκεία οποία είναι αυτή την έχεις μέσα σου και την εφαρμόζεις κάθε μέρα και κάθε ώρα της ζωής σου ..

    Φυσικά και αν δεν πηγαίνεις εκκλησία δεν παύεις να είσαι χριστιανός και όταν έχεις την ανάγκη του κυρίου σου σταματά το δικαίωμα σου να τον επικαλείσαι.

    Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό όλοι αυτοί που αδυνατούν να επισκεφτούν μια εκκλησία λόγο χιλιομετρικής απόστασης ,λόγο κάποιου προβλήματος υγείας που έχουν και δεν επιτρέπεται η μετακίνηση τους ,ακόμα και αυτοί που βρίσκονται μέσα σε νοσοκομεία και γηροκομεία τι πάει να πει ότι δεν έχουν το δικαίωμα της πίστης τους ?

    Ίσα ίσα υπάρχει λόγος που λέει για αυτούς τους ανθρώπους που αδυνατούν να επισκεφτούν ένα ναό.
    Μπορούν να κάνουν τα σπίτια τους εκκλησίες ,τα δωμάτια τους αν ακόμα και αυτά βρίσκονται μέσα σε ένα νοσοκομείο ,είτε μέσα σε ένα γηροκομείο και γενικά σε ένα ίδρυμα που δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε μια εκκλησία ..
    Υπάρχει μελέτη ακόμα και κάποιος ιερέας να σε επισκεφτεί στην οικεία σου είτε για να μιλήσεις μαζί του ,είτε για να εξομολογηθείς είτε ακόμα και για να μεταλαβεις ...
    Ακόμα και αυτοί που είναι πρεσβευτές της εκκλησίας μας ,αυτό κυρητουν και υποστηρίζουν ..
    Και το κυριότερο κάνε την ψυχή σου εκκλησία και ναό της κάθε θρησκείας σου μπορείς?
    Αν μπορείς αυτό είναι το καλύτερο .

    Όπως και με τις νηστείες ...Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν μπορούν να νηστεύουν ούτε μια μέρα λόγο θεματων υγείας ...
    Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πριν την θεία κοινωνία επιβάλεται να έχουν φαι κάτι γιατί το απαιτεί η φαρμακευτική τους αγωγή ..

    Άλλωστε η μεγαλύτερη αμαρτία όπως λένε και οι πατέρες δεν είναι αυτά που μπαίνουν από το στόμα μας αλλά αυτά που βγαίνουν από εκεί ..

    Η πίστη δεν εσωκλείεται σε αυστηρά στερεότυπα όπως θέλουν να προβάλουν κάποιοι .
    Όταν είσαι πραγματικός πιστός από την καρδιά σου και όχι από τα πρέπει των άλλων Αυτός που επικαλείσαι την ώρα που τον έχεις ανάγκη να είσαι σίγουρος ότι είναι εκεί και σε ακούει.

    Όλα τα άλλα υπάρχουν απλά για να δημιουργούνται ενοχες και λανθασμένες εντυπώσεις .

    Και όπως πάντα λέω σε αυτές τις περιπτώσεις η ημιμαθεια είναι χειρότερη της αμάθειας .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1
    παρομοιαζεις όμως τον τροπο που θα πρεπει να ζει ενας Χριστιανός με κάτι πολύ ανθρωπινο όπως είναι η χορωδια.

    Υπάρχει εδάφιο που λέει ξεκάθαρα ότι θα πρέπει να πηγαίνουμε εκκλησία? Μπορεί να είναι υποχρεωτικό για τις Κυριακές αλλά γιατί να πρέπει να πηγαίνουμε και τις άλλες μερες που είναι ημερα καποιου Αγίου για παράδειγμα?

    Το γράφει αυτό στην Βίβλο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Erudinamocd View Post
    παρομοιαζεις όμως τον τροπο που θα πρεπει να ζει ενας Χριστιανός με κάτι πολύ ανθρωπινο όπως είναι η χορωδια.

    Υπάρχει εδάφιο που λέει ξεκάθαρα ότι θα πρέπει να πηγαίνουμε εκκλησία? Μπορεί να είναι υποχρεωτικό για τις Κυριακές αλλά γιατί να πρέπει να πηγαίνουμε και τις άλλες μερες που είναι ημερα καποιου Αγίου για παράδειγμα?

    Το γράφει αυτό στην Βίβλο?
    Δεν χρειάζεται να τα λέει όλα στην Βίβλο, εσύ κρίνεις πότε θα πας. Αν θες πήγαινε μόνο Κυριακή (ειδικά αν δουλεύεις δεν έχεις κι άλλη επιλογή). Αλλά ρώτα έναν ιερέα για όλα αυτά, όχι εμάς!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Τα πρέπει και δεν πρέπει, την αμαρτία και την μη αμαρτία δεν την γράφει κάπου... Ούτε στην βίβλο, ούτε στην καινή διαθήκη, ούτε στην παλιά.... Αυτό που προσπαθείς εσύ να πεις είναι ότι πλέον οι παπάδες η εκκλησία σαν θεσμός είναι αυτός που λέει τι πρέπει και τι δεν πρέπει, και αφού δεν το γράφει κάπου, άρα μπορεί απλά να είναι λόγια τους...

    Εγώ θα σου πω τι εξής: αμαρτία είναι κάθε τι είναι αντίθετο από αυτό που λέει η φωνή της συνειδήσεως... Δηλαδή όλοι ξέρουμε ότι πριν γίνει θεία λειτουργία, χτυπάει η καμπάνα, η καμπάνα είναι το κάλεσμα...σε καλούν να πας στο σπίτι του Θεού και να προσεχευθεις... Οκ, δεν λέω ότι μπορείς, ίσως πρέπει να πας στην δουλειά σου, τότε δεν είναι κάτι που θα πρέπει να λογοδοτήσεις στον Κύριο.. Αλλά την Κυριακή είναι η μέρα που αφιερωμένη στον Κύριο και για αυτό είναι αργία, άρα έχεις ακόμα λιγότερες πιθανότητες να δουλεύεις αυτήν την ημέρα, οπότε όταν ακούς την καμπάνα, το κάλεσμα, και δεν πας, τότε ο Κύριος θα σε ρωτήσει και πρέπει να λογοδοτήσεις... Δεν πήγες από τεμπελιά; δεν πήγες για να μην χαλάσεις τον ύπνο σου; δεν έχει σημασία αλλά δεν πήγες...

    Γενικά, για να μην πιανομαστε μόνο από ένα πράγμα, πχ αμαρτία είναι αυτό ή αυτό δεν είναι αμαρτία... Σκέψου την φωνή της συνειδήσεως, εκεί θα δεις ότι κάπου θα σου λέει ότι δεν είναι σωστό... Δεν λέμε ότι κανείς είναι αναμάρτητος, αλλά πάντα υπάρχει και ο πνευματικός που μπορεί να μας συγχωρεί για τα αμαρτήματα μας, αρκεί να έχουμε μετανιώσει που τα έχουμε κάνει πραγματικά... Αλλιώς δεν έχει νόημα να πω ότι δεν πήγα στην εκκλησία αλλά λαμβάνω αφέση αμαρτιών και μετά από την εξομολόγηση συνεχίσω να μην πηγαίνω πάλι στην λειτουργία

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστυχως με το περασμα των χρονων εχουν πολλα πραγματα αλλαξει, ειτε λογο ερμινιας ειτε μεταφρασης.
    Η καθε θρησκεια εχει δικες της θεωριες και δικους της τροπους συμετοχης, η χριστιανικη πιστη απο την μια πλευρα ειναι η πιο ανικτη πιστη, η πιο ευκολη να μπεις αλλα ηπιο δυσκολη να μπορεσεις να πεις οτι εισαι ενας απολυτα σωστος χριστιανος.Διοτι εαν παμε να κανουμε στην πραξι οσο λεει η Βιβλος θα δουμε οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο, ποιος πλουσιος θα τολμουσε να χαρησει τα λεφτα του στους φτωχους? ποιος κληρωνομος μεγαλης περιουσιας σε διαμαχη με συγγενικο του προσωπο θα του τα χαριζαι? ποιος που βρησκετε σε διαμαχη με καποιον αλλον θα του ελεγε σου δινω οτι ζητα? ποιος θα πηγαινε στους φτωχους μετναστες της Αθηνας να τους παρει σπιτι του ,και πολλα αλλα , ειναι πολυ δυσκολο.
    Οσο για αυτο που αναφερεις θα σου ξανα πω οτι δεν πρεπει να βλεπεις την συμετοχη σου στις λειτουργιες της εκκλησιας σαν υποχρεωση, σαν κατι που πρεπει να κανεις.Απεναντιας θα πρεπει να θελεις να εισαι εκει με χαρα , με τολμη και χωρις αγγαρια, να θελεις να πας κι αν δεν μπορεις να πας να ξενερωνεις οχι γιατι θα σου πουν κατι, η για τον φοβο σου στο Θεο, αλλα επειδη εσυ ξενερωσες.
    Βεβαια η βιβλος το παρομοιαζει με το ποιμενα και το ποιμνιο, οπως δλδ ενα προβατο ,οπου ξαφνικα σταματησει να ακολουθει το ποιμνιο του, θα χαθει στα δασοι, οπου οι κινδυνοι της φυσης, το να του επιτεθει ο λυκος και να το φαει ειναι ευκολος σε αντιθεση με το οταν ειναι μεσα στο ποιμνιο οπου ολα μαζι δεν κινδυνευουν συν οτι υπαρχουν και οι φυλακες οπου για εμας ειναι οι αγγελοι. Αρα οταν δεν πας στην εκκλησια ο πονηρος , ο σατανας συμφωνα με την Βιβλο σε βλεπει πολυ πιο ευκολο στοχο !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    οχι, δεν ειναι λαθος να μην πηγαινεις στην εκκλησια , ουτε να μην ακολουθεις τους κανονες της , ολα ειναι κατασκευασματα των Οικουμνενικων συνοδων , ειτε εκπροσωπων της εκκλησιας , δεν παταω το ποδι μου στην εκκλησια , εκτος αν βρω καποιο απομερο εκκλησακι, που αισθανομαι κατανυξη......η αφεση αμαρτιων , μου θυμιζει τα ' συγχωροχαρτια ' ..........δεν μενδιαφερει ποτε χτυπα η καμπανα ...........το τι ειναι αμαρτια , ειναι προσωπικη σου υποθεση , εκτος ωρισμενων αντικειμενικως κακων , οπως το να βλαψεις καποιον.......
    οσο για την νηστεια , δεν εχει νοημα να μην τρως τα ' απαγορευμενα ' φαγητα , και να περιδρομιαζεις τα επιτρεπτα .......αυτο ειναι υποκρισια .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ναι, είναι αμαρτία αν δεν πηγαίνεις εκκλησία κάθε Κυριακή και τις 12 μεγάλες εορτές Δεσποτικές και Θεομητορικές. Για τις υπόλοιπες εορτές Αγίων όχι δεν είναι αμαρτία. Ναι είναι αμαρτία αν δεν νηστεύεις εκτός και αν είσαι άρρωστος.
    Αλλά δεν υπάρχει χειρότερη αμαρτία από το να ασχολείσαι εν έτει 2021 με εκκλησιαστικά, αστρολογία, μέθοδος αραβικής γραφής, ορνιθομαντεια, καφετζουδες και οτιδήποτε ανήκει στην κατηγορία του παράλογου, της δεισιδαιμονίας και της αφέλειας. Ζήσε τη ζωή σου, απόλαυσε την, κάνε το καλό και να είσαι ειλικρινής.
    Ε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by MrErdinam View Post
    Νομίζω, ο Παύλος ίδρυσε την εκκλησία για να διαδόσει τα Ευαγγέλια. Νομίζω, ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις? Για παράδειγμα, υπάρχει νομίζω, εδάφιο που λέει ότι δεν θα πρέπει να αμελούμε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις (λειτουργία). Αυτό όμως, σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι αμαρτία αν κάποιος δεν πάει στην εκκλησία την Κυριακή? Υπάρχει εδάφιο που να το λέει ξεκάθαρα ότι είναι αμαρτία? Λογικά, οι περισσότεροι παπάδες το θεωρούν αμαρτία γιατί υπάρχει από χρόνια ως παράδοση αλλά είναι όντως έτσι? Μπορεί και να είναι αμαρτία, αλλά ισχύει το ίδιο και για τις άλλες μέρες που η εκκλησία έχει λειτουργία? Για παράδειγμα, σήμερα είναι των τριών ιεραρχών. Είναι αμαρτύα αν δεν πάει κάποιος εκκλησία σήμερα? Δηλαδή, θα πρέπει όποια μέρα έχει εκκλήσία, ένας Χριστιανός να πηγαίνει αλλίως είναι αμαρτία? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό για τον Χριστιανό να πηγαίνει εκκλησία αλλά αν δεν πάει είναι αμαρτία? Ακόμη και αν επιλέγει να πηγαίνει μόνο τις Κυριακές κα όχι τις άλλες μέρες, είναι πάλι αμαρτία?

    Σχετικά με την νηστεία, πρέπει να νηστεύουμε Παρασκευή και Τετάρτη. Όπως και κάποιες άλλες μέρες. Πχ 40 μερες κλπ. Αν κάποιος δεν νηστέψει στις 40 μέρες, είναι αμαρτία? Υπάρχει γραμμένο στην Βίβλο που να το λέει ότι είναι αμαρτία?

    Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν κανόνες που μου μοιάζουν λίγο δύσκολοι να ακολουθεί κανείς συνέχεια. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μην αμαρτάνουμε, να διαβάσουμε την Βίβλο, να προσευχόμαστε, να ζητάμε συγχώρεση και ίσως να πηγαίνουμε εκκλησία κάθε Κυριακή, αλλά μου φαίνοντα υπάρχουν κανόνες που ΙΣΩΣ να μην χρείαζονται ή είναι προαιρετικοί. Ξέρω ότι ή εκκλησία υπάρχει για να μας καθοδηγεί αλλά αν λάβουμε υποψιν ότι πέρασαν πολλά χρόνια, ότι οι παπάδες είναι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν λάθη, και ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις?
    Αλλο πράγμα η αμαρτια αλλο πράγμα η υποχρέωση..
    Υποχρεωση του χριστιανου ειναι να πηγενει στην εκκλησια καθε κυριακη και σε μεγαλες εορτές..οπως ειπες τρειων ιεραρχων 15 Αυγούστο πασχα κτλ κτλ..
    Τωρα αν δεν παει η δεν πανε καποιοι..σιγουρα δεν ειναι καλο.δεννξερω αν ακριβως ειναι αμαρτια η οχι αλλα σίγουρα δεν ειναι κατι καλο...
    Η θρησκειες εχουν πολλους κανονες..δενε ιναι δυνατον ενας ανθρωπος να ακολουθήσει ολους τους.κανονες πιστα.
    Ακολουθησεις οτι μπορεις και οσα μπορεις..
    Το βασικότερο απο ολα ειναι..
    Να μην παιζεις με το ψωμι του συνανθρώπου σου..
    Να μην γινεσαι αιτια να χωριζουν οικογένειες..
    Να μην φονεύσεις..ψευδομαρτυρησει ς..
    Να μην κλεψης..
    Να μαθεις να Ζεις με οσα εχεις η μπορεις να εχεις χωρις να ζηλεύεις τους άλλους..και να λες δοξα το θεο για τα καλα που μου εδωσε και για τα ασχημα που δεν με εδωσε..
    Εμενα αυτοι ειναι η γνωμη μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Ναι, είναι αμαρτία αν δεν πηγαίνεις εκκλησία κάθε Κυριακή και τις 12 μεγάλες εορτές Δεσποτικές και Θεομητορικές. Για τις υπόλοιπες εορτές Αγίων όχι δεν είναι αμαρτία. Ναι είναι αμαρτία αν δεν νηστεύεις εκτός και αν είσαι άρρωστος.
    Αλλά δεν υπάρχει χειρότερη αμαρτία από το να ασχολείσαι εν έτει 2021 με εκκλησιαστικά, αστρολογία, μέθοδος αραβικής γραφής, ορνιθομαντεια, καφετζουδες και οτιδήποτε ανήκει στην κατηγορία του παράλογου, της δεισιδαιμονίας και της αφέλειας. Ζήσε τη ζωή σου, απόλαυσε την, κάνε το καλό και να είσαι ειλικρινής.
    Ε
    Ειναι αμρτια να ασχολησε με την εκκλησία??
    Αντε στα υπολοιπα ναι συμφωνώ..αλλα με την εκκλησια γιατι ειναι αμαρτια??
    Δηλαδή το πιο φυσιολογικο ειναι να μην ασχολησε με τα πνευματικά και με το θεο??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ειναι αμρτια να ασχολησε με την εκκλησία??
    Αντε στα υπολοιπα ναι συμφωνώ..αλλα με την εκκλησια γιατι ειναι αμαρτια??
    Δηλαδή το πιο φυσιολογικο ειναι να μην ασχολησε με τα πνευματικά και με το θεο??
    Μη δίνεις σημασία, κάτι τέτοιοι είναι που μιλάνε υπέρ της "διαφορετικότητας" και της "ανοχής", αλλά αν μπορούσαν θα σκότωναν τους πιστούς για... να σώσουν την κοινωνία και να προστατέψουν τους ανθρώπους ΛΟΑΔ από διακρίσεις! Σε λίγο καιρό (ήδη ψιλοσυμβαίνει σε Δυτικές χώρες) όποιος έχει τις "παραδοσιακές" χριστιανικές απόψεις δεν θα θεωρείται απλά πρόβατο μιας θρησκείας που πιστεύει στο υπερφυσικό, αλλά θα είναι εκτός νόμου για "ρατσιστικές απόψεις" (τώρα κατά των ΛΟΑΔ- μετά για άλλες "καταπιεσμένες μειονότητες" όπως οι πολυγαμικοί-πολυσυντροφικοί και οι σαδομαζοχιστές- ήδη αυτές οι δύο ομάδες προωθούνται από τα ΜΜΕ ως καταπιεσμένες). Γενικώς, ετοιμάσου να πας φυλακή ή να σε χτυπήσουν αντίφα "υπέρ της διαφορετικότητας, του αντιρατσισμού και... της φιλελεύθερης δημοκρατίας" σε λίγα χρόνια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    ΑΓΑΠΗ,ΑΓΑΠΗ,ΑΓΑΠΗ,ΑΓΑΠΗ,ΑΓΑ ΠΗ το Α και το Ω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Ναι, είναι αμαρτία αν δεν πηγαίνεις εκκλησία κάθε Κυριακή και τις 12 μεγάλες εορτές Δεσποτικές και Θεομητορικές. Για τις υπόλοιπες εορτές Αγίων όχι δεν είναι αμαρτία. Ναι είναι αμαρτία αν δεν νηστεύεις εκτός και αν είσαι άρρωστος.
    Αλλά δεν υπάρχει χειρότερη αμαρτία από το να ασχολείσαι εν έτει 2021 με εκκλησιαστικά, αστρολογία, μέθοδος αραβικής γραφής, ορνιθομαντεια, καφετζουδες και οτιδήποτε ανήκει στην κατηγορία του παράλογου, της δεισιδαιμονίας και της αφέλειας. Ζήσε τη ζωή σου, απόλαυσε την, κάνε το καλό και να είσαι ειλικρινής.
    Ε
    Εγώ πηγαίνω κάθε Κυριακή και στις μεγάλες γιορτές στην εκκλησία αλλά τις υπόλοιπες μέρες όλη μέρα γυρνάω στα καφενεία και κατηγορώ όποιον βρεθεί μπροστά μου και μετά γυρνάω σπίτι να μαγειρέψω κάτι νηστίσιμο να φάω γιατί είναι μεγάλη νηστεία σήμερα και μετά το απόγευμα λέω να βγω με ένα τύπο ο οποίος είναι παντρεμένος με παιδιά αλλά δεν με νοιάζει ρε φίλε ,εγώ παιρναω μια χαρά μαζί του αφού τον έπεισα με την πονηριά μου και την πουτ..... να παρατήσει γυναίκα και παιδιά και να τρέχει από πίσω μου ..

    Το βράδυ όταν γυρίσω σπίτι θα διαβάσω ένα θεολογικό βιβλίο για να ηρεμήσω γιατί πραγματικα αυτά που περιέχουν αστρολογιες και όλα αυτά του διαβόλου πιο πολύ με νευριάζουν παρά με ενημερώνουν.

    Α!μπορεί να πάρω και καμιά φιλενάδα μου τηλέφωνο να κουτσουμπολεψουμς την κυρά Μαρίκα που στην εκκλησία μου εμφανίστηκε θαρρείς και πήγαινε λαϊκή και η άλλη η γνωστή μου η Κατερίνα γλώσσα δεν έβαλε μέσα όλη την ώρα του μυστήριο και δεν μπορούσα να στήσω και αυτί να ακούσω τι λένε ..
    .. να γελάσουμε και λίγο με τα χάλια έτσι να για να κλείσει χαρούμενα η βράδυα .

    Έτσι ζω την ζωή μου εγώ ,την απολαμβάνω πάω τις μέρες που πρέπει στην εκκλησία ,τηρώ αυστηρά τις νηστείες και το κυριότερο κάνω το καλό διαβάζοντας θεολογικά βιβλία και μετέπειτα προσπαθώ ότι μαθαίνω να το μεταλαμπαδευω μέσα από το κουτσομπολιο .

    Τι λες είμαι καλός Χριστιανός ?
    Η δική μου οπτική γωνία στα δικά σου λόγια που όπως βλέπεις περιέχει απόλυτα τα στάνταρ σου .

    Δυστηχως δεν είναι έτσι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ομοφυλοφιλια και εκκλησια
    By mardom8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 259
    Last Post: 08-04-2019, 22:52
  2. Ψυχιατροι σε Εκκλησια για το ρατσισμος
    By savatage in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 9
    Last Post: 30-03-2018, 04:30
  3. τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει καπιος για να δεχτεις να τον ακουσεις?
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 22-05-2014, 00:23
  4. Λειτουργω αναποδα απο οτι ο περισσοτερος κοσμος!
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2013, 13:37
  5. Πρέπει, κανόνες καλής συμπεριφοράς και λοιπές μαλακίες.
    By betelgeuse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 27-05-2012, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •